Pozostałe

Świat wirtualny a rzeczywistość, jak je oddzielić?

Internet

Dobre i złe strony internetu

Dzieci coraz mniej bawią się zabawkami, coraz częściej grają w gry komputerowe. Taka sytuacja ma swoje złe i dobre strony. Niestety postęp technologiczny ma wpływ na każde pokolenie. Osoby dorosłe bardzo często korzystają z Internetu i komputera, wiąże się to np. z pracą zarobkową, ale również z rozrywką, czyli np. grami komputerowymi. Dzieci i młodzież najczęściej sporo czasu spędzają właśnie grając na komputerze.

Internet jest źródłem wiedzy, nośnikiem informacji. Dzięki niemu wiemy w bardzo szybkim czasie co dzieje się na całym świecie. Mamy dostęp do informacji przekazywanej w formie artykułów, film, reportaży. Właściwie na każde pytanie w sieci można znaleźć odpowiedź. Czasem jednak wiadomości te nie są zgodne z prawdą, należy więc podchodzić do wszystkich opinii i informacji z dystansem. Czasem właśnie media kreują dane zdarzenie, które ukazywane jest w niewłaściwym świetle, dlatego trzeba zachować rozsądek.


Świat wirtualny a rzeczywistość, jak je oddzielić?
Świat wirtualny

Sieć jest miejscem, gdzie wiele osób prowadzi swoje firmy, zarabia pieniądze. Wirtualne zakupy są coraz bardziej powszechne. Internet daje możliwości wykonania zakupów bez wychodzenia z domu, jest to bardzo wygodne. W łatwy sposób możemy kontaktować się z najbliższymi, którzy są nawet bardzo daleko. Możemy drogą internetową zarządzać naszym wirtualnym kontem bankowym, możemy wykonywać przelewy, bez większego wysiłku. Właściwie bez wychodzenia z domu, posiadając internet można spokojnie funkcjonować, to jest opcja dla leniwych.

 Kolejną zaletą sieci jest to, iż znajdziemy w niej mnóstwo portali z rozrywką, poradami dotyczącymi każdej dziedziny życia, stron poświęconych różnym zainteresowaniom.

Tak więc zalet Internetu jest bardzo wiele, dużo można by jeszcze wymieniać, jednak istnieje również ciemniejsza strona sieci. Z nią bowiem wiążą się zagrożenia np. kradzieże danych, podszywanie się pod inne osoby, uzależnienia od korzystania z komputera. Niektóre osoby nie potrafią funkcjonować bez Internetu, psują się relacje rodzinne, może to prowadzić do jej rozpadu. Przyczyniają się do tego w dużej mierze gry komputerowe, które niestety bardzo często wciągają użytkowników w świat wirtualny.

Gry komputerowe a człowiek

Z jednaj strony gry komputerowe to ciekawa rozrywka dla każdego, z drugiej realne zagrożenie uzależnieniem.

Świat wirtualny a rzeczywistość, jak je oddzielić?
Uzależnienie od gier komputerowych

Młodzi ludzie bardzo chętnie grają w gry komputerowe, których szata graficzna jest bardzo atrakcyjna, a akcja wciąga uczestników. Wszystko jest w porządku do czasu, gdy gracz potrafi kontrolować czas jaki poświęca wirtualnej rozrywce. Grając jednak codziennie w gry, może uzależnić się od tej przyjemności i coraz chętnej będzie spędzać czas na tej czynności. Niestety bardzo często tak uzależniają się przede wszystkim dzieci, które nie potrafią jeszcze kontrolować swojego czasu wolnego, wszystko więc zależy od rodziców, którzy powinni zwracać uwagę na to ile ich pociecha spędza czasu przed ekranem komputera.

Do pozytywnych wpływów gier komputerowych należy zwiększanie możliwości naszego mózgu. Następuje stymulacja komórek nerwowych, szybciej przekazywane są bodźce, mózg pracuje intensywnie podczas grania w gry komputerowe.

Efekt Flynna- to zjawisko dotyczące właśnie wzrostu inteligencji u dzieci pod wpływem nowych technologii. Średni iloraz inteligencji wzrasta u kolejnych pokoleń, mają oni bowiem od najmłodszych lat kontakt z różnymi urządzeniami technologicznymi.

Osoby, które od dzieciństwa miały do czynienia z grami komputerowymi, potrafią radzić sobie z wieloma zadaniami w tym samym czasie, natomiast osoby, które nie miały styczności z komputerem w okresie nastoletnim, czyli starsze pokolenia, wykonują zadania krok po kroku. Wykonują jedno tylko zadanie do końca.

Gry strategiczne uczą planowania i działania, rozwijają spostrzegawczość, refleks, spryt, pozwalają się wyżyć i rozładować stres. Gry akcji  również wpływają na refleks, gracz musi bowiem szybko reagować i podejmować decyzje. Niestety niektóre gry mogą wyzwalać również agresję i złe emocje, zwłaszcza jeśli ktoś zbyt często gra w gry pełne przemocy, może bowiem utożsamiać się z negatywnymi bohaterami.

Badania naukowe dowodzą, iż gry komputerowe rozwijają mózg. Systematyczna gra w proste gry powoduje zwiększenie komórek nerwowych, zwłaszcza w hipokampie, móżdżku- czyli w miejscach, w których zachodzą procesy logicznego myślenia, rozwoju emocji. Im większa chęć gry i zaangażowani, tym lepszy rozwój mózgu. Gry rozwijają również wyobraźnię i kreatywność.

Pedagodzy również w swojej pracy z dziećmi wykorzystują edukacyjne gry komputerowe do stymulowania wielu umiejętności poznawczych, koordynacji uwagi, kształcenia spostrzegawczości. Gry edukacyjne przekazują nowe informacje w sposób ciekawy i łatwy do zapamiętywania. Obrazy ułatwiają naukę, bowiem młodsze pokolenia uczą się szybko poprzez obserwację, oglądanie  filmów i obrazów. Bardzo dobrym sposobem na kształcenie jest zabawa poprzez naukę.

 Naukowcy prowadzący badania nad wpływem gier komputerowych na człowieka porównywali zdolności graczy z osobami, które wcale nie grają. Zdolności graczy były większe. Osoby grające systematycznie  w gry mają predyspozycje do bycia w przyszłości operatorami nowoczesnych maszyn i urządzeń, czy do zawodu  programisty.

Wirtualne narkotyki

W sieci mamy dostęp do prawie wszystkich dóbr i usług, niestety również tych które są negatywne, złe. Przykładem są wirtualne narkotyki, które są w sieci ogólnodostępne. Za pomocą specjalnego oprogramowania możemy wprowadzić się w stan odurzenia, jak w przypadku zażycia normalnych narkotyków. Specjalnie przygotowane dźwięki wpływają na synchronizację półkul mózgowych. Pulsujące dźwięki mogą wywoływać stany narkotyczne, poprawiać nastrój. Istnieją różne programy o podobnym działaniu. Wszystko zależy od człowieka, jednak badania wykazały, iż dźwięki te wpływają na większość osób. Mogą wpływać na osoby w różnym stopniu. Pliki te są dostępne w sieci i są legalne.

Takim właśnie programem jest I-Doser, który wprowadza człowieka w określone stany. Do uszu słuchacza dobiegają dźwięki o różnej częstotliwości. Na chwilę obecną nie jest do końca zbadane jak negatywny wpływ na człowieka mogą mieć e-narkotyki. Wiadomo jednak, że dźwięki, muzyka wpływa na stany emocjonalne słuchaczy, więc tego typu programy również będą miały jakieś oddziaływanie.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More