Pozostałe

Zwiedzając kraje muzułmańskie – jak się zachowywać

muzułmanka

Zwiedzając kraje muzułmańskie – jak się zachowywaćŚwiat nieustannie się zmienia, ludzie przemieszczają się i szukają nowych miejsc do zamieszkania, ale jedno pozostaje bez zmian – wciąż chętnie zwiedzamy, poznajemy obce kultury i przyglądamy się miejscom dla nas egzotycznym i zupełnie odmiennym od tych, w których żyjemy na co dzień.

Kultura krajów muzułmańskich (których na świecie jest bardzo wiele), wymaga od gości określonego zachowania. Bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie, należy się dostosować i uszanować zwyczaje mieszkańców – wszak to ty jesteś ich gościem, a nie odwrotnie. Przedstawiamy krótki przewodnik po tym, co robić, a czego unikać, żeby nie wpędzić się w problemy.


 

Kwestie religijne

Temat to gorący i ostatnimi czasy dość odważnie mówimy o tym, co sądzimy o religiach świata, jeśli odwiedzasz kraj muzułmański, musisz mieć świadomość wagi religii dla jego mieszkańców. Pewnie nie stanie się nic wielkiego, jeśli niechcący popełnisz jakąś gafę, postaraj się jednak do wiary i religii mieszkańców podchodzić z szacunkiem. Kraje muzułmańskie zachwycają bogato zdobionymi meczetami. Jeśli chciałbyś zobaczyć meczet z bliska, musisz poznać kilka zasad. Ubierz się odpowiednio, zakryj odkryte części ciała (zwłaszcza kobiety, choć i mężczyznom nie przystoi wchodzić na wpół gołym – bez względu na pogodę), ubierz luźny strój, nie podkreślający sylwetki, kobiety muszą zakryć włosy – wystarczy apaszka. Przed wejściem bezwzględnie zdejmij buty. A jeśli oglądasz meczet akurat w godzinie modłów, stań dyskretnie i cicho z tyłu, nie przeszkadzaj modlącym. Nie rób zdjęć ludziom – zwłaszcza kobietom.

Zaproszenie do domu

Muzułmanie bywają bardzo gościnni. Jeśli przyjdzie ci odwiedzić jakiegoś w jego domu, pamiętaj, żeby okazać szacunek – zarówno gospodarzom, jak i domowi, w którym gościsz. Zasad kultury, które są mile widziane w muzułmańskim domu jest wiele. Nie siadaj wyżej, ani niżej, niż inni. Zwróć uwagę na swoje nogi – staraj się ich nie wyciągać przed siebie, absolutnie też nie kładź nóg na stole, ale unikaj także kładzenia na nim rąk. Nie przysiadaj na szafkach i nie opieraj się o meble, ani ściany. Jakkolwiek cię to dziwi – stań tak, aby cień twojej sylwetki nie padał na żadnego z domowników – to przynosi im pecha. Muzułmanie uważają stopy za nieczyste. Staraj się więc je chować – pod stołem, pod nogami jeśli siedzisz na podłodze. Na talerzu możesz zostawić odrobinę serwowanego dania – to wyraz szacunku dla pani domu.

W kontaktach

Jak już jesteśmy przy relacjach międzyludzkich, warto wspomnieć o kontaktach z muzułmanami. Przede wszystkim, uszanuj względność postrzegania czasu – w kulturze muzułmańskiej na czas i wynikający z jego upływu pośpiech patrzy się nieco inaczej, niż na zachodzie. Podczas rozmowy nie zerkaj na zegarek, nie zachowuj się pospiesznie i nerwowo – bo to absolutny brak szacunku dla rozmówcy. Nie patrz nachalnie w oczy, ale też nie unikaj wzroku towarzysza – zerkaj, okazując zainteresowanie rozmową, ale nie rób tego w napastliwy sposób. Nie odmawiaj zaproszeniom – jeśli jesteś zapraszany na szybką szklaneczkę herbaty i faktycznie masz chwilę (to częste nawet w sklepach), nie odmawiaj – odpowiedź na zaproszenie zajmie ci kilka chwil, a zapraszający będzie mógł z dumą cię ugościć. A jeśli z powodu planów faktycznie nie możesz sobie pozwolić na skorzystanie z zaproszenia, odmów grzecznie, tłumacząc jaki jest powód.

W drodze

Na całym świecie w miejscowościach turystycznych przymyka się oczywiście oko na rygor kulturowy i panujące obyczaje. Nieco lżej postrzega się kulturowe gafy i raczej przyjmuje je z uśmiechem, niż gniewem. Jeśli jednak chcesz okazać gospodarzom należyty szacunek i wpasować się w ich zwyczaje, pamiętaj, że w krajach muzułmańskich kobiety spacerują w towarzystwie kobiet, z nimi także spożywają posiłki. W środkach komunikacji miejskiej, kobiety siadają przy oknie, mężczyźni zaś od strony przejścia. Jeśli potrzebujesz porady, pokierowania i wskazania drogi, nigdy nie pytaj o to kobiety. W wielu tradycyjnych domach, kobietom nie wolno rozmawiać z obcymi, zwłaszcza jeśli są to mężczyźni, nie zmuszaj więc muzułmańskiej kobiety do niezręcznej ucieczki przed tobą.

Materiał powstał przy współpracy z PanSamolocik.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Iluminaci Zagrożenia na Ziemii

Epidemia 2020 – monitoruj sytuację!

post-image

Oglądając wiadomości na temat trwającej epidemii koronowirusa, słyszymy najczęściej informacje o nowych zachorowaniach i kolejnych ofiarach. Nie jest to zbyt budujące, a przecież teraz jak nigdy wcześniej, potrzebujemy też wiadomości pokrzepiających, które pozwolą nam rozładować te wszystkie negatywne emocje strachu o nadchodzące jutro. Śledźmy zatem samodzielnie najnowsze dane na temat koronowirusa!

Na stronie https://www.worldometers.info/coronavirus/ znajdują się nie tylko aktualne statystyki zachorowań i ofiar, ale także już wyleczonych osób. Warto samodzielnie kontrolować sytuację, ponieważ media głównego nurtu wolą nas trzymać w ryzach, poprzez donoszenie przede wszystkim o negatywnych konsekwencjach epidemii CONVID 19, pomijając często, ile osób już jest zdrowych.


Epidemia 2020 – monitoruj sytuację!

Koronawirus – nie jest najgorzej!

Polskie statystyki zachorowań nadal nie są najgorsze. Ostatni duży wzrost nastąpił przede wszystkim po przybyciu do kraju osób przebywających wcześniej za granicą. Jeśli kwarantanna zadziała, jest szansa, że nie będzie już tak gwałtownego…

Może Cię zainteresować:

Read More
Iluminaci Zakazana wiedza

Czy to koniec elit rządzących światem? Może NWO będzie inne, niż myśleliśmy! Co mówi nam QAnon?

post-image

Świat żyje koronawirusem. My nim też żyjemy. Zamknięci w swoich domach. Przestraszeni o to, co będzie z naszym życiem, zdrowiem, pracą. A co jeśli to wszystko jest tak naprawdę przykrywką do zupełnie innych działań? Kim jest QAnon? I czy tak jak twierdzi, mamy tak naprawdę do czynienia nie z triumfem, ale z definitywnym końcem Iluminati?

Qanon – kto to taki?

Qanon (określany także jako Q) pojawił się w 2017 roku i poprzez amerykańskie fora i strony internetowe, zaczął ogłaszać zbliżającą się operację, mającą na celu zdemaskowanie i aresztowanie członków skorumpowanych grup, które poprzez szereg nacisków kontrolują działanie instytucji państwowych na całym świecie.


Już od kilku lat Qanon przygotowywał swoich odbiorców na wielką czystkę wśród czarnych elit (zob. elity bankowe), znanych jako Iluminati. Czy na naszych oczach odbywa się likwidacja najbardziej szkodliwej, bezwzględnej i okrutnej grupy ludzi, która już od bardzo dawna dzierży władzę nad światem i…

Może Cię zainteresować:

Read More
Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Kwarantanna. Jak się zachować, aby spokojnie przetrwać pandemię COVID-19

post-image

Kwarantanna trwa. Rząd już wprowadził stan zagrożenia epidemiologicznego w kraju. Lada dzień może zostać wprowadzony stan wyjątkowy. Już w niedzielę zostaną zamknięte granice kraju. Zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób, odwołano imprezy masowe i pozamykano szkoły, teatry, kina, muzea i inne obiekty kulturalne. Zamknięte są już galerie handlowe. Otwarte w nich są jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. Restauracje i bary też zostały zamknięte. Co będzie dalej? Jak się zachować w tym całym zamieszaniu?

Rozsądek i empatia w czasie pandemii

Dwutygodniowa kwarantanna trwa. A Polacy to zapobiegliwy naród. W sytuacjach kryzysowych potrafimy się dobrze zabezpieczyć i przygotować na najgorsze. Okazuje się jednak, że aż za dobrze. Robienie zapasów na kilka dni w czasie kwarantanny jest oczywiście mądrym posunięciem. Jednak wykupywanie wszystkiego w hurtowych ilościach i doprowadzenie do opustoszenia sklepów, już niekoniecznie. Tak wyglądają supermarkety z pustymi półkami w niektórych miejscach w Polsce:


Kwarantanna. Jak się zachować, aby spokojnie przetrwać pandemię COVID-19

Może Cię zainteresować:

Read More
Zakazana wiedza

Koronawirus – o co tutaj chodzi?

post-image

Wydarzenia ostatniego czasu są nad wyraz niepokojące. I nie chodzi tylko o samego koronawirusa SARS-CoV-2. Ważne jest  to, co tak naprawdę powoduje ta pandemia w sferze wolności społecznej i gospodarczej, do czego jest wykorzystywana i przez kogo. Czy mamy już do czynienia z początkiem końca i wstępem do wielkiego resetu cywilizacji, którym ma być koronawirus?

Koronawirus – statystyki, zachorowania, zgony

Koronawirusy nie są niczym nowym, znane są od dawna. Do grona tego typu cząstek zakaźnych należy znany nam beta-koronowirus SARS (epidemia z 2002 r.) czy MERS (epidemia z 2012 r.). Ten, z którym mamy obecnie do czynienia, to nowy wirus SARS-CoV-2, który powoduje chorobę zakaźną układu oddechowego COVID-19. I nie jest tak, że ta choroba jest bardzo groźna. Śmiertelność wynosi około 3,4 procenta i dotyczy z reguły osób o słabej odporności, spowodowanej najczęściej przewlekłymi chorobami oraz osób starszych.


Na dzień 12.03.2020 zanotowano wystąpienie koronowirusa w…

Może Cię zainteresować:

Read More