Pozostałe

Co wpływa na rozwój człowieka od momentu poczęcia?

Dziecko

 

Dziecko w łonie matki reaguje na bodźce, na  długo przed urodzeniem rozpoznaje głosy, widzi, odczuwa ból, smak, dotyk. Bardzo dobrze rozwiniętym zmysłem jest słuch. Cały czas towarzyszy mu dźwięk bicia serca matki. Jej głos a także głos najbliższych z rodziny i muzyka, którą mama słuchała najczęściej, są mu dobrze znane już z życia płodowego. W ostatnich miesiącach ciąży u dziecka występują przejawy pamięci, gromadzenie doświadczeń, czy odruchy warunkowe. Dziecko doświadcza wielu odczuć i emocji np. radości, smutku czy niepokoju.


Co wpływa na rozwój człowieka od momentu poczęcia?
Ciąża

Stany emocjonalne kobiety są odczuwane przez dziecko, a więc jeśli mama się ciągle denerwowała, to będzie miało to wpływ również na jej potomka, w ten sposób po części kształtuje się osobowość dziecka. Bardzo ważne jest by już w tym czasie dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Emocje i uczucia matki i dziecka

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędna jest miłość od momentu powstania życia. Nawet głaskanie brzucha jest bardzo ważne, śpiewanie kołysanek, dziecko reaguje na te wszystkie bodźce. Więź jaka łączy matkę z dzieckiem może być pogłębiana i wzmacniana np. poprzez rozmyślanie o dziecku, mówienie do dziecka, przygotowywanie wyprawki, odpowiednie odżywianie, prawidłowa relacja z partnerem.

W miarę, gdy ciąża jest coraz bardziej zaawansowana relacje z dzieckiem się pogłębiają i matka z niecierpliwością oczekuje dziecka. Bardzo ważne jest optymistyczne podejście  do ciąży i funkcji matki. Jeśli kobieta radzi sobie z różnymi niedogodnościami w czasie ciąży, to również odczuwa to dziecko, ważne by podejście było pozytywne i pozbawione większych stresujących czynników.

Emocje i zachowanie matki po porodzie są też istotne. Niestety kobieta ma w tym czasie do czynienia z wieloma trudnościami np. niedogodnościami fizycznymi związanymi z porodem, karmieniem czy nieprzespanymi nocami. Trudno jest w takich warunkach zachować spokój i nie okazywać emocji, jednak właśnie to  jest potrzebne dziecku.

Uważa się również, że bardzo dobry wpływ na dziecko ma również karmienie naturalne. Dostarcza ono niezbędnych składników odżywczych, ale zapewnia też fizyczną bliskość matki z dzieckiem, daje maleństwu poczucie bezpieczeństwa, które na tym etapie jest bardzo ważne. W pierwszych dniach po porodzie, mleko matki zawiera dużo przeciwciał odpornościowych, które chronią dziecko przed chorobami i zakażeniami bakteryjnymi.

Miłość i troska niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka

Jak wynika z badań mózg dziecka, które otaczane jest miłością i opieką ze strony matki a dziecka zaniedbanego, bardzo się od siebie różnią. Mózg dziecka rośnie i rozwija się, gdy dziecko wchodzi w różne interakcje, gdy płacze, śmieje się rozwijają się połączenia nerwowe, które pokazują mu jak realizować swoje potrzeby. Dziecko, które nie miało dobrych relacji w okresie niemowlęctwa, wczesnego dzieciństwa, jest uboższe w wiele uczuć. Mózg dziecka zaniedbanego, w porównaniu z dzieckiem otoczonym troską, jest mniejszy, ma mniej połączeń nerwowych.

Opieka nad dzieckiem w pierwszych jego latach życia jest bardzo ważna i rzutuje na dalsze jego życie i funkcjonowanie. Mogą tu być zagrożone np. funkcje mózgu – odpowiadające za inteligencję, czy relacje międzyludzkie. Osoby zaniedbywane w dzieciństwie są bardziej skłonne do depresji, napadowych lęków, chorób psychicznych, zaburzeń pamięci. Wielkie zaniedbania mogą prowadzić nawet do nieprawidłowego rozwoju dziecka.

Dzieci zaniedbywane mogą postępować w przyszłości podobnie jak ich rodzice, ponieważ nie mają prawidłowo rozwiniętych funkcji mózgowych.

Co wpływa na rozwój człowieka od momentu poczęcia?
Dziecko

Przemoc fizyczna, emocjonalna, seksualna wyciska na dziecku okropne piętno, które pozostaje do końca życia i może być przyczyną wielu tragedii.

Ból, gniew i lęk, które dziecko nosi w sobie w końcu zacznie się jakoś objawiać. Dzieci maltretowane noszą w sobie poczucie winy  i wstydu, same obciążają się problemami rodziców, uważają, że to one są ich przyczyną. Takie osoby w dorosłym życiu mają zazwyczaj trudności w podejmowaniu decyzji, niedotrzymywaniu obietnic, lęk przed wyrażaniem emocji, uczuć, kompleksy.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More