Pozostałe

Zaginione miasta i cywilizacje, miasta starożytnych cywilizacji

starozytne miasta

Miasto z Białego Marmuru

Archeolodzy mają bardzo trudną a zarazem fascynująca pracę. Jednym z ich celów poszukiwań było tajemnicze Białe Miasto leżące w regionie Mosquito, które znajduje się między Hondurasem a Nikaraguą, w Ameryce Środkowej. O tym tajemniczym miejscu krążyło wiele legend, jednak nikt nie mógł go odnaleźć. Miasto to nazywano Białym Miastem, miastem z Białego Marmuru lub Miastem Małpiego Boga. Poszukiwacze poznali wiele opowieści dotyczących tego regionu i cały czas przypuszczali, że  region Mosquita kryje ruiny potężnego miasta.

Mieszkańcy Białego Miasta Mosquitii wzorowali się na swoich sąsiadach Majach, budując podobne budowle i osadę. W końcu, w ogromnej gęstwinie lasu deszczowego członkowie ekspedycji odkryli ruiny miasta, zamieszkiwanego przez nieznaną cywilizację, która do tej pory nie ma swojej nazwy.


W jednym miejscu odnaleziono ponad dwieście cennych obiektów. Miejsce to musiało być rodzajem ołtarza, gdzie składano ofiary i dary. Właśnie tutaj  wszystkie rzeczy  były starannie ułożone na powierzchni wykonanej z czerwonej gliny. Wiele przedmiotów zdobionych było rzeźbami, często występowała postać jaguara, dlatego też miasto to również ma kolejną nazwę „Miasto jaguara”. Znajduje się tam również kamienny posąg tego zwierzęcia.  Wiele z tych cennych darów było celowo porozbijanych, świadczy to o znanym rytuale rozbijania naczyń i różnych przedmiotów przed wkładaniem ich do grobów.

W tym miejscy dokonywano obrzędu „zamknięcia”, poprzedzającego całkowite opuszczenie miasta. Rozbijane naczynia miały uwolnić tutejsze duchy. Archeolodzy odkryli tam wiele placów, nasypów i piramid. Uczestnicy wyprawy sporządzili dokładne notatki, jednakże nie jest ujawnione publicznie położenie tego miasta, by nie narazić znalezisko na kradzieże, ponieważ wszystkie obiekty pozostały na miejscu.

Tajemnicze miasto Inków

Miasto Machu Picchu to słynne miasto Inków. Prawdopodobnie powstało w XV wieku za panowania Pachacuti Inca Yupanqui. W górnej części znajdowała się Świątynia Słońca, Pałac Królewski oraz Grobowiec Królewski.

W drugiej, dolnej części znajdowały się domy tutejszej ludności. Miejsce to było zamieszkiwane przez około 1500 ludzi. Budynki wykonane były z kamienia, budowano z nich również kamienne mury. W ogrodach uprawiano ziemniaki, kukurydzę i inne warzywa. W mieście tym znajduje się Świątynia Trzech Okien, Wieża Słońca – w tych budowlach, obserwując słońce obliczano różne daty.

Święte miasto Khmerów

Angkor jest pozostałością po dawnej stolicy Imperium Khmerskiego. Całość tego kompleksu miejskiego zajmuje ponad 400 km kwadratowych. Ciągle trwają tutaj badania archeologiczne, miasto stanowi niezwykłą atrakcję dla turystów.

Na teranie miasta znajduje się świątynia hinduistyczna Angkor Wat. Angkor oznacza „Święte Miasto”. Cały kompleks posiadał budynki mieszkalne, świątynie, sieć infrastrukturalną, pałace. W królestwie Khmerów najpierw najważniejszy był hinduizm, właśnie tam wybudowano jedną z największych świątyń hinduistycznych na świecie.

Biblijny Babilon

Wymieniając tajemnicze miasta, nie można pominąć Babilonu. Babilon przedstawiony jest w Apokalipsie świętego Jana jako symbol zła.

Został on założony przed czterema tysiącami lat przed naszą erą przez Akadów w Mezopotamii nad Eufratem. Najpierw była to mała osada, która rozrosła się w znaczące miasto. Babilon stał się ważnym ośrodkiem około 1790 roku przed naszą erą, wtedy to został wybrany na siedzibę królów imperium babilońskiego. To Hammurabi rozbudował miasto.

Niestety na początku VII wieku p.n.e. asyryjski król Sennacheryb nakazał zniszczyć miasto, tak też się stało. Babilon jednak później został odbudowany. Życie rozkwitło w nim na nowo. Nieopodal miasta wznoszą się resztki murów słynnej wieży Babel.

Jak mówi Biblia, była to olbrzymia budowla, którą wznosili ludzie. Miała ona sięgać aż do nieba. Miała być znakiem dla ludzkości, by ta się nie rozproszyła po ziemi. Bóg jednak zobaczył tą budowlę i postanowił pomieszać ludziom języki. W ten sposób nie mogli się porozumiewać i nie dokończyli wieży. Tak też Pan Bóg rozproszył ludzkość po ziemi.

Kartagina – bogactwo starożytnej krainy

Kartagina została założona w 814 r p.n.e. przez Fenicjan. W III w.p.n.e. była ona bardzo ważnym miastem ze względu na handel i politykę. W tym czasie nastąpił rozkwit tego miasta. W wyniku wojen z Rzymem Kartagina została zniszczona, później odbudowana jako kolonia rzymska. Zarządzali nią również Bizantyjczycy, Wandalowie, Arabowie, w XVI wieku władało nią Imperium Otomańskie.

Kartagina przechodziła z rąk do rąk w wyniku licznych konfliktów zbrojnych. Kartagina miała swoją bogata kulturę i historię. Mieszkańcy uprawiali winogrona, oliwki z których produkowano przeróżne wyroby. Mieli dobrze rozwiniętą sieć handlową oraz strategicznie rozmieszczone porty. Około 500 r.p.n.e. handel biżuterią, tkaninami i klejnotami kwitł i zapewniał mieszkańcom dostatek.

Kartagińczycy byli również doskonałymi żeglarzami, sami budowali statki, posiadali swoją flotę morską. Niestety zawistni Rzymianie przyczynili się do upadku tej wspaniałej kultury, podbili bowiem Kartaginę i zniszczyli ją.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More