Pozostałe

Żywność genetycznie modyfikowana a przyszłe pokolenia

Żywność GMO

Obecnie naukowcy są w stanie stworzyć żywność GMO. Jest to jedzenie „zaprojektowane” w laboratorium. Rośliny modyfikowane genetycznie są bardziej wytrzymałe na  różne warunki transportu, szybciej również rosną i rozwijają się. Rośliny takie łatwiej dostosowują się do gorszej gleby, są bardziej dorodne i kolorowe, długo zachowują świeżość. Naukowcy pracujący nad tym typem żywności uważają, że w ten sposób można rozwiązać problem głodu na świecie. Pierwszą rośliną zmodyfikowaną genetycznie był tytoń, pomidory natomiast były pierwszymi produktami, które trafiły do sprzedaży. Każdy człowiek słysząc o tego typu jedzeniu, zastanawia się do czego prowadzi postęp naukowy i technologiczny? Z jednej  strony niesie wiele rozwiązań i udogodnień, z drugiej zagrożenia i niepewność związaną z przyszłością.

Żywność genetycznie modyfikowana a przyszłe pokolenia
Żywność GMO

Między naukowcami istnieje spór, ponieważ część z nich uważa, że GMO jest nieszkodliwa, druga część jest przeciwnego zdania. Pierwsza strona uważa, że rośliny GMO są zdrowe, tańsze i nie będą źle wpływały na nasze zdrowie. To oni współpracują z firmami, które produkują właśnie taką żywność.


Przeciwnicy, uważają, że mimo braku dowodów na szkodliwość żywności GMO na nasze zdrowie, nie mamy pewności, że po pewnym czasie jedzenia takich produktów, nie będzie miało złego wpływu na nasz organizm. Tak jest bowiem w przypadku różnych substancji np. palenia tytoniu.

Badania na myszach karmionych modyfikowaną kukurydzą, wykazały że w dalszych pokoleniach obniża się płodność tych zwierząt. Tak więc zadawane jest pytanie, jak długodystansowe spożywanie żywności zmutowanej genetycznie wpływa na organizm.

W Polsce na szczęście dalej modna jest żywność ekologiczna, która hodowana jest w normalnych warunkach, jest droższa ale za to mamy pewność jej pochodzenia i właściwości.

Co jeść, a czego unikać

Właściwe odżywianie sprzyja dobremu samopoczuciu. To co jemy wpływa na nasze zdrowie, witalność, inteligencję, wygląd i sen. Naukowcy udowodniają, że złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do problemów emocjonalnych lub psychicznych np. depresji, czy załamaniom nerwowym.

Cukier a nadpobudliwość

Prawie każdy lubi łakocie, słodycze. Trudno w to uwierzyć, ale słodycze obniżają nastrój. Osoby smutne, z problemami sięgają często po coś słodkiego, by poprawić sobie humor, nie zdają sobie jednak sprawy, że tym samym wpływają niekorzystnie na swój nastrój. Bardzo wiele produktów zawiera cukier, nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nadmiar słodkości może nawet prowadzić do wybuchów agresji.

Żywność genetycznie modyfikowana a przyszłe pokolenia
Słodycze

Rodzice często dają swoim dzieciom słodycze do szkoły, zdarza się, że śniadanie zastępują  batoniki i kolorowa, bąbelkowa woda. Cukier znajduje się w prawie wszystkich produktach spożywczych. Praktycznie większość dzieci zjada nadmiar cukru.

Badania naukowe wykazały, że nadmiar cukru w diecie prowadzi do nadpobudliwości ruchowej, trudnościach w koncentracji, ma wpływ na iloraz inteligencji.

Poranna kawa

Kofeina jest znana prawie każdemu, niektórzy są od niej po prostu uzależnieni. Spora ilość  kofeiny wprowadza nas w stan euforii i pobudzenia, jednak działa to na krótki czas, później czujemy się szybko zmęczeni.

Żywność genetycznie modyfikowana a przyszłe pokolenia
Kawa mielona

Kawa ma dobry wpływ na mózg, ponieważ poprawia nam się koncentracja  i zdolności intelektualne, jednak jeśli jej nadużywamy, to może nam zaszkodzić. Napój ten może łagodzić np. bóle migrenowe, podobno również regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona  oraz cukrzycę typu2. Wiele osób rozpoczyna dzień od filiżanki kawy, w inny sposób nie wyobrażają sobie poranka.

Czym karmić nasz mózg?

Pożywienie wpływa na stan naszego organizmu oraz na samopoczucie,  możemy poprzez odpowiednią dietę poprawić naszą sprawność intelektualną. Niektóre produkty wpływają na nasze zdolności poznawcze, lepsze samopoczucie, spowalniają proces starzenia. Warto więc posiadać taką wiedzę, by wspomóc swój organizm.

 Na prace mózgu ma wpływ glukoza, posiłki zjadane regularnie dostarczają mózgowi dopływ „paliwa”. Urozmaicona dieta ma wpływ na lepsze wyniki w nauce. Niewątpliwie niedobór żelaza powoduje uczucie zmęczenia, trudności z koncentracją uwagi. Również niski poziom magnezu sprawia, że człowiek jest rozdrażniony i senny.

Nasz mózg wymaga sporej ilości tlenu, białka, tłuszczów, witamin C, A, E, B a także składników mineralnych. Składniki te powinny być dostarczane regularnie, ponieważ mózg nie potrafi magazynować zapasów.

Bardzo dobrze na mózg wpływają kwasy omega – 3, które mają wpływ na jakość połączenie między neuronami. Warto więc spożywać ryby i owoce morza, lub tran w postaci kapsułek. Wpływ na prawidłową pracę neuronów, ma również lecytyna znajdująca się w orzeszkach ziemnych, kiełkach pszenicy czy soi oraz w żółtkach jaj.  Poprawia ona przenoszenie impulsów nerwowych między neuronami.

Badania naukowe wykazują, ze dzieci karmione piersią wykazują większy iloraz inteligencji w porównaniu z dziećmi karmionymi sztucznym mlekiem. Również zdrowe posiłki przygotowywane w domu pozytywnie wpływają na dziecko, najlepiej unikać zupek i dań ze słoiczków.

Produkty pogarszające nastrój

Większość z nas kocha słodycze. Ciastka i inne łakocie powodują wzrost glukozy we krwi, to dodaje nam energii, jednak poziom cukru szybko opada  i tak też znika radość. Napoje energetyczne również dodadzą nam na pewien czas energii, jednak działania te są  krótkotrwale, a później mogą wystąpić nawet stany depresyjne.

Alkohol wpływa niekorzystnie na układ nerwowy. Najpierw człowiek czuje się wesoły, jednak później zmienia się nasze myślenie i emocje. Alkohol wzmaga uczucie lęku, przygnębienia. Objawy te występują zwłaszcza następnego dnia.

Należy pamiętać, że alkohol zabija szare komórki. Długofalowe picie na pewno wpłynie na mózg. Zmiany te będą dotyczyły rejonów odpowiedzialnych za  uczenie się, pamięć krótkotrwałą czy też koordynowanie ruchów. Alkohol jest neurotoksyczny, zatruwa mózg. Osoby pijące ciągle alkohol są bardziej podatne na raka, może nastąpić zachwianie równowagi hormonalnej. Warto więc przemyśleć to i unikać regularnego picia alkoholu.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More