Pozostałe

Tożsamość płciowa

Kobieta i mężczyzna

Płeć człowieka kształtuje się w łonie matki. Jednym z decydujących czynników jest chromosom zawarty w plemniku. W komórce jajowej zawsze zawarty jest chromosom X, w plemnikach chromosom X lub Y. Jeśli z komórką jajową połączy się plemnik z chromosomem X to będzie dziewczynka, jeżeli plemnik z chromosomem Y- chłopiec. Chromosomy są bardzo ważne, jednak istotne są również hormony. Do 45 dnia życia płodowego, płeć płodu jest niezdefiniowana, płód męski kształtuje się, gdy pojawią się hormony męskie, zwłaszcza testosteron. Jeśli mamy brak działania testosteronu tworzą się żeńskie narządy rozrodcze, takie jak jajniki, macica. Płeć żeńska nazywana jest płcią podstawową.

Biologiczna płeć człowieka

Tożsamość płciowa
Kobieta i mężczyzna

Biologiczna płeć człowieka obejmuje narządy płciowe, wygląd sylwetki, owłosienie, możliwość urodzenia dziecka w przypadku kobiet. W momencie narodzin dziecka wykształcone są wewnętrzne i zewnętrzne cechy płciowe- czyli pierwotne cechy płciowe. W okresie dzieciństwa dochodzi do ustalenia poczucia własnej płci.


Testosteron wpływa również na zachowanie chłopców, którzy szczególnie w dzieciństwie są ruchliwi. Chłopcy w okresie płodowym szybciej rosną i zazwyczaj, gdy się rodzą są więksi i mocniejsi od dziewczynek. Również ich mózgi są większe.

Inne czynniki mające wpływ na poczucie tożsamości płciowej

Poczucie tożsamości płciowej dziecko uzyskuje dość wcześnie, min. poprzez pełną akceptację płci dziecka przez rodziców oraz działania rodziców takie jak ubiór czy podkreślanie różnic związanych z daną płcią. Dziecko widzi również wzorce – rodziców i rówieśników, w jaki sposób się zachowują i np. ubierają. Wpływ społeczeństwa na postrzeganie samego siebie jest bardzo ważny. Podczas zabaw dzieci identyfikują się z daną płcią, odgrywają role mamy, taty. W ten sposób wzmacniają identyfikacje ze swoją płcią.

 Transseksualizm

Transseksualizm wiąże się z niezgodnością między biologiczną budową ciała a psychicznym odczuciem płci. Osoby takie często decydują się na operację zmiany płci, jest to długotrwały proces związany również z podawaniem hormonów.

W Norwegii obowiązuje nowe prawo pozwalające dzieciom na zmianę płci. Dzieci między szóstym a piętnastym rokiem życia mogą decydować o zmianie swojej płci za zgodą swoich rodziców. Po szesnastym roku życia mogą same o tym decydować. W Norwegii nie są wymagane żadne badania medyczne, ani zaświadczenia lekarskie, by podjąć się operacji zmiany płci.

W Polsce zmianę płci dopuszcza się, w przypadku zdiagnozowania transseksualizmu lub interseksualizmu. Interseksualizm występuje wtedy, gdy dana osoba ma cechy obu płci. Zmianę płci dokonuje się dopiero po uzyskaniu pełnoletniości. Wcześniej można rozpocząć  leczenie hormonalne. Przed podjęciem tego długotrwałego procesu należy wykonać szereg badań, udać się do lekarzy specjalistów i poczekać na postawienie diagnozy. Następnie rozpoczyna się kuracja hormonalna, która powoduje min. zmiany fizyczne np. zarost, zmiana wysokości głosu, hormony działają również na psychikę. Później wykonywane są operacje plastyczne.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More