Pozostałe

Bliźnięta – podwójne szczęście

Bliźniaczki

Bliźnięta są fascynującym tematem, ponieważ wszystkich zachwyca niezwykłe podobieństwo jakie występuje

u bliźniąt jednojajowych.


Nie zawsze tak było. W XIX wieku w Europie uważano, że takie dzieci są efektem zdrady lub działania złej siły.

Ciąża mnoga występuje wtedy, gdy w macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek. Ciąże wielopłodowe  wyższego rzędu powstają w wyniku  zapłodnienia jednej, dwóch lub więcej komórek jajowych.

Wyróżniamy trzy rodzaje ciąży mnogiej. Pierwszy przypadek to bliźnięta jednojajowe .Powstają z podziału jednego zarodka, mają ten sam genotyp. Naukowcy nie potrafią do końca wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Są one tej samej płci, są one identyczne pod względem fizycznym, czasem również psychicznym.

Bliźnięta - podwójne szczęście
Bliźnięta jednojajowe

Drugi przypadek to bliźnięta dwujajowe, które od początku są oddzielnymi organizmami. Dwie komórki jajowe łączą się z dwoma plemnikami. Mogą mieć różną płeć i wcale nie muszą być do siebie bardzo podobne.

Ostatnim przypadkiem są bliźnięta syjamskie. Zapłodniona komórka dzieli się na dwa odrębne organizmy, jednak nie do końca, nie dochodzi do całkowitego podziału. Takie bliźnięta są zrośnięte różnymi częściami ciała. Są oddzielane za pomocą skomplikowanych operacji. Najgorszą sytuacją jest, gdy bliźnięta posiadają jeden wspólny narząd, np. serce.

Ciąże mnogie mogą częściej wiązać się z komplikacjami, może również wystąpić przedwczesny poród.

Niewidzialna więź

Oprócz identycznego wyglądu bliźniąt jednojajowych, łączy je niewidzialna więź, która jest szczególna i trudna do wytłumaczenia. Oczywiście dzieci przebywają cały czas ze sobą od momentu poczęcia i mają ten sam materiał genetyczny, ponieważ powstały z jednej komórki jajowej i jednego plemnika. Identyczne DNA powoduje, że są bardzo podobne z wyglądu, jednak charakter i usposobienie mogą być całkiem różne. Są ze sobą bardzo związane, ponieważ wspólnie przez cały czas przebywają w łonie matki.

Po urodzeniu często mają wspólne jedno łóżeczko, często chorują w tym samym czasie, ponieważ jedno zaraża się od drugiego. Również w szkole bliźnięta często siedzą razem w ławce i wspólnie się bawią. Niektórzy próbują rozdzielić bliźnięta, by stawały się samodzielne, jednak taki przymus nie wyjdzie dzieciom chyba na dobre.

Wspólne trudności, przeżycia i osiągnięcia bardzo zacieśniają więź łączącą bliźniaki. Zdarza się, że jeden z bliźniaków jest dominujący, a drugi podporządkowany. Jeden dyktuje warunki, a drugi w pełni im podlega. Takie relacje nie są dobre, ponieważ każdy powinien mieć swobodę w podejmowaniu decyzji.

Bliźnięta - podwójne szczęście
Bliźniaczki

W przypadku bliźniąt jednojajowych istnieje mniejsza  potrzeba tworzenia swojej odrębności, tożsamości. Bliźniaki bardzo często, zwłaszcza w dzieciństwie tworzą własny język. Rozmawiają przede wszystkim ze sobą, nie mają większej potrzeby kontaktowania się z innymi rówieśnikami, co wpływa też niekorzystnie na rozwój intelektualny.

Bliźniaki jednojajowe z pozoru są identyczne, jednak na aktywność genów wpływają różne związki chemiczne, mają one wpływ na nić DNA i mogą powodować blokowanie jej fragmentu. Różnic między bliźniętami przybywa wraz z wiekiem, zwłaszcza jeśli mieszkają oddzielnie.

Bliźniaków łączy niezwykle silny związek, mamy tu do czynienia z miłością, fascynacją ale też rywalizacją i poszukiwaniem własnej tożsamości.

Rodzice wychowujący bliźniaki powinni podkreślać ich odrębność, ich różne zainteresowania i talenty. Warto, by dzieci miały oddzielne pokoje i własne towarzystwo. Mądre postępowanie rodziców na pewno wpłynie pozytywnie na właściwe postrzeganie siebie.

Syndrom znikającego bliźniaka

Zdarza się, że pierwsze USG wykazuje występowanie  dwóch embrionów, później natomiast już występuje ciąża pojedyncza. Słabszy płód często ulega obumarciu i zostaje wchłonięty przez rosnące w jego sąsiedztwie struktury. Czasem kobieta odczuwa skurcze macicy, które są efektem obumierania zarodka, czasem przebiega to bezobjawowo. Śmierć płodu na początku ciąży nie zagraża drugiemu dziecku, jednak jeśli ma to miejsce w drugim, trzecim trymestrze ciąży, może spowodować komplikacje, ciąża jest zagrożona.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More