Krzyż jest jednym z najstarszych symboli, jakie towarzyszą ludzkości. Odkrywane w jaskiniach rysunki przedstawiające krzyże datowane są na okres paleolitu. Dzisiaj symbol ten zawłaszczony został w dużym stopniu przez chrześcijaństwo. Jednak posiada on również inne, dużo starsze znaczenie niż to, jakie przypisuje mu religia.
Do jednych z bardziej interesujących należy krzyż maltański będący krucyfiksem równoramiennym o kształcie opartym na krucyfiksie greckim. Bardzo często ze względu na swój kształt i energetykę stanowi on amulet, chroniący przed wpływem negatywnych energii.
Nazywany jest również krzyżem ośmiu błogosławieństw lub ośmiu niebiańskich rozkoszy oraz krzyżm czterech cnót rycerskich – wierności, honoru, wstrzemięźliwości i przezorności. Posiada również inne tajemne znaczenie. Jaka jest jego historia i co w rzeczywistości symbolizuje?
Krzyż maltański i Zakon Joanitów
Krucyfiks maltański, którego kształt w przybliżeniu może przypominać gwiazdę ośmioramienną, był symbolem włoskiej Republiki Amalfi. Przedstawiciele tego średniowiecznego państwa w 1070 roku założyli szpital oraz bractwo zakonne Joanitów.
Jako że na fladze Amalfi widniał biały ośmioramienny krzyż, postanowili uczynić go także symbolem nowo powstałego bractwa zakonnego. Zakon brał czynny udział w wyprawach krzyżowych, jednak upadek Jerozolimy w 1291 roku spowodował, że przez długi okres bractwo rezydowało na wyspach Morza Śródziemnego, aktywnie kontrolując handel morski.
Burzliwe dzieje zakonu doprowadziły do tego, że w XVI wieku osiedlił się on ostatecznie na Malcie i wtedy przyjął nazwę Zakonu Kawalerów Maltańskich, a biały krucyfiks, który symbolizował ich bractwo, został nazwany krzyżem maltańskim.
Dzisiaj krzyż maltański używany jest również jako element wielu herbów, w barwie zielonej zdobi godło Zakonu św. Łazarza, a w kolorze czerwonym służy jako symbol Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR).
Tajemna symbolika krzyża maltańskiego
Co oznacza krzyż maltański? Prawda jest jednak taka, że krzyż maltański, podobnie jak inne krzyże, ma także inne, bardziej pierwotne znaczenie, niż potocznie się mu przypisuje, czyli nie jest jedynie symbolem cierpienia i zmartwychwstania Jezusa.
W alchemii krzyż ten symbolizuje ogień i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ogólnie znak krucyfiksu od starożytnych czasów kojarzony był z bóstwami solarnymi. Istnieje również pogląd, że skrzyżowane linie oznaczają pocierające się o siebie patyki, które mają za zadanie wskrzesić płomień. Krzyż oznacza również cztery strony świata, a w chińskiej tradycji oznacza liczbę pięć – w której piątym elementem obok 4 przecinających się ramion jest środek.
Krzyż maltański ma silne działanie ochronne, dlatego często noszony jest przez osoby związane z wiedzą tajemną i magicznymi praktykami. Ogólnie każdy krzyż równoramienny jest znakiem, który zawiera w sobie olbrzymie znaczenie metafizyczne. Okręg powstały na czterech ramionach krzyża obrazuje mikrokosmos, natomiast kwadrat na nim stworzony jest mikrokosmosem określającym ludzką duszę.