Sen niezbędny dla organizmu
Aby zachować zdrowie, dobre samopoczucie powinniśmy odpowiednio się wysypiać. Dzięki odpoczynkowi regenerujemy nasz organizm, zapewniamy sobie młody i ładny wygląd. Średnio śpimy osiem godzin, jednak są osoby, którym wystarcza pięć- sześć godzin snu. Wszystko to zależy od indywidualnych potrzeb. Oczywiście chroniczny brak snu wpłynie niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Taki stan rzeczy może prowadzić do wielu chorób, min. krążenia i sprzyja otyłości, również ucierpią na tym zdolności poznawcze. Przewlekły brak snu może również prowadzić do chorób psychiczny .
Jeśli nie dosypiamy będziemy mieli trudności ze skupieniem się i przyswajaniem nowych umiejętności. U dzieci, niemowląt sen jest niezbędny dla odpoczynku jak również dla prawidłowego rozwoju. W tym czasie dojrzewa mózg.
Przepis na dobry sen
Jeśli chcemy szybka zasnąć powinniśmy unikać wieczorem siedzenia przed komputerem czy telewizorem. Naświetlanie sztucznym światłem elektronicznym może prowadzić do zakłócenia snu. Niestety większość osób przed snem korzysta z komórek, komputerów czy telewizorów. Może prowadzić to do problemów z zasypianiem.
Przed snem powinniśmy się zrelaksować i dopasować odpowiednio oświetlenie, tzn. nie powinno ono być zbyt ostre, by nas nie drażniło. Każdy z nas ma inna wrażliwość na światło, tak więc są osoby, które nie zasną jeśli wcześniej korzystały z urządzeń elektronicznych emitujących jasną poświatę. Są również ludzie, którzy zasypiają przy mocnym świetle lampy.
Problemy z zasypianiem mogą wynikać również z innych przyczyn, np. z emocji, które są efektem różnych przeżyć. Warto więc ułatwić sobie to zasypianie, poprzez spożycie niektórych produktów np. miodu, owoców kiwi. Bardzo dobre działanie mają herbaty ziołowe, np. herbata z melisy. Niektórzy wypijają ciepłe mleko z miodem. Niewątpliwie przed snem nie należy jeść tłustych, ciężkich i pikantnych potraw, kawy czy czekolady.
Czarno-białe sny
Najczęściej nasze sny są kolorowe, jednak zdarzają się sny czarno-białe. Są one sporą osobliwością, jednak zdarzają się i budzą ciekawość. Podobno najczęściej zdarza się to u osób, które oglądały w dzieciństwie czarno- białą telewizję. Jedna czwarta grupy tej osób śni wyłącznie w odcieniach szarości. Tak więc zdarzają się osoby, które nie mają kolorowych snów.
Hormon snu
Podczas snu nasz zmysł wzroku jest zablokowany, podobnie jest z mową. Rytm snu i czuwania generowane są przez biochemiczne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Melatonina nazywana jest hormonem snu, większość właśnie tego hormonu wydzielana jest w nocy. Odpowiada ona za regulację procesów zachodzących w organizmie w czasie snu. Poziom tego hormonu spada z wiekiem, dlatego ludzie starsi czasem cierpią na bezsenność. Melatonina wytwarzana jest przez szyszynkę. Prawidłowa praca tego gruczołu zależy od regularności naszego rytmu dnia i nocy. Warto więc kłaść się spać o tej samej porze. Niestety trudne jest to do osiągnięcia, jeśli pracujemy systemie zmianowym, wtedy będziemy mieć problem z osiągnięciem harmonii.