Pozostałe

Świat wirtualny a rzeczywistość, jak je oddzielić?

Internet

Dobre i złe strony internetu

Dzieci coraz mniej bawią się zabawkami, coraz częściej grają w gry komputerowe. Taka sytuacja ma swoje złe i dobre strony. Niestety postęp technologiczny ma wpływ na każde pokolenie. Osoby dorosłe bardzo często korzystają z Internetu i komputera, wiąże się to np. z pracą zarobkową, ale również z rozrywką, czyli np. grami komputerowymi. Dzieci i młodzież najczęściej sporo czasu spędzają właśnie grając na komputerze.

Internet jest źródłem wiedzy, nośnikiem informacji. Dzięki niemu wiemy w bardzo szybkim czasie co dzieje się na całym świecie. Mamy dostęp do informacji przekazywanej w formie artykułów, film, reportaży. Właściwie na każde pytanie w sieci można znaleźć odpowiedź. Czasem jednak wiadomości te nie są zgodne z prawdą, należy więc podchodzić do wszystkich opinii i informacji z dystansem. Czasem właśnie media kreują dane zdarzenie, które ukazywane jest w niewłaściwym świetle, dlatego trzeba zachować rozsądek.


Świat wirtualny a rzeczywistość, jak je oddzielić?
Świat wirtualny

Sieć jest miejscem, gdzie wiele osób prowadzi swoje firmy, zarabia pieniądze. Wirtualne zakupy są coraz bardziej powszechne. Internet daje możliwości wykonania zakupów bez wychodzenia z domu, jest to bardzo wygodne. W łatwy sposób możemy kontaktować się z najbliższymi, którzy są nawet bardzo daleko. Możemy drogą internetową zarządzać naszym wirtualnym kontem bankowym, możemy wykonywać przelewy, bez większego wysiłku. Właściwie bez wychodzenia z domu, posiadając internet można spokojnie funkcjonować, to jest opcja dla leniwych.

 Kolejną zaletą sieci jest to, iż znajdziemy w niej mnóstwo portali z rozrywką, poradami dotyczącymi każdej dziedziny życia, stron poświęconych różnym zainteresowaniom.

Tak więc zalet Internetu jest bardzo wiele, dużo można by jeszcze wymieniać, jednak istnieje również ciemniejsza strona sieci. Z nią bowiem wiążą się zagrożenia np. kradzieże danych, podszywanie się pod inne osoby, uzależnienia od korzystania z komputera. Niektóre osoby nie potrafią funkcjonować bez Internetu, psują się relacje rodzinne, może to prowadzić do jej rozpadu. Przyczyniają się do tego w dużej mierze gry komputerowe, które niestety bardzo często wciągają użytkowników w świat wirtualny.

Gry komputerowe a człowiek

Z jednaj strony gry komputerowe to ciekawa rozrywka dla każdego, z drugiej realne zagrożenie uzależnieniem.

Świat wirtualny a rzeczywistość, jak je oddzielić?
Uzależnienie od gier komputerowych

Młodzi ludzie bardzo chętnie grają w gry komputerowe, których szata graficzna jest bardzo atrakcyjna, a akcja wciąga uczestników. Wszystko jest w porządku do czasu, gdy gracz potrafi kontrolować czas jaki poświęca wirtualnej rozrywce. Grając jednak codziennie w gry, może uzależnić się od tej przyjemności i coraz chętnej będzie spędzać czas na tej czynności. Niestety bardzo często tak uzależniają się przede wszystkim dzieci, które nie potrafią jeszcze kontrolować swojego czasu wolnego, wszystko więc zależy od rodziców, którzy powinni zwracać uwagę na to ile ich pociecha spędza czasu przed ekranem komputera.

Do pozytywnych wpływów gier komputerowych należy zwiększanie możliwości naszego mózgu. Następuje stymulacja komórek nerwowych, szybciej przekazywane są bodźce, mózg pracuje intensywnie podczas grania w gry komputerowe.

Efekt Flynna- to zjawisko dotyczące właśnie wzrostu inteligencji u dzieci pod wpływem nowych technologii. Średni iloraz inteligencji wzrasta u kolejnych pokoleń, mają oni bowiem od najmłodszych lat kontakt z różnymi urządzeniami technologicznymi.

Osoby, które od dzieciństwa miały do czynienia z grami komputerowymi, potrafią radzić sobie z wieloma zadaniami w tym samym czasie, natomiast osoby, które nie miały styczności z komputerem w okresie nastoletnim, czyli starsze pokolenia, wykonują zadania krok po kroku. Wykonują jedno tylko zadanie do końca.

Gry strategiczne uczą planowania i działania, rozwijają spostrzegawczość, refleks, spryt, pozwalają się wyżyć i rozładować stres. Gry akcji  również wpływają na refleks, gracz musi bowiem szybko reagować i podejmować decyzje. Niestety niektóre gry mogą wyzwalać również agresję i złe emocje, zwłaszcza jeśli ktoś zbyt często gra w gry pełne przemocy, może bowiem utożsamiać się z negatywnymi bohaterami.

Badania naukowe dowodzą, iż gry komputerowe rozwijają mózg. Systematyczna gra w proste gry powoduje zwiększenie komórek nerwowych, zwłaszcza w hipokampie, móżdżku- czyli w miejscach, w których zachodzą procesy logicznego myślenia, rozwoju emocji. Im większa chęć gry i zaangażowani, tym lepszy rozwój mózgu. Gry rozwijają również wyobraźnię i kreatywność.

Pedagodzy również w swojej pracy z dziećmi wykorzystują edukacyjne gry komputerowe do stymulowania wielu umiejętności poznawczych, koordynacji uwagi, kształcenia spostrzegawczości. Gry edukacyjne przekazują nowe informacje w sposób ciekawy i łatwy do zapamiętywania. Obrazy ułatwiają naukę, bowiem młodsze pokolenia uczą się szybko poprzez obserwację, oglądanie  filmów i obrazów. Bardzo dobrym sposobem na kształcenie jest zabawa poprzez naukę.

 Naukowcy prowadzący badania nad wpływem gier komputerowych na człowieka porównywali zdolności graczy z osobami, które wcale nie grają. Zdolności graczy były większe. Osoby grające systematycznie  w gry mają predyspozycje do bycia w przyszłości operatorami nowoczesnych maszyn i urządzeń, czy do zawodu  programisty.

Wirtualne narkotyki

W sieci mamy dostęp do prawie wszystkich dóbr i usług, niestety również tych które są negatywne, złe. Przykładem są wirtualne narkotyki, które są w sieci ogólnodostępne. Za pomocą specjalnego oprogramowania możemy wprowadzić się w stan odurzenia, jak w przypadku zażycia normalnych narkotyków. Specjalnie przygotowane dźwięki wpływają na synchronizację półkul mózgowych. Pulsujące dźwięki mogą wywoływać stany narkotyczne, poprawiać nastrój. Istnieją różne programy o podobnym działaniu. Wszystko zależy od człowieka, jednak badania wykazały, iż dźwięki te wpływają na większość osób. Mogą wpływać na osoby w różnym stopniu. Pliki te są dostępne w sieci i są legalne.

Takim właśnie programem jest I-Doser, który wprowadza człowieka w określone stany. Do uszu słuchacza dobiegają dźwięki o różnej częstotliwości. Na chwilę obecną nie jest do końca zbadane jak negatywny wpływ na człowieka mogą mieć e-narkotyki. Wiadomo jednak, że dźwięki, muzyka wpływa na stany emocjonalne słuchaczy, więc tego typu programy również będą miały jakieś oddziaływanie.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More