Pozostałe

Niedaleko pada jabłko od jabłoni, czyli słów kilka o dziedziczeniu…

Rodzice i dzieci

 

Po swoich przodkach dziedziczymy bardzo wiele cech. Połowę genów dziedziczymy od taty i jego przodków, połowę od mamy i jej rodziny. Nie do końca dziecko jednak po połowie jest do nich podobne. Cechy przekazywane dzieciom ujawniają się w zależności od kombinacji, w jakiej geny danej pary się znajdują.


Niedaleko pada jabłko od jabłoni, czyli słów kilka o dziedziczeniu…
Rodzice i dzieci

Dość często zdarza się, że dziecko bardziej podobne jest do swoich dziadków, niż do rodziców. W procesie podziału komórek następuje wymiana materiału genetycznego. Dużą rolę odgrywają geny dominujące, które górują nad genami recesywnymi, czyli ustępującymi. Ujawniają się właśnie przede wszystkim geny dominujące. Recesywne mogą nie ujawniać się przez kilka pokoleń, dopiero gdy wystąpią w kombinacji z podobnymi genami recesywnymi, to ujawniają się. Przykładem genów dominujących są geny odpowiadające za ciemny kolor oczu, natomiast recesywne odpowiadają za niebieski kolor.

Dziedziczenie inteligencji

Rodzice, którzy dobrze się uczyli w szkole liczą na to, że ich dziecko odziedziczy ich zdolności. Istnieje takie prawdopodobieństwo, jednak nigdy nie mamy  stu- procentowej pewności.

Za inteligencję odpowiada wiele genów. Nasz układ nerwowy tworzony jest przez około dwadzieścia tysięcy genów. Mamy tutaj do czynienia z dziedziczeniem wieloczynnikowym.

Choroby a dziedziczenie

Dziedziczymy po swoich przodkach również choroby. Zdarza się, że choroby „przeskakują” pokolenia. W każdym następnym pokoleniu występuje zmutowany gen, lecz z jakiegoś powodu nie ujawnia się.

Niedaleko pada jabłko od jabłoni, czyli słów kilka o dziedziczeniu…
Łańcuch DNA

Pojawiają się również nowe choroby spowodowane innymi mutacjami genu. Takie mutacje występują podczas formowania się jajeczka lub plemnika, czyli w momencie tworzenia się komórek rozrodczych.

Ostatnio media obiegła ciekawa teoria związana z dziedziczeniem inteligencji, mianowicie podobno to geny matki mają na nią wpływ. Geny pochodzące od matki, trafiają bezpośrednio do kory mózgowej. Gen inteligencji znajduje się w chromosomie X. bardzo ważna jest również więź z matką i poczucie bezpieczeństwa w pierwszych latach życia dziecka.

Geny kształtują inteligencję w 40 do 60 procent, pozostała część zależy od otoczenia i środowiska.

Skłonności do dysleksji i dysortografii dziedziczy się stosunkowo rzadko.

Co ma wpływ na nasz charakter?

Podobno nawet w sześćdziesięciu procentach dziedziczymy charakter, udowodniono, że na nasz temperament a także cechy osobowości wpływają geny. Bardzo ważny jest również wpływ środowiska i wychowanie, a także różne wydarzenia  w naszym życiu.

Dziedziczenie chorób

Oprócz zdolności, cech wyglądu, dziedziczymy również choroby. Niestety wady genetyczne stanowią ryzyko występowania tych chorób w kolejnych pokoleniach. Choroby genetyczne wiążą się np. z błędnym zapisem zawartym w DNA. Zdarza się, że wadliwe geny wcale się nie ujawniają lub choroba przebiega w bardzo łagodny sposób. Niektóre choroby ujawniają się  od urodzenia, inne o wiele później. Już w okresie płodowym diagnostyka prenatalna daje możliwość wykrycie różnych zaburzeń i pozwalają na ewentualne leczenie  w okresie płodowym lub przygotowanie rodzica, do świadomości, że będą mieć chore dziecko.

W jądrach komórkowych znajduje się Kwas deoksyrybonukleinowy – DNA, który jest nośnikiem informacji o budowie wszystkich białek, z których składa się organizm człowieka. Podwójna spirala DNA przechodzi proces upakowania, w ostateczności przyjmuje postać chromosomu. Zmiany w genach mogą prowadzić do wywołania chorób.

Możemy mieć do czynienia z mutacjami jednogenowymi, które powstają w komórkach somatycznych lub rozrodczych, są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wady te przekazywane są na kilka sposobów.

Wyróżniamy:

  • Mutacje autosomalne dominujące- nie związane z płcią, choroba  ujawnia się u osób, u których występuje nawet tylko jeden nieprawidłowy wariant genetyczny u tzw. heterozygot. Zazwyczaj w chorobach tego typu dochodzi do uszkodzenia białek strukturalnych. Przykładem chorób związanych z tego rodzaju mutacjami są:
     wielotorbielowatość nerek, zespół Marfana,  zespół Aperta.
  •  Aberracje chromosomowe – czyli zaburzenia struktury chromosomów, które powstają w np. w wyniku pęknięcia chromosomu i powstanie nieprawidłowych konfiguracji.
  • Dziedziczenie mutacji recesywnych związanych z chromosomem X. Zazwyczaj , gdy matka jest nosicielką, to połowa potomstwa męskiego jest chora, a połowa dzieci płci żeńskiej może być nosicielkami. Przykładem chorób związanych z takim dziedziczeniem jest np. hemofilia, daltonizm,  zespół Blocha- Sulzbergera, zespół Retta, dystrofia mięśniowa Duchenne’a.
  •  Dziedziczenie mitochondrialne – choroby spowodowane mutacjami w jądrowym DNA, schorzenia są dziedziczone tylko po matce przez obie płcie. Przykładem są: kardiomiopatie, zaburzenia neurologiczne.
  • Choroby dziedziczone poligenowo– związane są nie tylko z chorobą przenoszoną w genach, ale również uwarunkowań środowiskowych. Ważne jest wczesne wykrycie danego schorzenia i właściwa profilaktyka. Choroby dziedziczone poligenowo to np.: rozszczep wargi i podniebienia, rozszczep kręgosłupa, padaczka, cukrzyca, choroby alergiczne.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Religia Wiedza Tajemna

Kim jest Bóg według Biblii?

post-image

W jednym z największych bastionów katolicyzmu wiedza o tym, kim jest Bóg według Biblii, powinna być szeroko znana. Powinna, ale czy tak jest? Pomimo tego, że w Polsce ochrzczonych jest niemalże 33 milionów ludzi, a deklarację przynależności do Kościoła Katolickiego składa ok. 95 procent Polaków, to duża część wiernych zna Biblię raczej pobieżnie albo i wcale. No ale szczerze powiedziawszy, kto by tam miał czas, na dociekanie natury biblijnego Boga. Ksiądz w kościele zapewnia, że Bóg nas kocha, bo po prostu jest miłościwy. Czy tak jest faktycznie? Jakiego Boga przedstawia Biblia? Sprawdźmy!

Wierzę w to, że jest duża grupa osób, którym choć raz w życiu przeszło przez myśl, dlaczego tak miłościwy Bóg, wymyślił tak okrutny sposób odkupienia naszych win (a raczej win Adama i Ewy) i pozwolił zabić swojego syna. Co prawda, syn zmartwychwstał, jednak przeżycie horroru w czasie drogi krzyżowej nie podlega żadnej wątpliwości. Dlaczego Bóg rozegrał…


Może Cię zainteresować:

Read More
Astrologia Koniec świata Zakazana wiedza

Rok 2020 – czas na nowe początki i wielkie zmiany!

post-image

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe energie i zmiany. Jednak jak pokazuje astrologia, rok 2020 będzie pod tym względem rokiem wyjątkowym. Nad naszymi głowami będzie się bowiem rozgrywać wspólny i znamienny w skutkach taniec, wyjątkowych planet Układu Słonecznego. Zasieje on energetyczne ziarna, których plony będziemy zbierać przez wiele następnych lat. Co dokładnie będzie się działo w 2020 roku? Jak przygotować się do rozpoczęcia nowych cykli?

Koniunkcja Saturna, Jowisza i Plutona – taniec nad przepaścią

Zjawiskiem, które czyni rok 2020 tak wyjątkowym, będą koniunkcje trzech planet: Jowisza, Saturna i Plutona. Co to oznacza? Koniunkcjami w astrologii określa się spotkanie konkretnych ciał niebieskich w tym samym stopniu danego znaku zodiaku. Uważa się to za zakończenie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego. W tym roku mamy do czynienia z koniunkcjami, które dotyczą wymienionych powyżej planet. Kończą one i rozpoczynają długie, bo liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat cykle. Dlatego…


Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More