Pozostałe

Zaginione miasta i cywilizacje, miasta starożytnych cywilizacji

starozytne miasta

Miasto z Białego Marmuru

Archeolodzy mają bardzo trudną a zarazem fascynująca pracę. Jednym z ich celów poszukiwań było tajemnicze Białe Miasto leżące w regionie Mosquito, które znajduje się między Hondurasem a Nikaraguą, w Ameryce Środkowej. O tym tajemniczym miejscu krążyło wiele legend, jednak nikt nie mógł go odnaleźć. Miasto to nazywano Białym Miastem, miastem z Białego Marmuru lub Miastem Małpiego Boga. Poszukiwacze poznali wiele opowieści dotyczących tego regionu i cały czas przypuszczali, że  region Mosquita kryje ruiny potężnego miasta.

Mieszkańcy Białego Miasta Mosquitii wzorowali się na swoich sąsiadach Majach, budując podobne budowle i osadę. W końcu, w ogromnej gęstwinie lasu deszczowego członkowie ekspedycji odkryli ruiny miasta, zamieszkiwanego przez nieznaną cywilizację, która do tej pory nie ma swojej nazwy.


W jednym miejscu odnaleziono ponad dwieście cennych obiektów. Miejsce to musiało być rodzajem ołtarza, gdzie składano ofiary i dary. Właśnie tutaj  wszystkie rzeczy  były starannie ułożone na powierzchni wykonanej z czerwonej gliny. Wiele przedmiotów zdobionych było rzeźbami, często występowała postać jaguara, dlatego też miasto to również ma kolejną nazwę „Miasto jaguara”. Znajduje się tam również kamienny posąg tego zwierzęcia.  Wiele z tych cennych darów było celowo porozbijanych, świadczy to o znanym rytuale rozbijania naczyń i różnych przedmiotów przed wkładaniem ich do grobów.

W tym miejscy dokonywano obrzędu „zamknięcia”, poprzedzającego całkowite opuszczenie miasta. Rozbijane naczynia miały uwolnić tutejsze duchy. Archeolodzy odkryli tam wiele placów, nasypów i piramid. Uczestnicy wyprawy sporządzili dokładne notatki, jednakże nie jest ujawnione publicznie położenie tego miasta, by nie narazić znalezisko na kradzieże, ponieważ wszystkie obiekty pozostały na miejscu.

Tajemnicze miasto Inków

Miasto Machu Picchu to słynne miasto Inków. Prawdopodobnie powstało w XV wieku za panowania Pachacuti Inca Yupanqui. W górnej części znajdowała się Świątynia Słońca, Pałac Królewski oraz Grobowiec Królewski.

W drugiej, dolnej części znajdowały się domy tutejszej ludności. Miejsce to było zamieszkiwane przez około 1500 ludzi. Budynki wykonane były z kamienia, budowano z nich również kamienne mury. W ogrodach uprawiano ziemniaki, kukurydzę i inne warzywa. W mieście tym znajduje się Świątynia Trzech Okien, Wieża Słońca – w tych budowlach, obserwując słońce obliczano różne daty.

Święte miasto Khmerów

Angkor jest pozostałością po dawnej stolicy Imperium Khmerskiego. Całość tego kompleksu miejskiego zajmuje ponad 400 km kwadratowych. Ciągle trwają tutaj badania archeologiczne, miasto stanowi niezwykłą atrakcję dla turystów.

Na teranie miasta znajduje się świątynia hinduistyczna Angkor Wat. Angkor oznacza „Święte Miasto”. Cały kompleks posiadał budynki mieszkalne, świątynie, sieć infrastrukturalną, pałace. W królestwie Khmerów najpierw najważniejszy był hinduizm, właśnie tam wybudowano jedną z największych świątyń hinduistycznych na świecie.

Biblijny Babilon

Wymieniając tajemnicze miasta, nie można pominąć Babilonu. Babilon przedstawiony jest w Apokalipsie świętego Jana jako symbol zła.

Został on założony przed czterema tysiącami lat przed naszą erą przez Akadów w Mezopotamii nad Eufratem. Najpierw była to mała osada, która rozrosła się w znaczące miasto. Babilon stał się ważnym ośrodkiem około 1790 roku przed naszą erą, wtedy to został wybrany na siedzibę królów imperium babilońskiego. To Hammurabi rozbudował miasto.

Niestety na początku VII wieku p.n.e. asyryjski król Sennacheryb nakazał zniszczyć miasto, tak też się stało. Babilon jednak później został odbudowany. Życie rozkwitło w nim na nowo. Nieopodal miasta wznoszą się resztki murów słynnej wieży Babel.

Jak mówi Biblia, była to olbrzymia budowla, którą wznosili ludzie. Miała ona sięgać aż do nieba. Miała być znakiem dla ludzkości, by ta się nie rozproszyła po ziemi. Bóg jednak zobaczył tą budowlę i postanowił pomieszać ludziom języki. W ten sposób nie mogli się porozumiewać i nie dokończyli wieży. Tak też Pan Bóg rozproszył ludzkość po ziemi.

Kartagina – bogactwo starożytnej krainy

Kartagina została założona w 814 r p.n.e. przez Fenicjan. W III w.p.n.e. była ona bardzo ważnym miastem ze względu na handel i politykę. W tym czasie nastąpił rozkwit tego miasta. W wyniku wojen z Rzymem Kartagina została zniszczona, później odbudowana jako kolonia rzymska. Zarządzali nią również Bizantyjczycy, Wandalowie, Arabowie, w XVI wieku władało nią Imperium Otomańskie.

Kartagina przechodziła z rąk do rąk w wyniku licznych konfliktów zbrojnych. Kartagina miała swoją bogata kulturę i historię. Mieszkańcy uprawiali winogrona, oliwki z których produkowano przeróżne wyroby. Mieli dobrze rozwiniętą sieć handlową oraz strategicznie rozmieszczone porty. Około 500 r.p.n.e. handel biżuterią, tkaninami i klejnotami kwitł i zapewniał mieszkańcom dostatek.

Kartagińczycy byli również doskonałymi żeglarzami, sami budowali statki, posiadali swoją flotę morską. Niestety zawistni Rzymianie przyczynili się do upadku tej wspaniałej kultury, podbili bowiem Kartaginę i zniszczyli ją.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Pozostałe

Czym kierować się podczas wybierania kantoru internetowego?

post-image

Wymiana walut przez Internet jest coraz bardziej opłacalna. Jednak wiele osób nie wie, jaki kantor internetowy wybrać. Obecnie oferta na rynku jest bardzo szeroka i nietrudno jest się pogubić. Na co więc warto zwrócić w tym przypadku uwagę. Co ma największe znaczenie – wysokość kursu waluty, wysokość ewentualnych opłat dodatkowych, a może łatwość obsługi i opina dotychczasowych klientów?

Wysokość kursów walut

Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, że pierwszym parametrem, na który zwracają uwagę klienci poszukujący kantoru internetowego jest kurs danej waluty. W końcu nie ma co przepłacać. Warto jednak pamiętać, że wysokość kursu to nie wszystko. W rzeczywistości niejednokrotnie widniejące w wyszukiwarkach i porównywarkach kantorów atrakcyjne kursy nie mają nic wspólnego z faktycznymi warunkami cenowymi.


Wielkość oferty

Najlepiej postawić na kantor, który oferuje większą ilość walut, a nie tylko euro, funty czy dolary. W końcu nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości nie zajdzie potrzeba wymienienia złotówek na ruble, korony bądź forinty….

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More