Pozostałe

Równouprawnienie na przestrzeni lat

rownouprawnienie

Mężczyzna od zarania dziejów traktowany jak o jako istota uprzywilejowana w porównaniu z kobietą. Wiele kultur dalej to podtrzymuje i podkreśla rangę mężczyzny. Obecnie kobiety i mężczyźni w Europie traktowani są na równi. Coraz więcej państw stosuje zasadę równości płci. Kobiety zajmują stanowiska kierownicze oraz sprawują stanowiska szefów państw. Ten fakt świadczy o zmianie stosunku do kobiet. Niestety nie we wszystkich krajach świata.

Do osiemnastego wieku  kobiety nie miały praw wyborczych,  słowo „obywatel” oznaczało mężczyznę. To mężczyźni kształcili się, osiągali sukcesy zawodowe, pełnili ważne funkcje w życiu politycznym. Kobiety „realizowały” się wyłącznie w życiu rodzinnym. Jedną z działaczek, która walczyła o prawa kobiet  była Olympia de Gouges, w 1793 roku za ”Deklarację Praw Kobiety i Obywatelki” została ścięta.  W Polsce kobiety uzyskały prawo wyborcze w 1918 roku, w Norwegii w 1913 roku. Mimo tego kobiety i tak miały ograniczone prawa w różnych sferach życia. Np. do 1965 roku mężatka nie mogła otworzyć własnego rachunku bankowego, pracę mogła podjąć tylko jeśli mąż wyraził na to zgodę. Nierówność rozwodowa utrzymywała się do 1975 roku.


Równouprawnienie na przestrzeni lat

Obecnie również  kobiety dyskryminowane są często w zakładach pracy. Młode małżonki są niechętnie zatrudniane, ponieważ pracodawca przewiduje szybką ciążę i poszukiwanie pracownika w zastępstwie. Młode mamy również traktowane są gorzej, ponieważ pracodawca boi się, że za chwilę pracownica pójdzie na opiekę, a z tym znów wiążą się koszty. Kobiety po urlopie macierzyńskim, bądź wychowawczym często nie mają powrotu do starego miejsca zatrudnienia, zwłaszcza jeśli jest to prywatny zakład pracy. W tej sytuacji same zostają z problemem bezrobocia.

Badania wykazały, iż kobiety w Polsce pod względem równouprawnienia mają lepiej niż w Niemczech, czy w Kanadzie, najlepiej pod tym względem wypadły kraje skandynawskie.

Jak zmieniła się kariera kobiet.

Obecnie kobiety zajmują miejsca kierownicze, rozwijają się zawodowo. Do niedawna pełniły przede wszystkim role gospodyń domowych, zajmowały się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu. Z czasem jednak kobiety zaczęły dążyć do sukcesów i zaczęły być dostrzegane nie tylko przez pryzmat ogniska domowego, ale również jako wykształcone osoby. Nie łatwo jest łączyć ze sobą wychowywanie dzieci, prowadzenie domu oraz realizowanie się w pracy. Obecnie coraz więcej kobiet stara się godzić te wszystkie funkcje. Nie jest to łatwe zadanie, ale z badań wynika, iż panie potrafią być bardzo zorganizowanymi pracownikami, chętnie podnoszą swoje kwalifikacje i osiągają spore sukcesy zawodowe.

Kobiety w Europie rozwijają się pod każdym względem, pracują nad swoją karierą zawodową, pełnią ważne funkcje w społeczeństwie. Zdarzają się sytuacje, że to mężczyźni zajmują się domem, a kobiety pracują i utrzymują rodzinę, uzależnione jest to min. od wysokości wynagrodzenia.

Kobiety w krajach europejskich działają w każdej sferze życia, nie mają żadnych ograniczeń. Mają swobodę w wyrażaniu swoich poglądów, kreują życie polityczne, społeczne i rodzinne.

Kobiety w krajach arabskich

W krajach arabskich prawa kobiet są nagminnie łamane. W Egipcie np. większość kobiet jest poddawanych molestowaniu seksualnemu. Istnieje na to społeczne przyzwolenie i dotyka kobiety niezależnie od wieku i statusu społecznego. Handel kobietami kwitnie. Podobna sytuacja jest w Iraku. W Arabii Saudyjskiej zabrania się kobietom prowadzenia samochodów. Kobieta bez zgody męskiego członka rodziny nie może podjąć studiów, zatrudnienia, czy posiadania własnego konta bankowego. Obecnie  podczas konfliktów zbrojnych kobiety wykorzystywane są do walk i werbowane do ataków terrorystycznych.

Kobieta według islamu ma być całkowicie podporządkowana mężczyźnie. Ma zaspakajać jego zachcianki i nie może mu się  sprzeciwiać, w przeciwnym razie mąż może ją upomnieć lub zbić. Kary cielesne w islamie są na porządku dziennym. Koran głosi bezwarunkowe poddanie mężczyźnie, każde jego słowo wobec kobiety jest święte. Ta wyższość mężczyzn nad kobietami ma wynikać z ich przewagi intelektualnej i mądrości. Każdy mąż może ukarać żonę w sposób, który uważa za stosowny. Przede wszystkim kobiety bite są za niespełnienie oczekiwań seksualnych mężów. Uczucia kobiet w świecie arabskim nie mają znaczenia. Kobieta jest tutaj własnością swojego męża i jest traktowana przedmiotowo. Od dzieciństwa mają wpajaną niższość wobec mężczyzn.

Ubiór kobiet w islamie ma zakrywać ciało. Jest to ważny element kultury. Cnotliwa kobieta, to taka, która ma zakryte całe ciało. Wszystko co atrakcyjne powinna zostawić dla męża. Noszenie hidżazu zapewnia, że nie jest ona obiektem seksualnego pożądania. Tradycja ta została wprowadzona w latach trzydziestych przez Siostry Muzułmanki- nowe członkinie braci Muzułmanów. Napastowanie kobiety w Hidżazie uznawany jest za akt świętokradztwa.

Nikab to zasłona na twarz. Noszenie jej nie jest obowiązane nakazem, ale zwiększa bezpieczeństwo kobiet. Burka jest nakryciem całego ciała. W niektórych społeczeństwach jest ona obowiązkowa. Ubiór muzułmanek powinien być skromny, nie wyzywający, najlepiej by nie podkreślał kształtów ciała, ponieważ jest to występek surowo karany. Kobieta powinna upiększać się tylko dla swojego męża. Może nosić biżuterię, ale w granicach umiaru. Islam zabrania wszelkich stałych zmian ciała ludzkiego np. operacji plastycznych, uważa bowiem że najważniejsza jest naturalność.

W liberalnych krajach muzułmańskich coraz więcej kobiet pełni role społeczne i polityczne. Pracują w bankach, przedsiębiorstwach, są pracownikami naukowymi. Ma to miejsce w dużych miastach, niestety na prowincji kobiety nie kształcą się, są zazwyczaj szybko wydawane za mąż i podległe swojemu mężczyźnie.

Życie kobiet w różnych plemionach – w poszukiwaniu równouprawnienia

W Środkowej Afryce żyje plemię Aka, gdzie kobiety i mężczyźni mają równe prawa . Ich obowiązki są równo podzielone. Tyle samo czasu spędzają na polowaniach i na przygotowywaniu pożywienia. Również wychowywanie dzieci to obowiązek obojga rodziców, mężczyźni poświęcają dużo swojego czasu dzieciom.

W plemieniu Minangkabau, w Indonezji to kobiety dziedziczą ziemię, odpowiedzialne są za uprawę ziemi. Małżonkowie często wyjeżdżają w poszukiwaniu wiedzy, są raczej gośćmi w domu.

W Pakistanie kraju, gdzie islam jest dominującą religią, istnieje społeczność, w której kobiety mają o wiele więcej praw. Są to Kalasze, żyją w trudno dostępnych regionach masywu Hindukusz. Wyznają prastarą wiarę politeistyczną. Mają wiele praw, uczestniczą w życiu mężczyzn. Jeśli kobieta chce odejść od obecnego męża, pisze list z ofertą do nowego partnera. Ten musi za nią zapłacić podwójną cenę niż poprzedni mąż.

W Meghalaya w północno-wschodniej części Indii to właśnie kobiety dziedziczą majątek. Dzieci przybierają nazwiska matek. Kobiety sprawują władzę, a mężczyźni są podporządkowani. Mężczyźni pracują w polu i utrzymują rodziny. Wszystkie zarobione pieniądze oddają małżonkom. Są one odpowiedzialne za wydatki. Kobietom przysługuje więcej przywilejów. Mężczyźni wielokrotnie buntowali się, jednak nie przyniosło to odmiennego skutku.

Tuaregowie, określani często jako ludzie pustyni, otaczają szczególnym szacunkiem kobiety. Cieszą się pewnymi swobodami. Mogą np. wybrać sobie partnera, po rozwodzie otrzymują prawo do opieki, ojcowie odpowiadają za nie finansowo. Dziedziczenie przebiega po linii żeńskiej.

Lud Bribi na Kostaryce to społeczność, gdzie występują klany. Dzieci wstępują do klanu matki. Wszelkie doświadczenia i wiedza przekazywane są przez najstarszą z kobietę. To one dziedziczą ziemię, zarządzają nią. Tutejsze kobiety zakładają firmy i nim kierują.

Nad jeziorem Lugu, na styku chińskich prowincji Syczuan i Junnan mieszka lud Mosuo. Kobiety w tym społeczeństwie rządzą, nie wychodzą za mąż i same wybierają sobie partnerów. Zamiast pojęcia ”mąż” funkcjonuje tu chińskie „zou hun”, czyli „chodzone/przechodnie małżeństwo”. Domy zamieszkiwane są przez kilkupokoleniowe rodziny, najważniejsza jest seniorka rodu. Dzieci ubiera się tak samo, dopiero między dwunastym a czternastym rokiem odbywa się ceremonia przejścia, tzw. „święto spódnicy” i „święto spodni”. Dziewczynki otrzymują w to święto własny pokój. Kobiety i mężczyźni mogą mieć kilku partnerów, jednak większości to długoletnie „chodzone małżeństwa”. Majątkiem zarządza seniorka rodu.

W Albanii, w górach można napotkać społeczność zaprzysiężonych dziewic. Zgodnie z tradycją głową rodziny był mężczyzna. Jednak, gdy w rodzinie go zabrakło, wybrana dziewczyna przysięgała, że zostaje „virgjineshe”. Zmieniała ona ubranie, obcinano jej włosy, stawała się uprzywilejowana. Mogła robić to co mężczyźni, pić, palić, otaczała ochroną rodzinę, mogła się mścić. Niektóre dziewczynki przygotowano do tego już w dzieciństwie.

Zdolności a płeć

Czy od płci zależą nasze zdolności? Istnieje wiele stereotypów, które przypisują dane zdolności kobietom i mężczyznom. Jednak zdolności zależą przede wszystkim od danej osoby, od tego jaki predyspozycje indywidualne posiada.

 Co prawda mężczyźni i kobiety posiadają pewne szczególne umiejętności, np. mężczyźni posiadają większe zdolności przestrzenne, potrafią łatwiej wyobrazić sobie figury i bryły przestrzenne, mają zazwyczaj lepszą orientację w terenie. Kobiety natomiast łatwiej zapamiętują szczegóły i zwracają na nie uwagę. Kobiety zazwyczaj bardziej wszystko przeżywają, są wrażliwcze i delikatniejsze. Zazwyczaj mają większe zdolności werbalne, ujawnia się to w dzieciństwie. Chłopcy zazwyczaj później mówią od dziewczynek. Jednak takie twierdzenia mogą wynikać z przekonań kulturowych.

Badania dowodzą, iż tylko 1% w zakresie zdolności można wytłumaczyć czynnikiem płci. Tak więc konkretne zdolności przypisywane płci to przede wszystkim stereotypy, które są usilnie wmawiane. Zazwyczaj mężczyznom przypisuje się zdolności matematyczne i analityczne, kobietom zdolności werbalne i łatwość w wyrażaniu emocji.

Naukowcy wciąż poszukują różnic między kobietami i mężczyznami. Badania wykazują, że mężczyźni są silniejsi fizycznie, mają większą zdolność pracy w sytuacjach stresujących. Są bardziej wrażliwi na świszczące dźwięki. Kobiety zazwyczaj lepiej słyszą, lubią zazwyczaj kolor niebieski.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Religia Wiedza Tajemna

Kim jest Bóg według Biblii?

post-image

W jednym z największych bastionów katolicyzmu wiedza o tym, kim jest Bóg według Biblii, powinna być szeroko znana. Powinna, ale czy tak jest? Pomimo tego, że w Polsce ochrzczonych jest niemalże 33 milionów ludzi, a deklarację przynależności do Kościoła Katolickiego składa ok. 95 procent Polaków, to duża część wiernych zna Biblię raczej pobieżnie albo i wcale. No ale szczerze powiedziawszy, kto by tam miał czas, na dociekanie natury biblijnego Boga. Ksiądz w kościele zapewnia, że Bóg nas kocha, bo po prostu jest miłościwy. Czy tak jest faktycznie? Jakiego Boga przedstawia Biblia? Sprawdźmy!

Wierzę w to, że jest duża grupa osób, którym choć raz w życiu przeszło przez myśl, dlaczego tak miłościwy Bóg, wymyślił tak okrutny sposób odkupienia naszych win (a raczej win Adama i Ewy) i pozwolił zabić swojego syna. Co prawda, syn zmartwychwstał, jednak przeżycie horroru w czasie drogi krzyżowej nie podlega żadnej wątpliwości. Dlaczego Bóg rozegrał…


Może Cię zainteresować:

Read More
Astrologia Koniec świata Zakazana wiedza

Rok 2020 – czas na nowe początki i wielkie zmiany!

post-image

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe energie i zmiany. Jednak jak pokazuje astrologia, rok 2020 będzie pod tym względem rokiem wyjątkowym. Nad naszymi głowami będzie się bowiem rozgrywać wspólny i znamienny w skutkach taniec, wyjątkowych planet Układu Słonecznego. Zasieje on energetyczne ziarna, których plony będziemy zbierać przez wiele następnych lat. Co dokładnie będzie się działo w 2020 roku? Jak przygotować się do rozpoczęcia nowych cykli?

Koniunkcja Saturna, Jowisza i Plutona – taniec nad przepaścią

Zjawiskiem, które czyni rok 2020 tak wyjątkowym, będą koniunkcje trzech planet: Jowisza, Saturna i Plutona. Co to oznacza? Koniunkcjami w astrologii określa się spotkanie konkretnych ciał niebieskich w tym samym stopniu danego znaku zodiaku. Uważa się to za zakończenie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego. W tym roku mamy do czynienia z koniunkcjami, które dotyczą wymienionych powyżej planet. Kończą one i rozpoczynają długie, bo liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat cykle. Dlatego…


Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More