Wiedza Tajemna

Drakula postać fikcyjna czy prawdziwa?

ugryzienie wampira

Drakula to pojęcie znane każdemu. Słysząc to słowo, wyobrażamy sobie wampira w czarnej szacie, który kładzie się do snu przed wschodem słońca do swojej trumny. Większość myśli też, że to tylko fikcja, fantazje…… Zwłaszcza jeśli obejrzało się jakiś film z udziałem wampira. Istnieją jednak zwolennicy teorii mówiącej, że wampiry to prawdzie postacie. Aby dociec prawdy czy była to osoba fikcyjna czy prawdziwa, należy przyjrzeć się pewnej historycznej postaci, która mogłaby być odpowiednikiem legendarnego Drakuli. Wład Palownik był właśnie utożsamiany z Drakulą, był bowiem znany ze swoich krwawych i niecnych czynów. Urodził się w Transylwanii, był synem Vlada Dracul (Vlada Diabła), który był członkiem Zakonu Smoka, który miał chronić chrześcijaństwo  we wschodniej Europie.

Niepojęte okrucieństwa i żądza krwi!

Drakula postać fikcyjna czy prawdziwa?
Oko wampira, żądza krwi

Młodość Włada była niezwykle burzliwa, przebywał min. w niewoli tureckiej. Był nawet władcą na tronie włoskim, jednak musiał uznać zwierzchność sułtana. Panował przez sześć lat, przez ten okres był bardzo okrutny dla swoich poddanych. Więźniowie byli nieludzko torturowani, bez zastanowienia skazywał ludzi na śmierć np. przez wbijanie na pal. Od tego nieludzkiego postępowania pochodzi jego przydomek „Palownik”.


Tortury i nieludzkie traktowanie sprawiały mu wielką radość. Podobno nieraz ucztował pośród nieszczęśników nabitych na pal, a jeśli komuś to się nie podobało, to również od razu był karany śmiercią, oczywiście na palu. Podstępnie zwabił do swojego zamku włoską szlachtę, na której chciał się zemścić.

Podczas obfitej uczty, gdy nikt się nie spodziewał, schwytał gości i najstarszych z nich kazał od razu nabić na pale wokół miasta. Pozostali zmuszeni byli do prac przy budowie Cytadeli Poenari – Zamku Drakuli. Tak zemścił się sławny Drakula na szlachcie, która zabiła wcześniej jego ojca i brata.

Jedna z legend mówi, iż sułtan turecki chciał zrobić zasadzkę na Drakulę, jednak „Palownik” był bardzo sprytny i wyczuł intrygę, przez co oddział turecki dostał się do niewoli Drakuli. Ten postanowił rozprawić się z jeńcami, oczywiście nabijając ich na pale. Mimo wielu zwycięstw Osmanom udało się jednak dotrzeć do Târgovişte, tutaj zastali odrażający widok. Dwadzieścia tysięcy tureckich jeńców nabitych na pale. To przeraziło Turków, zarządzony został odwrót. Drakula miał wielu przeciwników, dlatego w końcu uknuty spisek zadziałał. Został schwytany przez Piatra Craiului i wydany Węgrom. W niewoli przebywał czternaście lat. Później został znów przywrócony na tron, ożenił się i miał dwóch synów.

W 1477 roku podróżując z niewielkim oddziałem mołdawskim, został zabity, do końca nie było wiadomo kto to zrobił. Jego ucięta głowę zakonserwowano w miodzie i wysłano do Stambułu, ciało prawdopodobnie pogrzebano w monasterze Snagov. Mimo późniejszych poszukiwań ciała długo nikt nie mógł znaleźć, dopiero pod koniec XX wieku udało się ustalić, że korpus Palownika ukryli rumuńscy mnisi z klasztoru Snagov.

W źródłach historycznych nie ma raczej mowy o jego wampirze naturze, najwięcej mówi się o jego bezlitosnym zamiłowaniu do zadawania cierpień historycy uważają, że zabił od 40 do 100 tysięcy ludzi. Pozbywał się ludzi chorych i biednych. Podobno, zaprosił kiedyś wszystkich biednych z okolicy na dobrą kolację. Podczas uczty, przeprosił gości, wyszedł z budynku, który kazał szybko zabarykadować i zabić deskami i oczywiście podpalić. Tak też pozbywał się słabych i niepotrzebnych ze społeczeństwa.

W poszukiwaniu wampirzej natury

Drakula postać fikcyjna czy prawdziwa?
Ugryzienie wampira

Wielu historyków poszukiwało podobieństw Vlada Palownika do legendarnej postaci Drakuli. Piętnastowieczne utwory poetyckie przedstawiają Palownika jako krwiopijcę, który rzekomo miał urządzać uczty na polach pełnych ukaranych wrogów.

Nie znajdziemy jednak jednoznacznej odpowiedzi, wiadomo jest, że postać Drakuli jest bardzo słynna i zagościła w niejednym horrorze. Rzesze turystów przybywają do Transylwanii, by zobaczyć zamek słynnego hrabiego. To właśnie zamek w Branie uważany jest za jego siedzibę, chociaż jest to tylko legenda.

Vlad Palownik raczej go nie zamieszkiwał, jak podają źródła historyczne, mógł być tu tylko więziony przez kilka dni. Właściwą jego siedzibą był zamek w Poenari.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More