Zakazana wiedza

Proces unieważnienia małżeństwa kościelnego

rozwod

Rozwód w kościele katolickim praktycznie nie istnieje – wynika to między innymi ze wskazówek zawartych w Piśmie Świętym. Dlatego by móc ponownie wziąć ślub kościelny, konieczne jest uzyskanie stwierdzenia nieważności zawartego wcześniej małżeństwa.

Proces unieważnienia małżeństwa kościelnegoLepiej na początku dobrze zastanowić się, czy takie działanie rzeczywiście jest potrzebne. Jeśli tak, należy przygotować się na dość żmudny proces. Konieczne jest przede wszystkim napisanie skargi. W niej należy zawrzeć powody, dla których małżeństwo powinno zostać unieważnione. Muszą być one na tyle poważne, by rzeczywiście na ich podstawie można było wydać wyrok.


Powody unieważnienia małżeństwa

Powodem do stwierdzenia nieważności małżeństwa może być na przykład niegotowość emocjonalna do zawarcia związku przez jedną ze stron. Także niezrozumienie obowiązków wynikających z małżeństwa w chwili składania przysięgi może być przyczyną stwierdzenia jego nieważności. Często zdarza się, że powodem jest ukrycie pewnych ważnych faktów przed współmałżonkiem jeszcze w okresie narzeczeństwa, takich jak nałogi czy schorzenia natury psychicznej. W skardze należy nie tylko wyróżnić powody, dla których małżeństwa miałoby być uznane za nieważne, ale również opisać sam jego przebieg. Konieczne jest również umieszczenia informacji, dlaczego nie jest możliwe pogodzenie się małżonków. Skargę może złożyć nie tylko osoba, która nie dała żadnego powodu do unieważnienia związku, jak i ta, przez którą małżeństwo miałoby zostać unieważnione.

Procedura przy rozwodzie kościelnym

Samo złożenie dokumentów do niewłaściwego urzędu sprawia, że cały proces trzeba zwykle zaczynać od nowa, a przecież wiąże się to często z niemałymi kosztami. Dlatego warto wiedzieć o tym, iż skargę składa się do odpowiedniego trybunału, zazwyczaj tego, który ma swoją siedzibę w diecezji miejsca, gdzie zostało zawarte małżeństwo.

Cenniki tego typu spraw są bardzo różne. Zależą one na przykład od miejsca, w jakim znajduje się dany sąd. Niezbędne jest dołączenie do skargi zaświadczenia o zarobkach, ponieważ Osoby o złej sytuacji materialnej mogą wystąpić o to, by nie musiały ponosić kosztów procesu, jednak muszą to odpowiednio udokumentować. Nawet jednak jeśli sam proces byłby darmowy, to należy jednak pamiętać o tym, że niekiedy konieczne jest wynajęcie kościelnego adwokata (nie ma możliwości skorzystania z adwokata z urzędu) oraz, że konieczny bywa na przykład zwrot świadkom kosztów podróży.

Rozwód kościelny nie taki szybki

Po złożeniu skargi należy poczekać na jej zatwierdzenie. Może to trwać nawet miesiąc. Jeśli po tym czasie osoba, która złożyła dokument nie otrzyma odpowiedzi, powinna złożyć prośbę do trybunału o zajęcie się sprawą. Dopiero po nieuzyskaniu odpowiedzi na takie pismo (trybunał ma na to dziesięć dni) można uznać, że wcześniejsza skarga została przyjęta. Jeśli natomiast okaże się, iż skarga została odrzucona, można wnieść odwołanie od takiej decyzji. Dzieje się tak jednak bardzo rzadko – zwykle wtedy, gdy skarga nie spełnia wymogów formalnych lub ogólnie została sformułowana nieprawidłowo.

Unieważnienie małżeństwa może być bardzo długim procesem. Chociaż uznaje się, że standardowo powinien trwać około półtora roku, to bywa, iż ten okres zmienia się nawet w kilka lat. Jeśli nawet wszelkie materiały dowodowe zostały zebrane właściwie, to mogą nastąpić przyczyny losowe lub na przykład opóźnienia w zeznaniach świadków. By uzyskać rozwód kościelny sprawa musi przejść przez dwie instancje. Odwołać się od wyroku mogą zarówno małżonkowie jak i obrońca węzła – osoba, która ma za zadanie wykazać, że małżeństwo zostało ważnie zawarte. Apelacja może być również automatyczna – w przypadku, gdy sąd drugiej instancji wyda inny wyrok niż pierwszy.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Rozwód-z-klasą.pl – leksykon artykułów na temat rozwodów oraz alimentów.

Może Cię zainteresować:

1 Komentarz
  1. Ja 1 rok ago

    To nie jest unieważnienie (stwierdzenie, że coś ważnie powstało i doprowadzenie do tego, że w przyszłości jako ważne już nie obowiązuje) ale stwierdzenie nieważności (nigdy ważnie nie powstało, nigdy ważnie nie istniało)

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More