Zakazana wiedza

Joga jako kontemplacja ciała i umysłu

joga

Joga wywodzi się ze starożytności, z Indii. Słowo „joga” oznacza skupienie uwagi, ma na celu utrzymanie umysłu w stanie koncentracji.  Ten stan koncentracji przechodzi później w medytację. Następuje zjednoczenie ciała , umysłu i duszy.

Joga jest jedną z sześciu darsian, czyli najstarszych systemów filozoficznych, które powstały w Iniadach. Przeniknęła ona do wielu praktyk i wierzeń. Jest ona obecna w religiach indyjskich. Hinduizm i buddyzm są przeniknięte filozofią jogi, która umożliwia rozwój wewnętrzny.


Raja –„joga królewska” to ścieżka prowadząca do celu poprzez samodyscyplinę oraz medytację. Klasyczna joga składa się z ośmiu elementów. Jamy to nakazy związane z zasadami moralnymi, to min. umiłowanie prawdy, wstrzemięźliwość, studiowanie pism. Nijamy to nakazy etyczne np. czystość, życzliwość i surowość, niezbędna do kształtowania charakteru, wiara w opatrzność  bożą. Asany to pozycje ciała. Dharana to koncentracja, która jest bardzo ważna, dhyana  to medytacja, samadhi to stan oświecenia.

Joga to system duchowy, który powstał w wyniku oddziaływania dwóch wielkich kultur- aryjskiej i drawidyjskiej.  W czasie, gdy w kulturze Indii dominowało podejście patriarchalne, najbardziej istotne były rytuały zewnętrzne.  Późniejsze wpływy matriarchalne, spowodowały nakierowanie na medytację, poznanie swojego wnętrza i duchowości. Kultura Drawidów i Ariów nie jest jedynym źródłem poznania jogi, przypuszcza się, że w wielu innych kulturach również występowały takie praktyki duchowe.

Różne ścieżki jogi

W jodze istotne jest zmaganie woli i wysiłek, mocna asceza. W Indiach rozwinęło się wiele innych rodzajów jogi, w zależności od predyspozycji danej osoby. Karma joga to joga bezinteresownego działania dla innych. Bhakti to joga miłości i oddania. Ścieżka shadża lub dżniana – ścieżka mądrości w celu osiągnięcia szybkiego oświecenia.

Rodzajów jogi jest wiele. Jedną z nich jest bhrygu-joga zaliczana do klasycznej jogi indyjskiej. W jej skład wchodzą również: medycyna indyjska, astrologia wedyjska, nauka o przyrodzie i filozofia.

Joga jako kontemplacja ciała i umysłu
joga na powietrzu

Jynana to joga poznania i wiedzy. Prowadzi ona do poznania poprzez analizę intelektualną i doświadczenie. Człowiek stosujący ten rodzaj jogi musi wyzbyć się  wszelkich ograniczeń rozumu i myśli.

Bhakti to joga miłości i pobożności. To jeden ze sposobów zjednoczenia z Bogiem. Oddaje cześć bogu, wyrabia sobie miłość ku niemu.

Ashtanga jest dynamiczną formą jogi. Ruch jest tutaj zsynchronizowany z oddechem, dzięki temu uzyskujemy płynność między kolejnymi asanami. Ta praktyka jest bardzo oczyszczająca.

Trzy znaczenia jogi

Joga traktowana jest jako działania mające na celu samodoskonalenie, wewnętrzny rozwój. Można wyróżnić trzy podejścia. Pierwsze z nich to opanowanie swojego ciała i umysłu. Człowiek uzmysławia sobie swoje pragnienia i potrzeby i ma je tak opanować, by nie stanowiły jakiejkolwiek przeszkody w własnym rozwoju, a przyczyniały się do jego osiągania.

Joga jako kontemplacja ciała i umysłu
joga

Drugie podejście traktuje jogę jako nałożenie na siebie samodyscypliny, by osiągnąć dany cel. Joga podsuwa nam system codziennych praktyk, daje szybkie efekty. Joga obejmuje sposoby pracy z : duchem, psychiką i ciałem. Ważną zasadą jest systematyczność i stałość w działaniach.

Trzecie podejście to zjednoczenie. Właściwe praktykowanie jogi sprzyja koncentracji, wyciszeniu umysłu, dąży się do uzyskania harmonii z otoczeniem. Joga ma być drogą do zjednoczenia ciała, ducha i umysłu.

W przekazywaniu wiedzy na temat jogi najważniejsze są relacje mistrz-uczeń. Mistrzowie dobierają techniki do indywidualnych potrzeb swoich podopiecznych. Właściwie każdy mistrz jogi może być twórcą własnej, specyficznej metody.

W jodze ważne są asany – ćwiczenia, w których ciało przyjmuje określone pozycje. Świadome i systematyczne ćwiczenia powodują wzmocnienie mięśni i ścięgien, usprawniają funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Kolejny istnym elementem są pranayama – kontrola oddechu.  Prawidłowy oddech zaopatruje ciało w energie i reguluje jej przepływ.

Zadania jogi

Joga ma prowadzić do jedności, harmonii z Absolutem. Ma również za zadanie poprawienie kondycji zdrowia fizycznego i psychicznego. Hatha – joga właśnie przyjmuje zdrowie jako główny cel. Większość osób ćwicząca jogę, chce właśnie poprawić stan swojego zdrowia,  zadbać o siebie. Joga jest formą wszechstronnej gimnastyki, uwzględnia wszystkie partie ciała.

Ćwicząc jogę, po kilku zajęciach można odczuć poprawę samopoczucia, przypływ energii, znikają różnego typu boleści. Wyrabia się kondycja i stabilność ciała. Na poziomie fizjologicznym poprawia się funkcjonowanie wszystkich narządów, na poziomie psychiki, polepsza się koncentracja i uwaga. Osoby uprawiające jogę łatwiej radzą sobie ze stresem, potrafią się odprężyć i zrelaksować.

Niebezpieczeństwa związane z jogą

Stosując jogę w życiu należy być ostrożnym i zastanowić się co robimy. Jeśli wchodzimy coraz bardziej w głąb siebie, medytujemy, możemy mieć kontakt z bezosobową siłą, jakimś bytem, który do końca nie jest określony. W chrześcijaństwie to Bóg jest najważniejszy, a więc jeśli jesteśmy np., katolikami, będzie to uderzało w nasze zasady religijne. Może stać się to dla nas rodzajem bałwochwalstwa. Można w ten sposób być narażonym na ataki szatana.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More