Pozostałe

Zdrowie, uroda, uśmiech na twarzy… czekolada dobra na wszystko!

spa twarz

Gorzka, deserowa, mleczna lub biała. Dostępna w formie stałej, czyli w tabliczkach, albo serwowana w filiżance, na ciepło… Czekolada jest przysmakiem znanym i cenionym niemal na całym świecie. Niemniej, kiedy po nią sięgamy, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele składników odżywczych zawiera. Co konkretnie znajduje się w tym produkcie i jak można to wykorzystać np. przy pielęgnacji skóry?

Zdrowie, uroda, uśmiech na twarzy…  czekolada dobra na wszystko!Czekolada jest znana w Europie od setek lat. Przed długi czas zwracano uwagę głównie na jej walory smakowe, jednak już dziś wiadomo, że specjał ten posiada także inne zalety. W czekoladzie można bowiem znaleźć mnóstwo składników odżywczych, m.in. flawonoidy, epikatechiny, katechiny i procyjanidy, które hamują działanie wolnych rodników oraz spowalniają utratę elastyny, kolagenu i innych protein. Dzięki temu właściwości produktu wytwarzanego z ziaren kakaowca są wykorzystywane do redukowania objawów starzenia się skóry. Ale nie tylko! Składniki odżywcze obecne w czekoladzie sprawdzają się również przy modelowaniu sylwetki oraz niwelowaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej.


 

Przysmak o bogatym składzie

Jakie składniki można znaleźć w czekoladzie? Przede wszystkim wspomniane już wcześniej związki, które mają właściwości przeciwutleniające oraz hamujące wolne rodniki. Oprócz tego, wyroby z ziaren kakaowca zawierają kwas linolowy, czyli substancję znaną z działania wygładzającego. Współcześnie wykorzystuje się ją m.in. do redukowania blizn oraz rozstępów. Najnowsze ustalenia naukowców wskazują nawet, że niektóre składniki czekolady mogą przyczyniać się do szybszego leczenia ran oraz stymulować wzrost komórek skóry, zapobiegając tym samym zabliźnianiu.

Ponadto, produkt ten jest bogaty w żelazo, cynk, wapń oraz magnez. A jak wiadomo, dostarczanie tych makroelementów do organizmu przyspiesza krążenie krwi oraz przeciwdziała tworzeniu się obrzęków. Warto również pamiętać, że wymienione przed chwilą żelazo wpływa korzystnie na odżywienie skóry.

 

Kosmetyki i peelingi na bazie czekolady

Niewątpliwą zaletą kosmetyków, w których znajduje się czekolada, jest wyjątkowo przyjemny zapach. Wpływa on na dobre samopoczucie, odpręża oraz relaksuje. Ucztą dla zmysłów będzie w szczególności profesjonalny zabieg, który zostanie wykonany w gabinecie kosmetycznym. Niemniej, znacznie ważniejsze jest to, jakie działanie mają preparaty zawierające np. masło kakaowe. Sięga się po nie chociażby dlatego, że pozwalają na zmiękczenie, odżywienie oraz intensywne nawilżenie skóry. Co więcej, ich długotrwałe stosowanie sprawia, że cera odzyskuje promienny blask oraz jest znacznie lepiej zabezpieczona przed niekorzystnym promieniowaniem UV.

W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się także peelingi, które są przygotowywane na bazie kakao i czekolady. Wykonywanie takich zabiegów pozwala na skuteczne usunięcie martwych komórek naskórka. Należy jednak zaznaczyć, że kuracje tego typu nie są polecane osobom, które posiadają cerę tłustą – głównie ze względu na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zmian skórnych.

 

Co na cellulit? Ekstrakt z ziaren kakaowca!

Czy czekolada powinna się kojarzyć jedynie ze zbędnymi centymetrami i przyrostem wagi? Zdecydowanie nie! Faktem jest, że nigdy nie należy przesadzać ze spożywaniem tego produktu, zwłaszcza w wersji mlecznej. Może on bowiem zawierać duże ilości tłuszczu. Nie jest to jednak cała prawda na temat czekolady. Wystarczy wspomnieć, że np. w kuracjach antycellulitowych wykorzystuje się ekstrakt z ziaren kakaowca, działający regenerująco, nawilżająco oraz ujędrniająco na skórę. Poza niwelowaniem cellulitu, czekolada przyczynia się także do uwalniania tłuszczu z komórek oraz stymulowania procesu lipolizy. Co więcej, w kakao znajduje się kofeina, która jest często niezastąpiona przy redukowaniu „skórki pomarańczowej” oraz zbędnych centymetrów z wybranych partii ciała.

 

Smak i aromat to nie wszystko

Czekolada jest powszechnie znana i lubiana za sprawą swojego smaku i aromatu. Przypisuje się jej nawet korzystny wpływ na poprawę humoru oraz odprężenie całego organizmu. Jest tak, ponieważ spożywanie tego przysmaku pobudza mózg do wytwarzania endorfin (hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie). Równocześnie jednak, czekolada z pewnością zasługuje na uznanie ze względu na swoje walory pielęgnacyjne i prozdrowotne. Dlatego warto regularnie po nią sięgać – najlepiej w wersji gorzkiej bądź deserowej. Codzienne spożywanie kilku gramów dobrej gatunkowo czekolady nie tylko zmniejszy ryzyko wystąpienia udaru mózgu, ale także przyczyni się do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

 

O Autorce:
Anita Święconek – jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej. Obecnie pogłębia swoją wiedzę na studiach magisterskich w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More