Connect with us

Hi, what are you looking for?

Pozostałe

Alternatywa dla bezpłodnych

Życie
Podział zarodka

Alternatywa dla bezpłodnych

Podział zarodka

Postęp w medycynie jest ogromy. Dotyczy to min. bezpłodności. Obecnie coraz częściej pary, które nie mogą mieć dzieci, decydują się na zabieg in vitro. Oczywiście oboje muszą być przekonani o potrzebie tego zabiegu i muszą być świadomi różnych konsekwencji, które się z tym wiążą.

Kobieta poddawana jest niezbędnym badaniom, a później kuracji hormonalnej, która może długo potrwać. Dąży się do uzyskania od sześciu do piętnastu komórek jajowych. Kolejny etap to etap biotechnologiczny.

Pacjentka poddawana jest punkcji jajników, pobrane zostają komórki jajowe. Następnie już w warunkach laboratoryjnych komórki jajowe łączone są z plemnikami. Jednym ze sposobów jest umieszczenie komórki jajowej w otoczeniu plemników. Coraz częściej stosuje się jednak wymuszone połączenie komórki jajowej z wyselekcjonowanym plemnikiem. Tak poczęte istoty ludzkie umieszczane są w specjalnych inkubatorach. Zarodki są obserwowane. W trzeciej, czwartej dobie wybiera się najlepiej rokujące zarodki, najczęściej dwa. Dokonuje się tzw. transferu, czyli przeniesienie zarodków do jamy macicy. Pozostałe poczęte istoty ludzkie poddawane są kriokonserwacji czyli zamrożeniu, tak też są przechowywane, by ewentualnie były wykorzystane w przyszłości.

W momencie, gdy dokonuje się wyboru najlepszych zarodków dużą rolę odgrywa np. tempo podziału komórek, ich symetryczność i wygląd.

Zazwyczaj w macicy umieszczane są co najmniej dwa zarodki, ponieważ istnieje duże ryzyko samoistnego poronienia, tak więc któreś z nich ma szansę przetrwania.

Wybór płci na zamówienie?

W Polsce nie jest możliwy wybór płci jeśli chodzi o zapłodnienie pozaustrojowe, jest to nielegalne. Szansę taką natomiast dają kliniki w Stanach Zjednoczonych. Istnieją tutaj bowiem kliniki planowania płci. To tutaj kierują się przyszli rodzice, którzy chcą mieć tylko i wyłącznie syna czy córkę. Jest to możliwe dzięki przedimplantacyjnej diagnostyce genetycznej PGD. Jej celem jest obniżenie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych, a może też być wykorzystywana do wyboru płci dziecka. Z danego zarodka usuwa się jedną komórkę – trzeciego dnia po zapłodnieniu, i określa się na jej podstawie profil chromosalny. Tak też określa się płeć. Zarodki o upragnionej płci umieszcza się w macicy.

Inna metoda pozwalająca osiągnąć upragnioną płeć jest analiza plemników i ich sortowaniu na lżejsze i cięższe. Lżejsze plemniki powinny zawierać chromoson Y, odpowiadający za męską płeć oraz cięższe chromosony X odpowiadające za żeńską płeć.

Jedno dziecko- troje rodziców?

Czasem zdarza się, że dzieci rodzą się z ciężką chorobą mitochondrialną. Mitochondria znajdują się w plemnikach jak również w komórkach jajowych. W momencie zapłodnienia to właśnie tylko z mitochondriów matki zostaje przejęty materiał genetyczny, a więc i wadliwe geny. Jeśli dziecko przejęło wadliwe geny może mieć np. padaczkę i wiele innych, ciężkich schorzeń.

Możliwością na ominięcie  wad rozwojowych jest trzyosobowa metoda zapłodnienia in vitro. Komórkami biorącymi udział w tworzeniu nowego życia są: plemnik ojca, jądro komórkowe pobrane z komórki jajowej matki, które zostaje umieszczone w komórce jajowej innej kobiety ( ta zaś komórka zostaje pozbawiona jądra komórkowego).

Advertisement. Scroll to continue reading.

Poczęte dziecko ma cechy genetyczne biologicznych rodziców oraz zdrowe mitochondria drugiej kobiety. Udział tej trzeciej osoby jest bardzo mały a jakże znaczący, jeśli chodzi o zdrowie dziecka. Dziecko takie ma 0,1 procenta materiału genetycznego dawczyni. Pierwszym krajem, który zalegalizował ten proces jest Wielka Brytania. Tak więc dzięki postępowi medycyny można ominąć czasem choroby genetyczne i urodzić zdrowe dziecko.

Alternatywa dla bezpłodnych

Dzieci

A może wynajęcie brzucha?

W sytuacji, gdy kobieta nie może utrzymać ciąży, niektóre z przyszłych matek decydują się na wynajęcie brzucha. Poszukują matki zastępczej, która przez dziewięć miesięcy stanie się „inkubatorem”dla ich dziecka. Surogatka decydująca się na taką usługę podpisuje z rodzicami umowę, w której zrzeka się praw do dziecka.

Zazwyczaj taka usługa wiąże się ze sporymi kosztami, nawet do pół miliona złotych. Wszystko oparte jest na umowie cywilno-prawnej.  W klinice dochodzi do zapłodnienia, w którym biorą udział komórki rozrodcze biologicznych rodziców, następnie zarodek umieszczony jest w ciele surogatki. Po urodzeniu, taka kobieta zrzeka się wszelkich praw do dziecka. Zdarzają się sytuacje, gdy  matka zastępcza rozmyśla się i  nie chce oddać dziecka, pojawia się problem. Przepisy prawa rodzinnego mówią jednoznacznie, że matką jest ta, która urodziła, więc prawo stoi za taką właśnie matką zastępczą. W Polsce brak jest przepisów prawnych, które regulują kwestię surogacji.

Medycyna stwarza również możliwości wykrycia już we wczesnych momentach życia wad wrodzonych, genetycznych czy dziedzicznych. Szybkie wykrycie daje niejednokrotnie możliwość leczenia dziecka już w czasie ciąży. To dzięki badaniom prenatalnym  można określić choroby i starać się je leczyć. Takim badaniom powinny poddawać się przede wszystkim kobiety po 35 roku życia, gdzie ryzyko wad wrodzonych płodu wzrasta.

ZOBACZ / NAPISZ KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

Iluminaci

Gospodarka globalna, transformacja energetyczna i społeczeństwa międzykulturowe… Czy taka ma być recepta na nowy porządek światowy? Czy w takim „porządku” będzie jeszcze miejsce dla...

UFO

W Polsce temat UFO jest od wielu lat szeroko dyskutowany. Rzekome obserwacje niezidentyfikowanych obiektów latających były zgłaszane w całym kraju i często towarzyszyły im...

Religia

Religie istnieją od wieków, a każda z nich ma unikalną historię. Od najwcześniejszych znanych praktyk duchowych po współczesne religie, oto niektóre z najbardziej starożytnych...

Religia

Religia jest ważnym elementem kultury ludzkiej, który wpływa na wszystkie aspekty życia. Zróżnicowanie religijne ludności świata jest jednym z najbardziej widocznych i znaczących aspektów...

Koniec świata

Biblia jest dla wielu ludzi źródłem pociechy i inspiracji. Dla niektórych jest również źródłem strachu i lęku. Biblia mówi o końcu świata, wydarzeniu, które...

Koniec świata

 Koncepcja końca świata jest znana od wieków, a w historii pojawiło się wiele proroctw i przepowiedni. Od Nostradamusa po Babę Wangę, ludzie spekulowali na...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama