Connect with us

Hi, what are you looking for?

Pozostałe

Bliźnięta – podwójne szczęście

Bliźniaczki
Bliźniaczki

Bliźnięta są fascynującym tematem, ponieważ wszystkich zachwyca niezwykłe podobieństwo jakie występuje

u bliźniąt jednojajowych.

Nie zawsze tak było. W XIX wieku w Europie uważano, że takie dzieci są efektem zdrady lub działania złej siły.

Ciąża mnoga występuje wtedy, gdy w macicy rozwija się więcej niż jeden zarodek. Ciąże wielopłodowe  wyższego rzędu powstają w wyniku  zapłodnienia jednej, dwóch lub więcej komórek jajowych.

Wyróżniamy trzy rodzaje ciąży mnogiej. Pierwszy przypadek to bliźnięta jednojajowe .Powstają z podziału jednego zarodka, mają ten sam genotyp. Naukowcy nie potrafią do końca wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Są one tej samej płci, są one identyczne pod względem fizycznym, czasem również psychicznym.

Bliźnięta - podwójne szczęście

Bliźnięta jednojajowe

Drugi przypadek to bliźnięta dwujajowe, które od początku są oddzielnymi organizmami. Dwie komórki jajowe łączą się z dwoma plemnikami. Mogą mieć różną płeć i wcale nie muszą być do siebie bardzo podobne.

Ostatnim przypadkiem są bliźnięta syjamskie. Zapłodniona komórka dzieli się na dwa odrębne organizmy, jednak nie do końca, nie dochodzi do całkowitego podziału. Takie bliźnięta są zrośnięte różnymi częściami ciała. Są oddzielane za pomocą skomplikowanych operacji. Najgorszą sytuacją jest, gdy bliźnięta posiadają jeden wspólny narząd, np. serce.

Ciąże mnogie mogą częściej wiązać się z komplikacjami, może również wystąpić przedwczesny poród.

Niewidzialna więź

Oprócz identycznego wyglądu bliźniąt jednojajowych, łączy je niewidzialna więź, która jest szczególna i trudna do wytłumaczenia. Oczywiście dzieci przebywają cały czas ze sobą od momentu poczęcia i mają ten sam materiał genetyczny, ponieważ powstały z jednej komórki jajowej i jednego plemnika. Identyczne DNA powoduje, że są bardzo podobne z wyglądu, jednak charakter i usposobienie mogą być całkiem różne. Są ze sobą bardzo związane, ponieważ wspólnie przez cały czas przebywają w łonie matki.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Po urodzeniu często mają wspólne jedno łóżeczko, często chorują w tym samym czasie, ponieważ jedno zaraża się od drugiego. Również w szkole bliźnięta często siedzą razem w ławce i wspólnie się bawią. Niektórzy próbują rozdzielić bliźnięta, by stawały się samodzielne, jednak taki przymus nie wyjdzie dzieciom chyba na dobre.

Wspólne trudności, przeżycia i osiągnięcia bardzo zacieśniają więź łączącą bliźniaki. Zdarza się, że jeden z bliźniaków jest dominujący, a drugi podporządkowany. Jeden dyktuje warunki, a drugi w pełni im podlega. Takie relacje nie są dobre, ponieważ każdy powinien mieć swobodę w podejmowaniu decyzji.

Bliźnięta - podwójne szczęście

Bliźniaczki

W przypadku bliźniąt jednojajowych istnieje mniejsza  potrzeba tworzenia swojej odrębności, tożsamości. Bliźniaki bardzo często, zwłaszcza w dzieciństwie tworzą własny język. Rozmawiają przede wszystkim ze sobą, nie mają większej potrzeby kontaktowania się z innymi rówieśnikami, co wpływa też niekorzystnie na rozwój intelektualny.

Bliźniaki jednojajowe z pozoru są identyczne, jednak na aktywność genów wpływają różne związki chemiczne, mają one wpływ na nić DNA i mogą powodować blokowanie jej fragmentu. Różnic między bliźniętami przybywa wraz z wiekiem, zwłaszcza jeśli mieszkają oddzielnie.

Bliźniaków łączy niezwykle silny związek, mamy tu do czynienia z miłością, fascynacją ale też rywalizacją i poszukiwaniem własnej tożsamości.

Rodzice wychowujący bliźniaki powinni podkreślać ich odrębność, ich różne zainteresowania i talenty. Warto, by dzieci miały oddzielne pokoje i własne towarzystwo. Mądre postępowanie rodziców na pewno wpłynie pozytywnie na właściwe postrzeganie siebie.

Syndrom znikającego bliźniaka

Zdarza się, że pierwsze USG wykazuje występowanie  dwóch embrionów, później natomiast już występuje ciąża pojedyncza. Słabszy płód często ulega obumarciu i zostaje wchłonięty przez rosnące w jego sąsiedztwie struktury. Czasem kobieta odczuwa skurcze macicy, które są efektem obumierania zarodka, czasem przebiega to bezobjawowo. Śmierć płodu na początku ciąży nie zagraża drugiemu dziecku, jednak jeśli ma to miejsce w drugim, trzecim trymestrze ciąży, może spowodować komplikacje, ciąża jest zagrożona.

ZOBACZ / NAPISZ KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

Iluminaci

Gospodarka globalna, transformacja energetyczna i społeczeństwa międzykulturowe… Czy taka ma być recepta na nowy porządek światowy? Czy w takim „porządku” będzie jeszcze miejsce dla...

UFO

W Polsce temat UFO jest od wielu lat szeroko dyskutowany. Rzekome obserwacje niezidentyfikowanych obiektów latających były zgłaszane w całym kraju i często towarzyszyły im...

Religia

Religie istnieją od wieków, a każda z nich ma unikalną historię. Od najwcześniejszych znanych praktyk duchowych po współczesne religie, oto niektóre z najbardziej starożytnych...

Religia

Religia jest ważnym elementem kultury ludzkiej, który wpływa na wszystkie aspekty życia. Zróżnicowanie religijne ludności świata jest jednym z najbardziej widocznych i znaczących aspektów...

Koniec świata

Biblia jest dla wielu ludzi źródłem pociechy i inspiracji. Dla niektórych jest również źródłem strachu i lęku. Biblia mówi o końcu świata, wydarzeniu, które...

Koniec świata

 Koncepcja końca świata jest znana od wieków, a w historii pojawiło się wiele proroctw i przepowiedni. Od Nostradamusa po Babę Wangę, ludzie spekulowali na...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama