Wiedza Tajemna

Wikingowie (Normanowie) – wojowniczy barbarzyńcy czy inteligentni handlowcy?

wikingowie

Wikingowie (Normanowie) - wojowniczy barbarzyńcy czy inteligentni handlowcy?

Wikingowie byli wczesnośredniowiecznymi mieszkańcami dzisiejszej Danii, Szwecji, Norwegii, nazywani byli również ludem północy lub Normanami. Kojarzeni byli jako krwiożerczy żeglarze, którzy dokonywali podbojów, zabierając ogromne łupy. Mieli również wyjątkową żyłkę do handlu. Z natury kochali przygody, dlatego wiele podróżowali, drugą przyczyną był fakt, iż w Skandynawii ziemi uprawnej nie było wiele. W ich kulturze to najstarszy syn dziedziczył po ojcu ziemię, pozostali synowie musieli radzić sobie sami, dlatego wyruszali na podboje innych ziem.


W IX wieku podbili tereny od Wielkiej Brytanii po wybrzeże Bałtyku. Dotarli do Italii a nawet Ameryki. Nie mieli sobie równych, historycy próbują dociec ich fenomenu. Byli doskonałymi żeglarzami, ciągle mieli styczność z nieprzychylnymi morzami. Budowali smukłe, szybie lodzie napędzane żaglami i wiosłami. Posiadali również ogromne łodzie handlowe.

Oprócz zdolności wojennych, byli doskonałymi handlowcami i szybko się bogacili. Handlowali niewolnikami, rogami legendarnych jednorożców, które faktycznie były kłami narwali przywożonych z Grenlandii. Ich spryt i pomysłowość dawał im bogactwo. Handlowali również tkaninami, drewnem, metalami, kamieniami szlachetnymi i biżuterią. Mieli oni kontrolę nad głównymi szlakami handlowymi Europy, zdominowali ludność do tego stopnia, iż tylko oni polowali w lasach na zwierzynę. Handlowali również futrami, które były bardzo cenione. Słynną wsią skandynawska w Europie była Ruś Kijowska.

Wierzenia Wikingów

Religia Wikingów była bardzo rozbudowana, przetrwała aż do dwunastego wieku, później rozpowszechniło się chrześcijaństwo. Źródła z których dowiadujemy się o religii Normanów to min.”Edda młodsza” i „Edda starsza” . Powstały one między 750 a 1050 rokiem. Ten czas nazywany był „złotym wiekiem” Wikingów, kwitła ich pozycja ekonomiczna.

Wikingowie (Normanowie) - wojowniczy barbarzyńcy czy inteligentni handlowcy?Mieszkańcy Skandynawii pogardzali słabszymi ludźmi, cenili siłę, energię i władzę. Żyli przede wszystkim wojną, taki więc bardzo istotnym dla nich bogiem był bóg wojny Odyn. Jego siedzibą była Walhalla, tam właśnie odchodziły dusze zasłużonych wojowników po śmierci. Odyn był ukazywany w otoczeniu zwierząt. Po niebie jeździł na ośmionogim koniu Slepomirze, towarzyszyły mu dwa kruki Huginn (myśl) i Muminn (pamięć). Były to ptaki wojny, które lały po świecie w poszukiwaniu mądrości. Zawsze zdawały relację Odynowi, czego dowiedziały się w świecie ludzi.

Bóg wojny czuwał nad wojownikami i to on decydował o wynikach bitwy. Odyn w mitologii południowogennej zwany jest Wadana. Przez Normanów uważany był za stworzyciela nieba, ziemi, wszechświata.  Odyn stworzył ziemię z ciała olbrzyma Ymira, z jego kości powstały góry, z zębów skały, a z krwi morza i wody. Posiadał on ogromną energię, mądrość, która pochodziła od zmarłych.

Odyn zazwyczaj przedstawiany był zazwyczaj w niebieskim płaszczu, w dłoniach miał magiczną włócznię – Gurgir.

Kolejnym ważnym bogiem był Thor – syn Odyna. Był panem burz i grzmotów, opiekował się ludźmi a jego największymi przeciwnikami były olbrzymy. Otaczany był szczególną sympatią wśród ludzi, proszono go o urodzaje. Dąb był drzewem poświęconym Thorowi. Jego atrybutem był młot, z którym się nie rozstawał. Uważano, że gdy nim rzucał, wyzwalał pioruny.

Kolejnym synem Odyna był Tyr, bóg ten był bardzo sprawiedliwy i wydawał mądre wyroki. Szczególna czcią był otaczany przez wszystkich mężczyzn. Bogiem poezji i elokwencji był Bragi. Był spokojny, nigdy nie zajmował się walką czy przemocą. Jego żoną była Idunn, która przechowywała złote jabłka, dające bogom nieśmiertelność. Idunn była boginią wiosny. Złote jabłka podawała bogom na przyjęciach w Asgardzie. Dzięki nim, zachowywali oni wieczną młodość i urodę.

