Connect with us

Hi, what are you looking for?

Astrologia

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze

landscape-1706067_640

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze

Przyroda budzi prawie w każdym zachwyt. Jest niezwykła, zadziwiająca. Zdarza się, że jesteśmy świadkami niezwykłych zjawisk pogodowych, które trudno wytłumaczyć. Jakie zjawiska pogodowe możemy wyróżnić i co je powoduje? O to one:

  1. Wulkany budzą w człowieku pokorę a także ukazują potęgę natury. Z wulkanami wiążą się pioruny. To ciekawe zjawisko związane jest z jonizacją elektrostatyczną, która jest efektem gęstej pary, która zawiera różne cząsteczki. Jedne z wulkanicznych piorunów tworzą się w chmurach na skutek tarcia pyłu wulkanicznego. Drugi rodzaj piorunów to pioruny tryskające z krateru.
  2. Chmury zwane Morning Glory są zjawiskiem  spektakularnym. Występują w Australii Północnej. Tak chmura może mieć nawet 1000 km długości, wysokość może sięgać 2 km, może poruszać się z prędkością sześćdziesięciu kilometrów na godzinę.
  3. Tornada są nam znanymi zjawiskami w przyrodzie, jednak od zwykłych tornad należy odróżnić tornada wody, występują one na powierzchni wód. Takie tornada składają się z kropel wody, wytworzonych przez kondensację. Trąba wodna składa się z kropel wytworzonych przez kondensację. W początkowej fazie w dużym stopniu są przeźroczyste i zauważamy je po śladach pozostawionych na wodzie.
  4. Wiry ognia to również zadziwiające zjawisko atmosferyczne. Może wystąpić jeżeli kolumna ciepłego powietrza zetknie się z ogniem na ziemi. Takie tornada mogą mieć kilka metrów średnicy. Wyrywają one drzewa, które spotkają na swojej drodze, niszczą domy.
  5. Bąble na zachmurzonym niebie to chmury „mammatus”. Związane są one z nadciągnięciem lub odejściem burzy. Takie chmury widziane były min. nad stanem Indiana. Sprawiają one niesamowite wrażenie zawieszonych, puszystych kul na niebie.
  6. Potężny zasięg tsunami jest niemożliwy do opanowania. Jest to żywioł, który  niszczy wszystko co napotka na swojej drodze. Tsunami wywołane jest wybuchem wulkanu, trzęsieniem ziemi  czy też osuwiskiem ziemi. Jest to olbrzymia fala oceaniczna. Rozchodzi się ona pierścieniowo od miejsca wstrząsu. Na morzu może być niezauważalna, ujawnia się dopiero przy linii brzegowej, może osiągnąć kilkadziesiąt metrów wysokości. W 2004 roku fala tsunami zabiła dwieście trzydzieści tysięcy mieszkańców Indonezji.
  7. Wiry wodne są bardzo niebezpieczne i zdradliwe. Morze często wygląda spokojnie, jednak nierzadko w głębinach występują prądy, które mogą wciągnąć śmiałków. Jednym z najbardziej silnych wirów jest  norweski wir Saltstraumen. Na południowym Atlantyku występują ogromne wiry, zasysają wszystko co napotkają na swojej drodze. Zostały one znalezione w okolicach pola magnetycznego Ziemi zwanego SAA.

Zadziwiające oblicza przyrody

Zorza polarna

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze

Zorza polarna

Niesamowite wrażenie robi na człowieku zorza polarna. Występuje w strefach zorzowych, które są pasami znajdującymi się wokół obydwu biegunów. Niebo na północy Kanady i Norwegii jest czyste i ciemne, zorza tam prezentuje się najlepiej. Na półkuli północnej zorze można zobaczyć najczęściej w październiku, lutym i marcu.  W Europie zorzę można obserwować w Islandii, Norwegii i Laponii.

Zorze polarne są zjawiskiem świetlnym, które powstają w wyniku burz magnetycznych na Słońcu. Tworzy się wiatr słoneczny, który działa  na pole magnetyczne Ziemi. Zorza pojawia się w postaci kolorowych, świetlnych promieni i łuków.

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze

tęczowe drzewa, źródło: http://dziwowisko.pl/

Tęczowe drzewa

Tęczowe drzewa to niezwykłe okazy, nazywają się tęczowymi eukaliptusami. Mają one wielobarwną korę, prezentują się wyjątkowo egzotycznie. Występują w Nowej Gwinei, Nowej Anglii, na Filipinach.

Te wielobarwne kolory są efektem sezonowego zrzucania kory przez drzewa. Gdy drzewo zrzuca wierzchnią warstwę jest zielone, później kora dojrzewa i przybiera różnobarwne kolory. Jest drzewem hodowlanym, służy do produkcji papieru.

Zaćmienie słońca i dwa słońca

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze

zaćmienie słońca

Spektakularnym widowiskiem jest zaćmienie Słońca. Ziemia, Księżyc i Słońce znajdują się wtedy w jednej linii. Bardzo ciekawie wygląda zaćmienie Słońca obrączkowe lub całkowite.

Pierwszą fazą zaćmienia jest zaćmienie częściowe, następnie początek zaćmienia całkowitego, wtedy cała tarcza Słońca jest zasłonięta przez Księżyc, a  następnie występuje koniec zaćmienia całkowitego, wtedy to widoczne jest częściowo Słońce. Zaćmienie Słońca występuje nawet  dwa razy w ciągu roku. Najczęściej obserwujemy zaćmienie częściowe.

Zadziwiające zjawisko to słońca poboczne, można go obserwować w różnych miejscach na świecie. Powstaje ono w wyniku załamania się promieni słonecznych na kryształkach lodu, które znajdują się w chmurach. Powstają wtedy świetliste poświaty po obu stronach Słońca.

Okrągły piorun

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze

piorun kulisty

Bardzo ciekawym zjawiskiem jest okrągły piorun, przybiera postać płonącej kuli, mieni się jasnymi kolorami. Może mieć wielkość piłki do koszykówki lub przybiera mniejsze rozmiary. Podobno często leci poziomo nad powierzchnią ziemi, czasem zatrzymuje się lub zmienia kierunek.

Stanowią dużą zagadkę, ponieważ do końca nie wiadomo czy faktycznie występują w kulistej postaci, czy jest wytworem naszego mózgu. Naukowcy odkryli bowiem, że pole magnetyczne wyładowań jakie towarzyszy burzy, może powodować powstawanie w ludzkim mózgu wrażeń świetlistych kul.

Dolina motyli

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze

dolina motyli

Niezwykłym miejscem, gdzie zaobserwujemy mnóstwo motyli jest Dolina Motyli na Rodos. Występuje tam min. rzadki gatunek motyli  Panaxia Quadripunctaria. Motyle są tam wszędzie, masowo siadają na gałęziach drzew, efekt jest niesamowity.

Biała tęcza

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze

Biała tęcza, źródło: http://odkrywcy.pl

Zjawisko białej tęczy zostało zaobserwowane nad biegunem północnym.

Jasna smuga była bardzo regularna, w kształcie tradycyjnej tęczy. Ten właśnie łuk powstał w wyniku wielokrotnego rozproszenia światła na powierzchni wody.

Drobinki deszczu w tym przypadku nie mają więcej niż 0,05 mm średnicy, dlatego barwy są niedostrzegalne. Zwykła tęcza powstaje, gdy krople deszczu mają średnice co najmniej 0,5 mm. Wtedy kolory są widoczne.

Advertisement. Scroll to continue reading.

 

Świecące organizmy w przyrodzie

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze

Świecące zwierze morskie

Morska iskra

Morska iskra to zjawisko, które można obserwować nocą. W wodzie morskiej widać świecące glony, jest to gatunek, który ma zdolności bioluminescencji. Glony te posiadają pewien enzym, który powoduje świecenie. Również świetliki posiadają ten enzym a także, niektóre ryby, skorupiaki czy mięczaki.

Świecące grzyby

Prawie na całej kuli ziemskiej można spotkać grzyby, które wykorzystują zjawisko bioluminescencji, przez co emitują światło. Świecące grzyby często występują w lasach tropikalnych. Niektóre grzyby odpowiadają za świecenie drzew między innymi w Wielkiej Brytanii.

Świecący ryby

Około sto osiemdziesiąt gatunków ryb korzysta biofluorescencji, jest to zjawisko polegające na pochłanianiu światła i przekształcaniu go oraz  emitowaniu go przez np. ryby, koralowce czy meduzy.

Pochłaniają one niebieskie światło i przekształcają je np. w zielone, żółte czy pomarańczowe. Na lądzie zjawisko emitowania światła wykorzystują motyle i papugi.

Ciekawym gatunkiem kałamarnicy jest Watasenia scintillan, której ciało wytwarza bardzo silne światło, emitowane jest ono fotofonami. Dzięki tej zdolności kałamarnica oślepia ofiary i usidla je.

Pisząca gąsienica

Oprócz pięknych motyli warto wymienić niezwykły rodzaj gąsienicy ćmy jedwabnika, która nazywa się Rhodinia fugax. Gąsienica ta, jeśli ktoś jej np. przeszkadza, głośno piszczy. Taka reakcja gąsienicy na stres jest bardzo ciekawa i budząca zainteresowanie.

ZOBACZ / NAPISZ KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

Iluminaci

Gospodarka globalna, transformacja energetyczna i społeczeństwa międzykulturowe… Czy taka ma być recepta na nowy porządek światowy? Czy w takim „porządku” będzie jeszcze miejsce dla...

UFO

W Polsce temat UFO jest od wielu lat szeroko dyskutowany. Rzekome obserwacje niezidentyfikowanych obiektów latających były zgłaszane w całym kraju i często towarzyszyły im...

Religia

Religie istnieją od wieków, a każda z nich ma unikalną historię. Od najwcześniejszych znanych praktyk duchowych po współczesne religie, oto niektóre z najbardziej starożytnych...

Religia

Religia jest ważnym elementem kultury ludzkiej, który wpływa na wszystkie aspekty życia. Zróżnicowanie religijne ludności świata jest jednym z najbardziej widocznych i znaczących aspektów...

Koniec świata

Biblia jest dla wielu ludzi źródłem pociechy i inspiracji. Dla niektórych jest również źródłem strachu i lęku. Biblia mówi o końcu świata, wydarzeniu, które...

Koniec świata

 Koncepcja końca świata jest znana od wieków, a w historii pojawiło się wiele proroctw i przepowiedni. Od Nostradamusa po Babę Wangę, ludzie spekulowali na...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama