Pozostałe

Celtowie i druidzi ich tradycje, magia, kult, historia i więcej

druidzi

Kultura i tradycja celtycka była bardzo bogata, narodziła się na terenie południowych Niemczech, między Lasem Czeskim a Renem. Celtowie byli grupą ludów indoeuropejskich. Są oni przodkami przede wszystkim Irlandczyków, Szkotów, Walijczyków i Bretończyków. Rozprzestrzenili się po całej Europie. Słowo „Celtowie” w podstawowym rozumieniu oznacza wojowników. Sami uważali się za doskonałych żołnierzy.

Celtowie i druidzi ich tradycje, magia, kult, historia i więcej
druidzi

Sporo informacji o Celtach pozostawił Juliusz Cezar, który toczył z nimi wiele walk. Mało jest jednak informacji mówiących o ich wierzeniach, wszelkie informacje opierają się na znaleziskach archeologicznych oraz informacjach historyków greckich i rzymskich. Wiele informacji przekazywanych było ustnie i nie utrwalanych w dziełach.


Tradycje i kult wśród Celtów

Celtowie wierzyli, że dusze zmarłych przebywają blisko wielkich głazów zwanych menhirami. Miały tam też przebywać dusze nienarodzonych dzieci. Menhiry były to wielkie, nieociosane głazy, były ustawiane pionowo na grobach zmarłych. Miały nawet do 20 metrów wysokości, występowały pojedynczo, lub ustawione były równo w szeregach.

Bardzo ważny element w ich wierzeniach stanowiły drzewa. Przykładem są jabłonie, bardzo często na rzeźbach i malowidłach występują kwitnące gałęzie, a także głowy końskie.

Celtowie i druidzi ich tradycje, magia, kult, historia i więcej
druidzi i celtowie

Kolejnym znanym obrzędem był Altrom. Polegał on na oddaniu dziecka do obcej rodziny na czas siedmiu lat. Zazwyczaj była to rodzina z rodu matki. Najczęściej takie dziecko było później najbardziej związane z przybraną rodziną. Ślubne i nieślubne dzieci miały takie same prawa.

Wśród Celtów popularny był ustrój matriarchalny. Król dziedziczył tron zazwyczaj po matce, rzadziej po ojcu.

Wśród Celtów dominował kult Matki Ziemi oraz bóstw kobiecych. Ciekawym obrzędem była kąpiel królów czy kapłanów w końskim rosole, który sprawiał, że taka osoba stawała się pełnomocnikiem bóstwa.

Obrzędom inicjacji objęci byli również młodzi chłopcy, którzy poprzez różne działania, zabiegi przechodzili do klasy wojowników. Polegały one min. na zanurzeniu się w kotle napełnionym wodą. Podania mówią, że młodzi poddawani byli tym rytuałom, gdy zdobyli pierwsze krwawe zdobycze, czyli głowę wroga. Tak więc jednym ze zwyczajów było odrąbywanie głów wrogom. Te zdobycze były przechowywane w domach lub świątyniach. Przechowywano je, by posiąść władzę nad tym człowiekiem i jego duszą, wierzono bowiem, że głowa jest mieszkaniem duszy. Posiadając głowy wroga, zakładano, że przejmuje się jego moc.

Okrutne ofiary Celtów

Druidzi byli znani z przerażających rytuałów i składania ofiar. W zależności od boga, w różny sposób składano ofiary. Ofiary dla boga niebios Taranisa palono, bogu Esusowi – wieszano. Niektórych również topiono, ofiary czasem nabijano na pal lub palono żywcem. Były to więc czyny okrutne i krwawe.

Przed świątyniami składano  ofiary zwierzęce. Zwłoki bydła umieszczano w jamach ofiarnych przed świątynią.

Archeolodzy swoimi znaleziskami udowodnili, że Celtowie często postępowali nieludzko. Przykładem jest odnalezione sanktuarium, które posiadało bramę ozdobioną dwunastoma czaszkami. Druga odnaleziona świątynia wypełniona była niezliczoną liczbą kości ludzkich, bez czaszek. Były to najprawdopodobniej ciała zabitych wrogów, obrażenia kości były duże, a szkielety powykręcane w nienaturalny sposób.

Archeologowie odkryli wiele miejsc świadczących o okrutnych rytuałach Celtów.

Druidzi

Druidzi byli to kapłani, magowie, pełnili ważne funkcje w społeczności celtyckiej. Oprócz sprawowania obrzędów i nauczaniu duchowemu, kontaktowali się z bóstwami i  sprawowali sądy. Zajmowali się wróżeniem z wnętrzności zwierząt i z lotu ptaków.

Przekazywali wiedzę o religii w formie ustnej. Takie studia trwały około dwadzieścia lat, nauczano ją na pamięć. Nauczali oni również cnót moralnych oraz strzegli tradycji. Przekazywano młodzieży wiedzę o reinkarnacji, czynieniu dobra, o waleczności i męstwie.

Druidzi nakładali na różne osoby nakazy i zakazy, złamanie ich wiązało się z karami sił magicznych.
Uważano, że kapłani mają wielki wpływ na przyrodę, że mogą zmieniać pory roku, oraz rozkazywać żywiołom.

Druidzi zajmowali się zielarstwem, znali się na magicznych roślinach, posiadali wiedzę o odpowiednim sposobie ich zbierania.

Wśród druidów jeden z nich zajmował naczelne stanowisko, podlegali mu wszyscy kapłani. Najczęściej był wybierany przez zrzeszenie druidów.

Kapłani zaliczali się do arystokracji plemiennej, byli otaczani szacunkiem i uznaniem. Można wyróżnić trzy kategorie kapłanów. Pierwszą stanowili bardzi, zajmowali się śpiewaniem pieśni podczas uroczystości oraz przechowywali legendy o bogach, kolejni to filidowie- zajmowali się magią i wróżbami. Ostatnią grupą byli druidzi- mieli największe prawa.

Na początku Celtowie nie budowali świątyń, uważali bowiem niektóre gaje za święte i tam odprawiano różne obrzędy. Dopiero pod wpływem kultury rzymskiej zaczęto budować sanktuaria.

Krzyż celtycki

Krzyż celtycki występuje w postaci czteroramiennego krzyża umieszczonego w okręgu, nawiązuje do celtyckich wianków. Obecnie symbol ten akceptowany jest przez kościół katolicki i wiąże się z chrześcijaństwem.

W Kornwalii, Walii, w Irlandii znajdują się wolno stojące krzyże z runicznymi inskrypcjami.

Ten czteroramienny krzyż umieszczony w okręgu wiąże się z bogiem Odynem. Ramię pionowe ma oznaczać świat materialny, a poziome świat duchowy. Koło na którym umieszczony jest krzyż oznacza harmonię i jedność. Ten właśnie krzyż nazywany jest krzyżem słonecznym, to właśnie on symbolizował słońce.

Celtowie posługiwali się runami, były to znaki, które miały zapewnić bogactwo i szczęście.

Symbole wśród Celtów miały istotne znaczenie. Plecionka wieczności – poczwórny węzeł na bazie koła oznaczał niekończące się koło życia. Plecionka tarczy oznaczała ochronę, ozdabiano nim ubrania dzieci, chorych i wojowników. Plecionka żeglarza oznaczała miłość, w symbolu tym połączone były dwa elementy np. dwa sznury związane w węzeł. Bardzo ważnym symbolem było również drzewo życia, oznaczające wiedzę, mądrość, wartości duchowe, czy też rozwój na wyższych poziomach.

 

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More