Pozostałe

Alternatywa dla bezpłodnych

Życie
Alternatywa dla bezpłodnych
Podział zarodka

Postęp w medycynie jest ogromy. Dotyczy to min. bezpłodności. Obecnie coraz częściej pary, które nie mogą mieć dzieci, decydują się na zabieg in vitro. Oczywiście oboje muszą być przekonani o potrzebie tego zabiegu i muszą być świadomi różnych konsekwencji, które się z tym wiążą.

Kobieta poddawana jest niezbędnym badaniom, a później kuracji hormonalnej, która może długo potrwać. Dąży się do uzyskania od sześciu do piętnastu komórek jajowych. Kolejny etap to etap biotechnologiczny.


Pacjentka poddawana jest punkcji jajników, pobrane zostają komórki jajowe. Następnie już w warunkach laboratoryjnych komórki jajowe łączone są z plemnikami. Jednym ze sposobów jest umieszczenie komórki jajowej w otoczeniu plemników. Coraz częściej stosuje się jednak wymuszone połączenie komórki jajowej z wyselekcjonowanym plemnikiem. Tak poczęte istoty ludzkie umieszczane są w specjalnych inkubatorach. Zarodki są obserwowane. W trzeciej, czwartej dobie wybiera się najlepiej rokujące zarodki, najczęściej dwa. Dokonuje się tzw. transferu, czyli przeniesienie zarodków do jamy macicy. Pozostałe poczęte istoty ludzkie poddawane są kriokonserwacji czyli zamrożeniu, tak też są przechowywane, by ewentualnie były wykorzystane w przyszłości.

W momencie, gdy dokonuje się wyboru najlepszych zarodków dużą rolę odgrywa np. tempo podziału komórek, ich symetryczność i wygląd.

Zazwyczaj w macicy umieszczane są co najmniej dwa zarodki, ponieważ istnieje duże ryzyko samoistnego poronienia, tak więc któreś z nich ma szansę przetrwania.

Wybór płci na zamówienie?

W Polsce nie jest możliwy wybór płci jeśli chodzi o zapłodnienie pozaustrojowe, jest to nielegalne. Szansę taką natomiast dają kliniki w Stanach Zjednoczonych. Istnieją tutaj bowiem kliniki planowania płci. To tutaj kierują się przyszli rodzice, którzy chcą mieć tylko i wyłącznie syna czy córkę. Jest to możliwe dzięki przedimplantacyjnej diagnostyce genetycznej PGD. Jej celem jest obniżenie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych, a może też być wykorzystywana do wyboru płci dziecka. Z danego zarodka usuwa się jedną komórkę – trzeciego dnia po zapłodnieniu, i określa się na jej podstawie profil chromosalny. Tak też określa się płeć. Zarodki o upragnionej płci umieszcza się w macicy.

Inna metoda pozwalająca osiągnąć upragnioną płeć jest analiza plemników i ich sortowaniu na lżejsze i cięższe. Lżejsze plemniki powinny zawierać chromoson Y, odpowiadający za męską płeć oraz cięższe chromosony X odpowiadające za żeńską płeć.

Jedno dziecko- troje rodziców?

Czasem zdarza się, że dzieci rodzą się z ciężką chorobą mitochondrialną. Mitochondria znajdują się w plemnikach jak również w komórkach jajowych. W momencie zapłodnienia to właśnie tylko z mitochondriów matki zostaje przejęty materiał genetyczny, a więc i wadliwe geny. Jeśli dziecko przejęło wadliwe geny może mieć np. padaczkę i wiele innych, ciężkich schorzeń.

Możliwością na ominięcie  wad rozwojowych jest trzyosobowa metoda zapłodnienia in vitro. Komórkami biorącymi udział w tworzeniu nowego życia są: plemnik ojca, jądro komórkowe pobrane z komórki jajowej matki, które zostaje umieszczone w komórce jajowej innej kobiety ( ta zaś komórka zostaje pozbawiona jądra komórkowego).

Poczęte dziecko ma cechy genetyczne biologicznych rodziców oraz zdrowe mitochondria drugiej kobiety. Udział tej trzeciej osoby jest bardzo mały a jakże znaczący, jeśli chodzi o zdrowie dziecka. Dziecko takie ma 0,1 procenta materiału genetycznego dawczyni. Pierwszym krajem, który zalegalizował ten proces jest Wielka Brytania. Tak więc dzięki postępowi medycyny można ominąć czasem choroby genetyczne i urodzić zdrowe dziecko.

Alternatywa dla bezpłodnych
Dzieci

A może wynajęcie brzucha?

W sytuacji, gdy kobieta nie może utrzymać ciąży, niektóre z przyszłych matek decydują się na wynajęcie brzucha. Poszukują matki zastępczej, która przez dziewięć miesięcy stanie się „inkubatorem”dla ich dziecka. Surogatka decydująca się na taką usługę podpisuje z rodzicami umowę, w której zrzeka się praw do dziecka.

Zazwyczaj taka usługa wiąże się ze sporymi kosztami, nawet do pół miliona złotych. Wszystko oparte jest na umowie cywilno-prawnej.  W klinice dochodzi do zapłodnienia, w którym biorą udział komórki rozrodcze biologicznych rodziców, następnie zarodek umieszczony jest w ciele surogatki. Po urodzeniu, taka kobieta zrzeka się wszelkich praw do dziecka. Zdarzają się sytuacje, gdy  matka zastępcza rozmyśla się i  nie chce oddać dziecka, pojawia się problem. Przepisy prawa rodzinnego mówią jednoznacznie, że matką jest ta, która urodziła, więc prawo stoi za taką właśnie matką zastępczą. W Polsce brak jest przepisów prawnych, które regulują kwestię surogacji.

Medycyna stwarza również możliwości wykrycia już we wczesnych momentach życia wad wrodzonych, genetycznych czy dziedzicznych. Szybkie wykrycie daje niejednokrotnie możliwość leczenia dziecka już w czasie ciąży. To dzięki badaniom prenatalnym  można określić choroby i starać się je leczyć. Takim badaniom powinny poddawać się przede wszystkim kobiety po 35 roku życia, gdzie ryzyko wad wrodzonych płodu wzrasta.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Religia Wiedza Tajemna

Kim jest Bóg według Biblii?

post-image

W jednym z największych bastionów katolicyzmu wiedza o tym, kim jest Bóg według Biblii, powinna być szeroko znana. Powinna, ale czy tak jest? Pomimo tego, że w Polsce ochrzczonych jest niemalże 33 milionów ludzi, a deklarację przynależności do Kościoła Katolickiego składa ok. 95 procent Polaków, to duża część wiernych zna Biblię raczej pobieżnie albo i wcale. No ale szczerze powiedziawszy, kto by tam miał czas, na dociekanie natury biblijnego Boga. Ksiądz w kościele zapewnia, że Bóg nas kocha, bo po prostu jest miłościwy. Czy tak jest faktycznie? Jakiego Boga przedstawia Biblia? Sprawdźmy!

Wierzę w to, że jest duża grupa osób, którym choć raz w życiu przeszło przez myśl, dlaczego tak miłościwy Bóg, wymyślił tak okrutny sposób odkupienia naszych win (a raczej win Adama i Ewy) i pozwolił zabić swojego syna. Co prawda, syn zmartwychwstał, jednak przeżycie horroru w czasie drogi krzyżowej nie podlega żadnej wątpliwości. Dlaczego Bóg rozegrał…


Może Cię zainteresować:

Read More
Astrologia Koniec świata Zakazana wiedza

Rok 2020 – czas na nowe początki i wielkie zmiany!

post-image

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe energie i zmiany. Jednak jak pokazuje astrologia, rok 2020 będzie pod tym względem rokiem wyjątkowym. Nad naszymi głowami będzie się bowiem rozgrywać wspólny i znamienny w skutkach taniec, wyjątkowych planet Układu Słonecznego. Zasieje on energetyczne ziarna, których plony będziemy zbierać przez wiele następnych lat. Co dokładnie będzie się działo w 2020 roku? Jak przygotować się do rozpoczęcia nowych cykli?

Koniunkcja Saturna, Jowisza i Plutona – taniec nad przepaścią

Zjawiskiem, które czyni rok 2020 tak wyjątkowym, będą koniunkcje trzech planet: Jowisza, Saturna i Plutona. Co to oznacza? Koniunkcjami w astrologii określa się spotkanie konkretnych ciał niebieskich w tym samym stopniu danego znaku zodiaku. Uważa się to za zakończenie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego. W tym roku mamy do czynienia z koniunkcjami, które dotyczą wymienionych powyżej planet. Kończą one i rozpoczynają długie, bo liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat cykle. Dlatego…


Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More