Wiedza Tajemna

10 sposobów na zwiększenie kreatywności

the Brain Embassy

Mała dziewczynka na lekcji plastyki została zapytana przez nauczycielkę o to, co aktualnie rysuje. Boga – odpowiedziała dziewczynka. Jak to? – zdziwiła się nauczycielka – Jak możesz rysować Boga, skoro tak naprawdę nikt nie wie jak wygląda? Dziewczynka bez wahania odparła – To już za chwilę się wszyscy się dowiedzą!

10 sposobów na zwiększenie kreatywności


Taką anegdotę opowiedział, na jednej z konferencji TED, Sir Ken Robinson w swoim wystąpieniu poświęconym kreatywności oraz temu, jak szkoła wpływa na naszą zdolność jej rozwijania. Wnioski płynące z tej przemowy nie są przychylne systemowi edukacji. Całe szczęście o kreatywność możemy zadbać sami – dzięki właściwym ćwiczeniom, pozytywnemu nastawieniu i odpowiedniemu środowisku pracy, możemy ją systematycznie zwiększać, pobudzając przy tym innowacyjne myślenie.

1. Zdobywaj wiedzę poprzez współpracę z innymi

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościWspółpraca z innymi ludźmi i uczenie się od nich może być dokładnie tym, czego potrzebujesz, żeby dać impuls swojej kreatywności.Andrew Ng, szef Baidu, wcześniej przez wiele lat związany z Google, opisał to następująco: „Przez całe życie, kiedy nie byłem pewien, co mam dalej robić, zaczynałem bardzo dużo się uczyć, czytać i rozmawiać z ekspertami. Nie mam pojęcia, jak działa ludzki mózg, ale jest to prawie jak magia: kiedy wystarczająco dużo czytasz i rozmawiasz z ekspertami, kiedy zdobędziesz wystarczającą ilość wiedzy, od razu zaczynają się pojawiać nowe pomysły.

2. Zainspiruj się tym, co robią firmy spoza Twojej branży

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościCzerpanie inspiracji z innych branż jest świetnym sposobem na to, by zwiększyć swoją kreatywność. Z pewnością nie wpadniesz na kreatywny pomysł kopiując pomysły konkurencyjnych firm ze swojej branży. Zamiast tego, warto przyjrzeć się innowacjom firm, działających w innych obszarach. Zastanów się nad swoimi wyborami – dlaczego jesteś lojalnym klientem akurat tej, a nie innej firmy? Dlaczego wybierasz produkty tej, a nie innej marki? Które firmy osiągają sukces i dlaczego? Pomyśl, jak mógłbyś przenieść część z tej wiedzy na swój rynek i jak zaimplementować u siebie najbardziej inspirujące pomysły.

3. Zacznij ćwiczyć

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościŚrednio spędzamy w pozycji siedzącej od 8 do 15 godzin dziennie! Ma to fatalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, co w efekcie przekłada się negatywnie na naszą kreatywność. Badania dowodzą, że wystarczy zacząć regularnie spacerować, żeby znacznie polepszyć naszą zdolność kreatywnego myślenia. Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, nasze ciało rozluźnia się, a umysł zaczyna swobodniej działać. Dlatego też, dzięki ćwiczeniom fizycznym, łatwiej jest wymyślać rozwiązania problemów, z którymi się borykamy i wpadać na nowe pomysły. Ostatnie badania wykazały też, że osoby regularnie ćwiczące osiągają lepsze wyniki w zadaniach kreatywnych, aniżeli osoby mniej aktywne.

4. Zrelaksuj się – zrób sobie przerwę albo idź spać

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościCzasami najlepsze pomysły przychodzą do głowy w najmniej spodziewanych momentach, kiedy nasz umysł nie jest obciążony ani zmuszany do myślenia.To może się stać podczas snu, który pomoże Ci być bardziej produktywnym i twórczym. Jeśli nie masz czasu na długi wypoczynek, krótka drzemka też potrafi zdziałać cuda. Może się zdarzyć, że wpadniesz na fantastyczny pomysł pod prysznicem, podczas jazdy na rowerze, gotując, siedząc w samolocie albo oglądając zachód słońca.

Dlatego pamiętaj – gdy brakuje Ci kreatywnych pomysłów spróbuj po prostu odłączyć się i zrelaksować, a Twój mózg zrobi całą pracę za Ciebie.

