Connect with us

Hi, what are you looking for?

Pozostałe

Fakty na temat ludzkiego ciała, o których nie miałeś pojęcia

mózg

Czy wiesz ile waży twój mózg? Jaki organ posiada największą powierzchnię? Poznaj niesamowite fakty dotyczące ludzkiego ciała.

Mózg

Fakty na temat ludzkiego ciała, o których nie miałeś pojęcia

mózg

Mózg to narząd, który bywa określany przez badaczy mianem biokomputera. W istocie, ten niezwykły organ odpowiada za niemalże każdą ze sfer naszego życia gdyż nie tylko przetwarza, odbiera i generuje bodźce, ale ponadto odpowiedzialny jest za nasze emocje, wyobraźnię, kreatywność, a nawet intuicję.

Mózg przeciętnej, dorosłej osoby waży od 1200 do 1400 g. Warto przy tym dodać, że większą masą charakteryzuje się mózg mężczyzny, jednak nie ma to absolutnie nic wspólnego z możliwościami tego niesamowitego narządu. W praktyce bowiem masa mózgu wynika jedynie z budowy naszego ciała.

Warto dodać, że ogromny wpływ na pracę mózgu wywiera ilość przechodzącego przez nasze ciało tlenu, a także dostarczane substancje odżywcze. Dlaczego? Ponieważ w praktyce nasz biokomputer zużywa energię aż 10 razy szybciej niż inne narządy! Właśnie z tego powodu niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu wywiera aktywność fizyczna i zdrowa dieta.

Skóra

Patrzysz na nią i dotykasz każdego dnia. O czym mowa? Naturalnie o skórze, czyli największym ze wszystkich organów ludzkiego ciała wyposażonym w ponad 600 gruczołów potowych, 1000 zakończeń nerwowych, 60 000 melancytów odpowiedzialnych za produkcję barwnika, a także 20 naczyń krwionośnych zgromadzonych na zaledwie… 2,5 centymetrach kwadratowych! Całkiem sporo jak na tak małą powierzchnię, prawda? Warto przy tym dodać, że całkowita powierzchnia skóry – po rozłożeniu na płasko – zajmuje około 2 metrów kwadratowych!

Co ciekawe, linie papilarne znajdujące się na skórze człowieka kształtują się już w trakcie trwania życia płodowego. Czy u każdego? Niestety nie. Wyjątkiem są bowiem osoby cierpiące na dwa rodzaje schorzeń o podłożu genetycznym, a mianowicie zespół Naegelego i dermatopatię pigmentosa.

Oczy

„Spójrz mi w oczy, a powiem ci…” to zdanie wygłaszane przez sporą ilość bohaterów filmów czy książek ma – wbrew pozorom – dużo wspólnego z prawdą. W istocie; z ludzkich oczu z powodzeniem można wyczytać nie tylko intencje rozmówcy (osoby ukrywające prawdę często mrużą oczy lub nadmiernie mrugają powiekami), ale nawet dowiedzieć się na jakie dolegliwości cierpi dany człowiek. Tym ostatnim zajmuje się irydologia, czyli nauka diagnozująca choroby po… wyglądzie oczu!

Oko przeciętnego człowieka waży niewiele, bo zaledwie 8 gramów, jednak – w celu nawodnienia – musi ono wytworzyć aż 0,6 mln łez w ciągu doby! A jeśli już o łzach mowa, to z pewnością nie zobaczymy ich u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 miesiąca życia. Dlaczego? Ponieważ gruczoły łzowe noworodków po prostu ich nie wydzielają.

Jak widać na powyższych przykładach, ludzki organizm jest mechanizmem absolutnie wyjątkowym! Warto o niego dbać ponieważ zarówno jego funkcjonowanie, jak i kondycja, a nawet możliwości, uzależnione są właśnie od prowadzonego przez nas stylu życia.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Artykuł przygotowany przez redakcję sklepu BabysDream.pl, prowadzimy również bloga pod adresem Blog.BabysDream.pl.

ZOBACZ / NAPISZ KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

Iluminaci

Gospodarka globalna, transformacja energetyczna i społeczeństwa międzykulturowe… Czy taka ma być recepta na nowy porządek światowy? Czy w takim „porządku” będzie jeszcze miejsce dla...

UFO

W Polsce temat UFO jest od wielu lat szeroko dyskutowany. Rzekome obserwacje niezidentyfikowanych obiektów latających były zgłaszane w całym kraju i często towarzyszyły im...

Religia

Religie istnieją od wieków, a każda z nich ma unikalną historię. Od najwcześniejszych znanych praktyk duchowych po współczesne religie, oto niektóre z najbardziej starożytnych...

Religia

Religia jest ważnym elementem kultury ludzkiej, który wpływa na wszystkie aspekty życia. Zróżnicowanie religijne ludności świata jest jednym z najbardziej widocznych i znaczących aspektów...

Koniec świata

Biblia jest dla wielu ludzi źródłem pociechy i inspiracji. Dla niektórych jest również źródłem strachu i lęku. Biblia mówi o końcu świata, wydarzeniu, które...

Koniec świata

 Koncepcja końca świata jest znana od wieków, a w historii pojawiło się wiele proroctw i przepowiedni. Od Nostradamusa po Babę Wangę, ludzie spekulowali na...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama