Pismo Święte nieustannie dostarcza emocji czytelnikom i tym, którzy je stale analizują. Biblia, pomimo starannych badań, nadal skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest Arka Noego.
Chyba nie ma na świecie osoby, która nie zna historii arki Noego. Nawet ludzie innego wyznania, niż chrześcijańskie, doskonale zdają sobie sprawę, jak przebiegały poszczególne wydarzenia opisane w Biblii. Nawet dzieci z łatwością opowiadają, jak rozgniewany Jahwe chciał ukarać ludzkość za ich liczne grzechy, zsyłając na nich potop.
Aby ocalić swoją rodzinę, Noe postanowił zbudować arkę, która zmieści jego rodzinę oraz parę zwierząt z każdego gatunku. Deszcz padał nieustannie, jako, że celem było zalanie wszystkich lądów. W międzyczasie gniew Boży zelżał, a wraz za tym opady. Poziom wody – według Biblii – sięgał szczytów gór. Arka unosiła się na powierzchni wody przez 150 kolejnych dni.
Pasmo górskie Ararat
Według tego, co mówi nam Pismo Święte, poziom wody opadł, gdy arka Noego znajdowała się na wysokości gór Ararat. Badacze Biblii zaznaczają tu, że nazwa ta nie odnosi się do jednej góry, a rozległego pasma górskiego na obszarze obecnej Turcji. Ararat to masyw wulkaniczny, zlokalizowany pośrodku Wyżyny Armeńskiej. Masyw znajduje się niemal w bezpośredniej granicy z Armenią oraz Iranem. W skład pasma wchodzą takie szczyty, jak Mały Ararat i Wielki Ararat. Obydwa pokryte są lodowcem, co skutecznie uniemożliwia dotarcie tam przeciętnemu człowiekowi.
Gdzie jest arka?
Miejsce, w którym osiadła arka jest dokładnie opisane w Księdze Rodzaju. Według Biblii Noe wraz z rodziną i zwierzętami przetrwał potop, a jego arka osiadła na górze Nasar, znanej obecnie właśnie jako Ararat.
Tajemnica położenia arki znana była już Rzymianom, którzy wędrując w tamte rejony zabierali szczątki łodzi jako amulet na szczęście.
Wieloletnie badania
Poszukiwania zaginionej arki szczegółowo prowadził naukowiec Ronald Wyatt. Po ponad 15 latach intensywnych badań dowiódł wreszcie, że fragmenty znajdujące się na górach Ararat są autentyczne. Wyatt wskazał dokładne miejsce, które kształtem przypomina łódź, wymiarami zbliżoną dokładnie do tej, jakie miała arka. Znalezione na miejscu fragmenty, po wielu szczegółowych badaniach, okazały się być szczątkami drewna obrobionego ludzką dłonią, zawierającymi gwoździe oraz metalowe elementy konstrukcyjne.
Pomimo wielu wysiłków, podejmowanych z użyciem nowoczesnej technologii, nadal nie udało się jednoznacznie potwierdzić, że to właśnie w paśmie górskim Ararat osiadła arka wraz z Noe i jego rodziną.