Pozostałe

Czy ludzie rzeczywiście wierzą że sny coś znaczą?

Czy ludzie rzeczywiście wierzą że sny coś znaczą

Czy ludzie rzeczywiście wierzą że sny coś znaczą?

Przez wieki ludzie kwestionowali sens snów. Wczesne cywilizacje myślały o śnie jako medium między ludźmi i bogami. Grecy i Rzymianie byli przekonani, że sny przewidywały przyszłość.


Przez wieki ludzie kwestionowali sens snów. Wczesne cywilizacje myślały o śnie jako medium między ludźmi i bogami. Grecy i Rzymianie byli przekonani, że sny przewidywały przyszłość.

Oczywiście, czasy się zmieniły. Obecnie istnieje wiele różnych teorii na temat tego, czy rzeczywiście coś znaczą nasze sny. Jedną z neurobiologicznych  teorii snów jest hipoteza aktywacji syntezy -zaproponowana przez psychiatrów Uniwersytetu w Harwardzie: John Allan Hobson i Roberta McCarley.

Teoria mówi, że sny w rzeczywistości nie znaczą nic: są to tylko impulsy elektryczne mózgu, które przyciągają przypadkowe myśli i obrazy z naszej pamięci. Teoria sugeruje, że ludzie konstruują opowieść snu zaraz po przebudzeniu, jako naturalny ludzki odruch szukania sensu we wszystkim.
Choć badania nie wykazały znaczenia dla snów, wielu ekspertów uważa, że sny mają jednak znaczenie. Twierdzi się, że coraz więcej ludzi interesuje się znaczeniem własnych snów teraz bardziej niż kiedykolwiek.

Dlaczego ludzie nie wierzą w szerszym rozumieniu?

Łatwiej jest coś odrzucić jako nonsens, kiedy nie rozumiemy tego, niż spróbować to zrozumieć. Ponadto, ludzie patrzą na swoje marzenia senne  ścisłym umysłem, kiedy sny to metafora i język symboliczny.
Opowiadając komuś z rodziny czy przyjacielowi własny sen często zauważamy, że są oni średnio zainteresowani. Może nas to zaskoczyć, ponieważ dla nas dany sen jest naprawdę ciekawy. A to dlatego, że nasz  sen znaczy coś tylko dla nas i służy jako brama do naszej podświadomości.

Śnienie jest procesem myślenia. W rzeczywistości jest to kontynuacja naszych myśli z dnia. To potok przemyśleń w głowie, które tworzą się przez  cały dzień i kontynuują gdy zasypiamy, a po wejściu w fazę snu  REM (gwałtowne ruchy gałek ocznych) zamieniają się w symbole i metafory, a nie w słowa.
Podczas snu REM, oczy poruszają się szybko w różnych kierunkach. Zwykle faza snu REM zdarza się 90 minut po zaśnięciu.  Można mieć intensywne sny w tym czasie, gdyż nasz mózg jest bardziej aktywny.

W fazie REM mózg pracuje inaczej niż gdy jesteśmy na jawie: niektóre jego części stają się nieaktywne, takie jak kora przedczołowa, która steruje racjonalnym myśleniem, podczas gdy inne części stają się bardzo aktywne, takie jak ciało migdałowate – części mózgu, która kontroluje emocjami.
Poprzez proces snu kontynuujemy własne przemyślenia na temat dnia: nasze błędy, osiągnięcia, nadzieje na przyszłość. Nasze myśli senne są rzeczywiście bardziej skupione i znacznie głębsze i  są swoistym metaforycznym komentarz nas samych!

Czy istnieje dowód, że istnieje szerszy sens snów?

Od czasów Arystotelesa już studiowaliśmy znaczenie snu. Przez wszystkie te setki lat studiów i badań odkryliśmy, że sny służą kilku celom.
Badacze snów i marzeń sennych , którzy korzystają ze snów podczas psychicznych praktyk zdrowotnych stwierdzili, że analiza śnienia jest najgłębszą formą terapii jaka jest dostępna.

Neurobiologia pomogła nam zrozumieć funkcjonowanie mózgu, podczas gdy sen, psychologia i nauki behawioralne pomogły nam zrozumieć psychologiczny konspekt.  Niestety, nadal istnieje wiele opinii, które kwestionują znaczenie snu twierdząc, że nie ma żadnego innego celu śnienia niż defragmentacja mózgu.

Jak analizować sen?

Trzeba zrobić analizę porównawczą pomiędzy obrazami i działaniami we śnie do wydarzeń poprzedniego dnia.
Pamiętajmy, że nasze sny są kontynuacją strumienia myśli w ciągu dnia. Jeśli zaczniemy prowadzić dziennik w tandemie z dziennikiem snów, to po czasie zaczniemy zauważać związki między naszą wyśnioną wyobraźnią a codziennymi zmaganiami i osiągnięciami.
Można np. zauważyć, że gdy teściowa przyszła na obiad, w nocy przyśniło nam się, że zostaliśmy zaatakowani przez niedźwiedzia. Albo kiedy coś czym byliśmy bardzo podekscytowani nie wyszło, może się okazać, że śnimy potem o katastrofie lotniczej lub spadaniu. Pamiętajmy by zapewnić sobie wygodne podłoże, aby nic nie przeszkadzało nam w spaniu. Warto odwiedzić sklep materace i wybrać materac pod siebie.

Nasze sny pokazują nam nas samych, nasze obecne problemy i nasze zachowanie w innym świetle, więc możemy lepiej zrozumieć samych siebie. I pamiętajmy, że sny są o teraźniejszości, a nie o przyszłości. Wiele osób ma błędne przekonanie, że sen jest ostrzeżeniem o przyszłych wydarzeniach. Aby stracić torebkę we śnie nie oznacza, że zgubimy własną torbę jutro. Byłoby bardziej prawdopodobne, że oznacza to, że śniący odczuwa, że brakuje mu czegoś co jest dla niego ważne.
Jeśli jest to torebka śniącego, może to oznaczać, że śniący nie czuje się ceniony, traci wiarygodność w oczach kogoś, a może przeżywa trochę kryzys tożsamości, jak torebka, gdzie trzymamy nasze pieniądze, karty kredytowe oraz identyfikator.

Powinniśmy analizować nasze marzenia?

Tak. Nasze sny są pełne informacji, porad, wskazówek i ostrzeżeń które musimy znać o sobie i o naszym życiu.
Śnienie jest bardzo głębokim i dogłębnym procesem myślenia. Gdy śnimy światła są zgaszone, oczy są zamknięte, świat zewnętrzny jest blokowany dzięki czemu nasze myśli biegną do środka i skupiają się wyłącznie na nas.
Poprzez sny badamy nasze bieżące problemy, zachowania i cele. Możemy poukładać różne pomysły, patrzymy na siebie w świetle głębszym, zyskujemy lepszy obraz siebie i sytuacji tak, że możemy podejmować lepsze decyzje.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Religia Wiedza Tajemna

Kim jest Bóg według Biblii?

post-image

W jednym z największych bastionów katolicyzmu wiedza o tym, kim jest Bóg według Biblii, powinna być szeroko znana. Powinna, ale czy tak jest? Pomimo tego, że w Polsce ochrzczonych jest niemalże 33 milionów ludzi, a deklarację przynależności do Kościoła Katolickiego składa ok. 95 procent Polaków, to duża część wiernych zna Biblię raczej pobieżnie albo i wcale. No ale szczerze powiedziawszy, kto by tam miał czas, na dociekanie natury biblijnego Boga. Ksiądz w kościele zapewnia, że Bóg nas kocha, bo po prostu jest miłościwy. Czy tak jest faktycznie? Jakiego Boga przedstawia Biblia? Sprawdźmy!

Wierzę w to, że jest duża grupa osób, którym choć raz w życiu przeszło przez myśl, dlaczego tak miłościwy Bóg, wymyślił tak okrutny sposób odkupienia naszych win (a raczej win Adama i Ewy) i pozwolił zabić swojego syna. Co prawda, syn zmartwychwstał, jednak przeżycie horroru w czasie drogi krzyżowej nie podlega żadnej wątpliwości. Dlaczego Bóg rozegrał…


Może Cię zainteresować:

Read More
Astrologia Koniec świata Zakazana wiedza

Rok 2020 – czas na nowe początki i wielkie zmiany!

post-image

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe energie i zmiany. Jednak jak pokazuje astrologia, rok 2020 będzie pod tym względem rokiem wyjątkowym. Nad naszymi głowami będzie się bowiem rozgrywać wspólny i znamienny w skutkach taniec, wyjątkowych planet Układu Słonecznego. Zasieje on energetyczne ziarna, których plony będziemy zbierać przez wiele następnych lat. Co dokładnie będzie się działo w 2020 roku? Jak przygotować się do rozpoczęcia nowych cykli?

Koniunkcja Saturna, Jowisza i Plutona – taniec nad przepaścią

Zjawiskiem, które czyni rok 2020 tak wyjątkowym, będą koniunkcje trzech planet: Jowisza, Saturna i Plutona. Co to oznacza? Koniunkcjami w astrologii określa się spotkanie konkretnych ciał niebieskich w tym samym stopniu danego znaku zodiaku. Uważa się to za zakończenie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego. W tym roku mamy do czynienia z koniunkcjami, które dotyczą wymienionych powyżej planet. Kończą one i rozpoczynają długie, bo liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat cykle. Dlatego…


Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More