Jak powstało położone w Wielkiej Brytanii – Stonehenge? To zagadka, nad której rozwiązaniem od lat głowią się naukowcy na całym świecie. Czyżby archeolodzy odkryli tajemnicę tej budowli?
Doktor Christoph Snoeck wraz ze swoim zespołem archeologów poddał badaniom ludzkie szczątki odkryte na tym terenie. Wyniki tych badań pozwoliły na postawienie wniosku, że Stonehenge to swoisty cmentarz, na którym zostało pochowanych około 25 starożytnych Walijczyków.
Mogłoby się wydawać, że te badania nie wniosły nic nowego. Okazuje się jednak, że badaczom udało się ustalić także geograficzne pochodzenie znalezionych neolitycznych szczątków. Jak podają archeolodzy co najmniej 10 z odnalezionych czaszek pochodzi z terenów położonych na zachodzie Wielkiej Brytanii, dość daleko od cmentarzyska. Natomiast kolejne 5 czaszek pochodzi bez wątpienia z południa regionu Walii, tego samego, z którego wywodzą się skały składające się na budowlę Stonehenge.
Zaskakujące są także twierdzenia badaczy, jakoby szczątki te miały być początkowo skremowane w innych regionach kraju i dopiero następnie przetransportowane na miejsce pochówku. Dowodem na potwierdzenie tej tezy mają być wyizolowane z kości dwa różne gatunki węgla, których występowanie stwierdzono w lasach Walii. Są to dość istotne ustalenia pozwalające uchylić rąbka tajemnicy tego mistycznego miejsca.
Nie mniej jednak badania te są przyczyną do stawiania kolejnych pytań. Jakim sposobem starożytni mogli przetransportować tak ogromne bryły? Dlaczego wybrali na miejsce pochówku teren oddalony o około 200 kilometrów? Najważniejsze zaś z pytań brzmi – w jakim celu zadano sobie tylu trudu by zbudować ten obiekt?
Ludziom żyjącym współcześnie mogłoby się wydawać, że takie działania były zbyteczne czy wręcz bezcelowe. Jakie więc motywy kierowały ludźmi z okresu neolitu? Zastanawiające wydaje się również, że tak prymitywna cywilizacja była zdolna do dokonania transportu wielkich skał. Czyżby jednak miały potwierdzić się teorie o udziale w tym przedsięwzięciu innych, obcych cywilizacji? Jak dotąd Stonehenge nie odkryło jeszcze wszystkich swoich tajemnic.