Pozostałe

Fakty na temat ludzkiego ciała, o których nie miałeś pojęcia

mózg

Czy wiesz ile waży twój mózg? Jaki organ posiada największą powierzchnię? Poznaj niesamowite fakty dotyczące ludzkiego ciała.

Mózg

Fakty na temat ludzkiego ciała, o których nie miałeś pojęcia
mózg

Mózg to narząd, który bywa określany przez badaczy mianem biokomputera. W istocie, ten niezwykły organ odpowiada za niemalże każdą ze sfer naszego życia gdyż nie tylko przetwarza, odbiera i generuje bodźce, ale ponadto odpowiedzialny jest za nasze emocje, wyobraźnię, kreatywność, a nawet intuicję.


Mózg przeciętnej, dorosłej osoby waży od 1200 do 1400 g. Warto przy tym dodać, że większą masą charakteryzuje się mózg mężczyzny, jednak nie ma to absolutnie nic wspólnego z możliwościami tego niesamowitego narządu. W praktyce bowiem masa mózgu wynika jedynie z budowy naszego ciała.

Warto dodać, że ogromny wpływ na pracę mózgu wywiera ilość przechodzącego przez nasze ciało tlenu, a także dostarczane substancje odżywcze. Dlaczego? Ponieważ w praktyce nasz biokomputer zużywa energię aż 10 razy szybciej niż inne narządy! Właśnie z tego powodu niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu wywiera aktywność fizyczna i zdrowa dieta.

Skóra

Patrzysz na nią i dotykasz każdego dnia. O czym mowa? Naturalnie o skórze, czyli największym ze wszystkich organów ludzkiego ciała wyposażonym w ponad 600 gruczołów potowych, 1000 zakończeń nerwowych, 60 000 melancytów odpowiedzialnych za produkcję barwnika, a także 20 naczyń krwionośnych zgromadzonych na zaledwie… 2,5 centymetrach kwadratowych! Całkiem sporo jak na tak małą powierzchnię, prawda? Warto przy tym dodać, że całkowita powierzchnia skóry – po rozłożeniu na płasko – zajmuje około 2 metrów kwadratowych!

Co ciekawe, linie papilarne znajdujące się na skórze człowieka kształtują się już w trakcie trwania życia płodowego. Czy u każdego? Niestety nie. Wyjątkiem są bowiem osoby cierpiące na dwa rodzaje schorzeń o podłożu genetycznym, a mianowicie zespół Naegelego i dermatopatię pigmentosa.

Oczy

„Spójrz mi w oczy, a powiem ci…” to zdanie wygłaszane przez sporą ilość bohaterów filmów czy książek ma – wbrew pozorom – dużo wspólnego z prawdą. W istocie; z ludzkich oczu z powodzeniem można wyczytać nie tylko intencje rozmówcy (osoby ukrywające prawdę często mrużą oczy lub nadmiernie mrugają powiekami), ale nawet dowiedzieć się na jakie dolegliwości cierpi dany człowiek. Tym ostatnim zajmuje się irydologia, czyli nauka diagnozująca choroby po… wyglądzie oczu!

Oko przeciętnego człowieka waży niewiele, bo zaledwie 8 gramów, jednak – w celu nawodnienia – musi ono wytworzyć aż 0,6 mln łez w ciągu doby! A jeśli już o łzach mowa, to z pewnością nie zobaczymy ich u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 miesiąca życia. Dlaczego? Ponieważ gruczoły łzowe noworodków po prostu ich nie wydzielają.

Jak widać na powyższych przykładach, ludzki organizm jest mechanizmem absolutnie wyjątkowym! Warto o niego dbać ponieważ zarówno jego funkcjonowanie, jak i kondycja, a nawet możliwości, uzależnione są właśnie od prowadzonego przez nas stylu życia.

Artykuł przygotowany przez redakcję sklepu BabysDream.pl, prowadzimy również bloga pod adresem Blog.BabysDream.pl.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More