Wiedza Tajemna

Wikingowie (Normanowie) – wojowniczy barbarzyńcy czy inteligentni handlowcy?

wikingowie

Wikingowie (Normanowie) - wojowniczy barbarzyńcy czy inteligentni handlowcy?

Wikingowie byli wczesnośredniowiecznymi mieszkańcami dzisiejszej Danii, Szwecji, Norwegii, nazywani byli również ludem północy lub Normanami. Kojarzeni byli jako krwiożerczy żeglarze, którzy dokonywali podbojów, zabierając ogromne łupy. Mieli również wyjątkową żyłkę do handlu. Z natury kochali przygody, dlatego wiele podróżowali, drugą przyczyną był fakt, iż w Skandynawii ziemi uprawnej nie było wiele. W ich kulturze to najstarszy syn dziedziczył po ojcu ziemię, pozostali synowie musieli radzić sobie sami, dlatego wyruszali na podboje innych ziem.


W IX wieku podbili tereny od Wielkiej Brytanii po wybrzeże Bałtyku. Dotarli do Italii a nawet Ameryki. Nie mieli sobie równych, historycy próbują dociec ich fenomenu. Byli doskonałymi żeglarzami, ciągle mieli styczność z nieprzychylnymi morzami. Budowali smukłe, szybie lodzie napędzane żaglami i wiosłami. Posiadali również ogromne łodzie handlowe.

Oprócz zdolności wojennych, byli doskonałymi handlowcami i szybko się bogacili. Handlowali niewolnikami, rogami legendarnych jednorożców, które faktycznie były kłami narwali przywożonych z Grenlandii. Ich spryt i pomysłowość dawał im bogactwo. Handlowali również tkaninami, drewnem, metalami, kamieniami szlachetnymi i biżuterią. Mieli oni kontrolę nad głównymi szlakami handlowymi Europy, zdominowali ludność do tego stopnia, iż tylko oni polowali w lasach na zwierzynę. Handlowali również futrami, które były bardzo cenione. Słynną wsią skandynawska w Europie była Ruś Kijowska.

Wierzenia Wikingów

Religia Wikingów była bardzo rozbudowana, przetrwała aż do dwunastego wieku, później rozpowszechniło się chrześcijaństwo. Źródła z których dowiadujemy się o religii Normanów to min.”Edda młodsza” i „Edda starsza” . Powstały one między 750 a 1050 rokiem. Ten czas nazywany był „złotym wiekiem” Wikingów, kwitła ich pozycja ekonomiczna.

Wikingowie (Normanowie) - wojowniczy barbarzyńcy czy inteligentni handlowcy?Mieszkańcy Skandynawii pogardzali słabszymi ludźmi, cenili siłę, energię i władzę. Żyli przede wszystkim wojną, taki więc bardzo istotnym dla nich bogiem był bóg wojny Odyn. Jego siedzibą była Walhalla, tam właśnie odchodziły dusze zasłużonych wojowników po śmierci. Odyn był ukazywany w otoczeniu zwierząt. Po niebie jeździł na ośmionogim koniu Slepomirze, towarzyszyły mu dwa kruki Huginn (myśl) i Muminn (pamięć). Były to ptaki wojny, które lały po świecie w poszukiwaniu mądrości. Zawsze zdawały relację Odynowi, czego dowiedziały się w świecie ludzi.

Bóg wojny czuwał nad wojownikami i to on decydował o wynikach bitwy. Odyn w mitologii południowogennej zwany jest Wadana. Przez Normanów uważany był za stworzyciela nieba, ziemi, wszechświata.  Odyn stworzył ziemię z ciała olbrzyma Ymira, z jego kości powstały góry, z zębów skały, a z krwi morza i wody. Posiadał on ogromną energię, mądrość, która pochodziła od zmarłych.

Odyn zazwyczaj przedstawiany był zazwyczaj w niebieskim płaszczu, w dłoniach miał magiczną włócznię – Gurgir.

Kolejnym ważnym bogiem był Thor – syn Odyna. Był panem burz i grzmotów, opiekował się ludźmi a jego największymi przeciwnikami były olbrzymy. Otaczany był szczególną sympatią wśród ludzi, proszono go o urodzaje. Dąb był drzewem poświęconym Thorowi. Jego atrybutem był młot, z którym się nie rozstawał. Uważano, że gdy nim rzucał, wyzwalał pioruny.

Kolejnym synem Odyna był Tyr, bóg ten był bardzo sprawiedliwy i wydawał mądre wyroki. Szczególna czcią był otaczany przez wszystkich mężczyzn. Bogiem poezji i elokwencji był Bragi. Był spokojny, nigdy nie zajmował się walką czy przemocą. Jego żoną była Idunn, która przechowywała złote jabłka, dające bogom nieśmiertelność. Idunn była boginią wiosny. Złote jabłka podawała bogom na przyjęciach w Asgardzie. Dzięki nim, zachowywali oni wieczną młodość i urodę.

Boginią domowego ogniska była Frigg. Była patronką również małżeństw i porodów. Otaczana była szczególnym szacunkiem, jej małżonkiem był Odyn. W czasie długiej nieobecności Odyna, została wspólną małżonką jego braci, Wilego i Wie. Posiadała zdolność jasnowidzenia.

Jedną z najpiękniejszych bogini była Sif, żona Thora. Miała piękne rude włosy, w mitologii opisuje się je jako złote, najprawdopodobniej symbolizowały łany zbóż. Bogiem światła i wiosny był Baldur, piękny młodzieniec, którego wszyscy kochali, był bowiem sprawiedliwy i szlachetny.

Magia wśród Normanów

Dla wikingów magia miała wielkie znaczenie. Mogli ją uprawiać mężczyźni jak i kobiety. W kulturze Normanów kobieta zajmowała szczególne ważne miejsc. To one zazwyczaj zajmowały się tą tajemniczą sferą życia. Magią zajmowały się wieszczki. Mieszkały poza osadą, miały kontakt duchowy z zaświatami. Kobiety, które umiały tkać, uważano, że szczególnie mogą być lubiane przez bogów. Tkając kobiety mogły zapewnić sobie przychylność bogów, a przy tym tworząc tkaninę zamykały w niej magię.

 Magia stosowana była tutaj w celu zabezpieczenia przed nieszczęściami, zemstą i cierpieniem. Poznawano w ten sposób również przyszłość. Magia u Wikingów dzieli się na wiele odmian. Seidr np. dotyczy rytuałów magii zło czynnej, prowadzącej do nieszczęść, chorób i omamów, poprzez magiczne leczenie.  Spae to magia polegająca na kształtowaniu przyszłości. Normanowie wierzyli że życiem rządzi fatum. Kolejny rodzaj to Galdr – magia śpiewu, należy też wyróżnić magie Run.

Normanowie uważali, iż posiadają magiczne kamienie, które podczas żeglugi ułatwiały im poruszanie się po niebezpiecznych morzach. Kamienie te miały świecić, pokazując pozycję słońca, mimo iż nie zawsze było ono widoczne lub był już półmrok.

Skąd wzięły się runy?

Słowo runa wiąże się z kulturą nordycką. Według ich wierzeń runy zostały podarowane ludziom od Odyna. Runy służyły do wróżenia oraz wykonywania talizmanów. Niewiele osób posiadało umiejętność przepowiadania przyszłości z tych symboli. W magii runicznej występowały odpowiednie rytuały. Do tej pory niektórzy wróżą sobie z run. Uważane są one za energetyczno- magiczne przedmioty.

Życie po śmierci według Wikingów

Śmierć towarzyszyła Wikingom cały czas. Byli oni do niej przyzwyczajeni, byli bowiem wojownikami. Również choroby, zabójstwa czy śmierć przy porodzie nie były im obce.

Wikingowie wierzyli, że po śmierci wojownicy, którzy zostali zabici w boju zostają zabierani przez piękne kobiety Walkirie do Valhalli, tutaj wiodą wspaniały żywot. Drugim królestwem świata zmarłych jest Niflheim, gdzie trafiają osoby umierające z powodu choroby czy starości. Władzę sprawuje tu królowa Hel. Jest to przerażająca kraina, ale nie ma w niej kar. Wikingowie często pogrzeby swoich najbliższych organizowali na łodziach. Ciała były układane na łódkach, czasem palono je na pokładzie. Często też grzebano zmarłych z jego dobytkiem, by dobrze wiodło mu się również po śmierci. Biedniejsi mieszkańcy byli wyprawiani w małych łódkach, bogaci w większych łodziach pełnych doczesnego dobytku. Często też wraz z dobytkiem, umieszczano na łodzi zwierzęta i niewolników zmarłego. Wszystkich zmarłych chowano z wielką starannością, pochowek był bardzo ważny. Siódmego dnia wyprawiano stypę, wtedy też rozstrzygano sprawy dziedziczenia.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More