Pozostałe

Indianie pierwotni mieszkańcy Ameryki

indianie

Indianie to rdzenni mieszkańcy obu Ameryk. Dawniej jak i dzisiaj należą do nich plemiona i grupy różnego charakteru. Zaliczani są do rasy żółtej. Przodkowie współczesnych Indian prowadzili koczowniczy tryb życia.

Codzienne życie Indian

Plemiona Ameryki Północnej budowały szałasy z gałęzi, jak również wysokie budowle z kamieni i gliny zwane pueblami. W niektórych regionach kontynentu budowano również wigwamy, ich konstrukcja składała się z pionowych ścian z zaokrąglonym dachem. W tych budowlach Indianie nie posiadali kominów, palono natomiast wewnątrz ogniska.


Plemiona z okolic Wielkich Jezior mieszkały w namiotach zwanych tipi. Przybierały one kształt stożków, zbudowane były najczęściej z tyczek związanych u góry, okrywanych różnymi materiałami np. skórami. Takie budowle wznosiły najczęściej plemiona koczownicze, które ciągle zmieniały miejsce pobytu. Grupy, które prowadziły osiadły tryb życia budowały duże domy z drewna przykryte strzechą z trawy. Indianie mieli udomowione zwierzęta, były to psy, konie, kozy i owce.

Indianie pierwotni mieszkańcy Ameryki
indianie

Przykładem plemienia koczowniczego byli Apacze. Ciągle wędrowali, nie wykształcili struktur państwa, bardzo ważna była dla nich wolność, byli zżyci z naturą. Byli bardzo przywiązani do ziemi, na której się urodzili i ciągle do niej wracali.

Indianie żyli głównie z myślistwa i zbieractwa. Polowano najczęściej na bizony i jelenie, kozy i muflony. Ceniono oczywiście mięso zwierząt ale również skóry, z których szyto ubrania. Apacze nie spożywali mięsa kojotów, niedźwiedzi, węży, nie wykorzystywano również ich skór. Uważano, że te zwierzęta zamieszkują złe duchy.

Oprócz myślistwa bardzo ważne było zbieractwo, głównie zajmowały się nim kobiety. Gromadziły one zapasy owoców i nasion. Mięso było suszone i wraz ze zbiorami owoców i nasion przechowywane w ciemnych, chłodnych jaskiniach.

Indianie byli bardzo związani z naturą, otrzymywali bowiem od niej ubrania, jedzenie, lekarstwa, barwniki i broń. Indianie obserwowali naturę, jej znaki, byli wobec niej pokorni.

Indianie znali się bardzo dobrze na ziołach i leczniczych roślinach. Przygotowywali z nich lekarstwa na różne choroby. Zazwyczaj kilka osób przygotowywało lekarstwo, a kolejne kilka modliło się i wypowiadało zaklęcia podczas jego wykonywania. Modły były bardzo ważne, uważano, że mają one niezwykłe właściwości. Indianie swoją wiedzę o ziołach zdobywali poprzez  obserwację przyrody, np. zachowania zwierząt, które zjadały dane rośliny, gdy im coś dolegało.

Biżuteria wśród Indian

Biżuteria wykonywana była z pięknych ptasich piór w formie naszyjników czy pióropuszy. Naszyjniki i wisiorki wykonywane były z kości, muszelek, korzeni, kłów czy orzechów. Indianie przekłuwali sobie uszy, nosy, wargi oraz policzki, często w uszach nosili ozdobne patyczki.

Zwłaszcza kobiety dbały o wygląd i lubiły stroić się w biżuterię. Samotne kobiety nie miały szans przetrwać w dżungli, dlatego zamążpójście było bardzo ważne. Żona dawała potomków, ci zaś z kolei zajmowali się rodzicami na starość.

Pochówki zmarłych wśród Indian

Najczęściej Indianie grzebali zmarłych w ziemi. Plemiona leśne, min. Irokezi  pozostawiali zmarłych aż do rozkładu na marach, były to specjalne rusztowania, na których układano zmarłych. Następnie zbierano kości i składano je w  zbiorowym grobie. Na południowym zachodzie zmarłych kremowano. W pobliżu grobów składane było często pożywienie.

Mieszkańcy Ameryki Południowej wierzyli, że istnieje życie duszy po śmierci oraz zmartwychwstanie. Indianie twierdzili, że duchy zmarłych istnieją i działają w zwierzętach, roślinach i rzeczach. Duchy przodków traktowane były jako pośrednicy między światem zmarłych i żyjących.

Rytuały pogrzebowe w Ameryce Południowej wśród Indian

Istotną rolę odgrywały tutaj kobiety, które przez dziesięć dni tańczyły w rytm muzyki indiańskiej. Śpiewano o wyczynach i zaletach zmarłego, w zamian kobiety otrzymywały cenne podarunki.

Kobiety z plemienia Chibcha (czyt. Czibcza) były odurzane środkami narkotycznymi i towarzyszyły swoim małżonkom w ostatniej ich drodze, grzebano ich żywcem.

W niektórych plemionach kobiety, w sytuacji śmierci bliskiej osoby, obcinały sobie palce, zdarzało się, że jeśli brakowało już palców u rąk, obcinano palce u nóg.

W plemionach Omaha krewni okazują lament i smutek po śmierci najbliższych. Rozpoczyna się rytuał żałobny, najbliżsi zrywali z siebie ubranie i ścinali włosy. Najstarsze kobiety w rodzinnie obcinały włosy bardzo krótko.

Wśród Indian wielkie znaczenie miały osoby starsze, które posiadały duże doświadczenie życiowe, mądrość, uważano że są siedliskiem mocy. Otaczani byli szacunkiem i bojaźnią. Po bardzo smutnej ceremonii pogrzebowej, wszyscy się radują, w ten sposób chcą dodać odwagi i otuchy dla duszy zmarłego. Według Indian świat zmarłych jest nierozerwalny ze światem żywych. Wierzyli oni, że duchy otaczały ich zewsząd.

Dla Indian bardzo ważne były sny a także wizje, niekiedy wywoływane przez  posty i roślinne narkotyki.

Wśród Indian rodzina była bardzo ważna, każdy o nią dbał i ją chronił.  Istotny był moment narodzin dziecka. Uciętą i zasuszoną pępowinę zaszywano w skórzanym pojemniku, miał to być amulet dla dziecka, który miał mu zapewnić zdrowie i pomyślne, długie życie.

W tradycji Indian Lakotów bardzo ważna jest fajka. Nazywana była świętą fajką, poprzez dym z fajki, który unosił się do nieba, zanoszone był bogu modlitwy. Zapalano fajkę np. porankiem, by prosić o błogosławieństwo na cały dzień.

Wśród wielu plemion Indiańskich, które miały rozbudowane religie, istotną rolę odgrywały elementy natury np. woda czy słońce. Indianie wierzyli właśnie w naturę, byli bardzo z nią zżyci. Niektóre plemiona czciły różne elementy natury, nad wszystkim czuwał bóg, którego różnie nazywano, np. Wielki Duch czy Wielka Tajemnica. Indianie wierzyli w duchy przyrody a także w duchy zmarłych. Indianie wierzyli również w herosów kulturowych, którzy występowali w mitach jako stwórcy. Indianie malowali swoje ciała dla ozdoby, w celach ochronnych przed np. słońcem czy insektami, czy też dla zakomunikowania pewnych wydarzeń w ich życiu. Farby otrzymywano z różnych roślin  czy minerałów.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More