Zakazana wiedza

Dawne i współczesne obrządki pogrzebowe różnych ludów

groby

Śmierć zajmuje bardzo ważne miejsce w każdej kulturze. Obrzędy pogrzebowe są różne i zależą od religii i narodowości.

Dla niektórych kultur śmierci jest zjawiskiem radosnym, dla innych związana jest z bólem i wielkim cierpieniem.


Kult śmierci u Hindusów

W wierzeniach Hindusów śmierci nie należy się obawiać, jest ona czymś radosnym i pozytywnym.

Jednym ze zwyczajów jest wlewanie wody do ust umierającego, najlepiej by była to woda z Gangesu. Woda ma przynieść ulgę i błogosławieństwo. Według Hindusów przed śmiercią istnieje zawsze szansa na przywrócenie życia. Wierzą bowiem, że jeśli mnich wyrecytuje mantrę, może to nastąpić. Jeśli powrót do życia żywych nie następuje, ogłasza się śmierć osoby. Myje się jego ciało i namaszcza olejkami oraz ubiera się je w odświętne ubranie.

Kult śmierci u Hindusów

Hindusi wierzą, że kremacja zwłok jest bardzo dobra, ponieważ uwalnia duszę od ciała. Najczęściej spalenia zwłok dokonuje się nad brzegiem rzek. Umieszcza się je na drewnianym stosie, okłada kwiatami. Stos podpala najczęściej najstarszy syn zmarłego lub inny krewny mężczyzna. Ta osoba okrąża trzy razy stos zmarłego i wylewa na niego świętą wodę. Podczas uroczystości pogrzebowych bliscy modlą się słowami ksiąg. Prochy zmarłego rzuca się do rzeki. Ponownie po powrocie do domu, rodzina zmarłego musi dokonać rytualnej kąpieli, a później znów wyrecytować mantry.

Osoby np. zabite przez kobrę, święci mężowie, małe dzieci, są uważane za niewinne istoty, są one wrzucane bezpośrednio do Gangesu. Ich ciała są przymocowane do ciężkich kamieni, by zwłoki nie wypływały na powierzchnię. Gdy występuje pora sucha, ludzie pływający łodziami czasem obserwują wypływające ciała. W porze deszczowej szczątki spływają w kierunku Kalkuty i Bangladeszu. Wrzucanie szczątków do Gangesu, zapewnia zmarłym lepsze odrodzenie.

Sati to jeden z najokrutniejszych rytuałów indyjskich. Pierwsze informacje o tym obrzędzie pochodzą z drugiego tysiąclecia p.n.e., zawarte są w księgach Wenedy. Rytuał ten mówił, że wdowa po małżonku powinna również umrzeć, by troszczyć się o męża w zaświatach. Tak więc wdowy palono na stosie z ciałem męża. Jednak dla dobra dzieci, prawo czasem łagodniało, kobieta miała żyć w całkowitym celibacie. Przestrzegały tego zazwyczaj kobiety pochodzące z średnich i wyższych kast.

Pierwszą odmianą tego obrzędu jest sahamarana, to wspólne spalenie z mężem na stosie. Druga odmiana to anumarana, które było wykonywane w późniejszych terminach, z różnych powodów. W 1829 roku Anglicy zakazali tych praktyk, jednak czasem zdarzają się jeszcze takie sytuacje, są one karane więzieniem. Mimo to czasem rodzina woli ocalić honor i nie boi się kilku lat pozbawienia wolności.

Sarkofagi lud Chachapoya

Bardzo ciekawy sposób chowania zmarłych miał lud Chachapoya żyjący w Peru. Na początku dwudziestego wieku, po potężnym trzęsieniu ziemi, naukowcy w okolicach Peru znaleźli szczątki figur, które okazały się sarkofagami, w których umieszczone były szczątki zmarłych. Ludność Chachapoya tak grzebała swoich zmarłych. Sarkofagi ulepione były z gliny, wzmocnione sianem, lepiono je na drewnianych stelażach, wokół ciała, które dokładnie było zawinięte w całun. Po wykonaniu, gliniane powłoki, malowano na żółto i czerwono. Całość zdobiona była licznymi malowidłami.

Wiszące trumny

W regionie Gongxian w Chinach, także na Filipinach czy w Indonezji można było spotkać się z ciekawym sposobem chowania zmarłych. W Chinach to lud Bo, który wymarł 400 lat temu, dokonywał ciekawego rytuału pogrzebowego, polegającego na zawieszaniu trumien na wysokościach, np. na klifach.

Jedna z teorii tłumaczy, że lud Bo wieszał trumny wysoko, by byli bliżej bogów, inni tłumaczą, że chcieli zabezpieczyć ciała zmarłych przed drapieżnikami. Do końca nie wiadomo jakim sposobem ludzie ci umieszczali trumny bardzo wysoko.

Toradżowie i różnorodne obrzędy pogrzebowe

Wśród Toradżów- ludności zamieszkującej górską część indonezyjskiej wyspy Celebes kultywowane są skomplikowane rytuały pogrzebowe. Dla nich śmierć ma bardzo istotne znaczenie, jest okazją do zabawy i wspominania zmarłych. Według nich śmierć jest stopniowym odchodzeniem do krainy dusz –Puya. Rodzina zmarłego przygotowuje wiele ceremonii pogrzebowych, które nazywają się Rambu Solog. W czasie przygotowań do tych rytuałów, ciało zmarłego jest zabalsamowane i znajduje się w specjalnej chatce. Zmarły traktowany jest jako śpiący a nie martwy. Uważa się, że jego dusza dalej przebywa w wiosce. Rytuały pogrzebowe mogą trwać nawet kilkanaście dni. Jeśli rodzina jest zamożna poświęca się wiele zwierząt. Dokonuje się uboju wołów, świń, kur, itp. Wszystkiemu towarzyszy ucztowanie, muzyka i poematy.

Toradżowie składają trumny w naturalnych jaskiniach w klifie. Kolejna metoda polega wycięciu w skale specjalnego balkonu na trumnę, jest to bardzo czasochłonne. Ostatnim sposobem pochówku jest umieszczenie trumny na platformie. Każdego roku w sierpniu zmarli wyciągani są z trumien, są obmywani, zmienia się im ubranie. Są obnoszeni w uroczystej procesji. Później znów umieszczani są w trumnach.

Pogrzeby wietrzne

Pogrzeby wietrzne polegają na pozostawieniu zwłok na pożarcie przez ptaki i zwierzęta. Ten rytuał stosowany jest w buddyzmie. Zakłada on, że ciało ludzkie jest tylko tymczasowym miejscem dla duszy, odrzuca zmartwychwstanie ciała. Najczęściej stosuje się tutaj kremację, a jeśli jest ona utrudniona, zostawia się ciało dzikim zwierzętom.

Po uroczystościach pogrzebowych, zabiera się ciała do ustronnej doliny zwanej Doliną Buddy, czasami ciała są rozczłonkowywane, by ułatwić żer sępom.

Plemię Anga

Plemię Anga zwane również Kukukuku, które mieszka we wschodniej Papui Nowej Gwinei, obrzędy pochówku trwają długo, bo nawet kilka miesięcy. Upuszcza się krew zmarłemu, którą smaruje się rodzina, by posiąść jego mądrość i siłę. Potem ciało przecina się na pół, by wypłynęły płyny ustrojowe. Zwłoki okłada się gliną i umieszcza nad ogniskiem na rusztowaniu. Ciało wędzi się aż wyschnie na wiór. Taka mumia bierze udział w ceremoniach podczas różnych świąt.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More