Pozostałe

Czy ludzie rzeczywiście wierzą że sny coś znaczą?

Czy ludzie rzeczywiście wierzą że sny coś znaczą

Czy ludzie rzeczywiście wierzą że sny coś znaczą?

Przez wieki ludzie kwestionowali sens snów. Wczesne cywilizacje myślały o śnie jako medium między ludźmi i bogami. Grecy i Rzymianie byli przekonani, że sny przewidywały przyszłość.


Przez wieki ludzie kwestionowali sens snów. Wczesne cywilizacje myślały o śnie jako medium między ludźmi i bogami. Grecy i Rzymianie byli przekonani, że sny przewidywały przyszłość.

Oczywiście, czasy się zmieniły. Obecnie istnieje wiele różnych teorii na temat tego, czy rzeczywiście coś znaczą nasze sny. Jedną z neurobiologicznych  teorii snów jest hipoteza aktywacji syntezy -zaproponowana przez psychiatrów Uniwersytetu w Harwardzie: John Allan Hobson i Roberta McCarley.

Teoria mówi, że sny w rzeczywistości nie znaczą nic: są to tylko impulsy elektryczne mózgu, które przyciągają przypadkowe myśli i obrazy z naszej pamięci. Teoria sugeruje, że ludzie konstruują opowieść snu zaraz po przebudzeniu, jako naturalny ludzki odruch szukania sensu we wszystkim.
Choć badania nie wykazały znaczenia dla snów, wielu ekspertów uważa, że sny mają jednak znaczenie. Twierdzi się, że coraz więcej ludzi interesuje się znaczeniem własnych snów teraz bardziej niż kiedykolwiek.

Dlaczego ludzie nie wierzą w szerszym rozumieniu?

Łatwiej jest coś odrzucić jako nonsens, kiedy nie rozumiemy tego, niż spróbować to zrozumieć. Ponadto, ludzie patrzą na swoje marzenia senne  ścisłym umysłem, kiedy sny to metafora i język symboliczny.
Opowiadając komuś z rodziny czy przyjacielowi własny sen często zauważamy, że są oni średnio zainteresowani. Może nas to zaskoczyć, ponieważ dla nas dany sen jest naprawdę ciekawy. A to dlatego, że nasz  sen znaczy coś tylko dla nas i służy jako brama do naszej podświadomości.

Śnienie jest procesem myślenia. W rzeczywistości jest to kontynuacja naszych myśli z dnia. To potok przemyśleń w głowie, które tworzą się przez  cały dzień i kontynuują gdy zasypiamy, a po wejściu w fazę snu  REM (gwałtowne ruchy gałek ocznych) zamieniają się w symbole i metafory, a nie w słowa.
Podczas snu REM, oczy poruszają się szybko w różnych kierunkach. Zwykle faza snu REM zdarza się 90 minut po zaśnięciu.  Można mieć intensywne sny w tym czasie, gdyż nasz mózg jest bardziej aktywny.

W fazie REM mózg pracuje inaczej niż gdy jesteśmy na jawie: niektóre jego części stają się nieaktywne, takie jak kora przedczołowa, która steruje racjonalnym myśleniem, podczas gdy inne części stają się bardzo aktywne, takie jak ciało migdałowate – części mózgu, która kontroluje emocjami.
Poprzez proces snu kontynuujemy własne przemyślenia na temat dnia: nasze błędy, osiągnięcia, nadzieje na przyszłość. Nasze myśli senne są rzeczywiście bardziej skupione i znacznie głębsze i  są swoistym metaforycznym komentarz nas samych!

Czy istnieje dowód, że istnieje szerszy sens snów?

Od czasów Arystotelesa już studiowaliśmy znaczenie snu. Przez wszystkie te setki lat studiów i badań odkryliśmy, że sny służą kilku celom.
Badacze snów i marzeń sennych , którzy korzystają ze snów podczas psychicznych praktyk zdrowotnych stwierdzili, że analiza śnienia jest najgłębszą formą terapii jaka jest dostępna.

Neurobiologia pomogła nam zrozumieć funkcjonowanie mózgu, podczas gdy sen, psychologia i nauki behawioralne pomogły nam zrozumieć psychologiczny konspekt.  Niestety, nadal istnieje wiele opinii, które kwestionują znaczenie snu twierdząc, że nie ma żadnego innego celu śnienia niż defragmentacja mózgu.

Jak analizować sen?

Trzeba zrobić analizę porównawczą pomiędzy obrazami i działaniami we śnie do wydarzeń poprzedniego dnia.
Pamiętajmy, że nasze sny są kontynuacją strumienia myśli w ciągu dnia. Jeśli zaczniemy prowadzić dziennik w tandemie z dziennikiem snów, to po czasie zaczniemy zauważać związki między naszą wyśnioną wyobraźnią a codziennymi zmaganiami i osiągnięciami.
Można np. zauważyć, że gdy teściowa przyszła na obiad, w nocy przyśniło nam się, że zostaliśmy zaatakowani przez niedźwiedzia. Albo kiedy coś czym byliśmy bardzo podekscytowani nie wyszło, może się okazać, że śnimy potem o katastrofie lotniczej lub spadaniu. Pamiętajmy by zapewnić sobie wygodne podłoże, aby nic nie przeszkadzało nam w spaniu. Warto odwiedzić sklep materace i wybrać materac pod siebie.

Nasze sny pokazują nam nas samych, nasze obecne problemy i nasze zachowanie w innym świetle, więc możemy lepiej zrozumieć samych siebie. I pamiętajmy, że sny są o teraźniejszości, a nie o przyszłości. Wiele osób ma błędne przekonanie, że sen jest ostrzeżeniem o przyszłych wydarzeniach. Aby stracić torebkę we śnie nie oznacza, że zgubimy własną torbę jutro. Byłoby bardziej prawdopodobne, że oznacza to, że śniący odczuwa, że brakuje mu czegoś co jest dla niego ważne.
Jeśli jest to torebka śniącego, może to oznaczać, że śniący nie czuje się ceniony, traci wiarygodność w oczach kogoś, a może przeżywa trochę kryzys tożsamości, jak torebka, gdzie trzymamy nasze pieniądze, karty kredytowe oraz identyfikator.

Powinniśmy analizować nasze marzenia?

Tak. Nasze sny są pełne informacji, porad, wskazówek i ostrzeżeń które musimy znać o sobie i o naszym życiu.
Śnienie jest bardzo głębokim i dogłębnym procesem myślenia. Gdy śnimy światła są zgaszone, oczy są zamknięte, świat zewnętrzny jest blokowany dzięki czemu nasze myśli biegną do środka i skupiają się wyłącznie na nas.
Poprzez sny badamy nasze bieżące problemy, zachowania i cele. Możemy poukładać różne pomysły, patrzymy na siebie w świetle głębszym, zyskujemy lepszy obraz siebie i sytuacji tak, że możemy podejmować lepsze decyzje.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More