Wiedza Tajemna

Tatuaż – historia znaczenie i jego rodzaje. Starożytna sztuka ciała

Sztuka ciała czyli tatuaż

Termin tatuaż pochodzi z języka polinezyjskiego i oznacza malowidło lub znak. Właściwie taki sposób zdobienia skóry jest znany od starożytności. Świadczą o tym różne znaleziska archeologiczne. Na odnalezionych figurkach i malowidłach właśnie widnieją tatuaże, które prawdopodobnie robiły sobie kobiety i mężczyźni. Wykonywano je na ramionach, udach i poniżej pępka, najczęściej Egipcjanie tatuowali imiona i symbole bóstw. Zdarzało się, iż tatuowano rysunki przedstawiające sceny z życia.

Tatuowano się we wszystkich zakątkach świata, robili to Indianie Ameryki Południowej i Północnej, plemiona Oceanii, Europy i Azji. Wśród społeczności Indonezji i Polinezji praktyki tatuowania się były przekazywane z pokolenia na pokolenie.


Tatuaż - historia znaczenie i jego rodzaje. Starożytna sztuka ciała
Sztuka ciała czyli tatuaż

Poświęcano uwagę zwłaszcza twarzy, wśród wielu plemion to właśnie twarz była zdobiona w pierwszej kolejności.

Tatuaże pełniły również funkcję ochronną przed złymi mocami. Tatuaże były wykonywano również prostytutkom i więźniom, w pewien sposób niektóre tatuaże piętnowały takich ludzi.

W starożytnej Grecji tatuaż pełnił funkcję ozdobną, niektóre grupy podkreślały dzięki takim ozdobom swoje szlachetne pochodzenie.

Hellenowie uważali, że tatuaż umniejsza godności człowieka. Tatuowali on niewolników, na czole robiono im za pomocą barwnika tatuaż w kształcie greckiej litery F.

Pierwsi chrześcijanie również tatuowali sobie np. inicjały związane z imieniem Chrystusa. Właśnie zwyczaj ten przejęli również Krzyżowcy.

Do symboli religijnych, które były wykorzystywane w tatuowaniu należą: krzyże, aniołowie, modlące się ręce, zwierzęta biblijne.

W Rzymie uważano również, że tatuaż nie przystoi normalnym ludziom i również tatuowano więźniów. W 787 roku papież Hadrian I zabronił takiego ozdabiania ciała się, ponieważ uważano że zagraża to duszy. Oczywiście dalej tatuowano przestępców.

Historia nowożytnego tatuażu

Okres ten przypada na czas wielkich odkryć geograficznych, czyli na renesans. Żeglarze podczas swoich licznych wypraw, przywozili ze sobą różnych członków plemion. Pokazywali ich w miejscach publicznych, wszyscy mogli zobaczyć egzotyczne tatuaże. Również sami żeglarze tatuowali się podczas wypraw. Tak też rysunki na ciele rozpowszechniły się wśród innych grup społecznych, min. wśród arystokracji i ludzi zamożnych. W 1890 roku została wynaleziona maszynka do tatuażu, później zaczęto otwierać profesjonalne salony tatuażu, gdzie wykonywano „body art.”.

W okresie II wojny światowej tatuaż kojarzył się z makabrycznymi wydarzeniami. W obozach koncentracyjnych tatuowano cyframi i literami więźniów. Ilse Koch jedna z największych zbrodniarek III Rzeszy wybierała więźniów obozu z najciekawszymi tatuażami i zlecała z ich skóry wyrabiać torebki, abażury, rękawiczki.

Znaczenie tatuażu wśród różnych plemion i narodów

Tatuaże wśród różnych plemion często pełniły funkcje magiczne, wiązały się np. z przejściowymi rytuałami. Zdobiły również osoby pełniące specjalne funkcje np. posiadali je kapłani, którzy otaczani byli szczególnym szacunkiem. Określały one status społeczny, czy były znakiem dorosłości.

Eskimosi traktowali tatuaże jako element zdobniczy. Popularnym motywem był tatuaż w kształcie litery Y (ogon wieloryba).

Wśród starożytnych narodów Europy tatuaż był popularny, wykonywali go:  Słowianie, Germanie, Galowie. Na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny tatuowały się często kobiety.

Symbole stosowane wśród Słowian wiążą się z płodnością, były to również kropki, spirale i krzyże oraz motywy roślinne oraz zwierzęce.

W wielu zakątkach świata tatuaże są nieodłącznym elementem kultury. Polinezja, Tajlandia, Indie to miejsca, gdzie tatuowanie jest powszechne. Na Borneo kobiety posiadały na przedramionach tatuaże obrazujące ich zdolności i indywidualne cechy. Niektóre symbole są zarezerwowane tylko dla szamanów czy mężczyzn.

W buddyzmie stosuje się tatuaże niewidzialne. Mnisi wykonują je białym atramentem, mają chronić ludzi przed złymi duchami. W Tajlandii mnisi buddyjscy przez kilka lat uczą się tajników sztuki tradycyjnego tatuażu. W tym kraju istnieje tylko kilka świątyń, które uczą tej umiejętności.

Narzędzia do tworzenia tatuaży

Tatuaż - historia znaczenie i jego rodzaje. Starożytna sztuka ciała
narzędzia do tatauażu

W Tajlandii mnisi buddyjscy wykonują tatuaże za pomocą tradycyjnych narzędzi oraz jednorazowych igieł. Niektórzy samodzielnie przygotowują barwniki, które dla wzmocnienia magicznych właściwości zawierają prochy dawnych mistrzów, jad skorpiona lub zioła. Proces tatuowani traktuje się jako ceremonię, która jest podporządkowana określonym zasadom.

Wśród starożytnych plemion do tatuowania często używano roślin kolczastych, ostrych ości ryb lub muszli, było to niezwykle bolesne.

Prasłowianie nanosili tatuaże za pomocą glinianych stempli nazywanych pintaderami. Były niezbędne podczas magicznych rytuałów płodności.

Podczas wykonywania tatuażu wprowadzano barwnik pod skórę igłami lub ostrymi kołeczkami. Pod koniec dziewiętnastego wieku zaczęto używać maszynek elektrycznych.

Współcześnie wykonuje się tatuaże specjalnymi maszynkami, używa się jednorazowych igieł. Rysunek wykonywany jest na głębokości 1 mm w skórze właściwej. Czarny barwnik to najczęściej  roztwór węgla, wody i substancji antyseptycznej czyli np. spirytusu.

Najbardziej bolesnymi miejscami do tatuowania są okolice kostek, żebra i stopy oraz powieki.

Jednym ze sposobów tatuażu jest tatuaż henną, jest on oczywiście nietrwały.

Rodzaje tatuażu i bogate wzornictwo

Tatuaż - historia znaczenie i jego rodzaje. Starożytna sztuka ciała
wzornictwo tatuaży

Obecnie tatuaż znów przeżywa renesans, o to kilka z nich.

Tatuaże Maori związane są z tatuażem twarzy, głowa jest dla nich świętą częścią ludzkiego ciała. Ten tatuaż nadawał im prestiż i rangę. Był to rytuał przejściowy niestety niedostępny dla wszystkich.  Tatuaże Maori są to duże skomplikowane wzory, bardzo często niepowtarzalne.

Wzory tatuażu Iban są to najczęściej motywy roślinne i zwierzęce, naładowane są ich energią i mocą duchową. Są one sporej wielkości i są wykonywane w mocnym, czarnym kolorze.

Wzornictwo Majów charakteryzuje się rysunkami demonów, dzikich zwierząt oraz duchów. Popularnym wzorem jest kalendarz Majów, który stał się popularny po 2012 roku.

Modnym wzorem wywodzącym się z Egiptu jest Oko Horusa, które ma na celu ochronę przed złymi duchami. Arystokraci i wojownicy w Egipcie mogli nosić duże tatuaże.

Wśród miłośników sportu popularne są tatuaże tribal. Charakteryzują się sporymi rozmiarami, posiadają grube linie, podkreślające mięśnie.

Bardzo popularnym tatuażem w ostatnim czasie jest tatuaż liniowy, wzory wykonywane są z ciągłej, czarnej linii. A całość nie jest wypełniona kolorem. Ten styl jest minimalistyczny, przypomina szkic wykonany zdecydowaną kreską.

Ekstremalne modyfikacje ciała

Jednym ze sposobów sztuki  zdobienia ciała jest skaryfikacja. Może ona polegać na nacinaniu, wypalaniu czy zadrapywaniu skóry, tak aż tworzy się jasna tkanka bliznowata w formie wzoru. Współcześnie tworzy się ją również poprzez wypalanie czy odmrażanie.

Ten sposób zdobienia ciała ma swój początek już w neolicie. W plemionach zamieszkujących Afrykę, Australię, Amazonię takie zdobienie ciała wiązało się z ceremonią inicjacji. Te krwawe zabiegi były świadectwem dojrzałości młodych ludzi.

W północnej Tajlandii kobiety rozciągają swoje szyje za pomocą mosiężnych obręczy, które mogą ważyć nawet 30 kg. Potrafią nosić nawet 25 obręczy, rozpoczynają ten proces od piątego roku życia.

W wielu kulturach  ostrzy się zęby, jest to również modyfikacja własnego ciała. Na Bali ostrzy się dolne zęby, jest to symbol przejścia w dorosłość. Aborygeni ostrzyli zęby w celach duchowych,  a Majowie rzeźbili na nich różne wzory.

Usuwanie tatuaży

Zdarza się, że ktoś kto zrobił sobie tatuaż, nagle rozmyślił się i chce się go pozbyć.  Najczęściej wykonuje się taki zabieg za pomocą laseru,. Po zabiegu pojawiają się szybko gojące się uszkodzenia, następnie powstają strupki, które odpadają. Po każdym zabiegu tatuaż blednie. Zdarza się, że po takiej kuracji występują przebarwienia czy odbarwienia. W ciągu dwóch lat ulegają one zanikowi. Laser, który emituje światło, niszczy barwnik. Trudne do usunięcia są jasne barwy np. odcienie pomarańczowego, różowy, odcienie zieleni, czy żółtego.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Iluminaci Zagrożenia na Ziemii

Epidemia 2020 – monitoruj sytuację!

post-image

Oglądając wiadomości na temat trwającej epidemii koronowirusa, słyszymy najczęściej informacje o nowych zachorowaniach i kolejnych ofiarach. Nie jest to zbyt budujące, a przecież teraz jak nigdy wcześniej, potrzebujemy też wiadomości pokrzepiających, które pozwolą nam rozładować te wszystkie negatywne emocje strachu o nadchodzące jutro. Śledźmy zatem samodzielnie najnowsze dane na temat koronowirusa!

Na stronie https://www.worldometers.info/coronavirus/ znajdują się nie tylko aktualne statystyki zachorowań i ofiar, ale także już wyleczonych osób. Warto samodzielnie kontrolować sytuację, ponieważ media głównego nurtu wolą nas trzymać w ryzach, poprzez donoszenie przede wszystkim o negatywnych konsekwencjach epidemii CONVID 19, pomijając często, ile osób już jest zdrowych.


Epidemia 2020 – monitoruj sytuację!

Koronawirus – nie jest najgorzej!

Polskie statystyki zachorowań nadal nie są najgorsze. Ostatni duży wzrost nastąpił przede wszystkim po przybyciu do kraju osób przebywających wcześniej za granicą. Jeśli kwarantanna zadziała, jest szansa, że nie będzie już tak gwałtownego…

Może Cię zainteresować:

Read More
Iluminaci Zakazana wiedza

Czy to koniec elit rządzących światem? Może NWO będzie inne, niż myśleliśmy! Co mówi nam QAnon?

post-image

Świat żyje koronawirusem. My nim też żyjemy. Zamknięci w swoich domach. Przestraszeni o to, co będzie z naszym życiem, zdrowiem, pracą. A co jeśli to wszystko jest tak naprawdę przykrywką do zupełnie innych działań? Kim jest QAnon? I czy tak jak twierdzi, mamy tak naprawdę do czynienia nie z triumfem, ale z definitywnym końcem Iluminati?

