Pozostałe

Z psychologicznego punktu widzenia – psychologia w pigułce

psychologia

Efekty zaburzające ludzkie życie

Efekt aureoli

To sposób pozytywnego postrzegania danego człowieka, którego tak naprawdę nie znamy, a o którym słyszeliśmy pochlebne słowa. Sposób postrzegania człowieka może być efektem atrakcyjności fizycznej, lub też jakaś inna właściwość tego człowieka.  Zazwyczaj ludzie osobom ładnym przypisują  inteligencję, sympatyczność, same superlatywy. Efekt „aureoli” nazywany jest również efektem „halo”.

W przypadku np. rozmowy rekrutacyjnej, podobno osoby atrakcyjniejsze, choćby miały te same kwalifikacje, są lepiej oceniane.


Badania wykazują, iż osoby przystojniejsze, ładniejsze są łagodniej traktowane przez wymiar sprawiedliwości. Chętniej kupujemy u atrakcyjnej sprzedawczyni.

Wiele osób twierdz, że atrakcyjniejsi mają łatwiej w życiu. Takie właśnie zjawisko wykorzystuje również marketing. Ładne opakowanie bardziej przyciąga klientów, ciekawa reklama zachęci więcej klientów do zakupu danego produktu.

Efekt szatański

Przeciwieństwem do efektu aureoli jest efekt szatański. Pierwsze wrażenie o danym człowieku jest negatywne, zaważył na tym jakiś negatywny element. Niestety czasem pierwsze wrażenie trudno zmienić. Jeśli  na początku postąpimy niewłaściwie, niezbyt stosownie, to może nas długo prześladować.

Samospełniające się proroctwo

Najprościej tłumacząc samospełniające się proroctwo oznacza, że nasze przekonania i pragnienia mogą prowadzić do określonych zachowań czy działań, które spełniają nasze oczekiwania.

Takie podejście może mieć pozytywne lub negatywne efekty. Jeśli np. nauczyciel błędnie określi zdolności ucznia, zawyży jego zdolności, to uczeń może faktycznie osiągnąć większe wyniki, ponieważ samo podejście do jego osoby będzie inne. Niestety w przypadku, gdy założymy że uczeń jest słaby, dajemy mu to odczuć, efekt będzie negatywny. Tak samo wpływa to na pracowników, którzy widzą nastawienie swojego szefa. W zależności od niego samego i jego postępowania, zespół pracowników osiągnie większe wyniki, bądź o wiele mniejsze, niż mogły by być w rzeczywistości.  Bardzo ważne jest nasze podejście do danej sytuacji, jeśli z góry zakładamy, że będzie dobrze to pewnie tak będzie, jeśli myślimy negatywnie, to pewnie nam się to spełni.

Efekt Rosenthala

Jest to jeden z rodzajów samospełniającego się proroctwa.  Polega on na tym, że zachowujemy się tak, jak tego oczekują od nas inni. Sprawdza się on min. u dzieci. Wychowując młodego człowieka powinniśmy mieć świadomość, że ten efekt ma wielki wpływ na dziecko, jego zachowanie i możliwości. Rodzice powinni być świadomi, że bardzo ważna jest motywacja do nauki, cierpliwość i wyrozumiałość. Dziecko, które słyszy, że jest słabe, nie potrafi wielu rzeczy, w końcu w to uwierzy i nie będzie nawet marzyło, by osiągnąć jakiś konkretny cel w życiu.

Efekt cocktail party

Efekt ten polega na tym, że informacje o nas samych szybko do nas docierają. Mimo np. gwaru czy hałasu np. na imprezie,  nasza uwaga jest zajęta czymś innym, to i tak wyłapujemy informacje, które dotyczą nas samych. Jest to efekt podwyższonej dostępności pamięciowej, która dotyczy reprezentacji własnej osoby.

Efekt Vogue Factor

Efekt polegający na krytycznym postrzeganiu swojego wyglądu, czy też swojego partnera. Przez to wpadamy w kompleksy, możemy wpędzić w nie inne osoby. Efekt ten jest wynikiem mody na piękno, szczupłość i idealny ubiór. W mediach pokazywane są idealne kobiety, nienagannie ubrane, wyglądające perfekcyjnie. Niestety często takie wizerunki są efektem fotomontażu. Efekt Vogue Factor dotka zwłaszcza młodych ludzi, którzy wielką wagę przywiązują do wyglądu.

Efekt kontrastu

Polega na tym, że oceniamy daną rzecz z perspektywy innej, np. gorszej. W zależności do czego porównujemy daną rzecz, taki wynik osiągamy w naszym umyśle. Jeśli np. dwóch kolegów siedzi w jednej ławce, jeden z nich jest ciut lepszy od drugiego, to ten lepszy, będzie wypadał o wiele lepiej na tle ucznia słabszego. Przez efekt kontrastu podejmujemy czasem złe decyzje życiowe, nieracjonalne.

Efekt Pollyanny

Jest to bardzo pozytywny efekt. Jest to tendencja do myślenia o wszystkim w samych pozytywach, ignorowaniu efektów negatywnych, złych. Człowiek stosujący ten efekt widzi tylko pozytywne strony danej sytuacji, wypiera negatywne. Takie podejście może stać się niebezpieczne, jeśli mimo bardzo złych sytuacji, wypieramy je i umiemy je jakoś obrócić w pozytywy, np. w sytuacji przemocy domowej, kobieta tłumaczy sobie, że mimo to są tego jakieś dobre strony i wypiera fakt zła.

Efekt wyświadczonej przysługi

Jest to tendencja do bardziej przychylnej postawy wobec osoby, której wyświadczyliśmy przysługę. Chodzi tutaj o dysonans poznawczy. Dziwnie się czujemy , gdy pomagamy komuś kogo nie lubimy, dlatego zaczynamy bardziej tą osobę lubić, by zmienić to odczucie.

Efekt uporczywości

Może dotyczyć przekonania o innych osobach, o ich wadach czy danych cechach. Takie postrzeganie może dotyczyć również otaczającego świata lub danych dziedzin życia. Znając te cechy człowiek uparcie tkwi przy danych przekonaniach. Efekt uporczywości dotyczy również własnej osoby, trwamy o swoich przekonaniach, by nie stracić dobrego zdania o sobie.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More