Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiedza Tajemna

Tatuaż – historia znaczenie i jego rodzaje. Starożytna sztuka ciała

Sztuka ciała czyli tatuaż
Sztuka ciała czyli tatuaż

Termin tatuaż pochodzi z języka polinezyjskiego i oznacza malowidło lub znak. Właściwie taki sposób zdobienia skóry jest znany od starożytności. Świadczą o tym różne znaleziska archeologiczne. Na odnalezionych figurkach i malowidłach właśnie widnieją tatuaże, które prawdopodobnie robiły sobie kobiety i mężczyźni. Wykonywano je na ramionach, udach i poniżej pępka, najczęściej Egipcjanie tatuowali imiona i symbole bóstw. Zdarzało się, iż tatuowano rysunki przedstawiające sceny z życia.

Tatuowano się we wszystkich zakątkach świata, robili to Indianie Ameryki Południowej i Północnej, plemiona Oceanii, Europy i Azji. Wśród społeczności Indonezji i Polinezji praktyki tatuowania się były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Tatuaż - historia znaczenie i jego rodzaje. Starożytna sztuka ciała

Sztuka ciała czyli tatuaż

Poświęcano uwagę zwłaszcza twarzy, wśród wielu plemion to właśnie twarz była zdobiona w pierwszej kolejności.

Tatuaże pełniły również funkcję ochronną przed złymi mocami. Tatuaże były wykonywano również prostytutkom i więźniom, w pewien sposób niektóre tatuaże piętnowały takich ludzi.

W starożytnej Grecji tatuaż pełnił funkcję ozdobną, niektóre grupy podkreślały dzięki takim ozdobom swoje szlachetne pochodzenie.

Hellenowie uważali, że tatuaż umniejsza godności człowieka. Tatuowali on niewolników, na czole robiono im za pomocą barwnika tatuaż w kształcie greckiej litery F.

Pierwsi chrześcijanie również tatuowali sobie np. inicjały związane z imieniem Chrystusa. Właśnie zwyczaj ten przejęli również Krzyżowcy.

Do symboli religijnych, które były wykorzystywane w tatuowaniu należą: krzyże, aniołowie, modlące się ręce, zwierzęta biblijne.

W Rzymie uważano również, że tatuaż nie przystoi normalnym ludziom i również tatuowano więźniów. W 787 roku papież Hadrian I zabronił takiego ozdabiania ciała się, ponieważ uważano że zagraża to duszy. Oczywiście dalej tatuowano przestępców.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Historia nowożytnego tatuażu

Okres ten przypada na czas wielkich odkryć geograficznych, czyli na renesans. Żeglarze podczas swoich licznych wypraw, przywozili ze sobą różnych członków plemion. Pokazywali ich w miejscach publicznych, wszyscy mogli zobaczyć egzotyczne tatuaże. Również sami żeglarze tatuowali się podczas wypraw. Tak też rysunki na ciele rozpowszechniły się wśród innych grup społecznych, min. wśród arystokracji i ludzi zamożnych. W 1890 roku została wynaleziona maszynka do tatuażu, później zaczęto otwierać profesjonalne salony tatuażu, gdzie wykonywano „body art.”.

W okresie II wojny światowej tatuaż kojarzył się z makabrycznymi wydarzeniami. W obozach koncentracyjnych tatuowano cyframi i literami więźniów. Ilse Koch jedna z największych zbrodniarek III Rzeszy wybierała więźniów obozu z najciekawszymi tatuażami i zlecała z ich skóry wyrabiać torebki, abażury, rękawiczki.

Znaczenie tatuażu wśród różnych plemion i narodów

Tatuaże wśród różnych plemion często pełniły funkcje magiczne, wiązały się np. z przejściowymi rytuałami. Zdobiły również osoby pełniące specjalne funkcje np. posiadali je kapłani, którzy otaczani byli szczególnym szacunkiem. Określały one status społeczny, czy były znakiem dorosłości.

Eskimosi traktowali tatuaże jako element zdobniczy. Popularnym motywem był tatuaż w kształcie litery Y (ogon wieloryba).

Wśród starożytnych narodów Europy tatuaż był popularny, wykonywali go:  Słowianie, Germanie, Galowie. Na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny tatuowały się często kobiety.

Symbole stosowane wśród Słowian wiążą się z płodnością, były to również kropki, spirale i krzyże oraz motywy roślinne oraz zwierzęce.

W wielu zakątkach świata tatuaże są nieodłącznym elementem kultury. Polinezja, Tajlandia, Indie to miejsca, gdzie tatuowanie jest powszechne. Na Borneo kobiety posiadały na przedramionach tatuaże obrazujące ich zdolności i indywidualne cechy. Niektóre symbole są zarezerwowane tylko dla szamanów czy mężczyzn.

W buddyzmie stosuje się tatuaże niewidzialne. Mnisi wykonują je białym atramentem, mają chronić ludzi przed złymi duchami. W Tajlandii mnisi buddyjscy przez kilka lat uczą się tajników sztuki tradycyjnego tatuażu. W tym kraju istnieje tylko kilka świątyń, które uczą tej umiejętności.

Narzędzia do tworzenia tatuaży

Tatuaż - historia znaczenie i jego rodzaje. Starożytna sztuka ciała

narzędzia do tatauażu

W Tajlandii mnisi buddyjscy wykonują tatuaże za pomocą tradycyjnych narzędzi oraz jednorazowych igieł. Niektórzy samodzielnie przygotowują barwniki, które dla wzmocnienia magicznych właściwości zawierają prochy dawnych mistrzów, jad skorpiona lub zioła. Proces tatuowani traktuje się jako ceremonię, która jest podporządkowana określonym zasadom.

Wśród starożytnych plemion do tatuowania często używano roślin kolczastych, ostrych ości ryb lub muszli, było to niezwykle bolesne.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Prasłowianie nanosili tatuaże za pomocą glinianych stempli nazywanych pintaderami. Były niezbędne podczas magicznych rytuałów płodności.

Podczas wykonywania tatuażu wprowadzano barwnik pod skórę igłami lub ostrymi kołeczkami. Pod koniec dziewiętnastego wieku zaczęto używać maszynek elektrycznych.

Współcześnie wykonuje się tatuaże specjalnymi maszynkami, używa się jednorazowych igieł. Rysunek wykonywany jest na głębokości 1 mm w skórze właściwej. Czarny barwnik to najczęściej  roztwór węgla, wody i substancji antyseptycznej czyli np. spirytusu.

Najbardziej bolesnymi miejscami do tatuowania są okolice kostek, żebra i stopy oraz powieki.

Jednym ze sposobów tatuażu jest tatuaż henną, jest on oczywiście nietrwały.

Rodzaje tatuażu i bogate wzornictwo

Tatuaż - historia znaczenie i jego rodzaje. Starożytna sztuka ciała

wzornictwo tatuaży

Obecnie tatuaż znów przeżywa renesans, o to kilka z nich.

Tatuaże Maori związane są z tatuażem twarzy, głowa jest dla nich świętą częścią ludzkiego ciała. Ten tatuaż nadawał im prestiż i rangę. Był to rytuał przejściowy niestety niedostępny dla wszystkich.  Tatuaże Maori są to duże skomplikowane wzory, bardzo często niepowtarzalne.

Wzory tatuażu Iban są to najczęściej motywy roślinne i zwierzęce, naładowane są ich energią i mocą duchową. Są one sporej wielkości i są wykonywane w mocnym, czarnym kolorze.

Wzornictwo Majów charakteryzuje się rysunkami demonów, dzikich zwierząt oraz duchów. Popularnym wzorem jest kalendarz Majów, który stał się popularny po 2012 roku.

Modnym wzorem wywodzącym się z Egiptu jest Oko Horusa, które ma na celu ochronę przed złymi duchami. Arystokraci i wojownicy w Egipcie mogli nosić duże tatuaże.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Wśród miłośników sportu popularne są tatuaże tribal. Charakteryzują się sporymi rozmiarami, posiadają grube linie, podkreślające mięśnie.

Bardzo popularnym tatuażem w ostatnim czasie jest tatuaż liniowy, wzory wykonywane są z ciągłej, czarnej linii. A całość nie jest wypełniona kolorem. Ten styl jest minimalistyczny, przypomina szkic wykonany zdecydowaną kreską.

Ekstremalne modyfikacje ciała

Jednym ze sposobów sztuki  zdobienia ciała jest skaryfikacja. Może ona polegać na nacinaniu, wypalaniu czy zadrapywaniu skóry, tak aż tworzy się jasna tkanka bliznowata w formie wzoru. Współcześnie tworzy się ją również poprzez wypalanie czy odmrażanie.

Ten sposób zdobienia ciała ma swój początek już w neolicie. W plemionach zamieszkujących Afrykę, Australię, Amazonię takie zdobienie ciała wiązało się z ceremonią inicjacji. Te krwawe zabiegi były świadectwem dojrzałości młodych ludzi.

W północnej Tajlandii kobiety rozciągają swoje szyje za pomocą mosiężnych obręczy, które mogą ważyć nawet 30 kg. Potrafią nosić nawet 25 obręczy, rozpoczynają ten proces od piątego roku życia.

W wielu kulturach  ostrzy się zęby, jest to również modyfikacja własnego ciała. Na Bali ostrzy się dolne zęby, jest to symbol przejścia w dorosłość. Aborygeni ostrzyli zęby w celach duchowych,  a Majowie rzeźbili na nich różne wzory.

Usuwanie tatuaży

Zdarza się, że ktoś kto zrobił sobie tatuaż, nagle rozmyślił się i chce się go pozbyć.  Najczęściej wykonuje się taki zabieg za pomocą laseru,. Po zabiegu pojawiają się szybko gojące się uszkodzenia, następnie powstają strupki, które odpadają. Po każdym zabiegu tatuaż blednie. Zdarza się, że po takiej kuracji występują przebarwienia czy odbarwienia. W ciągu dwóch lat ulegają one zanikowi. Laser, który emituje światło, niszczy barwnik. Trudne do usunięcia są jasne barwy np. odcienie pomarańczowego, różowy, odcienie zieleni, czy żółtego.

Advertisement. Scroll to continue reading.
ZOBACZ / NAPISZ KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

Iluminaci

Gospodarka globalna, transformacja energetyczna i społeczeństwa międzykulturowe… Czy taka ma być recepta na nowy porządek światowy? Czy w takim „porządku” będzie jeszcze miejsce dla...

UFO

W Polsce temat UFO jest od wielu lat szeroko dyskutowany. Rzekome obserwacje niezidentyfikowanych obiektów latających były zgłaszane w całym kraju i często towarzyszyły im...

Religia

Religie istnieją od wieków, a każda z nich ma unikalną historię. Od najwcześniejszych znanych praktyk duchowych po współczesne religie, oto niektóre z najbardziej starożytnych...

Religia

Religia jest ważnym elementem kultury ludzkiej, który wpływa na wszystkie aspekty życia. Zróżnicowanie religijne ludności świata jest jednym z najbardziej widocznych i znaczących aspektów...

Koniec świata

Biblia jest dla wielu ludzi źródłem pociechy i inspiracji. Dla niektórych jest również źródłem strachu i lęku. Biblia mówi o końcu świata, wydarzeniu, które...

Koniec świata

 Koncepcja końca świata jest znana od wieków, a w historii pojawiło się wiele proroctw i przepowiedni. Od Nostradamusa po Babę Wangę, ludzie spekulowali na...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama