Pozostałe

Materiały do pakowania… i zadziwiania. 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o taśmie klejącej

tasma klejaca

Taśma klejąca jest jednym z najpopularniejszych materiałów do pakowania. I choć korzystają z niej absolutnie wszyscy, to mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że bez niej astronauci z misji Apollo 13 nie wróciliby na Ziemię. A to tylko jeden z zaskakujących faktów na jej temat.

Materiały do pakowania... i zadziwiania. 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o taśmie klejącejTaśma klejąca bez wątpienia zrewolucjonizowała wiele aspektów naszego życia. Oczywiście nie trzeba od razu dzielić historii świata na okres przed i po jej wynalezieniu, ale pod żadnym pozorem nie wolno jej też lekceważyć. Bo choć taśma klejąca prezentuje się bardzo niepozornie, to liczbę jej różnorakich zastosowań ciężko właściwie oszacować. Nic dziwnego, że taśmę określa się czasami mianem królowej materiałów do pakowania – szczególnym uznaniem cieszy się ta wzmocniona tkaniną, czyli srebrna taśma izolacyjna. I to właśnie jej niezwykłą historię postaramy się przybliżyć w tym tekście.


Fakt nr 1: Powstała na zlecenie wojska

Dziś z taśmy klejącej korzystają głównie cywile, ale palce w jej wynalezieniu maczało… wojsko. Wodoodporna taśma izolacyjna powstała bowiem w 1942r. na zlecenie amerykańskiej armii. Początkowo miała ona po prostu zastąpić wosk i chronić pojemniki z amunicją przed zawilgoceniem, ale kreatywni żołnierze bardzo szybko znaleźli dla niej milion innych zastosowań – reperowali nią swoją broń, jeepy, a nawet samoloty!

Fakt nr 2: Jej kolor ma znaczenie

O wojskowym pochodzeniu wzmocnionej taśmy klejącej początkowo świadczył jej kolor – barwę khaki wykorzystuje się również do kamuflażu mundurów wojskowych. Dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej taśma stała się srebrna. Zmiana ta wynikała z tego, że zaczęto ją na szeroką skalę wykorzystywać w amerykańskich gospodarstwach domowych przy systemach wentylacyjnych. A że te są metalowe, to kolor taśmy też musiał stać się odpowiednio metaliczny.

Fakt nr 3: Uchroniła astronautów przed śmiercią

W latach 60-tych taśma klejąca wyruszyła na podbój kosmosu razem z misją Apollo 13. I to właśnie dzięki niej astronauci w ogóle wrócili na Ziemię – połączenie rurki, tektury i taśmy klejącej pozwoliło im stworzyć prowizoryczny mechanizm, który po utracie zapasów tlenu oczyszczał powietrze z CO2. Zresztą to nie jedyny raz, gdy srebrna taśma klejąca ocaliła misję kosmiczną. W grudniu 1972 roku astronauci Harrison Schmitt i Eugene Cernan musieli skleić nią błotnik pojazdu księżycowego, żeby zabezpieczyć go przed sypiącym się spod kół pyłem.

Fakt nr 4: Pomaga dostać się na studia

Materiały do pakowania mają – cóż za niespodzianka – ułatwiać pakowanie. Tymczasem już od ponad 15 lat taśma klejąca pomaga… dostać się na wymarzone studia. Jedna z czołowych firm zajmująca się produkcją taśmy klejącej uruchomiła bowiem specjalny program stypendiów dla amerykańskich licealistów. Co muszą zrobić? Wystarczy, że wybiorą się na prom (odpowiednik polskiej studniówki) w ubraniu wykonanym z taśmy. Na zwycięską parę czeka aż 20 tysięcy dolarów.

Fakt nr 5: Skutecznie ucisza

Powyższe ciekawostki dotyczą taśmy izolacyjnej, ale zwykła taśma klejąca również miewa interesujące zastosowania. Przykład z rodzimego podwórka: rok temu pewna nauczycielka ze szkoły podstawowej na Dolnym Śląsku zaklejała nią dzieciom usta, bo uczniowie rzekomo wyprowadzali ją z równowagi swoim zachowaniem. Sprawa sądowa przeciwko kobiecie jest w toku, więc szczerze odradzamy podobne działania – kartony, folie, taśmy klejące i inne materiały do pakowania dużo lepiej sprawdzają się przy przeprowadzkach i zapełnianiu magazynów self storage.

Materiały do pakowania... i zadziwiania. 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o taśmie klejącej Artykuł powstał przy udziale www.kangu24.com
Firma www.kangu24.com oferuje magazyny do wynajęcia w Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Religia Wiedza Tajemna

Kim jest Bóg według Biblii?

post-image

W jednym z największych bastionów katolicyzmu wiedza o tym, kim jest Bóg według Biblii, powinna być szeroko znana. Powinna, ale czy tak jest? Pomimo tego, że w Polsce ochrzczonych jest niemalże 33 milionów ludzi, a deklarację przynależności do Kościoła Katolickiego składa ok. 95 procent Polaków, to duża część wiernych zna Biblię raczej pobieżnie albo i wcale. No ale szczerze powiedziawszy, kto by tam miał czas, na dociekanie natury biblijnego Boga. Ksiądz w kościele zapewnia, że Bóg nas kocha, bo po prostu jest miłościwy. Czy tak jest faktycznie? Jakiego Boga przedstawia Biblia? Sprawdźmy!

Wierzę w to, że jest duża grupa osób, którym choć raz w życiu przeszło przez myśl, dlaczego tak miłościwy Bóg, wymyślił tak okrutny sposób odkupienia naszych win (a raczej win Adama i Ewy) i pozwolił zabić swojego syna. Co prawda, syn zmartwychwstał, jednak przeżycie horroru w czasie drogi krzyżowej nie podlega żadnej wątpliwości. Dlaczego Bóg rozegrał…


Może Cię zainteresować:

Read More
Astrologia Koniec świata Zakazana wiedza

Rok 2020 – czas na nowe początki i wielkie zmiany!

post-image

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe energie i zmiany. Jednak jak pokazuje astrologia, rok 2020 będzie pod tym względem rokiem wyjątkowym. Nad naszymi głowami będzie się bowiem rozgrywać wspólny i znamienny w skutkach taniec, wyjątkowych planet Układu Słonecznego. Zasieje on energetyczne ziarna, których plony będziemy zbierać przez wiele następnych lat. Co dokładnie będzie się działo w 2020 roku? Jak przygotować się do rozpoczęcia nowych cykli?

Koniunkcja Saturna, Jowisza i Plutona – taniec nad przepaścią

Zjawiskiem, które czyni rok 2020 tak wyjątkowym, będą koniunkcje trzech planet: Jowisza, Saturna i Plutona. Co to oznacza? Koniunkcjami w astrologii określa się spotkanie konkretnych ciał niebieskich w tym samym stopniu danego znaku zodiaku. Uważa się to za zakończenie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego. W tym roku mamy do czynienia z koniunkcjami, które dotyczą wymienionych powyżej planet. Kończą one i rozpoczynają długie, bo liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat cykle. Dlatego…


Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More