Pozostałe

Bliźnięta – podwójne szczęście

Bliźniaczki

Bliźnięta są fascynującym tematem, ponieważ wszystkich zachwyca niezwykłe podobieństwo jakie występuje

u bliźniąt jednojajowych.


Nie zawsze tak było. W XIX wieku w Europie uważano, że takie dzieci są efektem zdrady lub działania złej siły.

Ciąża mnoga występuje wtedy, gdy w macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek. Ciąże wielopłodowe  wyższego rzędu powstają w wyniku  zapłodnienia jednej, dwóch lub więcej komórek jajowych.

Wyróżniamy trzy rodzaje ciąży mnogiej. Pierwszy przypadek to bliźnięta jednojajowe .Powstają z podziału jednego zarodka, mają ten sam genotyp. Naukowcy nie potrafią do końca wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Są one tej samej płci, są one identyczne pod względem fizycznym, czasem również psychicznym.

Bliźnięta - podwójne szczęście
Bliźnięta jednojajowe

Drugi przypadek to bliźnięta dwujajowe, które od początku są oddzielnymi organizmami. Dwie komórki jajowe łączą się z dwoma plemnikami. Mogą mieć różną płeć i wcale nie muszą być do siebie bardzo podobne.

Ostatnim przypadkiem są bliźnięta syjamskie. Zapłodniona komórka dzieli się na dwa odrębne organizmy, jednak nie do końca, nie dochodzi do całkowitego podziału. Takie bliźnięta są zrośnięte różnymi częściami ciała. Są oddzielane za pomocą skomplikowanych operacji. Najgorszą sytuacją jest, gdy bliźnięta posiadają jeden wspólny narząd, np. serce.

Ciąże mnogie mogą częściej wiązać się z komplikacjami, może również wystąpić przedwczesny poród.

Niewidzialna więź

Oprócz identycznego wyglądu bliźniąt jednojajowych, łączy je niewidzialna więź, która jest szczególna i trudna do wytłumaczenia. Oczywiście dzieci przebywają cały czas ze sobą od momentu poczęcia i mają ten sam materiał genetyczny, ponieważ powstały z jednej komórki jajowej i jednego plemnika. Identyczne DNA powoduje, że są bardzo podobne z wyglądu, jednak charakter i usposobienie mogą być całkiem różne. Są ze sobą bardzo związane, ponieważ wspólnie przez cały czas przebywają w łonie matki.

Po urodzeniu często mają wspólne jedno łóżeczko, często chorują w tym samym czasie, ponieważ jedno zaraża się od drugiego. Również w szkole bliźnięta często siedzą razem w ławce i wspólnie się bawią. Niektórzy próbują rozdzielić bliźnięta, by stawały się samodzielne, jednak taki przymus nie wyjdzie dzieciom chyba na dobre.

Wspólne trudności, przeżycia i osiągnięcia bardzo zacieśniają więź łączącą bliźniaki. Zdarza się, że jeden z bliźniaków jest dominujący, a drugi podporządkowany. Jeden dyktuje warunki, a drugi w pełni im podlega. Takie relacje nie są dobre, ponieważ każdy powinien mieć swobodę w podejmowaniu decyzji.

Bliźnięta - podwójne szczęście
Bliźniaczki

W przypadku bliźniąt jednojajowych istnieje mniejsza  potrzeba tworzenia swojej odrębności, tożsamości. Bliźniaki bardzo często, zwłaszcza w dzieciństwie tworzą własny język. Rozmawiają przede wszystkim ze sobą, nie mają większej potrzeby kontaktowania się z innymi rówieśnikami, co wpływa też niekorzystnie na rozwój intelektualny.

Bliźniaki jednojajowe z pozoru są identyczne, jednak na aktywność genów wpływają różne związki chemiczne, mają one wpływ na nić DNA i mogą powodować blokowanie jej fragmentu. Różnic między bliźniętami przybywa wraz z wiekiem, zwłaszcza jeśli mieszkają oddzielnie.

Bliźniaków łączy niezwykle silny związek, mamy tu do czynienia z miłością, fascynacją ale też rywalizacją i poszukiwaniem własnej tożsamości.

Rodzice wychowujący bliźniaki powinni podkreślać ich odrębność, ich różne zainteresowania i talenty. Warto, by dzieci miały oddzielne pokoje i własne towarzystwo. Mądre postępowanie rodziców na pewno wpłynie pozytywnie na właściwe postrzeganie siebie.

Syndrom znikającego bliźniaka

Zdarza się, że pierwsze USG wykazuje występowanie  dwóch embrionów, później natomiast już występuje ciąża pojedyncza. Słabszy płód często ulega obumarciu i zostaje wchłonięty przez rosnące w jego sąsiedztwie struktury. Czasem kobieta odczuwa skurcze macicy, które są efektem obumierania zarodka, czasem przebiega to bezobjawowo. Śmierć płodu na początku ciąży nie zagraża drugiemu dziecku, jednak jeśli ma to miejsce w drugim, trzecim trymestrze ciąży, może spowodować komplikacje, ciąża jest zagrożona.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More