Connect with us

Hi, what are you looking for?

Pozostałe

Czy ludzie rzeczywiście wierzą że sny coś znaczą?

Czy ludzie rzeczywiście wierzą że sny coś znaczą

Czy ludzie rzeczywiście wierzą że sny coś znaczą?

Przez wieki ludzie kwestionowali sens snów. Wczesne cywilizacje myślały o śnie jako medium między ludźmi i bogami. Grecy i Rzymianie byli przekonani, że sny przewidywały przyszłość.

Przez wieki ludzie kwestionowali sens snów. Wczesne cywilizacje myślały o śnie jako medium między ludźmi i bogami. Grecy i Rzymianie byli przekonani, że sny przewidywały przyszłość.

Oczywiście, czasy się zmieniły. Obecnie istnieje wiele różnych teorii na temat tego, czy rzeczywiście coś znaczą nasze sny. Jedną z neurobiologicznych  teorii snów jest hipoteza aktywacji syntezy -zaproponowana przez psychiatrów Uniwersytetu w Harwardzie: John Allan Hobson i Roberta McCarley.

Teoria mówi, że sny w rzeczywistości nie znaczą nic: są to tylko impulsy elektryczne mózgu, które przyciągają przypadkowe myśli i obrazy z naszej pamięci. Teoria sugeruje, że ludzie konstruują opowieść snu zaraz po przebudzeniu, jako naturalny ludzki odruch szukania sensu we wszystkim.
Choć badania nie wykazały znaczenia dla snów, wielu ekspertów uważa, że sny mają jednak znaczenie. Twierdzi się, że coraz więcej ludzi interesuje się znaczeniem własnych snów teraz bardziej niż kiedykolwiek.

Dlaczego ludzie nie wierzą w szerszym rozumieniu?

Łatwiej jest coś odrzucić jako nonsens, kiedy nie rozumiemy tego, niż spróbować to zrozumieć. Ponadto, ludzie patrzą na swoje marzenia senne  ścisłym umysłem, kiedy sny to metafora i język symboliczny.
Opowiadając komuś z rodziny czy przyjacielowi własny sen często zauważamy, że są oni średnio zainteresowani. Może nas to zaskoczyć, ponieważ dla nas dany sen jest naprawdę ciekawy. A to dlatego, że nasz  sen znaczy coś tylko dla nas i służy jako brama do naszej podświadomości.

Śnienie jest procesem myślenia. W rzeczywistości jest to kontynuacja naszych myśli z dnia. To potok przemyśleń w głowie, które tworzą się przez  cały dzień i kontynuują gdy zasypiamy, a po wejściu w fazę snu  REM (gwałtowne ruchy gałek ocznych) zamieniają się w symbole i metafory, a nie w słowa.
Podczas snu REM, oczy poruszają się szybko w różnych kierunkach. Zwykle faza snu REM zdarza się 90 minut po zaśnięciu.  Można mieć intensywne sny w tym czasie, gdyż nasz mózg jest bardziej aktywny.

W fazie REM mózg pracuje inaczej niż gdy jesteśmy na jawie: niektóre jego części stają się nieaktywne, takie jak kora przedczołowa, która steruje racjonalnym myśleniem, podczas gdy inne części stają się bardzo aktywne, takie jak ciało migdałowate – części mózgu, która kontroluje emocjami.
Poprzez proces snu kontynuujemy własne przemyślenia na temat dnia: nasze błędy, osiągnięcia, nadzieje na przyszłość. Nasze myśli senne są rzeczywiście bardziej skupione i znacznie głębsze i  są swoistym metaforycznym komentarz nas samych!

Czy istnieje dowód, że istnieje szerszy sens snów?

Od czasów Arystotelesa już studiowaliśmy znaczenie snu. Przez wszystkie te setki lat studiów i badań odkryliśmy, że sny służą kilku celom.
Badacze snów i marzeń sennych , którzy korzystają ze snów podczas psychicznych praktyk zdrowotnych stwierdzili, że analiza śnienia jest najgłębszą formą terapii jaka jest dostępna.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Neurobiologia pomogła nam zrozumieć funkcjonowanie mózgu, podczas gdy sen, psychologia i nauki behawioralne pomogły nam zrozumieć psychologiczny konspekt.  Niestety, nadal istnieje wiele opinii, które kwestionują znaczenie snu twierdząc, że nie ma żadnego innego celu śnienia niż defragmentacja mózgu.

Jak analizować sen?

Trzeba zrobić analizę porównawczą pomiędzy obrazami i działaniami we śnie do wydarzeń poprzedniego dnia.
Pamiętajmy, że nasze sny są kontynuacją strumienia myśli w ciągu dnia. Jeśli zaczniemy prowadzić dziennik w tandemie z dziennikiem snów, to po czasie zaczniemy zauważać związki między naszą wyśnioną wyobraźnią a codziennymi zmaganiami i osiągnięciami.
Można np. zauważyć, że gdy teściowa przyszła na obiad, w nocy przyśniło nam się, że zostaliśmy zaatakowani przez niedźwiedzia. Albo kiedy coś czym byliśmy bardzo podekscytowani nie wyszło, może się okazać, że śnimy potem o katastrofie lotniczej lub spadaniu. Pamiętajmy by zapewnić sobie wygodne podłoże, aby nic nie przeszkadzało nam w spaniu. Warto odwiedzić sklep materace i wybrać materac pod siebie.

Nasze sny pokazują nam nas samych, nasze obecne problemy i nasze zachowanie w innym świetle, więc możemy lepiej zrozumieć samych siebie. I pamiętajmy, że sny są o teraźniejszości, a nie o przyszłości. Wiele osób ma błędne przekonanie, że sen jest ostrzeżeniem o przyszłych wydarzeniach. Aby stracić torebkę we śnie nie oznacza, że zgubimy własną torbę jutro. Byłoby bardziej prawdopodobne, że oznacza to, że śniący odczuwa, że brakuje mu czegoś co jest dla niego ważne.
Jeśli jest to torebka śniącego, może to oznaczać, że śniący nie czuje się ceniony, traci wiarygodność w oczach kogoś, a może przeżywa trochę kryzys tożsamości, jak torebka, gdzie trzymamy nasze pieniądze, karty kredytowe oraz identyfikator.

Powinniśmy analizować nasze marzenia?

Tak. Nasze sny są pełne informacji, porad, wskazówek i ostrzeżeń które musimy znać o sobie i o naszym życiu.
Śnienie jest bardzo głębokim i dogłębnym procesem myślenia. Gdy śnimy światła są zgaszone, oczy są zamknięte, świat zewnętrzny jest blokowany dzięki czemu nasze myśli biegną do środka i skupiają się wyłącznie na nas.
Poprzez sny badamy nasze bieżące problemy, zachowania i cele. Możemy poukładać różne pomysły, patrzymy na siebie w świetle głębszym, zyskujemy lepszy obraz siebie i sytuacji tak, że możemy podejmować lepsze decyzje.

ZOBACZ / NAPISZ KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

Iluminaci

Gospodarka globalna, transformacja energetyczna i społeczeństwa międzykulturowe… Czy taka ma być recepta na nowy porządek światowy? Czy w takim „porządku” będzie jeszcze miejsce dla...

UFO

W Polsce temat UFO jest od wielu lat szeroko dyskutowany. Rzekome obserwacje niezidentyfikowanych obiektów latających były zgłaszane w całym kraju i często towarzyszyły im...

Religia

Religie istnieją od wieków, a każda z nich ma unikalną historię. Od najwcześniejszych znanych praktyk duchowych po współczesne religie, oto niektóre z najbardziej starożytnych...

Religia

Religia jest ważnym elementem kultury ludzkiej, który wpływa na wszystkie aspekty życia. Zróżnicowanie religijne ludności świata jest jednym z najbardziej widocznych i znaczących aspektów...

Koniec świata

Biblia jest dla wielu ludzi źródłem pociechy i inspiracji. Dla niektórych jest również źródłem strachu i lęku. Biblia mówi o końcu świata, wydarzeniu, które...

Koniec świata

 Koncepcja końca świata jest znana od wieków, a w historii pojawiło się wiele proroctw i przepowiedni. Od Nostradamusa po Babę Wangę, ludzie spekulowali na...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama