Zaplanowanie tematycznej wycieczki po Warszawie to bardzo dobry sposób na poznanie stolicy od innej strony. Fryderyk Chopin czy Władysław Szpilman to postacie, które cały czas obecne są w tkance miasta. Dlatego warto odwiedzić miejsce, gdzie ukrywał się Szpilman lub kościół, w którym znajduje się serce Chopina.
Pianista i polityk
Ignacy Jan Paderewski to wybitny kompozytor, pianista a także polityk. To postać, która na stałe wpisała się w historię Polski. Przed I wojną światową działał aktywnie na rzecz przywrócenie niepodległości, później piastował urząd premiera w odrodzonej Rzeczypospolitej.
Podchorążówka w Łazienkach Królewskich to miejsce, w którym znajduje się Salon Pamiątek Ignacego Jana Paderewskiego. Obok niej jest pomnik kompozytora wykonany przez słynnego polskiego rzeźbiarza Alfonsa Karnego.
Spacerując po Warszawie, warto również odwiedzić Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Kanonia 6, w której (po sprowadzeniu z Waszyngtonu – miejsca śmierci artysty) złożone zostały prochy Ignacego Jana Paderewskiego.
Wojenna trauma wielkiego twórcy
Władysław Szpilman to postać, która na zawsze wpisała się w historię polskiej muzyki filmowej, rozrywkowej i klasycznej. Dla Warszawy jest postacią szczególną. Przed wojną był pianistą współpracującym z Polskim Radiem. Jego grę na fortepianie można było usłyszeć jako ostatnie dźwięki na falach polskiego radia we wrześniu 1939. Władysław Szpilman był również artystą, którego usłyszano po raz pierwszy po wznowieniu emisji programów radiowych w 1945 roku.
Na warszawskiej Ochocie przy al. Niepodległości 223, na budynku, w którym na strychu za kamiennym załomkiem ukrywał się w czasie wojny kompozytor, widnieje tablica-obelisk upamiętniająca te traumatyczne przeżycia. To tu Szpilman dotrwał do końca wojny, w czym pomógł mu niemiecki oficer, kapitan Wehrmachtu Wilm Hosenfeld.
Najwybitniejszy polski kompozytor
Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli, ale niemal całe życie spędził w Warszawie. Wraz z rodziną mieszkał w Pałacu Krasińskich, który opuścił dopiero w 1830 roku, gdy wyjeżdżał z kraju. Kolejnym miejscem ważnym w życiu artysty jest Pałac Zamoyskich, z okien którego w czasie powstania Styczniowego został wyrzucony jego fortepian. Instrument roztrzaskał się o bruk, a całe zdarzenie zostało opisane przez Cypriana Kamila Norwida w wierszu pt. „Fortepian Chopina”. Na liście miejsc przeznaczonych na muzyczne zwiedzanie w Warszawie nie można pominąć również Pałacu Prezydenckiego, w którym zaledwie 8-letni Chopin zagrał swój pierwszy koncert, Kościoła św. Krzyża, gdzie znajduje się urna z sercem kompozytora oraz Muzeum Chopina w Warszawie. Zwieńczeniem wycieczki może być wizyta w Łazienkach Królewskich i posłuchanie koncertu chopinowskiego na żywo lub po prostu spacer i chwila relaksu pod jednym z najbardziej znanych na świecie pomników przedstawiających tę wybitną postać.
Zwieńczeniem muzycznej eskapady po Warszawie może być obiad w restauracji Tamka 43, która znajduje się vis a vis Muzeum Fryderyka Chopina. Można w niej skosztować m.in. ulubionych dań kompozytora.