Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiedza Tajemna

10 sposobów na zwiększenie kreatywności

the Brain Embassy

Mała dziewczynka na lekcji plastyki została zapytana przez nauczycielkę o to, co aktualnie rysuje. Boga – odpowiedziała dziewczynka. Jak to? – zdziwiła się nauczycielka – Jak możesz rysować Boga, skoro tak naprawdę nikt nie wie jak wygląda? Dziewczynka bez wahania odparła – To już za chwilę się wszyscy się dowiedzą!

10 sposobów na zwiększenie kreatywności

Taką anegdotę opowiedział, na jednej z konferencji TED, Sir Ken Robinson w swoim wystąpieniu poświęconym kreatywności oraz temu, jak szkoła wpływa na naszą zdolność jej rozwijania. Wnioski płynące z tej przemowy nie są przychylne systemowi edukacji. Całe szczęście o kreatywność możemy zadbać sami – dzięki właściwym ćwiczeniom, pozytywnemu nastawieniu i odpowiedniemu środowisku pracy, możemy ją systematycznie zwiększać, pobudzając przy tym innowacyjne myślenie.

1. Zdobywaj wiedzę poprzez współpracę z innymi

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościWspółpraca z innymi ludźmi i uczenie się od nich może być dokładnie tym, czego potrzebujesz, żeby dać impuls swojej kreatywności.Andrew Ng, szef Baidu, wcześniej przez wiele lat związany z Google, opisał to następująco: „Przez całe życie, kiedy nie byłem pewien, co mam dalej robić, zaczynałem bardzo dużo się uczyć, czytać i rozmawiać z ekspertami. Nie mam pojęcia, jak działa ludzki mózg, ale jest to prawie jak magia: kiedy wystarczająco dużo czytasz i rozmawiasz z ekspertami, kiedy zdobędziesz wystarczającą ilość wiedzy, od razu zaczynają się pojawiać nowe pomysły.

2. Zainspiruj się tym, co robią firmy spoza Twojej branży

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościCzerpanie inspiracji z innych branż jest świetnym sposobem na to, by zwiększyć swoją kreatywność. Z pewnością nie wpadniesz na kreatywny pomysł kopiując pomysły konkurencyjnych firm ze swojej branży. Zamiast tego, warto przyjrzeć się innowacjom firm, działających w innych obszarach. Zastanów się nad swoimi wyborami – dlaczego jesteś lojalnym klientem akurat tej, a nie innej firmy? Dlaczego wybierasz produkty tej, a nie innej marki? Które firmy osiągają sukces i dlaczego? Pomyśl, jak mógłbyś przenieść część z tej wiedzy na swój rynek i jak zaimplementować u siebie najbardziej inspirujące pomysły.

3. Zacznij ćwiczyć

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościŚrednio spędzamy w pozycji siedzącej od 8 do 15 godzin dziennie! Ma to fatalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, co w efekcie przekłada się negatywnie na naszą kreatywność. Badania dowodzą, że wystarczy zacząć regularnie spacerować, żeby znacznie polepszyć naszą zdolność kreatywnego myślenia. Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, nasze ciało rozluźnia się, a umysł zaczyna swobodniej działać. Dlatego też, dzięki ćwiczeniom fizycznym, łatwiej jest wymyślać rozwiązania problemów, z którymi się borykamy i wpadać na nowe pomysły. Ostatnie badania wykazały też, że osoby regularnie ćwiczące osiągają lepsze wyniki w zadaniach kreatywnych, aniżeli osoby mniej aktywne.

4. Zrelaksuj się – zrób sobie przerwę albo idź spać

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościCzasami najlepsze pomysły przychodzą do głowy w najmniej spodziewanych momentach, kiedy nasz umysł nie jest obciążony ani zmuszany do myślenia.To może się stać podczas snu, który pomoże Ci być bardziej produktywnym i twórczym. Jeśli nie masz czasu na długi wypoczynek, krótka drzemka też potrafi zdziałać cuda. Może się zdarzyć, że wpadniesz na fantastyczny pomysł pod prysznicem, podczas jazdy na rowerze, gotując, siedząc w samolocie albo oglądając zachód słońca.

Dlatego pamiętaj – gdy brakuje Ci kreatywnych pomysłów spróbuj po prostu odłączyć się i zrelaksować, a Twój mózg zrobi całą pracę za Ciebie.

5. Pracuj w kreatywnie zaaranżowanej przestrzeni

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościBrak nowych pomysłów może być związany też z miejscem pracy, które jest po prostu nudne i mało inspirujące? Badania pokazują, jak ogromne znaczenie dla kreatywności ma otoczenie. Dobrym pomysłem jest znalezienie ciekawej przestrzeni biurowej, zaaranżowanej z myślą o wspomaganiu twórczego i kreatywnego myślenia. „Kreatywność potrzebuje inspiracji i rożnorodności. Jednego dnia dobrze pracuje nam się w miejscu pełnym ludzi, ale następnego chcelibyśmy pobyć raczej sami. Czasem wystarcza nam zwykłe biurko, ale niekiedy okazuje się, że zaskakująco dobrze myśli nam się spacerując – pracujmy zatem przy biurku, które wyposażone jest w bieźnię. Możliwość zmiany perspektywy i miejsca w którym pracujemy na pewno pomoże nam być bardziej kreatywnym” mówi Katarzyna Wojnar, Community Manager w The Brain Embassy.

Nie ulega wątpliwości, że miejsce pracy i ludzie, z którymi i obok których się współpracuje, mają niebagatelny wpływ na pomysłowość każdego z nas.

6. Wprowadź się w odpowiedni nastrój

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościNiemożność rozwiązania palących problemów albo brak nowych pomysłów mogą być ekstremalnie frustrujące. Jeśli nie musisz pracować w kompletnej ciszy, muzyka może Ci pomóc w zmianie nastroju, tym samym oddziałując na Twoją kreatywność.

7. Spędzaj czas z ludźmi, którym ufasz

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościGdy spędzamy czas z osobami, które darzymy zaufaniem, mamy tendencję do głębszych rozmów. Według badań, rozmowy te prowadzą często do twórczego myślenia, ponieważ niczego nie udajemy i możemy być sobą. Dzięki temu swobodnie rozmawiamy o tym, co nas pasjonuje.

8. Poproś o pomoc albo radę

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościNiekiedy jesteśmy zbyt blisko problemu, żeby znaleźć samodzielnie jego twórcze rozwiązanie. Proszenie innych o pomoc nie jest oznaką słabości, dlatego nie wahaj się zwrócić się o pomoc do swoich przyjaciół, współpracowników i osób z Twojego otoczenia, których szanujesz i którym ufasz. Każda osoba ma unikalne umiejętności, wiedzę i doświadczenia. Świeże spojrzenie z zewnątrz jednej lub kilku osób może być dokładnie tym, czego potrzebujesz. A nawet jeśli nie skorzystasz z uzyskanych rad, mogą one spowodować, że zaczniesz w zupełnie inny sposób myśleć o problemie, co pomoże Ci znaleźć jego rozwiązanie.

Przede wszystkim – nie bój się prosić o pomoc! Im więcej różnych pomysłów i perspektyw, tym lepiej.

9. Myśl swobodnie i zapisuj swoje pomysły

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościKoniecznie zapisuj wszystkie swoje pomysły, bo dzięki temu zamiast martwić się o to, że zapomnisz, co genialnego przyszło Ci do głowy, pojawi się w głowie miejsce na nowe. Spróbuj zapisywać wszystko, co przychodzi Ci do głowy, nie oceniając tego w żaden sposób.  Dopiero później wróć do tego i oceń, które z pomysłów są wartościowe i warte rozwinięcia.

10. Ćwicz mózg i przełam rutynę

Nawyki w codziennym życiu są potrzebne, ale równie ważne jest to, aby rutynowo wykonywane czynności nie były motorem całego Twojego życia. Co jakiś czas zrób coś zupełnie inaczej, aby zapewnić sobie nowe doznania i spojrzeć na pewne rzeczy z zupełnie innej pespektywy. Zmień miejsce pracy w biurze (lub poza nim), pojedź do pracy całkiem inną drogą albo – jeśli jesteś rannym ptaszkiem – spróbuj popracować w nocy, a jeśli zwykle pracujesz w nocy – wstań wcześnie rano. Dzięki temu odkryjesz zupełnie nowy świat i kto wie, jakie pomysły przyjdą Ci wtedy do głowy.

Advertisement. Scroll to continue reading.
ZOBACZ / NAPISZ KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

Iluminaci

Gospodarka globalna, transformacja energetyczna i społeczeństwa międzykulturowe… Czy taka ma być recepta na nowy porządek światowy? Czy w takim „porządku” będzie jeszcze miejsce dla...

UFO

W Polsce temat UFO jest od wielu lat szeroko dyskutowany. Rzekome obserwacje niezidentyfikowanych obiektów latających były zgłaszane w całym kraju i często towarzyszyły im...

Religia

Religie istnieją od wieków, a każda z nich ma unikalną historię. Od najwcześniejszych znanych praktyk duchowych po współczesne religie, oto niektóre z najbardziej starożytnych...

Religia

Religia jest ważnym elementem kultury ludzkiej, który wpływa na wszystkie aspekty życia. Zróżnicowanie religijne ludności świata jest jednym z najbardziej widocznych i znaczących aspektów...

Koniec świata

Biblia jest dla wielu ludzi źródłem pociechy i inspiracji. Dla niektórych jest również źródłem strachu i lęku. Biblia mówi o końcu świata, wydarzeniu, które...

Koniec świata

 Koncepcja końca świata jest znana od wieków, a w historii pojawiło się wiele proroctw i przepowiedni. Od Nostradamusa po Babę Wangę, ludzie spekulowali na...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama