Poruszanie się wózkiem inwalidzkim po domu jest trudnym zadaniem. Rozwiązaniem problemu są podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Do czego służą takie podjazdy i jakie ich rodzaje wyróżniamy? Jak uzyskać dofinansowanie i jak się o nie ubiegać?
Do czego służą podjazdy dla niepełnosprawnych?
Rampy aluminiowe dla wózków inwalidzkich to rozwiązanie powstałe w celu umożliwienia wjazdu wózka inwalidzkiego do pojazdu, na dowolne wzniesienie czy do budynku. Rampa jest nieodłącznym elementem wózka elektrycznego, zwiększającym komfort i wygodę użytkowania wózka. Podjazdy dla niepełnosprawnych służą zapewnieniu dostępu do różnych miejsc dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Ich celem jest umożliwienie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, z balkonikami, kijkami, lub innymi urządzeniami wspomagającymi poruszanie, swobodnego wjazdu do budynków, instytucji, czy też przestrzeni publicznych. Celem jest także zapewnienie równego dostępu do wszystkich miejsc dla wszystkich obywateli, niezależnie od ich sprawności fizycznej. Dzięki stosowaniu najazdów, ryzyko wypadków czy kontuzji podczas poruszania się jest po nierównych powierzchniach jest o wiele mniejsze. Jednocześnie, umożliwienie osobom niepełnosprawnym większej niezależności w codziennym życiu poprzez swobodny dostęp do miejsc publicznych i prywatnych wpływa na poprawę ich samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia.
Wprowadzenie ramp dla niepełnosprawnych może stanowić wyzwanie dla budżetów lokalnych oraz właścicieli nieruchomości, jednak korzyści wynikające z ich instalacji są znacznie większe niż koszty. Poprawa dostępności przestrzeni publicznej nie tylko zwiększa komfort życia osób z niepełnosprawnościami, ale także przyczynia się do budowania bardziej inkluzywnego społeczeństwa, w którym wszyscy mają równe szanse i możliwości uczestnictwa.
Rampy podjazdowe dla wózków inwalidzkich- gdzie się sprawdzą?
Rampy dla osób niepełnoprawnych przydają się w wielu różnych miejscach. Mogą posłużyć do przemieszczania się po schodach, zarówno w górę, jak i dół. Idealnie sprawdzają się w budynkach o kilku kondygnacjach czy w domach, do którego prowadzi choćby tylko kilka schodów. Rampy podjazdowe dla wózków inwalidzkich są niezwykle przydatne w różnych miejscach, gdzie konieczne jest zapewnienie dostępu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Wszelkiego rodzaju budynki publiczne, takie jak szkoły, urzędy, centra handlowe, szpitale czy restauracje, powinny być dostępne dla wszystkich. Rampy podjazdowe zapewniają łatwy dostęp do tych obiektów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Miejsca, takie jak kina, teatry, muzea czy centra sportowe również powinny być dostępne dla wszystkich, włącznie z osobami niepełnosprawnymi. Rampy podjazdowe ułatwiają korzystanie z tych obiektów również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Rodzaje ramp
Najczęściej spotykane rampy to rampy stałe, które montuje się jako integralną część architektury budynków lub przestrzeni publicznych. Takie rampy zapewniają stabilne i trwałe wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Innym rodzajem są rampy przenośne. Są one elastycznym rozwiązaniem, łatwo można je przenosić, instalować w różnych miejscach w zależności od aktualnych potrzeb. Są wykonane z aluminium bądź innego lekkiego materiału, co ułatwia ich transport. Podobnym rozwiązaniem są rampy przenośne, a różnią się one jedynie obecnością mechanizmy składania. Popularnym rodzajem ramp są także rampy progowe. Są one wykorzystywane do likwidacji progów w domach czy mieszkaniach. Tym, co je cechuje jest ogromny udźwig, sięgający nawet 350 kg.
Rampy dla niepełnosprawnych- jak uzyskać dofinansowanie?
Rampy dla osób niepełnosprawnych są sporym wydatkiem, który choć bardzo ważny, wciąż pozostaje poza zasięgiem wielu osób. Na szczęście nie oznacza to, że na rampę mogą pozwolić sobie nieliczni. Obecnie istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na zakup najazdów. Dofinansowanie pochodzi ze środków PFRON, a głównym celem jest właśnie uczynienie świata otwartego dla wszystkich, również dla osób niepełnosprawnych. Dotacja sięga nawet 95%, jest więc się o co ubiegać. Jak to zrobić? Konieczne jest złożenie kompletu dokumentów, w tym kserokopii dowodu osobistego, dokumentu poświadczającego stopień niepełnosprawności czy konkretna oferta najazdu. Więcej o dofinansowaniu przeczytasz na stronie internetowej.
Czy warto zakupić rampę najazdową dla osoby niepełnosprawnej
Bez wątpienia, rampa najazdowa to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich pacjentów poruszających się na wózku inwalidzkim. Rampy ułatwiają transport ciężkich ładunków, a w wersji dla niepełnosprawnych- ułatwiają ich swobodne poruszanie się. Nawierzchnia rampy wykonana jest z materiału antyślizgowego, by zminimalizować ryzyko wypadków czy kontuzji. W ofercie znajdują się rampy gumowe, rampy teleskopowe, rampy uniwersalne czy rampy podjazdowe. Każdy z nich ma ten sam cel- umożliwić maksymalnie swobodne i bezpieczne poruszanie się osoby na wózku inwalidzkim. Dotyczy to zarówno seniorów, jak i osób niepełnosprawnych czy w trakcie różnego rodzaju chorób. Rampy aluminiowe doskonałej jakości dostępne są tutaj: https://www.prolifter.pl/rampy-aluminiowe-c-11.html.