Pozostałe

Zwiedzając kraje muzułmańskie – jak się zachowywać

muzułmanka

Zwiedzając kraje muzułmańskie – jak się zachowywaćŚwiat nieustannie się zmienia, ludzie przemieszczają się i szukają nowych miejsc do zamieszkania, ale jedno pozostaje bez zmian – wciąż chętnie zwiedzamy, poznajemy obce kultury i przyglądamy się miejscom dla nas egzotycznym i zupełnie odmiennym od tych, w których żyjemy na co dzień.

Kultura krajów muzułmańskich (których na świecie jest bardzo wiele), wymaga od gości określonego zachowania. Bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie, należy się dostosować i uszanować zwyczaje mieszkańców – wszak to ty jesteś ich gościem, a nie odwrotnie. Przedstawiamy krótki przewodnik po tym, co robić, a czego unikać, żeby nie wpędzić się w problemy.


 

Kwestie religijne

Temat to gorący i ostatnimi czasy dość odważnie mówimy o tym, co sądzimy o religiach świata, jeśli odwiedzasz kraj muzułmański, musisz mieć świadomość wagi religii dla jego mieszkańców. Pewnie nie stanie się nic wielkiego, jeśli niechcący popełnisz jakąś gafę, postaraj się jednak do wiary i religii mieszkańców podchodzić z szacunkiem. Kraje muzułmańskie zachwycają bogato zdobionymi meczetami. Jeśli chciałbyś zobaczyć meczet z bliska, musisz poznać kilka zasad. Ubierz się odpowiednio, zakryj odkryte części ciała (zwłaszcza kobiety, choć i mężczyznom nie przystoi wchodzić na wpół gołym – bez względu na pogodę), ubierz luźny strój, nie podkreślający sylwetki, kobiety muszą zakryć włosy – wystarczy apaszka. Przed wejściem bezwzględnie zdejmij buty. A jeśli oglądasz meczet akurat w godzinie modłów, stań dyskretnie i cicho z tyłu, nie przeszkadzaj modlącym. Nie rób zdjęć ludziom – zwłaszcza kobietom.

Zaproszenie do domu

Muzułmanie bywają bardzo gościnni. Jeśli przyjdzie ci odwiedzić jakiegoś w jego domu, pamiętaj, żeby okazać szacunek – zarówno gospodarzom, jak i domowi, w którym gościsz. Zasad kultury, które są mile widziane w muzułmańskim domu jest wiele. Nie siadaj wyżej, ani niżej, niż inni. Zwróć uwagę na swoje nogi – staraj się ich nie wyciągać przed siebie, absolutnie też nie kładź nóg na stole, ale unikaj także kładzenia na nim rąk. Nie przysiadaj na szafkach i nie opieraj się o meble, ani ściany. Jakkolwiek cię to dziwi – stań tak, aby cień twojej sylwetki nie padał na żadnego z domowników – to przynosi im pecha. Muzułmanie uważają stopy za nieczyste. Staraj się więc je chować – pod stołem, pod nogami jeśli siedzisz na podłodze. Na talerzu możesz zostawić odrobinę serwowanego dania – to wyraz szacunku dla pani domu.

W kontaktach

Jak już jesteśmy przy relacjach międzyludzkich, warto wspomnieć o kontaktach z muzułmanami. Przede wszystkim, uszanuj względność postrzegania czasu – w kulturze muzułmańskiej na czas i wynikający z jego upływu pośpiech patrzy się nieco inaczej, niż na zachodzie. Podczas rozmowy nie zerkaj na zegarek, nie zachowuj się pospiesznie i nerwowo – bo to absolutny brak szacunku dla rozmówcy. Nie patrz nachalnie w oczy, ale też nie unikaj wzroku towarzysza – zerkaj, okazując zainteresowanie rozmową, ale nie rób tego w napastliwy sposób. Nie odmawiaj zaproszeniom – jeśli jesteś zapraszany na szybką szklaneczkę herbaty i faktycznie masz chwilę (to częste nawet w sklepach), nie odmawiaj – odpowiedź na zaproszenie zajmie ci kilka chwil, a zapraszający będzie mógł z dumą cię ugościć. A jeśli z powodu planów faktycznie nie możesz sobie pozwolić na skorzystanie z zaproszenia, odmów grzecznie, tłumacząc jaki jest powód.

W drodze

Na całym świecie w miejscowościach turystycznych przymyka się oczywiście oko na rygor kulturowy i panujące obyczaje. Nieco lżej postrzega się kulturowe gafy i raczej przyjmuje je z uśmiechem, niż gniewem. Jeśli jednak chcesz okazać gospodarzom należyty szacunek i wpasować się w ich zwyczaje, pamiętaj, że w krajach muzułmańskich kobiety spacerują w towarzystwie kobiet, z nimi także spożywają posiłki. W środkach komunikacji miejskiej, kobiety siadają przy oknie, mężczyźni zaś od strony przejścia. Jeśli potrzebujesz porady, pokierowania i wskazania drogi, nigdy nie pytaj o to kobiety. W wielu tradycyjnych domach, kobietom nie wolno rozmawiać z obcymi, zwłaszcza jeśli są to mężczyźni, nie zmuszaj więc muzułmańskiej kobiety do niezręcznej ucieczki przed tobą.

Materiał powstał przy współpracy z PanSamolocik.pl

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More