Astrologia

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze

landscape-1706067_640

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze

Przyroda budzi prawie w każdym zachwyt. Jest niezwykła, zadziwiająca. Zdarza się, że jesteśmy świadkami niezwykłych zjawisk pogodowych, które trudno wytłumaczyć. Jakie zjawiska pogodowe możemy wyróżnić i co je powoduje? O to one:


  1. Wulkany budzą w człowieku pokorę a także ukazują potęgę natury. Z wulkanami wiążą się pioruny. To ciekawe zjawisko związane jest z jonizacją elektrostatyczną, która jest efektem gęstej pary, która zawiera różne cząsteczki. Jedne z wulkanicznych piorunów tworzą się w chmurach na skutek tarcia pyłu wulkanicznego. Drugi rodzaj piorunów to pioruny tryskające z krateru.
  2. Chmury zwane Morning Glory są zjawiskiem  spektakularnym. Występują w Australii Północnej. Tak chmura może mieć nawet 1000 km długości, wysokość może sięgać 2 km, może poruszać się z prędkością sześćdziesięciu kilometrów na godzinę.
  3. Tornada są nam znanymi zjawiskami w przyrodzie, jednak od zwykłych tornad należy odróżnić tornada wody, występują one na powierzchni wód. Takie tornada składają się z kropel wody, wytworzonych przez kondensację. Trąba wodna składa się z kropel wytworzonych przez kondensację. W początkowej fazie w dużym stopniu są przeźroczyste i zauważamy je po śladach pozostawionych na wodzie.
  4. Wiry ognia to również zadziwiające zjawisko atmosferyczne. Może wystąpić jeżeli kolumna ciepłego powietrza zetknie się z ogniem na ziemi. Takie tornada mogą mieć kilka metrów średnicy. Wyrywają one drzewa, które spotkają na swojej drodze, niszczą domy.
  5. Bąble na zachmurzonym niebie to chmury „mammatus”. Związane są one z nadciągnięciem lub odejściem burzy. Takie chmury widziane były min. nad stanem Indiana. Sprawiają one niesamowite wrażenie zawieszonych, puszystych kul na niebie.
  6. Potężny zasięg tsunami jest niemożliwy do opanowania. Jest to żywioł, który  niszczy wszystko co napotka na swojej drodze. Tsunami wywołane jest wybuchem wulkanu, trzęsieniem ziemi  czy też osuwiskiem ziemi. Jest to olbrzymia fala oceaniczna. Rozchodzi się ona pierścieniowo od miejsca wstrząsu. Na morzu może być niezauważalna, ujawnia się dopiero przy linii brzegowej, może osiągnąć kilkadziesiąt metrów wysokości. W 2004 roku fala tsunami zabiła dwieście trzydzieści tysięcy mieszkańców Indonezji.
  7. Wiry wodne są bardzo niebezpieczne i zdradliwe. Morze często wygląda spokojnie, jednak nierzadko w głębinach występują prądy, które mogą wciągnąć śmiałków. Jednym z najbardziej silnych wirów jest  norweski wir Saltstraumen. Na południowym Atlantyku występują ogromne wiry, zasysają wszystko co napotkają na swojej drodze. Zostały one znalezione w okolicach pola magnetycznego Ziemi zwanego SAA.

Zadziwiające oblicza przyrody

Zorza polarna

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze
Zorza polarna

Niesamowite wrażenie robi na człowieku zorza polarna. Występuje w strefach zorzowych, które są pasami znajdującymi się wokół obydwu biegunów. Niebo na północy Kanady i Norwegii jest czyste i ciemne, zorza tam prezentuje się najlepiej. Na półkuli północnej zorze można zobaczyć najczęściej w październiku, lutym i marcu.  W Europie zorzę można obserwować w Islandii, Norwegii i Laponii.

Zorze polarne są zjawiskiem świetlnym, które powstają w wyniku burz magnetycznych na Słońcu. Tworzy się wiatr słoneczny, który działa  na pole magnetyczne Ziemi. Zorza pojawia się w postaci kolorowych, świetlnych promieni i łuków.

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze
tęczowe drzewa, źródło: http://dziwowisko.pl/

Tęczowe drzewa

Tęczowe drzewa to niezwykłe okazy, nazywają się tęczowymi eukaliptusami. Mają one wielobarwną korę, prezentują się wyjątkowo egzotycznie. Występują w Nowej Gwinei, Nowej Anglii, na Filipinach.

Te wielobarwne kolory są efektem sezonowego zrzucania kory przez drzewa. Gdy drzewo zrzuca wierzchnią warstwę jest zielone, później kora dojrzewa i przybiera różnobarwne kolory. Jest drzewem hodowlanym, służy do produkcji papieru.

Zaćmienie słońca i dwa słońca

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze
zaćmienie słońca

Spektakularnym widowiskiem jest zaćmienie Słońca. Ziemia, Księżyc i Słońce znajdują się wtedy w jednej linii. Bardzo ciekawie wygląda zaćmienie Słońca obrączkowe lub całkowite.

Pierwszą fazą zaćmienia jest zaćmienie częściowe, następnie początek zaćmienia całkowitego, wtedy cała tarcza Słońca jest zasłonięta przez Księżyc, a  następnie występuje koniec zaćmienia całkowitego, wtedy to widoczne jest częściowo Słońce. Zaćmienie Słońca występuje nawet  dwa razy w ciągu roku. Najczęściej obserwujemy zaćmienie częściowe.

Zadziwiające zjawisko to słońca poboczne, można go obserwować w różnych miejscach na świecie. Powstaje ono w wyniku załamania się promieni słonecznych na kryształkach lodu, które znajdują się w chmurach. Powstają wtedy świetliste poświaty po obu stronach Słońca.

Okrągły piorun

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze
piorun kulisty

Bardzo ciekawym zjawiskiem jest okrągły piorun, przybiera postać płonącej kuli, mieni się jasnymi kolorami. Może mieć wielkość piłki do koszykówki lub przybiera mniejsze rozmiary. Podobno często leci poziomo nad powierzchnią ziemi, czasem zatrzymuje się lub zmienia kierunek.

Stanowią dużą zagadkę, ponieważ do końca nie wiadomo czy faktycznie występują w kulistej postaci, czy jest wytworem naszego mózgu. Naukowcy odkryli bowiem, że pole magnetyczne wyładowań jakie towarzyszy burzy, może powodować powstawanie w ludzkim mózgu wrażeń świetlistych kul.

Dolina motyli

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze
dolina motyli

Niezwykłym miejscem, gdzie zaobserwujemy mnóstwo motyli jest Dolina Motyli na Rodos. Występuje tam min. rzadki gatunek motyli  Panaxia Quadripunctaria. Motyle są tam wszędzie, masowo siadają na gałęziach drzew, efekt jest niesamowity.

Biała tęcza

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze
Biała tęcza, źródło: http://odkrywcy.pl

Zjawisko białej tęczy zostało zaobserwowane nad biegunem północnym.

Jasna smuga była bardzo regularna, w kształcie tradycyjnej tęczy. Ten właśnie łuk powstał w wyniku wielokrotnego rozproszenia światła na powierzchni wody.

Drobinki deszczu w tym przypadku nie mają więcej niż 0,05 mm średnicy, dlatego barwy są niedostrzegalne. Zwykła tęcza powstaje, gdy krople deszczu mają średnice co najmniej 0,5 mm. Wtedy kolory są widoczne.

 

Świecące organizmy w przyrodzie

Niezwykłe zjawiska pogodowe i przyrodnicze
Świecące zwierze morskie

Morska iskra

Morska iskra to zjawisko, które można obserwować nocą. W wodzie morskiej widać świecące glony, jest to gatunek, który ma zdolności bioluminescencji. Glony te posiadają pewien enzym, który powoduje świecenie. Również świetliki posiadają ten enzym a także, niektóre ryby, skorupiaki czy mięczaki.

Świecące grzyby

Prawie na całej kuli ziemskiej można spotkać grzyby, które wykorzystują zjawisko bioluminescencji, przez co emitują światło. Świecące grzyby często występują w lasach tropikalnych. Niektóre grzyby odpowiadają za świecenie drzew między innymi w Wielkiej Brytanii.

Świecący ryby

Około sto osiemdziesiąt gatunków ryb korzysta biofluorescencji, jest to zjawisko polegające na pochłanianiu światła i przekształcaniu go oraz  emitowaniu go przez np. ryby, koralowce czy meduzy.

Pochłaniają one niebieskie światło i przekształcają je np. w zielone, żółte czy pomarańczowe. Na lądzie zjawisko emitowania światła wykorzystują motyle i papugi.

Ciekawym gatunkiem kałamarnicy jest Watasenia scintillan, której ciało wytwarza bardzo silne światło, emitowane jest ono fotofonami. Dzięki tej zdolności kałamarnica oślepia ofiary i usidla je.

Pisząca gąsienica

Oprócz pięknych motyli warto wymienić niezwykły rodzaj gąsienicy ćmy jedwabnika, która nazywa się Rhodinia fugax. Gąsienica ta, jeśli ktoś jej np. przeszkadza, głośno piszczy. Taka reakcja gąsienicy na stres jest bardzo ciekawa i budząca zainteresowanie.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More