Wiedza Tajemna

Drakula postać fikcyjna czy prawdziwa?

ugryzienie wampira

Drakula to pojęcie znane każdemu. Słysząc to słowo, wyobrażamy sobie wampira w czarnej szacie, który kładzie się do snu przed wschodem słońca do swojej trumny. Większość myśli też, że to tylko fikcja, fantazje…… Zwłaszcza jeśli obejrzało się jakiś film z udziałem wampira. Istnieją jednak zwolennicy teorii mówiącej, że wampiry to prawdzie postacie. Aby dociec prawdy czy była to osoba fikcyjna czy prawdziwa, należy przyjrzeć się pewnej historycznej postaci, która mogłaby być odpowiednikiem legendarnego Drakuli. Wład Palownik był właśnie utożsamiany z Drakulą, był bowiem znany ze swoich krwawych i niecnych czynów. Urodził się w Transylwanii, był synem Vlada Dracul (Vlada Diabła), który był członkiem Zakonu Smoka, który miał chronić chrześcijaństwo  we wschodniej Europie.

Niepojęte okrucieństwa i żądza krwi!

Drakula postać fikcyjna czy prawdziwa?
Oko wampira, żądza krwi

Młodość Włada była niezwykle burzliwa, przebywał min. w niewoli tureckiej. Był nawet władcą na tronie włoskim, jednak musiał uznać zwierzchność sułtana. Panował przez sześć lat, przez ten okres był bardzo okrutny dla swoich poddanych. Więźniowie byli nieludzko torturowani, bez zastanowienia skazywał ludzi na śmierć np. przez wbijanie na pal. Od tego nieludzkiego postępowania pochodzi jego przydomek „Palownik”.


Tortury i nieludzkie traktowanie sprawiały mu wielką radość. Podobno nieraz ucztował pośród nieszczęśników nabitych na pal, a jeśli komuś to się nie podobało, to również od razu był karany śmiercią, oczywiście na palu. Podstępnie zwabił do swojego zamku włoską szlachtę, na której chciał się zemścić.

Podczas obfitej uczty, gdy nikt się nie spodziewał, schwytał gości i najstarszych z nich kazał od razu nabić na pale wokół miasta. Pozostali zmuszeni byli do prac przy budowie Cytadeli Poenari – Zamku Drakuli. Tak zemścił się sławny Drakula na szlachcie, która zabiła wcześniej jego ojca i brata.

Jedna z legend mówi, iż sułtan turecki chciał zrobić zasadzkę na Drakulę, jednak „Palownik” był bardzo sprytny i wyczuł intrygę, przez co oddział turecki dostał się do niewoli Drakuli. Ten postanowił rozprawić się z jeńcami, oczywiście nabijając ich na pale. Mimo wielu zwycięstw Osmanom udało się jednak dotrzeć do Târgovişte, tutaj zastali odrażający widok. Dwadzieścia tysięcy tureckich jeńców nabitych na pale. To przeraziło Turków, zarządzony został odwrót. Drakula miał wielu przeciwników, dlatego w końcu uknuty spisek zadziałał. Został schwytany przez Piatra Craiului i wydany Węgrom. W niewoli przebywał czternaście lat. Później został znów przywrócony na tron, ożenił się i miał dwóch synów.

W 1477 roku podróżując z niewielkim oddziałem mołdawskim, został zabity, do końca nie było wiadomo kto to zrobił. Jego ucięta głowę zakonserwowano w miodzie i wysłano do Stambułu, ciało prawdopodobnie pogrzebano w monasterze Snagov. Mimo późniejszych poszukiwań ciała długo nikt nie mógł znaleźć, dopiero pod koniec XX wieku udało się ustalić, że korpus Palownika ukryli rumuńscy mnisi z klasztoru Snagov.

W źródłach historycznych nie ma raczej mowy o jego wampirze naturze, najwięcej mówi się o jego bezlitosnym zamiłowaniu do zadawania cierpień historycy uważają, że zabił od 40 do 100 tysięcy ludzi. Pozbywał się ludzi chorych i biednych. Podobno, zaprosił kiedyś wszystkich biednych z okolicy na dobrą kolację. Podczas uczty, przeprosił gości, wyszedł z budynku, który kazał szybko zabarykadować i zabić deskami i oczywiście podpalić. Tak też pozbywał się słabych i niepotrzebnych ze społeczeństwa.

W poszukiwaniu wampirzej natury

Drakula postać fikcyjna czy prawdziwa?
Ugryzienie wampira

Wielu historyków poszukiwało podobieństw Vlada Palownika do legendarnej postaci Drakuli. Piętnastowieczne utwory poetyckie przedstawiają Palownika jako krwiopijcę, który rzekomo miał urządzać uczty na polach pełnych ukaranych wrogów.

Nie znajdziemy jednak jednoznacznej odpowiedzi, wiadomo jest, że postać Drakuli jest bardzo słynna i zagościła w niejednym horrorze. Rzesze turystów przybywają do Transylwanii, by zobaczyć zamek słynnego hrabiego. To właśnie zamek w Branie uważany jest za jego siedzibę, chociaż jest to tylko legenda.

Vlad Palownik raczej go nie zamieszkiwał, jak podają źródła historyczne, mógł być tu tylko więziony przez kilka dni. Właściwą jego siedzibą był zamek w Poenari.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Religia Wiedza Tajemna

Kim jest Bóg według Biblii?

post-image

W jednym z największych bastionów katolicyzmu wiedza o tym, kim jest Bóg według Biblii, powinna być szeroko znana. Powinna, ale czy tak jest? Pomimo tego, że w Polsce ochrzczonych jest niemalże 33 milionów ludzi, a deklarację przynależności do Kościoła Katolickiego składa ok. 95 procent Polaków, to duża część wiernych zna Biblię raczej pobieżnie albo i wcale. No ale szczerze powiedziawszy, kto by tam miał czas, na dociekanie natury biblijnego Boga. Ksiądz w kościele zapewnia, że Bóg nas kocha, bo po prostu jest miłościwy. Czy tak jest faktycznie? Jakiego Boga przedstawia Biblia? Sprawdźmy!

Wierzę w to, że jest duża grupa osób, którym choć raz w życiu przeszło przez myśl, dlaczego tak miłościwy Bóg, wymyślił tak okrutny sposób odkupienia naszych win (a raczej win Adama i Ewy) i pozwolił zabić swojego syna. Co prawda, syn zmartwychwstał, jednak przeżycie horroru w czasie drogi krzyżowej nie podlega żadnej wątpliwości. Dlaczego Bóg rozegrał…


Może Cię zainteresować:

Read More
Astrologia Koniec świata Zakazana wiedza

Rok 2020 – czas na nowe początki i wielkie zmiany!

post-image

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe energie i zmiany. Jednak jak pokazuje astrologia, rok 2020 będzie pod tym względem rokiem wyjątkowym. Nad naszymi głowami będzie się bowiem rozgrywać wspólny i znamienny w skutkach taniec, wyjątkowych planet Układu Słonecznego. Zasieje on energetyczne ziarna, których plony będziemy zbierać przez wiele następnych lat. Co dokładnie będzie się działo w 2020 roku? Jak przygotować się do rozpoczęcia nowych cykli?

Koniunkcja Saturna, Jowisza i Plutona – taniec nad przepaścią

Zjawiskiem, które czyni rok 2020 tak wyjątkowym, będą koniunkcje trzech planet: Jowisza, Saturna i Plutona. Co to oznacza? Koniunkcjami w astrologii określa się spotkanie konkretnych ciał niebieskich w tym samym stopniu danego znaku zodiaku. Uważa się to za zakończenie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego. W tym roku mamy do czynienia z koniunkcjami, które dotyczą wymienionych powyżej planet. Kończą one i rozpoczynają długie, bo liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat cykle. Dlatego…


Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More