Qanon – kto to taki?

Qanon (określany także jako Q) pojawił się w 2017 roku i poprzez amerykańskie fora i strony internetowe, zaczął ogłaszać zbliżającą się operację, mającą na celu zdemaskowanie i aresztowanie członków skorumpowanych grup, które poprzez szereg nacisków kontrolują działanie instytucji państwowych na całym świecie.


Już od kilku lat Qanon przygotowywał swoich odbiorców na wielką czystkę wśród czarnych elit (zob. elity bankowe), znanych jako Iluminati. Czy na naszych oczach odbywa się likwidacja najbardziej szkodliwej, bezwzględnej i okrutnej grupy ludzi, która już od bardzo dawna dzierży władzę nad światem i…

Może Cię zainteresować:

Read More
Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Kwarantanna. Jak się zachować, aby spokojnie przetrwać pandemię COVID-19

post-image

Kwarantanna trwa. Rząd już wprowadził stan zagrożenia epidemiologicznego w kraju. Lada dzień może zostać wprowadzony stan wyjątkowy. Już w niedzielę zostaną zamknięte granice kraju. Zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób, odwołano imprezy masowe i pozamykano szkoły, teatry, kina, muzea i inne obiekty kulturalne. Zamknięte są już galerie handlowe. Otwarte w nich są jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. Restauracje i bary też zostały zamknięte. Co będzie dalej? Jak się zachować w tym całym zamieszaniu?

Rozsądek i empatia w czasie pandemii

Dwutygodniowa kwarantanna trwa. A Polacy to zapobiegliwy naród. W sytuacjach kryzysowych potrafimy się dobrze zabezpieczyć i przygotować na najgorsze. Okazuje się jednak, że aż za dobrze. Robienie zapasów na kilka dni w czasie kwarantanny jest oczywiście mądrym posunięciem. Jednak wykupywanie wszystkiego w hurtowych ilościach i doprowadzenie do opustoszenia sklepów, już niekoniecznie. Tak wyglądają supermarkety z pustymi półkami w niektórych miejscach w Polsce:


Kwarantanna. Jak się zachować, aby spokojnie przetrwać pandemię COVID-19

Może Cię zainteresować:

Read More
Zakazana wiedza

Koronawirus – o co tutaj chodzi?

post-image

Wydarzenia ostatniego czasu są nad wyraz niepokojące. I nie chodzi tylko o samego koronawirusa SARS-CoV-2. Ważne jest  to, co tak naprawdę powoduje ta pandemia w sferze wolności społecznej i gospodarczej, do czego jest wykorzystywana i przez kogo. Czy mamy już do czynienia z początkiem końca i wstępem do wielkiego resetu cywilizacji, którym ma być koronawirus?

Koronawirus – statystyki, zachorowania, zgony

Koronawirusy nie są niczym nowym, znane są od dawna. Do grona tego typu cząstek zakaźnych należy znany nam beta-koronowirus SARS (epidemia z 2002 r.) czy MERS (epidemia z 2012 r.). Ten, z którym mamy obecnie do czynienia, to nowy wirus SARS-CoV-2, który powoduje chorobę zakaźną układu oddechowego COVID-19. I nie jest tak, że ta choroba jest bardzo groźna. Śmiertelność wynosi około 3,4 procenta i dotyczy z reguły osób o słabej odporności, spowodowanej najczęściej przewlekłymi chorobami oraz osób starszych.


Na dzień 12.03.2020 zanotowano wystąpienie koronowirusa w…

Może Cię zainteresować:

Read More