Connect with us

Hi, what are you looking for?

Pozostałe

Kolor skóry a ewolucja

Rasa czarna
Rasa czarna

Nasi przodkowie mieli jasną skórę, całe ciało było pokryte owłosieniem. Gdy jednak zaczął przeszkadzać np. ciepły klimat, owłosienie zaczęło znikać. Aby chronić się przed słońcem, skóra naszych przodków produkowała coraz więcej melaniny, która działa jak filtr przeciwsłoneczny. Tak więc na obszarach tropikalnych mieszkały ciemnoskóre gatunki człekokształtnych. Skóra ich przybrała postać brązową, która umożliwiała przepuszczanie promieni UV, a przez to wytwarzanie przez organizm witaminy D.

Kolor skóry a ewolucja

Praprzodek

Praprzodkowie pochodzili z Afryki, mieli brązową skórę. Wędrowali oni w inne miejsca, gdzie było o wiele mniej słońca. Stopniowo tracili pigmentację. Na północy Europy stali się białymi ludźmi, ten proces był długotrwały. Ludzie północy są biali, a ich skóra wystawiona na długotrwale opalanie ulega poparzeniom.

Naukowcy twierdzą również, że zmiana koloru skóry Europejczyków mogła być spowodowana spożywaniem większej ilości produktów zbożowych, które nie dostarczają witaminy D.

Od czego zależy kolor skóry?

Kolor skóry zależy oczywiście od genów naszych przodków a także melaniny. Pigment ten produkują komórki skóry zwane melanocytami, które znajdują się w naskórku. U osób z jasną karnacją dominuje feomelanina, zaś u osób       z ciemną karnacją eumelanina. Siła promieni słonecznych wpływa na aktywność melaniny w organizmie.

Rasy ludzkie

Jeśli chcemy wyodrębnić różnice między rasami, należy wspomnieć nie tylko inny kolor skóry ale również inny kształt twarzy.

Wyróżnia się trzy podstawowe rasy:

Rasa biała charakteryzuje się niewielką ilością barwnika w skórze. Ludzie rasy białej mają jasne oczy i włosy oraz wąski nos.

Ludzie rasy czarnej mają ciemną skórę, która jest efektem dużej ilości barwnika w skórze. Mają ciemne oczy i włosy oraz szeroki, płaski nos.

Kolor skóry a ewolucja

Rasa czarna

Rasa żółta charakteryzuje się średnią ilością barwnika w skórze. Osoby te mają niski wzrost, czarne oczy i ciemne, proste włosy. Mają również wąską szparę oczną oraz płaską twarz.

Białe anioły

Mianem Białych Aniołów często określa się albinosów. Są to osoby o białych włosach, brwiach i rzęsach. Ich skóra jest również bardzo jasna, wręcz przeźroczysta.  Bardzo źle znoszą słońce. Mają zazwyczaj słaby wzrok. Bielactwo wrodzone czyli albinizm jest to dziedziczny brak lub niedobór barwnika. Występuje on u wszystkich ras ludzkich. Oczywiście u rasy ciemnej jest on najbardziej widoczny.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Przyczyną bielactwa wrodzonego jest niemożności wytwarzania melaniny. Jest to choroba dziedziczna, tak więc matka i ojciec, lub jedno z nich jest nosicielem wadliwego genu. Czasem dopiero w którymś z kolei pokoleniu ta choroba się ujawnia.

Albinizm oczno – skórny charakteryzuje się całkowitym brakiem lub obniżoną ilością melaniny w skórze. Często występuje głęboka wada wzroku, oczopląs.

Możemy wyróżnić również odmianę żółtą albinizmu oczno – skórnego. Dojrzewanie melaniny następuje w późniejszych etapach rozwoju. Włosy, skóra i oczy przybierają barwę kremową, żółtą lub brązową.

Albinosi są prześladowani, ponieważ szamani np. w Tanzanii uważają, że talizmany wykonane z ich ciał mają magiczną moc. Właśnie dlatego poluje się na albinosów, odcina się im kończyny, profanuje groby, tyko po to by zdobyć cenne fragmenty ciał. Ich włosy wplata się w rybackie sieci,  by złowić jak najwięcej ryb. Bardzo dużo osób dotkniętych bielactwem traci życie, jest prześladowanych.

Uprzedzenia do różnych ras

Rasizm to uprzedzenia do ludzi należących do innej rasy. Obecnie walczy się z taką postawą, jednak mimo to ma swoich zwolenników. Zwłaszcza przed II wojną światową właśnie takie podejście było popularne wśród badaczy i polityków. To oni uważali wyższość jednej rasy nad drugą. Taką właśnie tezę wyznawali naziści, uważając się za rasę aryjską, która miała przewyższać innych. Najbardziej niebezpieczni byli dla nich, jak uważali – Żydzi oraz Słowianie, dlatego też masowo zaczęli ich zabijać. Ideologia ta staje się podstawą do manipulowania opinią publiczną. Dążono do tego by rasa aryjska była czysta i nie łączyła się z innymi narodowościami.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Pangolin

    1 maja, 2017 at 11:16 am

    Jeśli jest jeden rodzić jest biały a drugi czarny i z ich zwiąku urodzi się białe dziecko, czy będzie ono uważane za osobę białą czy czarną? To jest bardzo ważne, bo jeśli wejdzie w kłótnię z czarnym, może być zamknięte do więzienia na długie lata za rasizm, a tym czysem jest też osobą czarną, czyli nie może być rasistą względem czarnych. Kiedy mówi się w polskim prawie o rasiźmie, najpierw musimy wyjaśnić kto jest czarny o kto biały?
    W RPA w czasie apartheidu chińczycy byli dyskryminowani na równi z Murzynami a Japończycy nie. To bardzo śmieszne, bo kiedy policjant zatrzymał przedstawiciela rasy żółtej, musiał najpierw sprawdzić czy to przypadkiem nie Japończyk?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

[Materiał zewnętrzny]

Zbliżająca się Pierwsza Komunia Święta to szczególny czas nie tylko dla dzieci komunijnych, ale również na ich rodziców, na których ciąży obowiązek odpowiedniego przygotowania...

Pozostałe

Sprawdź, co o pandemii uważają polscy publicyści, dziennikarze, psycholog oraz LEKARZE. W filmie redaktorów portalu PCh24.pl pt. Nowa Nienormalność do głosu doszli Ci, którzy...

Pozostałe

Wielka Piramida w Gizie jako jeden z cudów świata jest obiektem zainteresowania wielu naukowców. W ostatnim czasie badacze ujawnili, że Piramida ma zdolność koncentrowania...

Koniec świata

Lęk to najpewniej jedna z tych emocji, która wielu z nas towarzyszy już od kilku miesięcy. Boimy się o zdrowie swoje i swoich najbliższych....

Pozostałe

Źródła zakazanej wiedzy – gdzie ich szukać? Już od jakiegoś czasu mówi się o globalnym przebudzeniu i gwałtownym wzroście świadomości ludzi. Czy faktycznie tak...

Pozostałe

Historia to nauka, a co za tym idzie, jest czymś, co może być środkiem do wyjaśniania świata. Bada ona przeszłość w wielu kontekstach i...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama