Connect with us

Hi, what are you looking for?

Pozostałe

Świat wirtualny a rzeczywistość, jak je oddzielić?

Internet
Świat wirtualny

Dobre i złe strony internetu

Dzieci coraz mniej bawią się zabawkami, coraz częściej grają w gry komputerowe. Taka sytuacja ma swoje złe i dobre strony. Niestety postęp technologiczny ma wpływ na każde pokolenie. Osoby dorosłe bardzo często korzystają z Internetu i komputera, wiąże się to np. z pracą zarobkową, ale również z rozrywką, czyli np. grami komputerowymi. Dzieci i młodzież najczęściej sporo czasu spędzają właśnie grając na komputerze.

Internet jest źródłem wiedzy, nośnikiem informacji. Dzięki niemu wiemy w bardzo szybkim czasie co dzieje się na całym świecie. Mamy dostęp do informacji przekazywanej w formie artykułów, film, reportaży. Właściwie na każde pytanie w sieci można znaleźć odpowiedź. Czasem jednak wiadomości te nie są zgodne z prawdą, należy więc podchodzić do wszystkich opinii i informacji z dystansem. Czasem właśnie media kreują dane zdarzenie, które ukazywane jest w niewłaściwym świetle, dlatego trzeba zachować rozsądek.

Świat wirtualny a rzeczywistość, jak je oddzielić?

Świat wirtualny

Sieć jest miejscem, gdzie wiele osób prowadzi swoje firmy, zarabia pieniądze. Wirtualne zakupy są coraz bardziej powszechne. Internet daje możliwości wykonania zakupów bez wychodzenia z domu, jest to bardzo wygodne. W łatwy sposób możemy kontaktować się z najbliższymi, którzy są nawet bardzo daleko. Możemy drogą internetową zarządzać naszym wirtualnym kontem bankowym, możemy wykonywać przelewy, bez większego wysiłku. Właściwie bez wychodzenia z domu, posiadając internet można spokojnie funkcjonować, to jest opcja dla leniwych.

 Kolejną zaletą sieci jest to, iż znajdziemy w niej mnóstwo portali z rozrywką, poradami dotyczącymi każdej dziedziny życia, stron poświęconych różnym zainteresowaniom.

Tak więc zalet Internetu jest bardzo wiele, dużo można by jeszcze wymieniać, jednak istnieje również ciemniejsza strona sieci. Z nią bowiem wiążą się zagrożenia np. kradzieże danych, podszywanie się pod inne osoby, uzależnienia od korzystania z komputera. Niektóre osoby nie potrafią funkcjonować bez Internetu, psują się relacje rodzinne, może to prowadzić do jej rozpadu. Przyczyniają się do tego w dużej mierze gry komputerowe, które niestety bardzo często wciągają użytkowników w świat wirtualny.

Gry komputerowe a człowiek

Z jednaj strony gry komputerowe to ciekawa rozrywka dla każdego, z drugiej realne zagrożenie uzależnieniem.

Świat wirtualny a rzeczywistość, jak je oddzielić?

Uzależnienie od gier komputerowych

Młodzi ludzie bardzo chętnie grają w gry komputerowe, których szata graficzna jest bardzo atrakcyjna, a akcja wciąga uczestników. Wszystko jest w porządku do czasu, gdy gracz potrafi kontrolować czas jaki poświęca wirtualnej rozrywce. Grając jednak codziennie w gry, może uzależnić się od tej przyjemności i coraz chętnej będzie spędzać czas na tej czynności. Niestety bardzo często tak uzależniają się przede wszystkim dzieci, które nie potrafią jeszcze kontrolować swojego czasu wolnego, wszystko więc zależy od rodziców, którzy powinni zwracać uwagę na to ile ich pociecha spędza czasu przed ekranem komputera.

Do pozytywnych wpływów gier komputerowych należy zwiększanie możliwości naszego mózgu. Następuje stymulacja komórek nerwowych, szybciej przekazywane są bodźce, mózg pracuje intensywnie podczas grania w gry komputerowe.

Efekt Flynna- to zjawisko dotyczące właśnie wzrostu inteligencji u dzieci pod wpływem nowych technologii. Średni iloraz inteligencji wzrasta u kolejnych pokoleń, mają oni bowiem od najmłodszych lat kontakt z różnymi urządzeniami technologicznymi.

Osoby, które od dzieciństwa miały do czynienia z grami komputerowymi, potrafią radzić sobie z wieloma zadaniami w tym samym czasie, natomiast osoby, które nie miały styczności z komputerem w okresie nastoletnim, czyli starsze pokolenia, wykonują zadania krok po kroku. Wykonują jedno tylko zadanie do końca.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Gry strategiczne uczą planowania i działania, rozwijają spostrzegawczość, refleks, spryt, pozwalają się wyżyć i rozładować stres. Gry akcji  również wpływają na refleks, gracz musi bowiem szybko reagować i podejmować decyzje. Niestety niektóre gry mogą wyzwalać również agresję i złe emocje, zwłaszcza jeśli ktoś zbyt często gra w gry pełne przemocy, może bowiem utożsamiać się z negatywnymi bohaterami.

Badania naukowe dowodzą, iż gry komputerowe rozwijają mózg. Systematyczna gra w proste gry powoduje zwiększenie komórek nerwowych, zwłaszcza w hipokampie, móżdżku- czyli w miejscach, w których zachodzą procesy logicznego myślenia, rozwoju emocji. Im większa chęć gry i zaangażowani, tym lepszy rozwój mózgu. Gry rozwijają również wyobraźnię i kreatywność.

Pedagodzy również w swojej pracy z dziećmi wykorzystują edukacyjne gry komputerowe do stymulowania wielu umiejętności poznawczych, koordynacji uwagi, kształcenia spostrzegawczości. Gry edukacyjne przekazują nowe informacje w sposób ciekawy i łatwy do zapamiętywania. Obrazy ułatwiają naukę, bowiem młodsze pokolenia uczą się szybko poprzez obserwację, oglądanie  filmów i obrazów. Bardzo dobrym sposobem na kształcenie jest zabawa poprzez naukę.

 Naukowcy prowadzący badania nad wpływem gier komputerowych na człowieka porównywali zdolności graczy z osobami, które wcale nie grają. Zdolności graczy były większe. Osoby grające systematycznie  w gry mają predyspozycje do bycia w przyszłości operatorami nowoczesnych maszyn i urządzeń, czy do zawodu  programisty.

Wirtualne narkotyki

W sieci mamy dostęp do prawie wszystkich dóbr i usług, niestety również tych które są negatywne, złe. Przykładem są wirtualne narkotyki, które są w sieci ogólnodostępne. Za pomocą specjalnego oprogramowania możemy wprowadzić się w stan odurzenia, jak w przypadku zażycia normalnych narkotyków. Specjalnie przygotowane dźwięki wpływają na synchronizację półkul mózgowych. Pulsujące dźwięki mogą wywoływać stany narkotyczne, poprawiać nastrój. Istnieją różne programy o podobnym działaniu. Wszystko zależy od człowieka, jednak badania wykazały, iż dźwięki te wpływają na większość osób. Mogą wpływać na osoby w różnym stopniu. Pliki te są dostępne w sieci i są legalne.

Takim właśnie programem jest I-Doser, który wprowadza człowieka w określone stany. Do uszu słuchacza dobiegają dźwięki o różnej częstotliwości. Na chwilę obecną nie jest do końca zbadane jak negatywny wpływ na człowieka mogą mieć e-narkotyki. Wiadomo jednak, że dźwięki, muzyka wpływa na stany emocjonalne słuchaczy, więc tego typu programy również będą miały jakieś oddziaływanie.

ZOBACZ / NAPISZ KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

Iluminaci

Gospodarka globalna, transformacja energetyczna i społeczeństwa międzykulturowe… Czy taka ma być recepta na nowy porządek światowy? Czy w takim „porządku” będzie jeszcze miejsce dla...

UFO

W Polsce temat UFO jest od wielu lat szeroko dyskutowany. Rzekome obserwacje niezidentyfikowanych obiektów latających były zgłaszane w całym kraju i często towarzyszyły im...

Religia

Religie istnieją od wieków, a każda z nich ma unikalną historię. Od najwcześniejszych znanych praktyk duchowych po współczesne religie, oto niektóre z najbardziej starożytnych...

Religia

Religia jest ważnym elementem kultury ludzkiej, który wpływa na wszystkie aspekty życia. Zróżnicowanie religijne ludności świata jest jednym z najbardziej widocznych i znaczących aspektów...

Koniec świata

Biblia jest dla wielu ludzi źródłem pociechy i inspiracji. Dla niektórych jest również źródłem strachu i lęku. Biblia mówi o końcu świata, wydarzeniu, które...

Koniec świata

 Koncepcja końca świata jest znana od wieków, a w historii pojawiło się wiele proroctw i przepowiedni. Od Nostradamusa po Babę Wangę, ludzie spekulowali na...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama