Pozostałe

Tożsamość płciowa

Kobieta i mężczyzna

Płeć człowieka kształtuje się w łonie matki. Jednym z decydujących czynników jest chromosom zawarty w plemniku. W komórce jajowej zawsze zawarty jest chromosom X, w plemnikach chromosom X lub Y. Jeśli z komórką jajową połączy się plemnik z chromosomem X to będzie dziewczynka, jeżeli plemnik z chromosomem Y- chłopiec. Chromosomy są bardzo ważne, jednak istotne są również hormony. Do 45 dnia życia płodowego, płeć płodu jest niezdefiniowana, płód męski kształtuje się, gdy pojawią się hormony męskie, zwłaszcza testosteron. Jeśli mamy brak działania testosteronu tworzą się żeńskie narządy rozrodcze, takie jak jajniki, macica. Płeć żeńska nazywana jest płcią podstawową.

Biologiczna płeć człowieka

Tożsamość płciowa
Kobieta i mężczyzna

Biologiczna płeć człowieka obejmuje narządy płciowe, wygląd sylwetki, owłosienie, możliwość urodzenia dziecka w przypadku kobiet. W momencie narodzin dziecka wykształcone są wewnętrzne i zewnętrzne cechy płciowe- czyli pierwotne cechy płciowe. W okresie dzieciństwa dochodzi do ustalenia poczucia własnej płci.


Testosteron wpływa również na zachowanie chłopców, którzy szczególnie w dzieciństwie są ruchliwi. Chłopcy w okresie płodowym szybciej rosną i zazwyczaj, gdy się rodzą są więksi i mocniejsi od dziewczynek. Również ich mózgi są większe.

Inne czynniki mające wpływ na poczucie tożsamości płciowej

Poczucie tożsamości płciowej dziecko uzyskuje dość wcześnie, min. poprzez pełną akceptację płci dziecka przez rodziców oraz działania rodziców takie jak ubiór czy podkreślanie różnic związanych z daną płcią. Dziecko widzi również wzorce – rodziców i rówieśników, w jaki sposób się zachowują i np. ubierają. Wpływ społeczeństwa na postrzeganie samego siebie jest bardzo ważny. Podczas zabaw dzieci identyfikują się z daną płcią, odgrywają role mamy, taty. W ten sposób wzmacniają identyfikacje ze swoją płcią.

 Transseksualizm

Transseksualizm wiąże się z niezgodnością między biologiczną budową ciała a psychicznym odczuciem płci. Osoby takie często decydują się na operację zmiany płci, jest to długotrwały proces związany również z podawaniem hormonów.

W Norwegii obowiązuje nowe prawo pozwalające dzieciom na zmianę płci. Dzieci między szóstym a piętnastym rokiem życia mogą decydować o zmianie swojej płci za zgodą swoich rodziców. Po szesnastym roku życia mogą same o tym decydować. W Norwegii nie są wymagane żadne badania medyczne, ani zaświadczenia lekarskie, by podjąć się operacji zmiany płci.

W Polsce zmianę płci dopuszcza się, w przypadku zdiagnozowania transseksualizmu lub interseksualizmu. Interseksualizm występuje wtedy, gdy dana osoba ma cechy obu płci. Zmianę płci dokonuje się dopiero po uzyskaniu pełnoletniości. Wcześniej można rozpocząć  leczenie hormonalne. Przed podjęciem tego długotrwałego procesu należy wykonać szereg badań, udać się do lekarzy specjalistów i poczekać na postawienie diagnozy. Następnie rozpoczyna się kuracja hormonalna, która powoduje min. zmiany fizyczne np. zarost, zmiana wysokości głosu, hormony działają również na psychikę. Później wykonywane są operacje plastyczne.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like