Pozostałe

Bliźnięta – podwójne szczęście

Bliźniaczki

Bliźnięta są fascynującym tematem, ponieważ wszystkich zachwyca niezwykłe podobieństwo jakie występuje

u bliźniąt jednojajowych.


Nie zawsze tak było. W XIX wieku w Europie uważano, że takie dzieci są efektem zdrady lub działania złej siły.

Ciąża mnoga występuje wtedy, gdy w macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek. Ciąże wielopłodowe  wyższego rzędu powstają w wyniku  zapłodnienia jednej, dwóch lub więcej komórek jajowych.

Wyróżniamy trzy rodzaje ciąży mnogiej. Pierwszy przypadek to bliźnięta jednojajowe .Powstają z podziału jednego zarodka, mają ten sam genotyp. Naukowcy nie potrafią do końca wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Są one tej samej płci, są one identyczne pod względem fizycznym, czasem również psychicznym.

Bliźnięta - podwójne szczęście
Bliźnięta jednojajowe

Drugi przypadek to bliźnięta dwujajowe, które od początku są oddzielnymi organizmami. Dwie komórki jajowe łączą się z dwoma plemnikami. Mogą mieć różną płeć i wcale nie muszą być do siebie bardzo podobne.

Ostatnim przypadkiem są bliźnięta syjamskie. Zapłodniona komórka dzieli się na dwa odrębne organizmy, jednak nie do końca, nie dochodzi do całkowitego podziału. Takie bliźnięta są zrośnięte różnymi częściami ciała. Są oddzielane za pomocą skomplikowanych operacji. Najgorszą sytuacją jest, gdy bliźnięta posiadają jeden wspólny narząd, np. serce.

Ciąże mnogie mogą częściej wiązać się z komplikacjami, może również wystąpić przedwczesny poród.

Niewidzialna więź

Oprócz identycznego wyglądu bliźniąt jednojajowych, łączy je niewidzialna więź, która jest szczególna i trudna do wytłumaczenia. Oczywiście dzieci przebywają cały czas ze sobą od momentu poczęcia i mają ten sam materiał genetyczny, ponieważ powstały z jednej komórki jajowej i jednego plemnika. Identyczne DNA powoduje, że są bardzo podobne z wyglądu, jednak charakter i usposobienie mogą być całkiem różne. Są ze sobą bardzo związane, ponieważ wspólnie przez cały czas przebywają w łonie matki.

Po urodzeniu często mają wspólne jedno łóżeczko, często chorują w tym samym czasie, ponieważ jedno zaraża się od drugiego. Również w szkole bliźnięta często siedzą razem w ławce i wspólnie się bawią. Niektórzy próbują rozdzielić bliźnięta, by stawały się samodzielne, jednak taki przymus nie wyjdzie dzieciom chyba na dobre.

Wspólne trudności, przeżycia i osiągnięcia bardzo zacieśniają więź łączącą bliźniaki. Zdarza się, że jeden z bliźniaków jest dominujący, a drugi podporządkowany. Jeden dyktuje warunki, a drugi w pełni im podlega. Takie relacje nie są dobre, ponieważ każdy powinien mieć swobodę w podejmowaniu decyzji.

Bliźnięta - podwójne szczęście
Bliźniaczki

W przypadku bliźniąt jednojajowych istnieje mniejsza  potrzeba tworzenia swojej odrębności, tożsamości. Bliźniaki bardzo często, zwłaszcza w dzieciństwie tworzą własny język. Rozmawiają przede wszystkim ze sobą, nie mają większej potrzeby kontaktowania się z innymi rówieśnikami, co wpływa też niekorzystnie na rozwój intelektualny.

Bliźniaki jednojajowe z pozoru są identyczne, jednak na aktywność genów wpływają różne związki chemiczne, mają one wpływ na nić DNA i mogą powodować blokowanie jej fragmentu. Różnic między bliźniętami przybywa wraz z wiekiem, zwłaszcza jeśli mieszkają oddzielnie.

Bliźniaków łączy niezwykle silny związek, mamy tu do czynienia z miłością, fascynacją ale też rywalizacją i poszukiwaniem własnej tożsamości.

Rodzice wychowujący bliźniaki powinni podkreślać ich odrębność, ich różne zainteresowania i talenty. Warto, by dzieci miały oddzielne pokoje i własne towarzystwo. Mądre postępowanie rodziców na pewno wpłynie pozytywnie na właściwe postrzeganie siebie.

Syndrom znikającego bliźniaka

Zdarza się, że pierwsze USG wykazuje występowanie  dwóch embrionów, później natomiast już występuje ciąża pojedyncza. Słabszy płód często ulega obumarciu i zostaje wchłonięty przez rosnące w jego sąsiedztwie struktury. Czasem kobieta odczuwa skurcze macicy, które są efektem obumierania zarodka, czasem przebiega to bezobjawowo. Śmierć płodu na początku ciąży nie zagraża drugiemu dziecku, jednak jeśli ma to miejsce w drugim, trzecim trymestrze ciąży, może spowodować komplikacje, ciąża jest zagrożona.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Religia Wiedza Tajemna

Kim jest Bóg według Biblii?

post-image

W jednym z największych bastionów katolicyzmu wiedza o tym, kim jest Bóg według Biblii, powinna być szeroko znana. Powinna, ale czy tak jest? Pomimo tego, że w Polsce ochrzczonych jest niemalże 33 milionów ludzi, a deklarację przynależności do Kościoła Katolickiego składa ok. 95 procent Polaków, to duża część wiernych zna Biblię raczej pobieżnie albo i wcale. No ale szczerze powiedziawszy, kto by tam miał czas, na dociekanie natury biblijnego Boga. Ksiądz w kościele zapewnia, że Bóg nas kocha, bo po prostu jest miłościwy. Czy tak jest faktycznie? Jakiego Boga przedstawia Biblia? Sprawdźmy!

Wierzę w to, że jest duża grupa osób, którym choć raz w życiu przeszło przez myśl, dlaczego tak miłościwy Bóg, wymyślił tak okrutny sposób odkupienia naszych win (a raczej win Adama i Ewy) i pozwolił zabić swojego syna. Co prawda, syn zmartwychwstał, jednak przeżycie horroru w czasie drogi krzyżowej nie podlega żadnej wątpliwości. Dlaczego Bóg rozegrał…


Może Cię zainteresować:

Read More
Astrologia Koniec świata Zakazana wiedza

Rok 2020 – czas na nowe początki i wielkie zmiany!

post-image

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe energie i zmiany. Jednak jak pokazuje astrologia, rok 2020 będzie pod tym względem rokiem wyjątkowym. Nad naszymi głowami będzie się bowiem rozgrywać wspólny i znamienny w skutkach taniec, wyjątkowych planet Układu Słonecznego. Zasieje on energetyczne ziarna, których plony będziemy zbierać przez wiele następnych lat. Co dokładnie będzie się działo w 2020 roku? Jak przygotować się do rozpoczęcia nowych cykli?

Koniunkcja Saturna, Jowisza i Plutona – taniec nad przepaścią

Zjawiskiem, które czyni rok 2020 tak wyjątkowym, będą koniunkcje trzech planet: Jowisza, Saturna i Plutona. Co to oznacza? Koniunkcjami w astrologii określa się spotkanie konkretnych ciał niebieskich w tym samym stopniu danego znaku zodiaku. Uważa się to za zakończenie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego. W tym roku mamy do czynienia z koniunkcjami, które dotyczą wymienionych powyżej planet. Kończą one i rozpoczynają długie, bo liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat cykle. Dlatego…


Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More