Pozostałe

Autyzm i Asperger

choroby dzieci

Każdy rodzic pragnie mieć zdrowe, inteligentne dziecko, niestety nie zawsze tak się dzieje. Niektóre dzieci rodzą się z różnymi wadami rozwojowymi, chorobami, które pozostają na całe życie. Przykładem takiego zaburzenia jest autyzm. Powstaje ono na tle neurorozwojowym.  W obecny czasach jest to jedno z najczęstszych  zaburzeń rozwojowych. Pojęcie autyzm obejmuje szerokie spektrum autystyczne, w skład  którego wchodzą np. zespół Aspergera, autyzm atypowy, autyzm wczesnodziecięcy. Słowo autyzm ciężko określić kilkom słowami, jest to pojęcie bardzo szerokie.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, osoby dotknięte nim inaczej postrzegają świat. Dotyczy on częściej chłopców niż dziewczynek. Zaburzenie to dotyka szczególnie interakcji społecznych, zachowania oraz komunikacji. Około drugiego roku życia ujawniaja się wiele zachowań autystycznych, zauważalne mogą być już w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Zdarza się, że rodzice obserwują niepokojące objawy, jednak nie kojarzą tego z autyzmem. Czasem pierwsze sygnały wysyła szkoła, do której dziecko uczęszcza. Bardzo często nauczyciele zauważają nieprawidłowości w zachowaniu dziecka.


Dzieci ze spektrum autyzmu nie lubią zmian, przyzwyczajone są do pewnych powtarzających się czynności,  izolują się od innych ludzi, często trudno nawiązać z nimi kontakt, postrzegają świat inaczej niż zdrowi ludzie, często mają zaburzenia mowy lub całkowity jej brak.

Dzieci autystyczne mają problemy w kontaktach z  rówieśnikami, nie potrafią nawiązywać kontaktów społecznych, unikają kontaktu wzrokowego. Osoby autystyczne raczej nie rozumieją odczuć innych ludzi, nie potrafią postawić się w sytuacji innych osób. Trudno im okazywać uczucia, biernie przyjmują uściski, często nie potrafią  zrozumieć działania innych osób. Zdarza się, że dziwnie się zachowują, przez co są postrzegani przez środowisko za dziwaków. Mogą zachowywać się nieznośnie lub agresywnie, czasem „tracą kontrolę” nad sobą. W wyniku frustracji mogą dokonywać samookaleczeń, bić głową o twarde podłoże lub wyrywać włosy z głowy. Autystycy mogą zachowywać się różnie, jest to sprawa całkowicie indywidualna.

W poszukiwaniu przyczyn autyzmu

Poszukując przyczyn autyzmu możemy mówić o wielu czynnikach. Mogą to być czynniki biologiczne, genetyczne czy środowiskowe. Wciąż jednak trwają badania nad przyczynami autyzmu, bo do końca nie są one określone

Przyczyny biologiczne

Przyjmuje się, że jednym z czynników odpowiadających za autyzm są czynniki biologiczne, są to np. uszkodzenia mózgu występujące w okresie ciąży i porodu. Mogą one wynikać min. z niedotlenienia mózgu, które powoduje mikrouszkodzenia mózgu.

Najnowsze badania wskazują, że autyzm często ma podłoże biologiczne. Mechanizmy neurobiologiczne mogą  powodować niewłaściwe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, przez co następuje niewłaściwy rozwój dziecka.

Niedawno został odkryty biomarker , który może odpowiadać za autyzm.  Ten metabolit obecny w nietypowym stężeniu może powodować chorobę. Gen odpowiedzialny za ryzyko wystąpienia autyzmu nazwano genem  CNTNAP2. Gen ten wpływa na podatność zachorowania na autyzm. Oczywiście nie można tu mówić o występowaniu jednego tylko genu czy mechanizmu genetycznego, który będzie przyczyną autyzmu, ponieważ podłoże genetyczne łączy się z innymi czynnikami ryzyka.

Mózg osoby autystycznej różni się od mózgu osoby zdrowej. U autystyków następuje zazwyczaj nietypowy rozwój mózgu i jego późniejszy przerost, mózgi te są zazwyczaj cięższe.

Za pomocą neuroobrazowania wykazano, że budowa mózgu osoby chorej na autyzm różni się od mózgu osoby zdrowej. U dzieci z autyzmem czasem następuje zanik tkanki mózgowej.

U osób dotkniętych autyzmem stwierdza się występowanie w podwyższonym stężeniu  pierwiastki toksyczne: rtęć, cynę, antymon, tytan. Zazwyczaj osoby te mają również niedobory: żelaza, cynku, magnezu, wapnia.

Dziedziczenie autyzmu. Jeśli np. ojciec jest chory na autyzm to istnieje pewne ryzyko, że dziecko również może go mieć.

Czynniki środowiskowe

Niektórzy badacze twierdzą, iż pewne predyspozycje genetyczne w połączeniu z wpływem środowiskowym, mogą warunkować rozwój autyzmu. Dotyczy to zwłaszcza okresu ciąży. Do czynników środowiskowych można również zaliczyć skażenie metalami ciężkimi oraz zanieczyszczenie środowiska.

Badania wykazały, że w czasie ciąży z dzieckiem autystycznym częściej występowały takie komplikacje jak: ciąża niedonoszona, niska waga urodzeniowa, zażywanie leków w ciąży, niedotlenienie przy porodzie.

Szczepionki a Autyzm

Istnieją osoby, które uważają, że główną przyczyną autyzmu są szczepionki, które są podawane do pierwszego roku życia. Chodzi o szczepionkę MMR – jest to wspólna szczepionka dla odry, różyczki i świnki. Mimo takich głosów, nikt nie udowodnił zależności między szczepionkami a autyzmem. Nie ma więc konkretnych badań, które by to udowodniły, jednak istnieją środowiska, w których taki pogląd uważany jest za prawdę. Takie stanowisko tłumaczone jest tym, iż preparat rtęciowy, który zawarty jest w szczepionkach, uszkadza mózg i wywołuje autyzm.

Jak pracować z dzieckiem autystycznym?

Ciekawą formą diagnozy i terapii jest Handle. Opiera się na wiedzy z zakresu neuronauki, dietetyki, psychologii, edukacji i medycyny. Ten typ terapii można stosować  u osób z autyzmem, ADHD, dysleksją, z różnymi zaburzeniami neurorozwojowymi. Najpierw należy skontaktować się z dobrym terapeutą, podczas spotkania powinny zostać dokładnie ustalone dysfunkcje poszczególnych elementów układu nerwowego. Do tego przygotowany jest odpowiedni zestaw ćwiczeń, który będzie wykonywany przez pacjenta z udziałem rodziców. Raz na miesiąc rodzice powinni konsultować się z terapeutą.

Autyzm a Asperger

Autyzm jest pojęciem szerokim, natomiast Asperger jest lżejszą jego odmianą. Jest to zaburzenie rozwojowe mieszczące się w spektrum Autyzmu. Osoby dotknięte tym zaburzeniem niechętnie akceptują zmiany, mają szczególne zainteresowania, czasem mają problemy z komunikacją słowną. Często osoby te są uzdolnione matematycznie, łatwo zapamiętują daty, fakty czy osoby.

Asperger jest częściej diagnozowany niż Autyzm. Dzieci te posługują się często schematami, lubią mieć wszystko uporządkowane. Frustrują się, gdy coś im nie wychodzi, mają silną potrzebę dokończenia rozpoczętego działania. Czasem dziecko takie sprawia wrażenia jakby było we własnym świecie, nie może skoncentrować uwagi. Dzieci z Aspergerem zazwyczaj nie rozumieją żartów, sarkazmu czy ironii. Mogą mieć nieadekwatne reakcje na niektóre wrażenia zmysłowe np. dźwięk, dotyk czy światło.

Dzieci z Aspergerem mają jedno konkretne zainteresowanie, któremu poświęcają wiele czasu, często są to zainteresowania techniczne.

U niektórych dzieci pewne funkcje są upośledzone w stopniu łagodnym i nie dochodzi do zdiagnozowania Aspergera, są przez innych określane jako „dziwne”. Zaburzenia te diagnozuje się najczęściej później niż Autyzm. Zdarza się, że następuje to w późnym wieku szkolnym lub nawet w dorosłości.

Osoby dotknięte autyzmem czy Aspergerem nie muszą czuć się samotne i niezrozumiałe, wystarczy, że będziemy bardziej tolerancyjni, poszerzymy swoją wiedzę w tym zakresie i będziemy bardziej otwarci na drugiego człowieka.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Iluminaci Zagrożenia na Ziemii

Epidemia 2020 – monitoruj sytuację!

post-image

Oglądając wiadomości na temat trwającej epidemii koronowirusa, słyszymy najczęściej informacje o nowych zachorowaniach i kolejnych ofiarach. Nie jest to zbyt budujące, a przecież teraz jak nigdy wcześniej, potrzebujemy też wiadomości pokrzepiających, które pozwolą nam rozładować te wszystkie negatywne emocje strachu o nadchodzące jutro. Śledźmy zatem samodzielnie najnowsze dane na temat koronowirusa!

Na stronie https://www.worldometers.info/coronavirus/ znajdują się nie tylko aktualne statystyki zachorowań i ofiar, ale także już wyleczonych osób. Warto samodzielnie kontrolować sytuację, ponieważ media głównego nurtu wolą nas trzymać w ryzach, poprzez donoszenie przede wszystkim o negatywnych konsekwencjach epidemii CONVID 19, pomijając często, ile osób już jest zdrowych.


Epidemia 2020 – monitoruj sytuację!

Koronawirus – nie jest najgorzej!

Polskie statystyki zachorowań nadal nie są najgorsze. Ostatni duży wzrost nastąpił przede wszystkim po przybyciu do kraju osób przebywających wcześniej za granicą. Jeśli kwarantanna zadziała, jest szansa, że nie będzie już tak gwałtownego…

Może Cię zainteresować:

Read More
Iluminaci Zakazana wiedza

Czy to koniec elit rządzących światem? Może NWO będzie inne, niż myśleliśmy! Co mówi nam QAnon?

post-image

Świat żyje koronawirusem. My nim też żyjemy. Zamknięci w swoich domach. Przestraszeni o to, co będzie z naszym życiem, zdrowiem, pracą. A co jeśli to wszystko jest tak naprawdę przykrywką do zupełnie innych działań? Kim jest QAnon? I czy tak jak twierdzi, mamy tak naprawdę do czynienia nie z triumfem, ale z definitywnym końcem Iluminati?

Qanon – kto to taki?

Qanon (określany także jako Q) pojawił się w 2017 roku i poprzez amerykańskie fora i strony internetowe, zaczął ogłaszać zbliżającą się operację, mającą na celu zdemaskowanie i aresztowanie członków skorumpowanych grup, które poprzez szereg nacisków kontrolują działanie instytucji państwowych na całym świecie.


Już od kilku lat Qanon przygotowywał swoich odbiorców na wielką czystkę wśród czarnych elit (zob. elity bankowe), znanych jako Iluminati. Czy na naszych oczach odbywa się likwidacja najbardziej szkodliwej, bezwzględnej i okrutnej grupy ludzi, która już od bardzo dawna dzierży władzę nad światem i…

Może Cię zainteresować:

Read More
Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Kwarantanna. Jak się zachować, aby spokojnie przetrwać pandemię COVID-19

post-image

Kwarantanna trwa. Rząd już wprowadził stan zagrożenia epidemiologicznego w kraju. Lada dzień może zostać wprowadzony stan wyjątkowy. Już w niedzielę zostaną zamknięte granice kraju. Zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób, odwołano imprezy masowe i pozamykano szkoły, teatry, kina, muzea i inne obiekty kulturalne. Zamknięte są już galerie handlowe. Otwarte w nich są jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. Restauracje i bary też zostały zamknięte. Co będzie dalej? Jak się zachować w tym całym zamieszaniu?

Rozsądek i empatia w czasie pandemii

Dwutygodniowa kwarantanna trwa. A Polacy to zapobiegliwy naród. W sytuacjach kryzysowych potrafimy się dobrze zabezpieczyć i przygotować na najgorsze. Okazuje się jednak, że aż za dobrze. Robienie zapasów na kilka dni w czasie kwarantanny jest oczywiście mądrym posunięciem. Jednak wykupywanie wszystkiego w hurtowych ilościach i doprowadzenie do opustoszenia sklepów, już niekoniecznie. Tak wyglądają supermarkety z pustymi półkami w niektórych miejscach w Polsce:


Kwarantanna. Jak się zachować, aby spokojnie przetrwać pandemię COVID-19

Może Cię zainteresować:

Read More
Zakazana wiedza

Koronawirus – o co tutaj chodzi?

post-image

Wydarzenia ostatniego czasu są nad wyraz niepokojące. I nie chodzi tylko o samego koronawirusa SARS-CoV-2. Ważne jest  to, co tak naprawdę powoduje ta pandemia w sferze wolności społecznej i gospodarczej, do czego jest wykorzystywana i przez kogo. Czy mamy już do czynienia z początkiem końca i wstępem do wielkiego resetu cywilizacji, którym ma być koronawirus?

Koronawirus – statystyki, zachorowania, zgony

Koronawirusy nie są niczym nowym, znane są od dawna. Do grona tego typu cząstek zakaźnych należy znany nam beta-koronowirus SARS (epidemia z 2002 r.) czy MERS (epidemia z 2012 r.). Ten, z którym mamy obecnie do czynienia, to nowy wirus SARS-CoV-2, który powoduje chorobę zakaźną układu oddechowego COVID-19. I nie jest tak, że ta choroba jest bardzo groźna. Śmiertelność wynosi około 3,4 procenta i dotyczy z reguły osób o słabej odporności, spowodowanej najczęściej przewlekłymi chorobami oraz osób starszych.


Na dzień 12.03.2020 zanotowano wystąpienie koronowirusa w…

Może Cię zainteresować:

Read More