Connect with us

Hi, what are you looking for?

Pozostałe

Żywność genetycznie modyfikowana a przyszłe pokolenia

Żywność GMO
Żywność GMO

Obecnie naukowcy są w stanie stworzyć żywność GMO. Jest to jedzenie „zaprojektowane” w laboratorium. Rośliny modyfikowane genetycznie są bardziej wytrzymałe na  różne warunki transportu, szybciej również rosną i rozwijają się. Rośliny takie łatwiej dostosowują się do gorszej gleby, są bardziej dorodne i kolorowe, długo zachowują świeżość. Naukowcy pracujący nad tym typem żywności uważają, że w ten sposób można rozwiązać problem głodu na świecie. Pierwszą rośliną zmodyfikowaną genetycznie był tytoń, pomidory natomiast były pierwszymi produktami, które trafiły do sprzedaży. Każdy człowiek słysząc o tego typu jedzeniu, zastanawia się do czego prowadzi postęp naukowy i technologiczny? Z jednej  strony niesie wiele rozwiązań i udogodnień, z drugiej zagrożenia i niepewność związaną z przyszłością.

Żywność genetycznie modyfikowana a przyszłe pokolenia

Żywność GMO

Między naukowcami istnieje spór, ponieważ część z nich uważa, że GMO jest nieszkodliwa, druga część jest przeciwnego zdania. Pierwsza strona uważa, że rośliny GMO są zdrowe, tańsze i nie będą źle wpływały na nasze zdrowie. To oni współpracują z firmami, które produkują właśnie taką żywność.

Przeciwnicy, uważają, że mimo braku dowodów na szkodliwość żywności GMO na nasze zdrowie, nie mamy pewności, że po pewnym czasie jedzenia takich produktów, nie będzie miało złego wpływu na nasz organizm. Tak jest bowiem w przypadku różnych substancji np. palenia tytoniu.

Badania na myszach karmionych modyfikowaną kukurydzą, wykazały że w dalszych pokoleniach obniża się płodność tych zwierząt. Tak więc zadawane jest pytanie, jak długodystansowe spożywanie żywności zmutowanej genetycznie wpływa na organizm.

W Polsce na szczęście dalej modna jest żywność ekologiczna, która hodowana jest w normalnych warunkach, jest droższa ale za to mamy pewność jej pochodzenia i właściwości.

Co jeść, a czego unikać

Właściwe odżywianie sprzyja dobremu samopoczuciu. To co jemy wpływa na nasze zdrowie, witalność, inteligencję, wygląd i sen. Naukowcy udowodniają, że złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do problemów emocjonalnych lub psychicznych np. depresji, czy załamaniom nerwowym.

Cukier a nadpobudliwość

Prawie każdy lubi łakocie, słodycze. Trudno w to uwierzyć, ale słodycze obniżają nastrój. Osoby smutne, z problemami sięgają często po coś słodkiego, by poprawić sobie humor, nie zdają sobie jednak sprawy, że tym samym wpływają niekorzystnie na swój nastrój. Bardzo wiele produktów zawiera cukier, nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nadmiar słodkości może nawet prowadzić do wybuchów agresji.

Żywność genetycznie modyfikowana a przyszłe pokolenia

Słodycze

Rodzice często dają swoim dzieciom słodycze do szkoły, zdarza się, że śniadanie zastępują  batoniki i kolorowa, bąbelkowa woda. Cukier znajduje się w prawie wszystkich produktach spożywczych. Praktycznie większość dzieci zjada nadmiar cukru.

Badania naukowe wykazały, że nadmiar cukru w diecie prowadzi do nadpobudliwości ruchowej, trudnościach w koncentracji, ma wpływ na iloraz inteligencji.

Poranna kawa

Kofeina jest znana prawie każdemu, niektórzy są od niej po prostu uzależnieni. Spora ilość  kofeiny wprowadza nas w stan euforii i pobudzenia, jednak działa to na krótki czas, później czujemy się szybko zmęczeni.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Żywność genetycznie modyfikowana a przyszłe pokolenia

Kawa mielona

Kawa ma dobry wpływ na mózg, ponieważ poprawia nam się koncentracja  i zdolności intelektualne, jednak jeśli jej nadużywamy, to może nam zaszkodzić. Napój ten może łagodzić np. bóle migrenowe, podobno również regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona  oraz cukrzycę typu2. Wiele osób rozpoczyna dzień od filiżanki kawy, w inny sposób nie wyobrażają sobie poranka.

Czym karmić nasz mózg?

Pożywienie wpływa na stan naszego organizmu oraz na samopoczucie,  możemy poprzez odpowiednią dietę poprawić naszą sprawność intelektualną. Niektóre produkty wpływają na nasze zdolności poznawcze, lepsze samopoczucie, spowalniają proces starzenia. Warto więc posiadać taką wiedzę, by wspomóc swój organizm.

 Na prace mózgu ma wpływ glukoza, posiłki zjadane regularnie dostarczają mózgowi dopływ „paliwa”. Urozmaicona dieta ma wpływ na lepsze wyniki w nauce. Niewątpliwie niedobór żelaza powoduje uczucie zmęczenia, trudności z koncentracją uwagi. Również niski poziom magnezu sprawia, że człowiek jest rozdrażniony i senny.

Nasz mózg wymaga sporej ilości tlenu, białka, tłuszczów, witamin C, A, E, B a także składników mineralnych. Składniki te powinny być dostarczane regularnie, ponieważ mózg nie potrafi magazynować zapasów.

Bardzo dobrze na mózg wpływają kwasy omega – 3, które mają wpływ na jakość połączenie między neuronami. Warto więc spożywać ryby i owoce morza, lub tran w postaci kapsułek. Wpływ na prawidłową pracę neuronów, ma również lecytyna znajdująca się w orzeszkach ziemnych, kiełkach pszenicy czy soi oraz w żółtkach jaj.  Poprawia ona przenoszenie impulsów nerwowych między neuronami.

Badania naukowe wykazują, ze dzieci karmione piersią wykazują większy iloraz inteligencji w porównaniu z dziećmi karmionymi sztucznym mlekiem. Również zdrowe posiłki przygotowywane w domu pozytywnie wpływają na dziecko, najlepiej unikać zupek i dań ze słoiczków.

Produkty pogarszające nastrój

Większość z nas kocha słodycze. Ciastka i inne łakocie powodują wzrost glukozy we krwi, to dodaje nam energii, jednak poziom cukru szybko opada  i tak też znika radość. Napoje energetyczne również dodadzą nam na pewien czas energii, jednak działania te są  krótkotrwale, a później mogą wystąpić nawet stany depresyjne.

Alkohol wpływa niekorzystnie na układ nerwowy. Najpierw człowiek czuje się wesoły, jednak później zmienia się nasze myślenie i emocje. Alkohol wzmaga uczucie lęku, przygnębienia. Objawy te występują zwłaszcza następnego dnia.

Należy pamiętać, że alkohol zabija szare komórki. Długofalowe picie na pewno wpłynie na mózg. Zmiany te będą dotyczyły rejonów odpowiedzialnych za  uczenie się, pamięć krótkotrwałą czy też koordynowanie ruchów. Alkohol jest neurotoksyczny, zatruwa mózg. Osoby pijące ciągle alkohol są bardziej podatne na raka, może nastąpić zachwianie równowagi hormonalnej. Warto więc przemyśleć to i unikać regularnego picia alkoholu.

Advertisement. Scroll to continue reading.
ZOBACZ / NAPISZ KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

Iluminaci

Gospodarka globalna, transformacja energetyczna i społeczeństwa międzykulturowe… Czy taka ma być recepta na nowy porządek światowy? Czy w takim „porządku” będzie jeszcze miejsce dla...

UFO

W Polsce temat UFO jest od wielu lat szeroko dyskutowany. Rzekome obserwacje niezidentyfikowanych obiektów latających były zgłaszane w całym kraju i często towarzyszyły im...

Religia

Religie istnieją od wieków, a każda z nich ma unikalną historię. Od najwcześniejszych znanych praktyk duchowych po współczesne religie, oto niektóre z najbardziej starożytnych...

Religia

Religia jest ważnym elementem kultury ludzkiej, który wpływa na wszystkie aspekty życia. Zróżnicowanie religijne ludności świata jest jednym z najbardziej widocznych i znaczących aspektów...

Koniec świata

Biblia jest dla wielu ludzi źródłem pociechy i inspiracji. Dla niektórych jest również źródłem strachu i lęku. Biblia mówi o końcu świata, wydarzeniu, które...

Koniec świata

 Koncepcja końca świata jest znana od wieków, a w historii pojawiło się wiele proroctw i przepowiedni. Od Nostradamusa po Babę Wangę, ludzie spekulowali na...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama