Connect with us

Hi, what are you looking for?

[Artykuł sponsorowany]

Zapasy na czas kryzysu – w jaką żywność warto się zaopatrzyć na czarną godzinę?

Zapasy na czas kryzysu – w jaką żywność warto się zaopatrzyć na czarną godzinę?

Temat zapasów na czas kryzysu staje się coraz powszechniejszy. Ze względu na niepewne czasy oraz doświadczenia związane z pandemią, coraz więcej osób zastanawia się, co jeszcze może nas czekać w najbliższej przyszłości. Ostatnie lata nie należały do najłatwiejszych i sprawiły, że pękła bańka bezpiecznego, dostatniego życia. Okazało się, że nawet w XXI wieku w środku Europy może dojść do sytuacji, w której w sklepach witają nas puste półki. Wiele osób właśnie wtedy zaczęło zadawać sobie nieco zapomniane, a tak ważne pytanie – jak zrobić domowe zapasy żywności na czas kryzysu?

Dlaczego tak ważne są zapasy żywności na czarną godzinę?

Z pewnością istnieje jeszcze spora grupa osób, które nie do końca są przekonane do idei tworzenia zapasów żywności na czarną godzinę. Jednak wystarczy przyjrzeć się ostatnim wydarzeniom związanym z pandemią, aby przekonać się, jak łatwo zdestabilizować światową gospodarkę i doprowadzić do globalnego kryzysu, w którym łańcuchy dostaw nie spełniają swojego zadania.

Wtedy nikt nie był gotowy na to, że w sklepach zabraknie podstawowych produktów żywnościowych, takich jak chociażby makaron czy ryż. Nie wspominając już o papierze toaletowym, czy innych środkach higieny osobistej. Te wydarzenia z pewnością odcisnęły ślad na wielu osobach i wpłynęły na zmianę ich postrzegania świata, jako miejsca bezpiecznego i pozbawionego zagrożeń, z którymi może nie dać sobie rady.

Zapasy żywności na czarną godzinę są niezwykle ważne. Wiedzą to nasi dziadkowie, a teraz wiemy to także my. Warto zadbać o spokój swój i swojej rodziny i mieć pewność, że w razie kryzysu będziemy w stanie zapewnić naszym bliskim ciepły, zbilansowany posiłek.

Zapasy na czas kryzysu – jak się przygotować?

Jeśli już podejmiesz decyzję o przygotowaniu zapasów na czas kryzysu, warto dokładnie przygotować się do tego procesu. Na początek wyznacz odpowiednie miejsce w domu. Domowe zapasy żywności powinny być przechowywane w suchym, najlepiej chłodnym pomieszczeniu. Taką lokalizacją jest często piwnica, która może służyć też za schron w przypadku klęski żywiołowej. Jeśli nie masz piwnicy, pomyśl o stworzeniu skrytki bądź zakupie dużej, pojemnej szafy. Najlepiej ustaw ją w miejscu, gdzie nie będzie rzucała się w oczy oraz wkomponuje się w wystrój mieszkania. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, ponieważ mieszkasz w bloku, pomyśl o zaadaptowaniu miejsca pod łóżkiem bądź w innym niezagospodarowanym miejscu. W przypadku domów często wybieraną skrytką jest również przydomowy garaż.

Kolejnym ważnym elementem szykowania zapasów na czas kryzysu jest skomponowanie i wybranie odpowiedniej żywności. Chodzi przede wszystkim o to, aby produkty te zapewniły wszystkie podstawowe wartości odżywcze. Sam ryż i mielonki to za mało, aby zachować zdrowie oraz siły żywiąc się tego rodzaju jedzeniem przez np. 30 dni z rzędu.

Domowe zapasy żywności – jakie produkty wybrać?

Kompletując zapasy na czarną godzinę, wiele osób zastanawia się, jakie produkty wybrać. W pierwszej kolejności większość z nas wskaże towary sypkie. Jest to trafne i logiczne rozumowanie, ponieważ ten rodzaj żywności ma długi termin przydatności do spożycia, a co więcej jest uniwersalną bazą do stworzenia wielu potraw. Chodzi przede wszystkim o ryż, różnego rodzaju kasze, makarony, różne rodzaje mąki, zupki chińskie, cukier oraz podstawowe przyprawy, takie jak sól i pieprz.

Oprócz tego warto zaopatrzyć się w produkty suche, które nie wymagają gotowania i są od razu gotowe do spożycia. Na tej liście powinny znaleźć się suchary, batony owsiane i proteinowe, chrupki chlebek, krakersy, suszone owoce, orzechy, rodzynki oraz płatki.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Dobrym wyborem są również gotowe potrawy liofilizowane, które zapewniają pełnowartościowe posiłki dla całej rodziny. W ten sposób możliwe jest przetrwanie w zdrowiu oraz dobrej kondycji.

Pamiętaj także, aby wybierać żywność z jak najdłuższym terminem przydatności do spożycia. Współczesne zaawansowane procesy technologiczne pozwalają na  wyprodukowanie żywności z 20-letnim terminem ważności. W ten sposób nie musisz „odświeżać” swoich zapasów co kilka lat. To ekonomiczne rozwiązanie – oszczędzasz pieniądze oraz czas. Produkty, które tak długo zachowują swoje właściwości, to najlepszy wybór, jeśli planujesz zapasy na nieoczekiwane, kryzysowe sytuacje.

Zapasy na czas kryzysu – liofilizowane jedzenie

W czasie kryzysu świetnie sprawdza się żywność liofilizowana. Jednak czym dokładnie jest ten rodzaj produktów? Są to towary poddane procesowi liofilizacji, czyli usunięcia wody z substancji – najczęściej materii biologicznej – w tym wypadku z jedzenia. Dzięki wykorzystaniu zjawiska sublimacji możliwe jest odparowanie  lodu, z pominięciem etapu zamiany w płyn.

Główną zaletą liofilizacji jest fakt, że nie powoduje ona utraty kaloryczności oraz wartości odżywczych jedzenia, co jest niezwykle ważne podczas korzystania z tego typu rozwiązań w czasie kryzysu. Dodatkowo produkty poddane temu procesowi zachowują swój smak i  zapach, a także znacząco wydłuża się ich termin przydatności do spożycia. Warto również nadmienić, że ten rodzaj żywności nie wymaga żadnych chemicznych środków konserwujących lub ulepszaczy smaku. Liofilizacja to sposób na zdrowe, pożywne i smaczne posiłki w sytuacjach kryzysowych, ale nie tylko. Produkty te często wykorzystywane są także przez alpinistów, turystów, żołnierzy i żeglarzy.

Żywność poddana procesowi liofilizacji powinna być jednak przechowywana w suchych miejscach.  Nawet odrobina wilgoci może spowodować odwrócenie tego procesu, co często wiąże się z zepsuciem produktu. Odpowiednie przechowywanie szybko rozwiąże ten problem. 

Gdzie kupić domowe zapasy żywności?

Domowe zapasy żywności można skompletować w zwykłych dyskontach spożywczych. Z racji zapotrzebowania na duże ilości kilku podstawowych towarów, warto śledzić promocje. Dzięki temu można zaoszczędzić trochę pieniędzy, a w rezultacie przeznaczyć je na zapasy wody pitnej bądź zakup większej ilości żywności liofilizowanej.

W tym miejscu pojawia się kolejne pytanie – gdzie znaleźć produkty liofilizowane? Niektóre liofilizowane produkty dostępne są lepszych sklepach spożywczych oferujących żywność delikatesową. Jednak cena jest wtedy dość wysoka, co przekłada się na mniejsze zapasy. Dodatkowo wybór tego rodzaju jedzenia w sklepach stacjonarnych jest dość skromny. Dlatego warto korzystać z ofert sklepów internetowych. Bogaty asortyment, mnogość dostępnych produktów lub gotowych porcji żywnościowych przekłada się na większe możliwości dopasowania towarów liofilizowanych do swoich potrzeb i preferencji smakowych.

Partnerem artykułu jest megazapas.pl

Advertisement. Scroll to continue reading.
ZOBACZ / NAPISZ KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

Iluminaci

Gospodarka globalna, transformacja energetyczna i społeczeństwa międzykulturowe… Czy taka ma być recepta na nowy porządek światowy? Czy w takim „porządku” będzie jeszcze miejsce dla...

UFO

W Polsce temat UFO jest od wielu lat szeroko dyskutowany. Rzekome obserwacje niezidentyfikowanych obiektów latających były zgłaszane w całym kraju i często towarzyszyły im...

Religia

Religie istnieją od wieków, a każda z nich ma unikalną historię. Od najwcześniejszych znanych praktyk duchowych po współczesne religie, oto niektóre z najbardziej starożytnych...

Religia

Religia jest ważnym elementem kultury ludzkiej, który wpływa na wszystkie aspekty życia. Zróżnicowanie religijne ludności świata jest jednym z najbardziej widocznych i znaczących aspektów...

Koniec świata

Biblia jest dla wielu ludzi źródłem pociechy i inspiracji. Dla niektórych jest również źródłem strachu i lęku. Biblia mówi o końcu świata, wydarzeniu, które...

Koniec świata

 Koncepcja końca świata jest znana od wieków, a w historii pojawiło się wiele proroctw i przepowiedni. Od Nostradamusa po Babę Wangę, ludzie spekulowali na...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama