Pozostałe

Atrakcyjność człowieka a życie towarzyskie i zawodowe

Piękno

 

Każdy wie, że aby kogoś polubić trzeba go najpierw poznać. Dotyczy to przede wszystkim cech charakteru, usposobienia, kultury osobistej. Mimowolnie, gdy poznajemy kogoś nowego oceniamy go po wyglądzie. Pierwsze wrażenie jakie na nas robi, ma też znaczenie. Czy wygląd człowieka ma znaczenie? Niewątpliwie tak. Osoby atrakcyjniejsze mają większe szanse np. na zdobycie pracy, czy wynegocjowaniu lepszej pensji. Należy jednak pamiętać, że tutaj liczy się przede wszystkim inteligencja. W przypadku, gdy dwie osoby aplikują na to samo stanowisko, mają takie same kompetencje, to ta atrakcyjniejsza pewnie dostanie pracę.

Atrakcyjność człowieka a życie towarzyskie i zawodowe
Atrakcyjność

Według naukowców osoby atrakcyjniejsze są postrzegane jako lepsze w wielu sferach np. w inteligencji, popularności, osobowości. Takie osoby zazwyczaj odnoszą więcej sukcesów, budzą bardziej pozytywne pierwsze wrażenie. Niestety tak również oceniane są często dzieci. Te ładniejsze dorośli oceniają jako inteligentniejsze i grzeczniejsze. Jest to bardzo powierzchowne i często bardzo krzywdzące.


Atrakcyjność a nasza samoocena

Osoby, które są zadowolone ze swojego ciała, wyglądu zachowują się pewnie siebie, uznają się za bardziej szczęśliwe, oceniają się wysoko i wierzą w swoje możliwości. Przez to też łatwiej nawiązują kontakty z innymi. Zazwyczaj takie osoby mają sporo znajomych, nie boją się wyrażać swoich opinii i pokazywać się w towarzystwie.

Badania nad zależnością atrakcyjności a pracą wykazują, że w procesie rekrutacyjnym prowadzą przystojni mężczyźni, oni również łatwiej uzyskują awans zawodowy. Sto niestety ale jak zawsze to panowie są chętniej przyjmowani do pracy, tym bardziej jeśli są przystojni, daje im to przewagę. Często też mężczyznom przypisuje się wyższą inteligencję niż kobietom, jest to bardzo krzywdzące.

Atrakcyjność może być prawdziwym atutem w pracy, jednak gdy poparta jest konkretnymi zdolnościami i kompetencjami. Jeśli bowiem dany pracownik nie wykaże się wymaganymi umiejętnościami, to choćby jakie posiadał atrakcyjne walory fizyczne, nie będzie przydatny w firmie.

 

 

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like