5. Pracuj w kreatywnie zaaranżowanej przestrzeni

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościBrak nowych pomysłów może być związany też z miejscem pracy, które jest po prostu nudne i mało inspirujące? Badania pokazują, jak ogromne znaczenie dla kreatywności ma otoczenie. Dobrym pomysłem jest znalezienie ciekawej przestrzeni biurowej, zaaranżowanej z myślą o wspomaganiu twórczego i kreatywnego myślenia. „Kreatywność potrzebuje inspiracji i rożnorodności. Jednego dnia dobrze pracuje nam się w miejscu pełnym ludzi, ale następnego chcelibyśmy pobyć raczej sami. Czasem wystarcza nam zwykłe biurko, ale niekiedy okazuje się, że zaskakująco dobrze myśli nam się spacerując – pracujmy zatem przy biurku, które wyposażone jest w bieźnię. Możliwość zmiany perspektywy i miejsca w którym pracujemy na pewno pomoże nam być bardziej kreatywnym” mówi Katarzyna Wojnar, Community Manager w The Brain Embassy.

Nie ulega wątpliwości, że miejsce pracy i ludzie, z którymi i obok których się współpracuje, mają niebagatelny wpływ na pomysłowość każdego z nas.

6. Wprowadź się w odpowiedni nastrój

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościNiemożność rozwiązania palących problemów albo brak nowych pomysłów mogą być ekstremalnie frustrujące. Jeśli nie musisz pracować w kompletnej ciszy, muzyka może Ci pomóc w zmianie nastroju, tym samym oddziałując na Twoją kreatywność.

7. Spędzaj czas z ludźmi, którym ufasz

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościGdy spędzamy czas z osobami, które darzymy zaufaniem, mamy tendencję do głębszych rozmów. Według badań, rozmowy te prowadzą często do twórczego myślenia, ponieważ niczego nie udajemy i możemy być sobą. Dzięki temu swobodnie rozmawiamy o tym, co nas pasjonuje.

8. Poproś o pomoc albo radę

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościNiekiedy jesteśmy zbyt blisko problemu, żeby znaleźć samodzielnie jego twórcze rozwiązanie. Proszenie innych o pomoc nie jest oznaką słabości, dlatego nie wahaj się zwrócić się o pomoc do swoich przyjaciół, współpracowników i osób z Twojego otoczenia, których szanujesz i którym ufasz. Każda osoba ma unikalne umiejętności, wiedzę i doświadczenia. Świeże spojrzenie z zewnątrz jednej lub kilku osób może być dokładnie tym, czego potrzebujesz. A nawet jeśli nie skorzystasz z uzyskanych rad, mogą one spowodować, że zaczniesz w zupełnie inny sposób myśleć o problemie, co pomoże Ci znaleźć jego rozwiązanie.

Przede wszystkim – nie bój się prosić o pomoc! Im więcej różnych pomysłów i perspektyw, tym lepiej.

9. Myśl swobodnie i zapisuj swoje pomysły

10 sposobów na zwiększenie kreatywnościKoniecznie zapisuj wszystkie swoje pomysły, bo dzięki temu zamiast martwić się o to, że zapomnisz, co genialnego przyszło Ci do głowy, pojawi się w głowie miejsce na nowe. Spróbuj zapisywać wszystko, co przychodzi Ci do głowy, nie oceniając tego w żaden sposób.  Dopiero później wróć do tego i oceń, które z pomysłów są wartościowe i warte rozwinięcia.

10. Ćwicz mózg i przełam rutynę

Nawyki w codziennym życiu są potrzebne, ale równie ważne jest to, aby rutynowo wykonywane czynności nie były motorem całego Twojego życia. Co jakiś czas zrób coś zupełnie inaczej, aby zapewnić sobie nowe doznania i spojrzeć na pewne rzeczy z zupełnie innej pespektywy. Zmień miejsce pracy w biurze (lub poza nim), pojedź do pracy całkiem inną drogą albo – jeśli jesteś rannym ptaszkiem – spróbuj popracować w nocy, a jeśli zwykle pracujesz w nocy – wstań wcześnie rano. Dzięki temu odkryjesz zupełnie nowy świat i kto wie, jakie pomysły przyjdą Ci wtedy do głowy.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More