Pozostałe

Zwiedzając kraje muzułmańskie – jak się zachowywać

muzułmanka

Zwiedzając kraje muzułmańskie – jak się zachowywaćŚwiat nieustannie się zmienia, ludzie przemieszczają się i szukają nowych miejsc do zamieszkania, ale jedno pozostaje bez zmian – wciąż chętnie zwiedzamy, poznajemy obce kultury i przyglądamy się miejscom dla nas egzotycznym i zupełnie odmiennym od tych, w których żyjemy na co dzień.

Kultura krajów muzułmańskich (których na świecie jest bardzo wiele), wymaga od gości określonego zachowania. Bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie, należy się dostosować i uszanować zwyczaje mieszkańców – wszak to ty jesteś ich gościem, a nie odwrotnie. Przedstawiamy krótki przewodnik po tym, co robić, a czego unikać, żeby nie wpędzić się w problemy.


 

Kwestie religijne

Temat to gorący i ostatnimi czasy dość odważnie mówimy o tym, co sądzimy o religiach świata, jeśli odwiedzasz kraj muzułmański, musisz mieć świadomość wagi religii dla jego mieszkańców. Pewnie nie stanie się nic wielkiego, jeśli niechcący popełnisz jakąś gafę, postaraj się jednak do wiary i religii mieszkańców podchodzić z szacunkiem. Kraje muzułmańskie zachwycają bogato zdobionymi meczetami. Jeśli chciałbyś zobaczyć meczet z bliska, musisz poznać kilka zasad. Ubierz się odpowiednio, zakryj odkryte części ciała (zwłaszcza kobiety, choć i mężczyznom nie przystoi wchodzić na wpół gołym – bez względu na pogodę), ubierz luźny strój, nie podkreślający sylwetki, kobiety muszą zakryć włosy – wystarczy apaszka. Przed wejściem bezwzględnie zdejmij buty. A jeśli oglądasz meczet akurat w godzinie modłów, stań dyskretnie i cicho z tyłu, nie przeszkadzaj modlącym. Nie rób zdjęć ludziom – zwłaszcza kobietom.

Zaproszenie do domu

Muzułmanie bywają bardzo gościnni. Jeśli przyjdzie ci odwiedzić jakiegoś w jego domu, pamiętaj, żeby okazać szacunek – zarówno gospodarzom, jak i domowi, w którym gościsz. Zasad kultury, które są mile widziane w muzułmańskim domu jest wiele. Nie siadaj wyżej, ani niżej, niż inni. Zwróć uwagę na swoje nogi – staraj się ich nie wyciągać przed siebie, absolutnie też nie kładź nóg na stole, ale unikaj także kładzenia na nim rąk. Nie przysiadaj na szafkach i nie opieraj się o meble, ani ściany. Jakkolwiek cię to dziwi – stań tak, aby cień twojej sylwetki nie padał na żadnego z domowników – to przynosi im pecha. Muzułmanie uważają stopy za nieczyste. Staraj się więc je chować – pod stołem, pod nogami jeśli siedzisz na podłodze. Na talerzu możesz zostawić odrobinę serwowanego dania – to wyraz szacunku dla pani domu.

W kontaktach

Jak już jesteśmy przy relacjach międzyludzkich, warto wspomnieć o kontaktach z muzułmanami. Przede wszystkim, uszanuj względność postrzegania czasu – w kulturze muzułmańskiej na czas i wynikający z jego upływu pośpiech patrzy się nieco inaczej, niż na zachodzie. Podczas rozmowy nie zerkaj na zegarek, nie zachowuj się pospiesznie i nerwowo – bo to absolutny brak szacunku dla rozmówcy. Nie patrz nachalnie w oczy, ale też nie unikaj wzroku towarzysza – zerkaj, okazując zainteresowanie rozmową, ale nie rób tego w napastliwy sposób. Nie odmawiaj zaproszeniom – jeśli jesteś zapraszany na szybką szklaneczkę herbaty i faktycznie masz chwilę (to częste nawet w sklepach), nie odmawiaj – odpowiedź na zaproszenie zajmie ci kilka chwil, a zapraszający będzie mógł z dumą cię ugościć. A jeśli z powodu planów faktycznie nie możesz sobie pozwolić na skorzystanie z zaproszenia, odmów grzecznie, tłumacząc jaki jest powód.

W drodze

Na całym świecie w miejscowościach turystycznych przymyka się oczywiście oko na rygor kulturowy i panujące obyczaje. Nieco lżej postrzega się kulturowe gafy i raczej przyjmuje je z uśmiechem, niż gniewem. Jeśli jednak chcesz okazać gospodarzom należyty szacunek i wpasować się w ich zwyczaje, pamiętaj, że w krajach muzułmańskich kobiety spacerują w towarzystwie kobiet, z nimi także spożywają posiłki. W środkach komunikacji miejskiej, kobiety siadają przy oknie, mężczyźni zaś od strony przejścia. Jeśli potrzebujesz porady, pokierowania i wskazania drogi, nigdy nie pytaj o to kobiety. W wielu tradycyjnych domach, kobietom nie wolno rozmawiać z obcymi, zwłaszcza jeśli są to mężczyźni, nie zmuszaj więc muzułmańskiej kobiety do niezręcznej ucieczki przed tobą.

Materiał powstał przy współpracy z PanSamolocik.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More