Pozostałe

Materiały do pakowania… i zadziwiania. 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o taśmie klejącej

tasma klejaca

Taśma klejąca jest jednym z najpopularniejszych materiałów do pakowania. I choć korzystają z niej absolutnie wszyscy, to mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że bez niej astronauci z misji Apollo 13 nie wróciliby na Ziemię. A to tylko jeden z zaskakujących faktów na jej temat.

Materiały do pakowania... i zadziwiania. 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o taśmie klejącejTaśma klejąca bez wątpienia zrewolucjonizowała wiele aspektów naszego życia. Oczywiście nie trzeba od razu dzielić historii świata na okres przed i po jej wynalezieniu, ale pod żadnym pozorem nie wolno jej też lekceważyć. Bo choć taśma klejąca prezentuje się bardzo niepozornie, to liczbę jej różnorakich zastosowań ciężko właściwie oszacować. Nic dziwnego, że taśmę określa się czasami mianem królowej materiałów do pakowania – szczególnym uznaniem cieszy się ta wzmocniona tkaniną, czyli srebrna taśma izolacyjna. I to właśnie jej niezwykłą historię postaramy się przybliżyć w tym tekście.


Fakt nr 1: Powstała na zlecenie wojska

Dziś z taśmy klejącej korzystają głównie cywile, ale palce w jej wynalezieniu maczało… wojsko. Wodoodporna taśma izolacyjna powstała bowiem w 1942r. na zlecenie amerykańskiej armii. Początkowo miała ona po prostu zastąpić wosk i chronić pojemniki z amunicją przed zawilgoceniem, ale kreatywni żołnierze bardzo szybko znaleźli dla niej milion innych zastosowań – reperowali nią swoją broń, jeepy, a nawet samoloty!

Fakt nr 2: Jej kolor ma znaczenie

O wojskowym pochodzeniu wzmocnionej taśmy klejącej początkowo świadczył jej kolor – barwę khaki wykorzystuje się również do kamuflażu mundurów wojskowych. Dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej taśma stała się srebrna. Zmiana ta wynikała z tego, że zaczęto ją na szeroką skalę wykorzystywać w amerykańskich gospodarstwach domowych przy systemach wentylacyjnych. A że te są metalowe, to kolor taśmy też musiał stać się odpowiednio metaliczny.

Fakt nr 3: Uchroniła astronautów przed śmiercią

W latach 60-tych taśma klejąca wyruszyła na podbój kosmosu razem z misją Apollo 13. I to właśnie dzięki niej astronauci w ogóle wrócili na Ziemię – połączenie rurki, tektury i taśmy klejącej pozwoliło im stworzyć prowizoryczny mechanizm, który po utracie zapasów tlenu oczyszczał powietrze z CO2. Zresztą to nie jedyny raz, gdy srebrna taśma klejąca ocaliła misję kosmiczną. W grudniu 1972 roku astronauci Harrison Schmitt i Eugene Cernan musieli skleić nią błotnik pojazdu księżycowego, żeby zabezpieczyć go przed sypiącym się spod kół pyłem.

Fakt nr 4: Pomaga dostać się na studia

Materiały do pakowania mają – cóż za niespodzianka – ułatwiać pakowanie. Tymczasem już od ponad 15 lat taśma klejąca pomaga… dostać się na wymarzone studia. Jedna z czołowych firm zajmująca się produkcją taśmy klejącej uruchomiła bowiem specjalny program stypendiów dla amerykańskich licealistów. Co muszą zrobić? Wystarczy, że wybiorą się na prom (odpowiednik polskiej studniówki) w ubraniu wykonanym z taśmy. Na zwycięską parę czeka aż 20 tysięcy dolarów.

Fakt nr 5: Skutecznie ucisza

Powyższe ciekawostki dotyczą taśmy izolacyjnej, ale zwykła taśma klejąca również miewa interesujące zastosowania. Przykład z rodzimego podwórka: rok temu pewna nauczycielka ze szkoły podstawowej na Dolnym Śląsku zaklejała nią dzieciom usta, bo uczniowie rzekomo wyprowadzali ją z równowagi swoim zachowaniem. Sprawa sądowa przeciwko kobiecie jest w toku, więc szczerze odradzamy podobne działania – kartony, folie, taśmy klejące i inne materiały do pakowania dużo lepiej sprawdzają się przy przeprowadzkach i zapełnianiu magazynów self storage.

Materiały do pakowania... i zadziwiania. 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o taśmie klejącej Artykuł powstał przy udziale www.kangu24.com
Firma www.kangu24.com oferuje magazyny do wynajęcia w Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Pozostałe

Czym kierować się podczas wybierania kantoru internetowego?

post-image

Wymiana walut przez Internet jest coraz bardziej opłacalna. Jednak wiele osób nie wie, jaki kantor internetowy wybrać. Obecnie oferta na rynku jest bardzo szeroka i nietrudno jest się pogubić. Na co więc warto zwrócić w tym przypadku uwagę. Co ma największe znaczenie – wysokość kursu waluty, wysokość ewentualnych opłat dodatkowych, a może łatwość obsługi i opina dotychczasowych klientów?

Wysokość kursów walut

Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, że pierwszym parametrem, na który zwracają uwagę klienci poszukujący kantoru internetowego jest kurs danej waluty. W końcu nie ma co przepłacać. Warto jednak pamiętać, że wysokość kursu to nie wszystko. W rzeczywistości niejednokrotnie widniejące w wyszukiwarkach i porównywarkach kantorów atrakcyjne kursy nie mają nic wspólnego z faktycznymi warunkami cenowymi.


Wielkość oferty

Najlepiej postawić na kantor, który oferuje większą ilość walut, a nie tylko euro, funty czy dolary. W końcu nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości nie zajdzie potrzeba wymienienia złotówek na ruble, korony bądź forinty….

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More