Boginią domowego ogniska była Frigg. Była patronką również małżeństw i porodów. Otaczana była szczególnym szacunkiem, jej małżonkiem był Odyn. W czasie długiej nieobecności Odyna, została wspólną małżonką jego braci, Wilego i Wie. Posiadała zdolność jasnowidzenia.

Jedną z najpiękniejszych bogini była Sif, żona Thora. Miała piękne rude włosy, w mitologii opisuje się je jako złote, najprawdopodobniej symbolizowały łany zbóż. Bogiem światła i wiosny był Baldur, piękny młodzieniec, którego wszyscy kochali, był bowiem sprawiedliwy i szlachetny.

Magia wśród Normanów

Dla wikingów magia miała wielkie znaczenie. Mogli ją uprawiać mężczyźni jak i kobiety. W kulturze Normanów kobieta zajmowała szczególne ważne miejsc. To one zazwyczaj zajmowały się tą tajemniczą sferą życia. Magią zajmowały się wieszczki. Mieszkały poza osadą, miały kontakt duchowy z zaświatami. Kobiety, które umiały tkać, uważano, że szczególnie mogą być lubiane przez bogów. Tkając kobiety mogły zapewnić sobie przychylność bogów, a przy tym tworząc tkaninę zamykały w niej magię.

 Magia stosowana była tutaj w celu zabezpieczenia przed nieszczęściami, zemstą i cierpieniem. Poznawano w ten sposób również przyszłość. Magia u Wikingów dzieli się na wiele odmian. Seidr np. dotyczy rytuałów magii zło czynnej, prowadzącej do nieszczęść, chorób i omamów, poprzez magiczne leczenie.  Spae to magia polegająca na kształtowaniu przyszłości. Normanowie wierzyli że życiem rządzi fatum. Kolejny rodzaj to Galdr – magia śpiewu, należy też wyróżnić magie Run.

Normanowie uważali, iż posiadają magiczne kamienie, które podczas żeglugi ułatwiały im poruszanie się po niebezpiecznych morzach. Kamienie te miały świecić, pokazując pozycję słońca, mimo iż nie zawsze było ono widoczne lub był już półmrok.

Skąd wzięły się runy?

Słowo runa wiąże się z kulturą nordycką. Według ich wierzeń runy zostały podarowane ludziom od Odyna. Runy służyły do wróżenia oraz wykonywania talizmanów. Niewiele osób posiadało umiejętność przepowiadania przyszłości z tych symboli. W magii runicznej występowały odpowiednie rytuały. Do tej pory niektórzy wróżą sobie z run. Uważane są one za energetyczno- magiczne przedmioty.

Życie po śmierci według Wikingów

Śmierć towarzyszyła Wikingom cały czas. Byli oni do niej przyzwyczajeni, byli bowiem wojownikami. Również choroby, zabójstwa czy śmierć przy porodzie nie były im obce.

Wikingowie wierzyli, że po śmierci wojownicy, którzy zostali zabici w boju zostają zabierani przez piękne kobiety Walkirie do Valhalli, tutaj wiodą wspaniały żywot. Drugim królestwem świata zmarłych jest Niflheim, gdzie trafiają osoby umierające z powodu choroby czy starości. Władzę sprawuje tu królowa Hel. Jest to przerażająca kraina, ale nie ma w niej kar. Wikingowie często pogrzeby swoich najbliższych organizowali na łodziach. Ciała były układane na łódkach, czasem palono je na pokładzie. Często też grzebano zmarłych z jego dobytkiem, by dobrze wiodło mu się również po śmierci. Biedniejsi mieszkańcy byli wyprawiani w małych łódkach, bogaci w większych łodziach pełnych doczesnego dobytku. Często też wraz z dobytkiem, umieszczano na łodzi zwierzęta i niewolników zmarłego. Wszystkich zmarłych chowano z wielką starannością, pochowek był bardzo ważny. Siódmego dnia wyprawiano stypę, wtedy też rozstrzygano sprawy dziedziczenia.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Pozostałe

Zaginiona arka Noego

post-image

Pismo Święte nieustannie dostarcza emocji czytelnikom i tym, którzy je stale analizują. Biblia, pomimo starannych badań, nadal skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest Arka Noego.

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie zna historii arki Noego. Nawet ludzie innego wyznania, niż chrześcijańskie, doskonale zdają sobie sprawę, jak przebiegały poszczególne wydarzenia opisane w Biblii. Nawet dzieci z łatwością opowiadają, jak rozgniewany Jahwe chciał ukarać ludzkość za ich liczne grzechy, zsyłając na nich potop.


Aby ocalić swoją rodzinę, Noe postanowił zbudować arkę, która zmieści jego rodzinę oraz parę zwierząt z każdego gatunku. Deszcz padał nieustannie, jako, że celem było zalanie wszystkich lądów. W międzyczasie gniew Boży zelżał, a wraz za tym opady. Poziom wody – według Biblii – sięgał szczytów gór. Arka unosiła się na powierzchni wody przez 150 kolejnych dni.

