Wiedza Tajemna

10 sposobów na zwiększenie kreatywności

the Brain Embassy

Mała dziewczynka na lekcji plastyki została zapytana przez nauczycielkę o to, co aktualnie rysuje. Boga – odpowiedziała dziewczynka. Jak to? – zdziwiła się nauczycielka – Jak możesz rysować Boga, skoro tak naprawdę nikt nie wie jak wygląda? Dziewczynka bez wahania odparła – To już za chwilę się wszyscy się dowiedzą!

10 sposobów na zwiększenie kreatywności


Taką anegdotę opowiedział, na jednej z konferencji TED, Sir Ken Robinson w swoim wystąpieniu poświęconym kreatywności oraz temu, jak szkoła wpływa na naszą zdolność jej rozwijania. Wnioski płynące z tej przemowy nie są przychylne systemowi edukacji. Całe szczęście o kreatywność możemy zadbać sami – dzięki właściwym ćwiczeniom, pozytywnemu nastawieniu i odpowiedniemu środowisku pracy, możemy ją systematycznie zwiększać, pobudzając przy tym innowacyjne myślenie.

1. Zdobywaj wiedzę poprzez współpracę z innymi

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościWspółpraca z innymi ludźmi i uczenie się od nich może być dokładnie tym, czego potrzebujesz, żeby dać impuls swojej kreatywności.Andrew Ng, szef Baidu, wcześniej przez wiele lat związany z Google, opisał to następująco: „Przez całe życie, kiedy nie byłem pewien, co mam dalej robić, zaczynałem bardzo dużo się uczyć, czytać i rozmawiać z ekspertami. Nie mam pojęcia, jak działa ludzki mózg, ale jest to prawie jak magia: kiedy wystarczająco dużo czytasz i rozmawiasz z ekspertami, kiedy zdobędziesz wystarczającą ilość wiedzy, od razu zaczynają się pojawiać nowe pomysły.

2. Zainspiruj się tym, co robią firmy spoza Twojej branży

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościCzerpanie inspiracji z innych branż jest świetnym sposobem na to, by zwiększyć swoją kreatywność. Z pewnością nie wpadniesz na kreatywny pomysł kopiując pomysły konkurencyjnych firm ze swojej branży. Zamiast tego, warto przyjrzeć się innowacjom firm, działających w innych obszarach. Zastanów się nad swoimi wyborami – dlaczego jesteś lojalnym klientem akurat tej, a nie innej firmy? Dlaczego wybierasz produkty tej, a nie innej marki? Które firmy osiągają sukces i dlaczego? Pomyśl, jak mógłbyś przenieść część z tej wiedzy na swój rynek i jak zaimplementować u siebie najbardziej inspirujące pomysły.

3. Zacznij ćwiczyć

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościŚrednio spędzamy w pozycji siedzącej od 8 do 15 godzin dziennie! Ma to fatalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, co w efekcie przekłada się negatywnie na naszą kreatywność. Badania dowodzą, że wystarczy zacząć regularnie spacerować, żeby znacznie polepszyć naszą zdolność kreatywnego myślenia. Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, nasze ciało rozluźnia się, a umysł zaczyna swobodniej działać. Dlatego też, dzięki ćwiczeniom fizycznym, łatwiej jest wymyślać rozwiązania problemów, z którymi się borykamy i wpadać na nowe pomysły. Ostatnie badania wykazały też, że osoby regularnie ćwiczące osiągają lepsze wyniki w zadaniach kreatywnych, aniżeli osoby mniej aktywne.

4. Zrelaksuj się – zrób sobie przerwę albo idź spać

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościCzasami najlepsze pomysły przychodzą do głowy w najmniej spodziewanych momentach, kiedy nasz umysł nie jest obciążony ani zmuszany do myślenia.To może się stać podczas snu, który pomoże Ci być bardziej produktywnym i twórczym. Jeśli nie masz czasu na długi wypoczynek, krótka drzemka też potrafi zdziałać cuda. Może się zdarzyć, że wpadniesz na fantastyczny pomysł pod prysznicem, podczas jazdy na rowerze, gotując, siedząc w samolocie albo oglądając zachód słońca.

Dlatego pamiętaj – gdy brakuje Ci kreatywnych pomysłów spróbuj po prostu odłączyć się i zrelaksować, a Twój mózg zrobi całą pracę za Ciebie.

5. Pracuj w kreatywnie zaaranżowanej przestrzeni

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościBrak nowych pomysłów może być związany też z miejscem pracy, które jest po prostu nudne i mało inspirujące? Badania pokazują, jak ogromne znaczenie dla kreatywności ma otoczenie. Dobrym pomysłem jest znalezienie ciekawej przestrzeni biurowej, zaaranżowanej z myślą o wspomaganiu twórczego i kreatywnego myślenia. „Kreatywność potrzebuje inspiracji i rożnorodności. Jednego dnia dobrze pracuje nam się w miejscu pełnym ludzi, ale następnego chcelibyśmy pobyć raczej sami. Czasem wystarcza nam zwykłe biurko, ale niekiedy okazuje się, że zaskakująco dobrze myśli nam się spacerując – pracujmy zatem przy biurku, które wyposażone jest w bieźnię. Możliwość zmiany perspektywy i miejsca w którym pracujemy na pewno pomoże nam być bardziej kreatywnym” mówi Katarzyna Wojnar, Community Manager w The Brain Embassy.

Nie ulega wątpliwości, że miejsce pracy i ludzie, z którymi i obok których się współpracuje, mają niebagatelny wpływ na pomysłowość każdego z nas.

6. Wprowadź się w odpowiedni nastrój

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościNiemożność rozwiązania palących problemów albo brak nowych pomysłów mogą być ekstremalnie frustrujące. Jeśli nie musisz pracować w kompletnej ciszy, muzyka może Ci pomóc w zmianie nastroju, tym samym oddziałując na Twoją kreatywność.

7. Spędzaj czas z ludźmi, którym ufasz

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościGdy spędzamy czas z osobami, które darzymy zaufaniem, mamy tendencję do głębszych rozmów. Według badań, rozmowy te prowadzą często do twórczego myślenia, ponieważ niczego nie udajemy i możemy być sobą. Dzięki temu swobodnie rozmawiamy o tym, co nas pasjonuje.

8. Poproś o pomoc albo radę

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościNiekiedy jesteśmy zbyt blisko problemu, żeby znaleźć samodzielnie jego twórcze rozwiązanie. Proszenie innych o pomoc nie jest oznaką słabości, dlatego nie wahaj się zwrócić się o pomoc do swoich przyjaciół, współpracowników i osób z Twojego otoczenia, których szanujesz i którym ufasz. Każda osoba ma unikalne umiejętności, wiedzę i doświadczenia. Świeże spojrzenie z zewnątrz jednej lub kilku osób może być dokładnie tym, czego potrzebujesz. A nawet jeśli nie skorzystasz z uzyskanych rad, mogą one spowodować, że zaczniesz w zupełnie inny sposób myśleć o problemie, co pomoże Ci znaleźć jego rozwiązanie.

Przede wszystkim – nie bój się prosić o pomoc! Im więcej różnych pomysłów i perspektyw, tym lepiej.

9. Myśl swobodnie i zapisuj swoje pomysły

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościKoniecznie zapisuj wszystkie swoje pomysły, bo dzięki temu zamiast martwić się o to, że zapomnisz, co genialnego przyszło Ci do głowy, pojawi się w głowie miejsce na nowe. Spróbuj zapisywać wszystko, co przychodzi Ci do głowy, nie oceniając tego w żaden sposób.  Dopiero później wróć do tego i oceń, które z pomysłów są wartościowe i warte rozwinięcia.

10. Ćwicz mózg i przełam rutynę

Nawyki w codziennym życiu są potrzebne, ale równie ważne jest to, aby rutynowo wykonywane czynności nie były motorem całego Twojego życia. Co jakiś czas zrób coś zupełnie inaczej, aby zapewnić sobie nowe doznania i spojrzeć na pewne rzeczy z zupełnie innej pespektywy. Zmień miejsce pracy w biurze (lub poza nim), pojedź do pracy całkiem inną drogą albo – jeśli jesteś rannym ptaszkiem – spróbuj popracować w nocy, a jeśli zwykle pracujesz w nocy – wstań wcześnie rano. Dzięki temu odkryjesz zupełnie nowy świat i kto wie, jakie pomysły przyjdą Ci wtedy do głowy.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More