Wiedza Tajemna

Wikingowie (Normanowie) – wojowniczy barbarzyńcy czy inteligentni handlowcy?

wikingowie

Wikingowie (Normanowie) - wojowniczy barbarzyńcy czy inteligentni handlowcy?

Wikingowie byli wczesnośredniowiecznymi mieszkańcami dzisiejszej Danii, Szwecji, Norwegii, nazywani byli również ludem północy lub Normanami. Kojarzeni byli jako krwiożerczy żeglarze, którzy dokonywali podbojów, zabierając ogromne łupy. Mieli również wyjątkową żyłkę do handlu. Z natury kochali przygody, dlatego wiele podróżowali, drugą przyczyną był fakt, iż w Skandynawii ziemi uprawnej nie było wiele. W ich kulturze to najstarszy syn dziedziczył po ojcu ziemię, pozostali synowie musieli radzić sobie sami, dlatego wyruszali na podboje innych ziem.


W IX wieku podbili tereny od Wielkiej Brytanii po wybrzeże Bałtyku. Dotarli do Italii a nawet Ameryki. Nie mieli sobie równych, historycy próbują dociec ich fenomenu. Byli doskonałymi żeglarzami, ciągle mieli styczność z nieprzychylnymi morzami. Budowali smukłe, szybie lodzie napędzane żaglami i wiosłami. Posiadali również ogromne łodzie handlowe.

Oprócz zdolności wojennych, byli doskonałymi handlowcami i szybko się bogacili. Handlowali niewolnikami, rogami legendarnych jednorożców, które faktycznie były kłami narwali przywożonych z Grenlandii. Ich spryt i pomysłowość dawał im bogactwo. Handlowali również tkaninami, drewnem, metalami, kamieniami szlachetnymi i biżuterią. Mieli oni kontrolę nad głównymi szlakami handlowymi Europy, zdominowali ludność do tego stopnia, iż tylko oni polowali w lasach na zwierzynę. Handlowali również futrami, które były bardzo cenione. Słynną wsią skandynawska w Europie była Ruś Kijowska.

Wierzenia Wikingów

Religia Wikingów była bardzo rozbudowana, przetrwała aż do dwunastego wieku, później rozpowszechniło się chrześcijaństwo. Źródła z których dowiadujemy się o religii Normanów to min.”Edda młodsza” i „Edda starsza” . Powstały one między 750 a 1050 rokiem. Ten czas nazywany był „złotym wiekiem” Wikingów, kwitła ich pozycja ekonomiczna.

Wikingowie (Normanowie) - wojowniczy barbarzyńcy czy inteligentni handlowcy?Mieszkańcy Skandynawii pogardzali słabszymi ludźmi, cenili siłę, energię i władzę. Żyli przede wszystkim wojną, taki więc bardzo istotnym dla nich bogiem był bóg wojny Odyn. Jego siedzibą była Walhalla, tam właśnie odchodziły dusze zasłużonych wojowników po śmierci. Odyn był ukazywany w otoczeniu zwierząt. Po niebie jeździł na ośmionogim koniu Slepomirze, towarzyszyły mu dwa kruki Huginn (myśl) i Muminn (pamięć). Były to ptaki wojny, które lały po świecie w poszukiwaniu mądrości. Zawsze zdawały relację Odynowi, czego dowiedziały się w świecie ludzi.

Bóg wojny czuwał nad wojownikami i to on decydował o wynikach bitwy. Odyn w mitologii południowogennej zwany jest Wadana. Przez Normanów uważany był za stworzyciela nieba, ziemi, wszechświata.  Odyn stworzył ziemię z ciała olbrzyma Ymira, z jego kości powstały góry, z zębów skały, a z krwi morza i wody. Posiadał on ogromną energię, mądrość, która pochodziła od zmarłych.

Odyn zazwyczaj przedstawiany był zazwyczaj w niebieskim płaszczu, w dłoniach miał magiczną włócznię – Gurgir.

Kolejnym ważnym bogiem był Thor – syn Odyna. Był panem burz i grzmotów, opiekował się ludźmi a jego największymi przeciwnikami były olbrzymy. Otaczany był szczególną sympatią wśród ludzi, proszono go o urodzaje. Dąb był drzewem poświęconym Thorowi. Jego atrybutem był młot, z którym się nie rozstawał. Uważano, że gdy nim rzucał, wyzwalał pioruny.

Kolejnym synem Odyna był Tyr, bóg ten był bardzo sprawiedliwy i wydawał mądre wyroki. Szczególna czcią był otaczany przez wszystkich mężczyzn. Bogiem poezji i elokwencji był Bragi. Był spokojny, nigdy nie zajmował się walką czy przemocą. Jego żoną była Idunn, która przechowywała złote jabłka, dające bogom nieśmiertelność. Idunn była boginią wiosny. Złote jabłka podawała bogom na przyjęciach w Asgardzie. Dzięki nim, zachowywali oni wieczną młodość i urodę.

Boginią domowego ogniska była Frigg. Była patronką również małżeństw i porodów. Otaczana była szczególnym szacunkiem, jej małżonkiem był Odyn. W czasie długiej nieobecności Odyna, została wspólną małżonką jego braci, Wilego i Wie. Posiadała zdolność jasnowidzenia.

Jedną z najpiękniejszych bogini była Sif, żona Thora. Miała piękne rude włosy, w mitologii opisuje się je jako złote, najprawdopodobniej symbolizowały łany zbóż. Bogiem światła i wiosny był Baldur, piękny młodzieniec, którego wszyscy kochali, był bowiem sprawiedliwy i szlachetny.

Magia wśród Normanów

Dla wikingów magia miała wielkie znaczenie. Mogli ją uprawiać mężczyźni jak i kobiety. W kulturze Normanów kobieta zajmowała szczególne ważne miejsc. To one zazwyczaj zajmowały się tą tajemniczą sferą życia. Magią zajmowały się wieszczki. Mieszkały poza osadą, miały kontakt duchowy z zaświatami. Kobiety, które umiały tkać, uważano, że szczególnie mogą być lubiane przez bogów. Tkając kobiety mogły zapewnić sobie przychylność bogów, a przy tym tworząc tkaninę zamykały w niej magię.

 Magia stosowana była tutaj w celu zabezpieczenia przed nieszczęściami, zemstą i cierpieniem. Poznawano w ten sposób również przyszłość. Magia u Wikingów dzieli się na wiele odmian. Seidr np. dotyczy rytuałów magii zło czynnej, prowadzącej do nieszczęść, chorób i omamów, poprzez magiczne leczenie.  Spae to magia polegająca na kształtowaniu przyszłości. Normanowie wierzyli że życiem rządzi fatum. Kolejny rodzaj to Galdr – magia śpiewu, należy też wyróżnić magie Run.

Normanowie uważali, iż posiadają magiczne kamienie, które podczas żeglugi ułatwiały im poruszanie się po niebezpiecznych morzach. Kamienie te miały świecić, pokazując pozycję słońca, mimo iż nie zawsze było ono widoczne lub był już półmrok.

Skąd wzięły się runy?

Słowo runa wiąże się z kulturą nordycką. Według ich wierzeń runy zostały podarowane ludziom od Odyna. Runy służyły do wróżenia oraz wykonywania talizmanów. Niewiele osób posiadało umiejętność przepowiadania przyszłości z tych symboli. W magii runicznej występowały odpowiednie rytuały. Do tej pory niektórzy wróżą sobie z run. Uważane są one za energetyczno- magiczne przedmioty.

Życie po śmierci według Wikingów

Śmierć towarzyszyła Wikingom cały czas. Byli oni do niej przyzwyczajeni, byli bowiem wojownikami. Również choroby, zabójstwa czy śmierć przy porodzie nie były im obce.

Wikingowie wierzyli, że po śmierci wojownicy, którzy zostali zabici w boju zostają zabierani przez piękne kobiety Walkirie do Valhalli, tutaj wiodą wspaniały żywot. Drugim królestwem świata zmarłych jest Niflheim, gdzie trafiają osoby umierające z powodu choroby czy starości. Władzę sprawuje tu królowa Hel. Jest to przerażająca kraina, ale nie ma w niej kar. Wikingowie często pogrzeby swoich najbliższych organizowali na łodziach. Ciała były układane na łódkach, czasem palono je na pokładzie. Często też grzebano zmarłych z jego dobytkiem, by dobrze wiodło mu się również po śmierci. Biedniejsi mieszkańcy byli wyprawiani w małych łódkach, bogaci w większych łodziach pełnych doczesnego dobytku. Często też wraz z dobytkiem, umieszczano na łodzi zwierzęta i niewolników zmarłego. Wszystkich zmarłych chowano z wielką starannością, pochowek był bardzo ważny. Siódmego dnia wyprawiano stypę, wtedy też rozstrzygano sprawy dziedziczenia.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Religia Wiedza Tajemna

Kim jest Bóg według Biblii?

post-image

W jednym z największych bastionów katolicyzmu wiedza o tym, kim jest Bóg według Biblii, powinna być szeroko znana. Powinna, ale czy tak jest? Pomimo tego, że w Polsce ochrzczonych jest niemalże 33 milionów ludzi, a deklarację przynależności do Kościoła Katolickiego składa ok. 95 procent Polaków, to duża część wiernych zna Biblię raczej pobieżnie albo i wcale. No ale szczerze powiedziawszy, kto by tam miał czas, na dociekanie natury biblijnego Boga. Ksiądz w kościele zapewnia, że Bóg nas kocha, bo po prostu jest miłościwy. Czy tak jest faktycznie? Jakiego Boga przedstawia Biblia? Sprawdźmy!

Wierzę w to, że jest duża grupa osób, którym choć raz w życiu przeszło przez myśl, dlaczego tak miłościwy Bóg, wymyślił tak okrutny sposób odkupienia naszych win (a raczej win Adama i Ewy) i pozwolił zabić swojego syna. Co prawda, syn zmartwychwstał, jednak przeżycie horroru w czasie drogi krzyżowej nie podlega żadnej wątpliwości. Dlaczego Bóg rozegrał…


Może Cię zainteresować:

Read More
Astrologia Koniec świata Zakazana wiedza

Rok 2020 – czas na nowe początki i wielkie zmiany!

post-image

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe energie i zmiany. Jednak jak pokazuje astrologia, rok 2020 będzie pod tym względem rokiem wyjątkowym. Nad naszymi głowami będzie się bowiem rozgrywać wspólny i znamienny w skutkach taniec, wyjątkowych planet Układu Słonecznego. Zasieje on energetyczne ziarna, których plony będziemy zbierać przez wiele następnych lat. Co dokładnie będzie się działo w 2020 roku? Jak przygotować się do rozpoczęcia nowych cykli?

Koniunkcja Saturna, Jowisza i Plutona – taniec nad przepaścią

Zjawiskiem, które czyni rok 2020 tak wyjątkowym, będą koniunkcje trzech planet: Jowisza, Saturna i Plutona. Co to oznacza? Koniunkcjami w astrologii określa się spotkanie konkretnych ciał niebieskich w tym samym stopniu danego znaku zodiaku. Uważa się to za zakończenie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego. W tym roku mamy do czynienia z koniunkcjami, które dotyczą wymienionych powyżej planet. Kończą one i rozpoczynają długie, bo liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat cykle. Dlatego…


Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More