Pasmo górskie Ararat

Według tego, co mówi nam Pismo Święte, poziom wody opadł, gdy arka Noego znajdowała się na wysokości gór Ararat….

Może Cię zainteresować:

Read More
Pozostałe

Siła uzależnienia – portale społecznościowe

post-image

Popularne portale społecznościowe skonstruowane są tak, aby świadomie niszczyć społeczeństwo, człowieczeństwo, i przenieść relacje międzyludzkie w inny wymiar. Tak szokujące wyznanie przedstawił były prezes Facebooka, Sean Parker, przepraszając publicznie za to, jaką krzywdę przez lata wyrządzał społeczeństwu.

Obnażenie prawdy

Biznesmen amerykańskiego pochodzenia Sean Parker, wraz z innymi członkami tworzył grupę, która odpowiadała za kreowanie najbardziej popularnego portalu społecznościowego. To właśnie dzięki jego pomysłom Facebook, z małego studenckiego projektu, osiągnął status komercyjnej, potężnej firmy przynoszącej milionowe zyski.


Podczas wywiadu, jaki Parker udzielił Axios w listopadzie 2017 roku, były prezes wyznał, że głównym celem jego i Zuckerberga, było pozyskiwanie jak największej liczby użytkowników poprzez świadome wykorzystywanie ludzkich słabości. Parker wyznaje, że celem tego portalu jest zatrzymanie uwagi użytkownika na możliwie jak najdłuższy czas. Wykorzystywanie w ten sposób ludzkiej słabości, jaką jest ciekawość, zdaniem byłego prezesa skutecznie niszczy dotychczasowy kształt społeczeństwa.

Krótka droga do uzależnienia

Twórca Facebooka wraz ze swoim zespołem szybko osiągnęli swój cel. Sukces został…

Może Cię zainteresować:

Read More
Pozostałe

OOBE – Doświadczenie poza ciałem

post-image

Termin OOBE (lub OBE) od pewnego czasu krąży po sieci wzbudzając najróżniejsze reakcje. OOBE oznacza dosłownie doświadczenie poza ciałem (z angielskiego out-of-body experience). Według ezoteryków  zdarza się każdemu z nas co najmniej kilka razy w ciągu życia. Podczas gdy większości z nas może przydarzyć się to zupełnie niespodziewanie, część ludzi twierdzi, że potrafią wprowadzić się w ten stan całkowicie świadomie.

Czym jest obenautyka

Termin funkcjonujący w ezoteryce jako obenautyka określa się jako sztuka podróżowania poza ciałem. Według wielu teorii krążących w Internecie, wprowadzenie się w stan OBE jest jak najbardziej możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich technik, szeroko opisywanych w sieci.


Współczesne badania wykazują jednak, że osiągnięcie stanu OBE nie jest możliwe, a wszelkie doświadczenia mają miejsce jedynie w mózgu. Pomimo tego nie brakuje osób twierdzących, że przydarza im się ten stan w momentach snu lub podczas medytacji.

Badania nad OBE

Tematem obenautyki żywo zainteresował się Robert Monroe, który od lat prowadzi badania nad uzyskiwaniem odmiennych…

Może Cię zainteresować:

Read More
Pozostałe

Czy rozwój sztucznej inteligencji oznacza kres dla ludzkości?

post-image

Coraz częściej zewsząd słyszy się o sztucznej inteligencji. Co rusz powstają nowe systemy, dzięki którym tworzy się inteligentne maszyny. Wzorem dla wielu inżynierów jest stworzenie czegoś, co umysłem dorówna człowiekowi. Czy jest to zagrożenie dla ludzkości?

Pierwsze wzmianki

Śmiałe stwierdzenie wysnuł naukowiec amerykańskiego pochodzenia Stuart Armstrong, który podczas konferencji Singularity Summit w 2012 roku głośno oznajmił, że do 2040 roku powstające maszyny będą w stanie myśleć logicznie i racjonalnie jak człowiek. Informacja ta zszokowała publiczność, która jednak przyjęła te słowa z powątpiewaniem.


Dziś już nikt nie wątpi w słowa naukowca. Przekonuje do nich Elon Reeve Musk, który jako właściciel takich przedsiębiorstw jak PayPal czy Tesla, zauważa istniejące zagrożenie dla każdego człowieka.

Inteligencja o globalnym zasięgu

Maszyny ze sztuczną inteligencją nie zabijają co prawda ludzi, o co silne obawy wyraził Musk. Wykorzystuje się je w globalnej sieci, jaką jest Internet. Systemy wyposażone są w algorytmy, które umożliwiają nabywanie wiedzy na temat tego, co się widzi….

Może Cię zainteresować:

Read More