Connect with us

Hi, what are you looking for?

Pozostałe

Fakty na temat ludzkiego ciała, o których nie miałeś pojęcia

mózg

Czy wiesz ile waży twój mózg? Jaki organ posiada największą powierzchnię? Poznaj niesamowite fakty dotyczące ludzkiego ciała.

Mózg

Fakty na temat ludzkiego ciała, o których nie miałeś pojęcia

mózg

Mózg to narząd, który bywa określany przez badaczy mianem biokomputera. W istocie, ten niezwykły organ odpowiada za niemalże każdą ze sfer naszego życia gdyż nie tylko przetwarza, odbiera i generuje bodźce, ale ponadto odpowiedzialny jest za nasze emocje, wyobraźnię, kreatywność, a nawet intuicję.

Mózg przeciętnej, dorosłej osoby waży od 1200 do 1400 g. Warto przy tym dodać, że większą masą charakteryzuje się mózg mężczyzny, jednak nie ma to absolutnie nic wspólnego z możliwościami tego niesamowitego narządu. W praktyce bowiem masa mózgu wynika jedynie z budowy naszego ciała.

Warto dodać, że ogromny wpływ na pracę mózgu wywiera ilość przechodzącego przez nasze ciało tlenu, a także dostarczane substancje odżywcze. Dlaczego? Ponieważ w praktyce nasz biokomputer zużywa energię aż 10 razy szybciej niż inne narządy! Właśnie z tego powodu niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu wywiera aktywność fizyczna i zdrowa dieta.

Skóra

Patrzysz na nią i dotykasz każdego dnia. O czym mowa? Naturalnie o skórze, czyli największym ze wszystkich organów ludzkiego ciała wyposażonym w ponad 600 gruczołów potowych, 1000 zakończeń nerwowych, 60 000 melancytów odpowiedzialnych za produkcję barwnika, a także 20 naczyń krwionośnych zgromadzonych na zaledwie… 2,5 centymetrach kwadratowych! Całkiem sporo jak na tak małą powierzchnię, prawda? Warto przy tym dodać, że całkowita powierzchnia skóry – po rozłożeniu na płasko – zajmuje około 2 metrów kwadratowych!

Co ciekawe, linie papilarne znajdujące się na skórze człowieka kształtują się już w trakcie trwania życia płodowego. Czy u każdego? Niestety nie. Wyjątkiem są bowiem osoby cierpiące na dwa rodzaje schorzeń o podłożu genetycznym, a mianowicie zespół Naegelego i dermatopatię pigmentosa.

Oczy

„Spójrz mi w oczy, a powiem ci…” to zdanie wygłaszane przez sporą ilość bohaterów filmów czy książek ma – wbrew pozorom – dużo wspólnego z prawdą. W istocie; z ludzkich oczu z powodzeniem można wyczytać nie tylko intencje rozmówcy (osoby ukrywające prawdę często mrużą oczy lub nadmiernie mrugają powiekami), ale nawet dowiedzieć się na jakie dolegliwości cierpi dany człowiek. Tym ostatnim zajmuje się irydologia, czyli nauka diagnozująca choroby po… wyglądzie oczu!

Oko przeciętnego człowieka waży niewiele, bo zaledwie 8 gramów, jednak – w celu nawodnienia – musi ono wytworzyć aż 0,6 mln łez w ciągu doby! A jeśli już o łzach mowa, to z pewnością nie zobaczymy ich u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 miesiąca życia. Dlaczego? Ponieważ gruczoły łzowe noworodków po prostu ich nie wydzielają.

Jak widać na powyższych przykładach, ludzki organizm jest mechanizmem absolutnie wyjątkowym! Warto o niego dbać ponieważ zarówno jego funkcjonowanie, jak i kondycja, a nawet możliwości, uzależnione są właśnie od prowadzonego przez nas stylu życia.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Artykuł przygotowany przez redakcję sklepu BabysDream.pl, prowadzimy również bloga pod adresem Blog.BabysDream.pl.

ZOBACZ / NAPISZ KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

[Materiał zewnętrzny]

Zbliżająca się Pierwsza Komunia Święta to szczególny czas nie tylko dla dzieci komunijnych, ale również na ich rodziców, na których ciąży obowiązek odpowiedniego przygotowania...

Pozostałe

Sprawdź, co o pandemii uważają polscy publicyści, dziennikarze, psycholog oraz LEKARZE. W filmie redaktorów portalu PCh24.pl pt. Nowa Nienormalność do głosu doszli Ci, którzy...

Pozostałe

Wielka Piramida w Gizie jako jeden z cudów świata jest obiektem zainteresowania wielu naukowców. W ostatnim czasie badacze ujawnili, że Piramida ma zdolność koncentrowania...

Koniec świata

Lęk to najpewniej jedna z tych emocji, która wielu z nas towarzyszy już od kilku miesięcy. Boimy się o zdrowie swoje i swoich najbliższych....

Pozostałe

Źródła zakazanej wiedzy – gdzie ich szukać? Już od jakiegoś czasu mówi się o globalnym przebudzeniu i gwałtownym wzroście świadomości ludzi. Czy faktycznie tak...

Pozostałe

Historia to nauka, a co za tym idzie, jest czymś, co może być środkiem do wyjaśniania świata. Bada ona przeszłość w wielu kontekstach i...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama