Pozostałe

Indianie pierwotni mieszkańcy Ameryki

indianie

Indianie to rdzenni mieszkańcy obu Ameryk. Dawniej jak i dzisiaj należą do nich plemiona i grupy różnego charakteru. Zaliczani są do rasy żółtej. Przodkowie współczesnych Indian prowadzili koczowniczy tryb życia.

Codzienne życie Indian

Plemiona Ameryki Północnej budowały szałasy z gałęzi, jak również wysokie budowle z kamieni i gliny zwane pueblami. W niektórych regionach kontynentu budowano również wigwamy, ich konstrukcja składała się z pionowych ścian z zaokrąglonym dachem. W tych budowlach Indianie nie posiadali kominów, palono natomiast wewnątrz ogniska.


Plemiona z okolic Wielkich Jezior mieszkały w namiotach zwanych tipi. Przybierały one kształt stożków, zbudowane były najczęściej z tyczek związanych u góry, okrywanych różnymi materiałami np. skórami. Takie budowle wznosiły najczęściej plemiona koczownicze, które ciągle zmieniały miejsce pobytu. Grupy, które prowadziły osiadły tryb życia budowały duże domy z drewna przykryte strzechą z trawy. Indianie mieli udomowione zwierzęta, były to psy, konie, kozy i owce.

Indianie pierwotni mieszkańcy Ameryki
indianie

Przykładem plemienia koczowniczego byli Apacze. Ciągle wędrowali, nie wykształcili struktur państwa, bardzo ważna była dla nich wolność, byli zżyci z naturą. Byli bardzo przywiązani do ziemi, na której się urodzili i ciągle do niej wracali.

Indianie żyli głównie z myślistwa i zbieractwa. Polowano najczęściej na bizony i jelenie, kozy i muflony. Ceniono oczywiście mięso zwierząt ale również skóry, z których szyto ubrania. Apacze nie spożywali mięsa kojotów, niedźwiedzi, węży, nie wykorzystywano również ich skór. Uważano, że te zwierzęta zamieszkują złe duchy.

Oprócz myślistwa bardzo ważne było zbieractwo, głównie zajmowały się nim kobiety. Gromadziły one zapasy owoców i nasion. Mięso było suszone i wraz ze zbiorami owoców i nasion przechowywane w ciemnych, chłodnych jaskiniach.

Indianie byli bardzo związani z naturą, otrzymywali bowiem od niej ubrania, jedzenie, lekarstwa, barwniki i broń. Indianie obserwowali naturę, jej znaki, byli wobec niej pokorni.

Indianie znali się bardzo dobrze na ziołach i leczniczych roślinach. Przygotowywali z nich lekarstwa na różne choroby. Zazwyczaj kilka osób przygotowywało lekarstwo, a kolejne kilka modliło się i wypowiadało zaklęcia podczas jego wykonywania. Modły były bardzo ważne, uważano, że mają one niezwykłe właściwości. Indianie swoją wiedzę o ziołach zdobywali poprzez  obserwację przyrody, np. zachowania zwierząt, które zjadały dane rośliny, gdy im coś dolegało.

Biżuteria wśród Indian

Biżuteria wykonywana była z pięknych ptasich piór w formie naszyjników czy pióropuszy. Naszyjniki i wisiorki wykonywane były z kości, muszelek, korzeni, kłów czy orzechów. Indianie przekłuwali sobie uszy, nosy, wargi oraz policzki, często w uszach nosili ozdobne patyczki.

Zwłaszcza kobiety dbały o wygląd i lubiły stroić się w biżuterię. Samotne kobiety nie miały szans przetrwać w dżungli, dlatego zamążpójście było bardzo ważne. Żona dawała potomków, ci zaś z kolei zajmowali się rodzicami na starość.

Pochówki zmarłych wśród Indian

Najczęściej Indianie grzebali zmarłych w ziemi. Plemiona leśne, min. Irokezi  pozostawiali zmarłych aż do rozkładu na marach, były to specjalne rusztowania, na których układano zmarłych. Następnie zbierano kości i składano je w  zbiorowym grobie. Na południowym zachodzie zmarłych kremowano. W pobliżu grobów składane było często pożywienie.

Mieszkańcy Ameryki Południowej wierzyli, że istnieje życie duszy po śmierci oraz zmartwychwstanie. Indianie twierdzili, że duchy zmarłych istnieją i działają w zwierzętach, roślinach i rzeczach. Duchy przodków traktowane były jako pośrednicy między światem zmarłych i żyjących.

Rytuały pogrzebowe w Ameryce Południowej wśród Indian

Istotną rolę odgrywały tutaj kobiety, które przez dziesięć dni tańczyły w rytm muzyki indiańskiej. Śpiewano o wyczynach i zaletach zmarłego, w zamian kobiety otrzymywały cenne podarunki.

Kobiety z plemienia Chibcha (czyt. Czibcza) były odurzane środkami narkotycznymi i towarzyszyły swoim małżonkom w ostatniej ich drodze, grzebano ich żywcem.

W niektórych plemionach kobiety, w sytuacji śmierci bliskiej osoby, obcinały sobie palce, zdarzało się, że jeśli brakowało już palców u rąk, obcinano palce u nóg.

W plemionach Omaha krewni okazują lament i smutek po śmierci najbliższych. Rozpoczyna się rytuał żałobny, najbliżsi zrywali z siebie ubranie i ścinali włosy. Najstarsze kobiety w rodzinnie obcinały włosy bardzo krótko.

Wśród Indian wielkie znaczenie miały osoby starsze, które posiadały duże doświadczenie życiowe, mądrość, uważano że są siedliskiem mocy. Otaczani byli szacunkiem i bojaźnią. Po bardzo smutnej ceremonii pogrzebowej, wszyscy się radują, w ten sposób chcą dodać odwagi i otuchy dla duszy zmarłego. Według Indian świat zmarłych jest nierozerwalny ze światem żywych. Wierzyli oni, że duchy otaczały ich zewsząd.

Dla Indian bardzo ważne były sny a także wizje, niekiedy wywoływane przez  posty i roślinne narkotyki.

Wśród Indian rodzina była bardzo ważna, każdy o nią dbał i ją chronił.  Istotny był moment narodzin dziecka. Uciętą i zasuszoną pępowinę zaszywano w skórzanym pojemniku, miał to być amulet dla dziecka, który miał mu zapewnić zdrowie i pomyślne, długie życie.

W tradycji Indian Lakotów bardzo ważna jest fajka. Nazywana była świętą fajką, poprzez dym z fajki, który unosił się do nieba, zanoszone był bogu modlitwy. Zapalano fajkę np. porankiem, by prosić o błogosławieństwo na cały dzień.

Wśród wielu plemion Indiańskich, które miały rozbudowane religie, istotną rolę odgrywały elementy natury np. woda czy słońce. Indianie wierzyli właśnie w naturę, byli bardzo z nią zżyci. Niektóre plemiona czciły różne elementy natury, nad wszystkim czuwał bóg, którego różnie nazywano, np. Wielki Duch czy Wielka Tajemnica. Indianie wierzyli w duchy przyrody a także w duchy zmarłych. Indianie wierzyli również w herosów kulturowych, którzy występowali w mitach jako stwórcy. Indianie malowali swoje ciała dla ozdoby, w celach ochronnych przed np. słońcem czy insektami, czy też dla zakomunikowania pewnych wydarzeń w ich życiu. Farby otrzymywano z różnych roślin  czy minerałów.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Astrologia Koniec świata Zakazana wiedza

Rok 2020 – czas na nowe początki i wielkie zmiany!

post-image

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe energie i zmiany. Jednak jak pokazuje astrologia, rok 2020 będzie pod tym względem rokiem wyjątkowym. Nad naszymi głowami będzie się bowiem rozgrywać wspólny i znamienny w skutkach taniec, wyjątkowych planet Układu Słonecznego. Zasieje on energetyczne ziarna, których plony będziemy zbierać przez wiele następnych lat. Co dokładnie będzie się działo w 2020 roku? Jak przygotować się do rozpoczęcia nowych cykli?

Koniunkcja Saturna, Jowisza i Plutona – taniec nad przepaścią

Zjawiskiem, które czyni rok 2020 tak wyjątkowym, będą koniunkcje trzech planet: Jowisza, Saturna i Plutona. Co to oznacza? Koniunkcjami w astrologii określa się spotkanie konkretnych ciał niebieskich w tym samym stopniu danego znaku zodiaku. Uważa się to za zakończenie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego. W tym roku mamy do czynienia z koniunkcjami, które dotyczą wymienionych powyżej planet. Kończą one i rozpoczynają długie, bo liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat cykle. Dlatego…


Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More