Pozostałe

Niedaleko pada jabłko od jabłoni, czyli słów kilka o dziedziczeniu…

Rodzice i dzieci

 

Po swoich przodkach dziedziczymy bardzo wiele cech. Połowę genów dziedziczymy od taty i jego przodków, połowę od mamy i jej rodziny. Nie do końca dziecko jednak po połowie jest do nich podobne. Cechy przekazywane dzieciom ujawniają się w zależności od kombinacji, w jakiej geny danej pary się znajdują.


Niedaleko pada jabłko od jabłoni, czyli słów kilka o dziedziczeniu…
Rodzice i dzieci

Dość często zdarza się, że dziecko bardziej podobne jest do swoich dziadków, niż do rodziców. W procesie podziału komórek następuje wymiana materiału genetycznego. Dużą rolę odgrywają geny dominujące, które górują nad genami recesywnymi, czyli ustępującymi. Ujawniają się właśnie przede wszystkim geny dominujące. Recesywne mogą nie ujawniać się przez kilka pokoleń, dopiero gdy wystąpią w kombinacji z podobnymi genami recesywnymi, to ujawniają się. Przykładem genów dominujących są geny odpowiadające za ciemny kolor oczu, natomiast recesywne odpowiadają za niebieski kolor.

Dziedziczenie inteligencji

Rodzice, którzy dobrze się uczyli w szkole liczą na to, że ich dziecko odziedziczy ich zdolności. Istnieje takie prawdopodobieństwo, jednak nigdy nie mamy  stu- procentowej pewności.

Za inteligencję odpowiada wiele genów. Nasz układ nerwowy tworzony jest przez około dwadzieścia tysięcy genów. Mamy tutaj do czynienia z dziedziczeniem wieloczynnikowym.

Choroby a dziedziczenie

Dziedziczymy po swoich przodkach również choroby. Zdarza się, że choroby „przeskakują” pokolenia. W każdym następnym pokoleniu występuje zmutowany gen, lecz z jakiegoś powodu nie ujawnia się.

Niedaleko pada jabłko od jabłoni, czyli słów kilka o dziedziczeniu…
Łańcuch DNA

Pojawiają się również nowe choroby spowodowane innymi mutacjami genu. Takie mutacje występują podczas formowania się jajeczka lub plemnika, czyli w momencie tworzenia się komórek rozrodczych.

Ostatnio media obiegła ciekawa teoria związana z dziedziczeniem inteligencji, mianowicie podobno to geny matki mają na nią wpływ. Geny pochodzące od matki, trafiają bezpośrednio do kory mózgowej. Gen inteligencji znajduje się w chromosomie X. bardzo ważna jest również więź z matką i poczucie bezpieczeństwa w pierwszych latach życia dziecka.

Geny kształtują inteligencję w 40 do 60 procent, pozostała część zależy od otoczenia i środowiska.

Skłonności do dysleksji i dysortografii dziedziczy się stosunkowo rzadko.

Co ma wpływ na nasz charakter?

Podobno nawet w sześćdziesięciu procentach dziedziczymy charakter, udowodniono, że na nasz temperament a także cechy osobowości wpływają geny. Bardzo ważny jest również wpływ środowiska i wychowanie, a także różne wydarzenia  w naszym życiu.

Dziedziczenie chorób

Oprócz zdolności, cech wyglądu, dziedziczymy również choroby. Niestety wady genetyczne stanowią ryzyko występowania tych chorób w kolejnych pokoleniach. Choroby genetyczne wiążą się np. z błędnym zapisem zawartym w DNA. Zdarza się, że wadliwe geny wcale się nie ujawniają lub choroba przebiega w bardzo łagodny sposób. Niektóre choroby ujawniają się  od urodzenia, inne o wiele później. Już w okresie płodowym diagnostyka prenatalna daje możliwość wykrycie różnych zaburzeń i pozwalają na ewentualne leczenie  w okresie płodowym lub przygotowanie rodzica, do świadomości, że będą mieć chore dziecko.

W jądrach komórkowych znajduje się Kwas deoksyrybonukleinowy – DNA, który jest nośnikiem informacji o budowie wszystkich białek, z których składa się organizm człowieka. Podwójna spirala DNA przechodzi proces upakowania, w ostateczności przyjmuje postać chromosomu. Zmiany w genach mogą prowadzić do wywołania chorób.

Możemy mieć do czynienia z mutacjami jednogenowymi, które powstają w komórkach somatycznych lub rozrodczych, są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wady te przekazywane są na kilka sposobów.

Wyróżniamy:

  • Mutacje autosomalne dominujące- nie związane z płcią, choroba  ujawnia się u osób, u których występuje nawet tylko jeden nieprawidłowy wariant genetyczny u tzw. heterozygot. Zazwyczaj w chorobach tego typu dochodzi do uszkodzenia białek strukturalnych. Przykładem chorób związanych z tego rodzaju mutacjami są:
     wielotorbielowatość nerek, zespół Marfana,  zespół Aperta.
  •  Aberracje chromosomowe – czyli zaburzenia struktury chromosomów, które powstają w np. w wyniku pęknięcia chromosomu i powstanie nieprawidłowych konfiguracji.
  • Dziedziczenie mutacji recesywnych związanych z chromosomem X. Zazwyczaj , gdy matka jest nosicielką, to połowa potomstwa męskiego jest chora, a połowa dzieci płci żeńskiej może być nosicielkami. Przykładem chorób związanych z takim dziedziczeniem jest np. hemofilia, daltonizm,  zespół Blocha- Sulzbergera, zespół Retta, dystrofia mięśniowa Duchenne’a.
  •  Dziedziczenie mitochondrialne – choroby spowodowane mutacjami w jądrowym DNA, schorzenia są dziedziczone tylko po matce przez obie płcie. Przykładem są: kardiomiopatie, zaburzenia neurologiczne.
  • Choroby dziedziczone poligenowo– związane są nie tylko z chorobą przenoszoną w genach, ale również uwarunkowań środowiskowych. Ważne jest wczesne wykrycie danego schorzenia i właściwa profilaktyka. Choroby dziedziczone poligenowo to np.: rozszczep wargi i podniebienia, rozszczep kręgosłupa, padaczka, cukrzyca, choroby alergiczne.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More