Pozostałe

Alternatywa dla bezpłodnych

Życie
Alternatywa dla bezpłodnych
Podział zarodka

Postęp w medycynie jest ogromy. Dotyczy to min. bezpłodności. Obecnie coraz częściej pary, które nie mogą mieć dzieci, decydują się na zabieg in vitro. Oczywiście oboje muszą być przekonani o potrzebie tego zabiegu i muszą być świadomi różnych konsekwencji, które się z tym wiążą.

Kobieta poddawana jest niezbędnym badaniom, a później kuracji hormonalnej, która może długo potrwać. Dąży się do uzyskania od sześciu do piętnastu komórek jajowych. Kolejny etap to etap biotechnologiczny.


Pacjentka poddawana jest punkcji jajników, pobrane zostają komórki jajowe. Następnie już w warunkach laboratoryjnych komórki jajowe łączone są z plemnikami. Jednym ze sposobów jest umieszczenie komórki jajowej w otoczeniu plemników. Coraz częściej stosuje się jednak wymuszone połączenie komórki jajowej z wyselekcjonowanym plemnikiem. Tak poczęte istoty ludzkie umieszczane są w specjalnych inkubatorach. Zarodki są obserwowane. W trzeciej, czwartej dobie wybiera się najlepiej rokujące zarodki, najczęściej dwa. Dokonuje się tzw. transferu, czyli przeniesienie zarodków do jamy macicy. Pozostałe poczęte istoty ludzkie poddawane są kriokonserwacji czyli zamrożeniu, tak też są przechowywane, by ewentualnie były wykorzystane w przyszłości.

W momencie, gdy dokonuje się wyboru najlepszych zarodków dużą rolę odgrywa np. tempo podziału komórek, ich symetryczność i wygląd.

Zazwyczaj w macicy umieszczane są co najmniej dwa zarodki, ponieważ istnieje duże ryzyko samoistnego poronienia, tak więc któreś z nich ma szansę przetrwania.

Wybór płci na zamówienie?

W Polsce nie jest możliwy wybór płci jeśli chodzi o zapłodnienie pozaustrojowe, jest to nielegalne. Szansę taką natomiast dają kliniki w Stanach Zjednoczonych. Istnieją tutaj bowiem kliniki planowania płci. To tutaj kierują się przyszli rodzice, którzy chcą mieć tylko i wyłącznie syna czy córkę. Jest to możliwe dzięki przedimplantacyjnej diagnostyce genetycznej PGD. Jej celem jest obniżenie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych, a może też być wykorzystywana do wyboru płci dziecka. Z danego zarodka usuwa się jedną komórkę – trzeciego dnia po zapłodnieniu, i określa się na jej podstawie profil chromosalny. Tak też określa się płeć. Zarodki o upragnionej płci umieszcza się w macicy.

Inna metoda pozwalająca osiągnąć upragnioną płeć jest analiza plemników i ich sortowaniu na lżejsze i cięższe. Lżejsze plemniki powinny zawierać chromoson Y, odpowiadający za męską płeć oraz cięższe chromosony X odpowiadające za żeńską płeć.

Jedno dziecko- troje rodziców?

Czasem zdarza się, że dzieci rodzą się z ciężką chorobą mitochondrialną. Mitochondria znajdują się w plemnikach jak również w komórkach jajowych. W momencie zapłodnienia to właśnie tylko z mitochondriów matki zostaje przejęty materiał genetyczny, a więc i wadliwe geny. Jeśli dziecko przejęło wadliwe geny może mieć np. padaczkę i wiele innych, ciężkich schorzeń.

Możliwością na ominięcie  wad rozwojowych jest trzyosobowa metoda zapłodnienia in vitro. Komórkami biorącymi udział w tworzeniu nowego życia są: plemnik ojca, jądro komórkowe pobrane z komórki jajowej matki, które zostaje umieszczone w komórce jajowej innej kobiety ( ta zaś komórka zostaje pozbawiona jądra komórkowego).

Poczęte dziecko ma cechy genetyczne biologicznych rodziców oraz zdrowe mitochondria drugiej kobiety. Udział tej trzeciej osoby jest bardzo mały a jakże znaczący, jeśli chodzi o zdrowie dziecka. Dziecko takie ma 0,1 procenta materiału genetycznego dawczyni. Pierwszym krajem, który zalegalizował ten proces jest Wielka Brytania. Tak więc dzięki postępowi medycyny można ominąć czasem choroby genetyczne i urodzić zdrowe dziecko.

Alternatywa dla bezpłodnych
Dzieci

A może wynajęcie brzucha?

W sytuacji, gdy kobieta nie może utrzymać ciąży, niektóre z przyszłych matek decydują się na wynajęcie brzucha. Poszukują matki zastępczej, która przez dziewięć miesięcy stanie się „inkubatorem”dla ich dziecka. Surogatka decydująca się na taką usługę podpisuje z rodzicami umowę, w której zrzeka się praw do dziecka.

Zazwyczaj taka usługa wiąże się ze sporymi kosztami, nawet do pół miliona złotych. Wszystko oparte jest na umowie cywilno-prawnej.  W klinice dochodzi do zapłodnienia, w którym biorą udział komórki rozrodcze biologicznych rodziców, następnie zarodek umieszczony jest w ciele surogatki. Po urodzeniu, taka kobieta zrzeka się wszelkich praw do dziecka. Zdarzają się sytuacje, gdy  matka zastępcza rozmyśla się i  nie chce oddać dziecka, pojawia się problem. Przepisy prawa rodzinnego mówią jednoznacznie, że matką jest ta, która urodziła, więc prawo stoi za taką właśnie matką zastępczą. W Polsce brak jest przepisów prawnych, które regulują kwestię surogacji.

Medycyna stwarza również możliwości wykrycia już we wczesnych momentach życia wad wrodzonych, genetycznych czy dziedzicznych. Szybkie wykrycie daje niejednokrotnie możliwość leczenia dziecka już w czasie ciąży. To dzięki badaniom prenatalnym  można określić choroby i starać się je leczyć. Takim badaniom powinny poddawać się przede wszystkim kobiety po 35 roku życia, gdzie ryzyko wad wrodzonych płodu wzrasta.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Pozostałe

Czy rozwój sztucznej inteligencji oznacza kres dla ludzkości?

post-image

Coraz częściej zewsząd słyszy się o sztucznej inteligencji. Co rusz powstają nowe systemy, dzięki którym tworzy się inteligentne maszyny. Wzorem dla wielu inżynierów jest stworzenie czegoś, co umysłem dorówna człowiekowi. Czy jest to zagrożenie dla ludzkości?

Pierwsze wzmianki

Śmiałe stwierdzenie wysnuł naukowiec amerykańskiego pochodzenia Stuart Armstrong, który podczas konferencji Singularity Summit w 2012 roku głośno oznajmił, że do 2040 roku powstające maszyny będą w stanie myśleć logicznie i racjonalnie jak człowiek. Informacja ta zszokowała publiczność, która jednak przyjęła te słowa z powątpiewaniem.


Dziś już nikt nie wątpi w słowa naukowca. Przekonuje do nich Elon Reeve Musk, który jako właściciel takich przedsiębiorstw jak PayPal czy Tesla, zauważa istniejące zagrożenie dla każdego człowieka.

Inteligencja o globalnym zasięgu

Maszyny ze sztuczną inteligencją nie zabijają co prawda ludzi, o co silne obawy wyraził Musk. Wykorzystuje się je w globalnej sieci, jaką jest Internet. Systemy wyposażone są w algorytmy, które umożliwiają nabywanie wiedzy na temat tego, co się widzi….

Może Cię zainteresować:

Read More