Pozostałe

Znaczenie rodziny w różnych religiach i ustrojach

Dzieci

Rodzina jest podstawową jednostka społeczną. To w rodzinie wszystko bierze swój początek. To rodzina ma zaspakajać wiele potrzeb dziecka, uczyć go właściwego zachowania, postępowania. Dziecko w rodzinie rozwija się, uczy się miłości i przyjaźni. W różnych kulturach  i religiach funkcjonują różne modele rodziny i różne sposoby postrzegania jej. Jej funkcjonowanie zmieniło się na przestrzeni wieków.

Rodzina w Islamie

Znaczenie rodziny w różnych religiach i ustrojach
Rodzina w Islamie

W Islamie mężczyzna posiadający środki finansowe, powinien założyć rodzinę. Żonaty mężczyzna ma większe szanse dostać się do raju. Potomstwo stanowi tutaj największy dar i bogactwo. Religią przesiąknięta jest cała rodzina. Po narodzinach dziecko pierwsze słowa jakie słyszy, to słowa z Koranu. Rodzina w Islamie jest szczególnie ceniona, a rozwody traktowane są jako zło konieczne. Występuje tutaj poligamia. Mężczyzna może mieć wiele żon, jeśli może je utrzymać, zapewnia mu to liczne potomstwo. Hańbą jest bezdzietność. Dzieci są wychowywane w posłuszeństwie wobec rodziców.


Chrześcijaństwo a dar rodziny

W chrześcijaństwie kładzie się nacisk na trwałość małżeństwa. W katolicyzmie małżeństwo jest sakramentem. Związek jest nierozerwalny, tutaj nie ma rozwodów, istnieje tylko unieważnienie małżeństwa, które jest długotrwałym procesem. Wspólnota rodziny ma być oparta na miłości. Małżonkowie są wspólnie odpowiedzialni za dzieci. Każde życie w rodzinie chrześcijańskiej powinno być chronione.

Znaczenie rodziny w różnych religiach i ustrojach
Dzieci

Laicki model rodziny

Laicki model rodziny zależny jest od prawa państwa, nie zaś od religii.  Zawierany jest tylko ślub cywilny. Również taka rodzina opiera się na miłości, wierności i trwałości. Jeśli jednak dochodzi do nieporozumień, małżonkowie nie czują się ze sobą dobrze, rozwodzą się. Niestety w tej sytuacji najbardziej poszkodowane są dzieci.

Modele rodziny

Model patriarchalny– tutaj najważniejszą rolę odgrywa ojciec, jest głową rodziny. To on podejmuje decyzje, zarządza całą rodziną. Żona pełni drugorzędną rolę, raczej nie podejmuje poważnych decyzji. Wychowaniem dzieci zajmuje się przede wszystkim kobieta. Większość domowych obowiązków spada na nią. Mężczyzna zajmuje się  pracą zawodową. Jest „żywicielem rodziny”. Mężczyzna zajmuje największy autorytet

Podobna sytuacja jest w modelu matriarchalnym, tylko, że pierwszorzędną rolę odgrywa kobieta. Podobno w czasach prehistorycznych władza często skupiona była wokół kobiety, prawdopodobnie panował wtedy matriarchat.

Model partnerski – współcześnie dość popularny w rodzinie. Opiera się na równych prawach małżonków. Obowiązki są podzielona między nich sprawiedliwie. Zazwyczaj oboje wykonują pracę zawodową. Wychowaniem zajmują się wspólnie, tak więc również ojciec uczestniczy w tym procesie aktywnie.

Zdarzają się sytuacje, że to właśnie mężczyzna zajmuje się domem i wychowaniem małych dzieci, kobieta natomiast pracuje zawodowo. Resztą obowiązków dzielą się w miarę swoich możliwości i wolnego czasu. Nie wszyscy uważają, że taki model rodziny jest dobry. Niektóre osoby lubią być podporządkowane i nie lubią podejmować decyzji, często szukają sobie dominującego partnera. Taki układ im odpowiada i nikt nie czuje się pokrzywdzony.

Niestety niektóre osoby wykorzystują swoją dominującą pozycję i źle traktują drugą połówkę oraz potomstwo. Ten model rodziny jest efektem min. większej emancypacji kobiet. Kobiety coraz częściej studiują i zajmują się pracą zawodową, nie tylko wychowaniem dzieci. Niestety w obecnych warunkach mało, która rodzina może pozwolić sobie na jedną pensję, dlatego często oboje małżonków pracują.

Rodzina patchwork– określenie to oznacza rodziny, które zakładają osoby, będące już wcześniej w poprzednich związkach i posiadające już potomstwo.  Zazwyczaj dzieci z jednego i drugiego małżeństwa spędzają ze sobą czas.

Style wychowawcze

Wychowanie bezstresowe charakteryzuje się dużą swobodą. Rodzice stosują tutaj najwięcej nagród, unikają kar. Dzieci w takiej rodzinie wyrażają swoje emocje i poglądy, nie obawiają się, że spotka je kara. Dziecko, gdy robi źle, rodzice zazwyczaj nie reagują, są raczej „kumplami” niż rodzicami. Taka postawa jest nieprawidłowa i w późniejszym życiu będzie miała swoje konsekwencje.

 Surowe wychowanie jest przeciwieństwem wychowania bezstresowego, dominują w tym stylu przede wszystkim zakazy i kary. Dziecko, które słyszy tylko krytykę i zakazy nie będzie prawidłowo się rozwijało i wcześniej czy później będzie próbowało się buntować. Może powodować to obniżenie samooceny a nawet zaburzenia psychiczne. Takie wychowanie może być powodem depresji oraz trudności szkolnych. Surowość rodziców wpływa negatywnie na rozwój emocjonalny dzieci, może prowadzić do lęków społecznych, fobii, separacji i ataków paniki.

W wychowaniu dziecka powinny być ustalone granice, zasady i wymagania. Ważne jest też odpowiednie ich egzekwowanie, bo wtedy to właśnie dziecko wie co może,  a czego nie. Małym dzieciom należy wszystko dokładnie tłumaczyć, by zrozumiało co zrobiło źle. Nie wolno być pobłażliwym w sytuacji złego zachowania dziecka, ponieważ w ten sposób dajemy mu pozwolenie na takie zachowanie.

Styl demokratyczny charakteryzuje się poszanowaniem wzajemnych praw. Rodzice oczywiście kontrolują postępowanie dziecka, jednak ma on również swobodę w postępowaniu i nie obawia się ciągłych kar. Rodzic bardziej tłumaczy jak właściwie się zachowywać niż karze za złe zachowanie.

Znaczenie rodziny w różnych religiach i ustrojach
Rodzina

Styl autokratyczny oparty jest na podporządkowaniu i często nawet na przemocy. Dzieci mają być bezwzględnie posłuszne swoim rodzicom. Często są karcone i muszą wykonywać wszystkie polecenia rodzica. Taki styl budzi w dzieciach agresję, bunt a relacje między rodzicami i potomstwem są całkowicie zaburzone.

Styl liberalny podobnie jak wychowanie bezstresowe stawia przede wszystkim na swobodę. Dzieci mają zapewnione dobre warunki do rozwoju, nauki i zabawy, zaspakajane są wszystkie jego potrzeby. Dziecko nie jest ograniczone żadnymi zasadami, zazwyczaj przez to dzieci stają się egocentryczne, skupione przede wszystkim na sobie.

 

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More