Zakazana wiedza

Proces unieważnienia małżeństwa kościelnego

rozwod

Rozwód w kościele katolickim praktycznie nie istnieje – wynika to między innymi ze wskazówek zawartych w Piśmie Świętym. Dlatego by móc ponownie wziąć ślub kościelny, konieczne jest uzyskanie stwierdzenia nieważności zawartego wcześniej małżeństwa.

Proces unieważnienia małżeństwa kościelnegoLepiej na początku dobrze zastanowić się, czy takie działanie rzeczywiście jest potrzebne. Jeśli tak, należy przygotować się na dość żmudny proces. Konieczne jest przede wszystkim napisanie skargi. W niej należy zawrzeć powody, dla których małżeństwo powinno zostać unieważnione. Muszą być one na tyle poważne, by rzeczywiście na ich podstawie można było wydać wyrok.


Powody unieważnienia małżeństwa

Powodem do stwierdzenia nieważności małżeństwa może być na przykład niegotowość emocjonalna do zawarcia związku przez jedną ze stron. Także niezrozumienie obowiązków wynikających z małżeństwa w chwili składania przysięgi może być przyczyną stwierdzenia jego nieważności. Często zdarza się, że powodem jest ukrycie pewnych ważnych faktów przed współmałżonkiem jeszcze w okresie narzeczeństwa, takich jak nałogi czy schorzenia natury psychicznej. W skardze należy nie tylko wyróżnić powody, dla których małżeństwa miałoby być uznane za nieważne, ale również opisać sam jego przebieg. Konieczne jest również umieszczenia informacji, dlaczego nie jest możliwe pogodzenie się małżonków. Skargę może złożyć nie tylko osoba, która nie dała żadnego powodu do unieważnienia związku, jak i ta, przez którą małżeństwo miałoby zostać unieważnione.

Procedura przy rozwodzie kościelnym

Samo złożenie dokumentów do niewłaściwego urzędu sprawia, że cały proces trzeba zwykle zaczynać od nowa, a przecież wiąże się to często z niemałymi kosztami. Dlatego warto wiedzieć o tym, iż skargę składa się do odpowiedniego trybunału, zazwyczaj tego, który ma swoją siedzibę w diecezji miejsca, gdzie zostało zawarte małżeństwo.

Cenniki tego typu spraw są bardzo różne. Zależą one na przykład od miejsca, w jakim znajduje się dany sąd. Niezbędne jest dołączenie do skargi zaświadczenia o zarobkach, ponieważ Osoby o złej sytuacji materialnej mogą wystąpić o to, by nie musiały ponosić kosztów procesu, jednak muszą to odpowiednio udokumentować. Nawet jednak jeśli sam proces byłby darmowy, to należy jednak pamiętać o tym, że niekiedy konieczne jest wynajęcie kościelnego adwokata (nie ma możliwości skorzystania z adwokata z urzędu) oraz, że konieczny bywa na przykład zwrot świadkom kosztów podróży.

Rozwód kościelny nie taki szybki

Po złożeniu skargi należy poczekać na jej zatwierdzenie. Może to trwać nawet miesiąc. Jeśli po tym czasie osoba, która złożyła dokument nie otrzyma odpowiedzi, powinna złożyć prośbę do trybunału o zajęcie się sprawą. Dopiero po nieuzyskaniu odpowiedzi na takie pismo (trybunał ma na to dziesięć dni) można uznać, że wcześniejsza skarga została przyjęta. Jeśli natomiast okaże się, iż skarga została odrzucona, można wnieść odwołanie od takiej decyzji. Dzieje się tak jednak bardzo rzadko – zwykle wtedy, gdy skarga nie spełnia wymogów formalnych lub ogólnie została sformułowana nieprawidłowo.

Unieważnienie małżeństwa może być bardzo długim procesem. Chociaż uznaje się, że standardowo powinien trwać około półtora roku, to bywa, iż ten okres zmienia się nawet w kilka lat. Jeśli nawet wszelkie materiały dowodowe zostały zebrane właściwie, to mogą nastąpić przyczyny losowe lub na przykład opóźnienia w zeznaniach świadków. By uzyskać rozwód kościelny sprawa musi przejść przez dwie instancje. Odwołać się od wyroku mogą zarówno małżonkowie jak i obrońca węzła – osoba, która ma za zadanie wykazać, że małżeństwo zostało ważnie zawarte. Apelacja może być również automatyczna – w przypadku, gdy sąd drugiej instancji wyda inny wyrok niż pierwszy.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Rozwód-z-klasą.pl – leksykon artykułów na temat rozwodów oraz alimentów.

Może Cię zainteresować:

1 Komentarz
  1. Ja 2 lata ago

    To nie jest unieważnienie (stwierdzenie, że coś ważnie powstało i doprowadzenie do tego, że w przyszłości jako ważne już nie obowiązuje) ale stwierdzenie nieważności (nigdy ważnie nie powstało, nigdy ważnie nie istniało)

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Religia Wiedza Tajemna

Kim jest Bóg według Biblii?

post-image

W jednym z największych bastionów katolicyzmu wiedza o tym, kim jest Bóg według Biblii, powinna być szeroko znana. Powinna, ale czy tak jest? Pomimo tego, że w Polsce ochrzczonych jest niemalże 33 milionów ludzi, a deklarację przynależności do Kościoła Katolickiego składa ok. 95 procent Polaków, to duża część wiernych zna Biblię raczej pobieżnie albo i wcale. No ale szczerze powiedziawszy, kto by tam miał czas, na dociekanie natury biblijnego Boga. Ksiądz w kościele zapewnia, że Bóg nas kocha, bo po prostu jest miłościwy. Czy tak jest faktycznie? Jakiego Boga przedstawia Biblia? Sprawdźmy!

Wierzę w to, że jest duża grupa osób, którym choć raz w życiu przeszło przez myśl, dlaczego tak miłościwy Bóg, wymyślił tak okrutny sposób odkupienia naszych win (a raczej win Adama i Ewy) i pozwolił zabić swojego syna. Co prawda, syn zmartwychwstał, jednak przeżycie horroru w czasie drogi krzyżowej nie podlega żadnej wątpliwości. Dlaczego Bóg rozegrał…


Może Cię zainteresować:

Read More
Astrologia Koniec świata Zakazana wiedza

Rok 2020 – czas na nowe początki i wielkie zmiany!

post-image

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe energie i zmiany. Jednak jak pokazuje astrologia, rok 2020 będzie pod tym względem rokiem wyjątkowym. Nad naszymi głowami będzie się bowiem rozgrywać wspólny i znamienny w skutkach taniec, wyjątkowych planet Układu Słonecznego. Zasieje on energetyczne ziarna, których plony będziemy zbierać przez wiele następnych lat. Co dokładnie będzie się działo w 2020 roku? Jak przygotować się do rozpoczęcia nowych cykli?

Koniunkcja Saturna, Jowisza i Plutona – taniec nad przepaścią

Zjawiskiem, które czyni rok 2020 tak wyjątkowym, będą koniunkcje trzech planet: Jowisza, Saturna i Plutona. Co to oznacza? Koniunkcjami w astrologii określa się spotkanie konkretnych ciał niebieskich w tym samym stopniu danego znaku zodiaku. Uważa się to za zakończenie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego. W tym roku mamy do czynienia z koniunkcjami, które dotyczą wymienionych powyżej planet. Kończą one i rozpoczynają długie, bo liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat cykle. Dlatego…


Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More