Pozostałe

Kolor skóry a ewolucja

Rasa czarna

Nasi przodkowie mieli jasną skórę, całe ciało było pokryte owłosieniem. Gdy jednak zaczął przeszkadzać np. ciepły klimat, owłosienie zaczęło znikać. Aby chronić się przed słońcem, skóra naszych przodków produkowała coraz więcej melaniny, która działa jak filtr przeciwsłoneczny. Tak więc na obszarach tropikalnych mieszkały ciemnoskóre gatunki człekokształtnych. Skóra ich przybrała postać brązową, która umożliwiała przepuszczanie promieni UV, a przez to wytwarzanie przez organizm witaminy D.

Kolor skóry a ewolucja
Praprzodek

Praprzodkowie pochodzili z Afryki, mieli brązową skórę. Wędrowali oni w inne miejsca, gdzie było o wiele mniej słońca. Stopniowo tracili pigmentację. Na północy Europy stali się białymi ludźmi, ten proces był długotrwały. Ludzie północy są biali, a ich skóra wystawiona na długotrwale opalanie ulega poparzeniom.


Naukowcy twierdzą również, że zmiana koloru skóry Europejczyków mogła być spowodowana spożywaniem większej ilości produktów zbożowych, które nie dostarczają witaminy D.

Od czego zależy kolor skóry?

Kolor skóry zależy oczywiście od genów naszych przodków a także melaniny. Pigment ten produkują komórki skóry zwane melanocytami, które znajdują się w naskórku. U osób z jasną karnacją dominuje feomelanina, zaś u osób       z ciemną karnacją eumelanina. Siła promieni słonecznych wpływa na aktywność melaniny w organizmie.

Rasy ludzkie

Jeśli chcemy wyodrębnić różnice między rasami, należy wspomnieć nie tylko inny kolor skóry ale również inny kształt twarzy.

Wyróżnia się trzy podstawowe rasy:

Rasa biała charakteryzuje się niewielką ilością barwnika w skórze. Ludzie rasy białej mają jasne oczy i włosy oraz wąski nos.

Ludzie rasy czarnej mają ciemną skórę, która jest efektem dużej ilości barwnika w skórze. Mają ciemne oczy i włosy oraz szeroki, płaski nos.

Kolor skóry a ewolucja
Rasa czarna

Rasa żółta charakteryzuje się średnią ilością barwnika w skórze. Osoby te mają niski wzrost, czarne oczy i ciemne, proste włosy. Mają również wąską szparę oczną oraz płaską twarz.

Białe anioły

Mianem Białych Aniołów często określa się albinosów. Są to osoby o białych włosach, brwiach i rzęsach. Ich skóra jest również bardzo jasna, wręcz przeźroczysta.  Bardzo źle znoszą słońce. Mają zazwyczaj słaby wzrok. Bielactwo wrodzone czyli albinizm jest to dziedziczny brak lub niedobór barwnika. Występuje on u wszystkich ras ludzkich. Oczywiście u rasy ciemnej jest on najbardziej widoczny.

Przyczyną bielactwa wrodzonego jest niemożności wytwarzania melaniny. Jest to choroba dziedziczna, tak więc matka i ojciec, lub jedno z nich jest nosicielem wadliwego genu. Czasem dopiero w którymś z kolei pokoleniu ta choroba się ujawnia.

Albinizm oczno – skórny charakteryzuje się całkowitym brakiem lub obniżoną ilością melaniny w skórze. Często występuje głęboka wada wzroku, oczopląs.

Możemy wyróżnić również odmianę żółtą albinizmu oczno – skórnego. Dojrzewanie melaniny następuje w późniejszych etapach rozwoju. Włosy, skóra i oczy przybierają barwę kremową, żółtą lub brązową.

Albinosi są prześladowani, ponieważ szamani np. w Tanzanii uważają, że talizmany wykonane z ich ciał mają magiczną moc. Właśnie dlatego poluje się na albinosów, odcina się im kończyny, profanuje groby, tyko po to by zdobyć cenne fragmenty ciał. Ich włosy wplata się w rybackie sieci,  by złowić jak najwięcej ryb. Bardzo dużo osób dotkniętych bielactwem traci życie, jest prześladowanych.

Uprzedzenia do różnych ras

Rasizm to uprzedzenia do ludzi należących do innej rasy. Obecnie walczy się z taką postawą, jednak mimo to ma swoich zwolenników. Zwłaszcza przed II wojną światową właśnie takie podejście było popularne wśród badaczy i polityków. To oni uważali wyższość jednej rasy nad drugą. Taką właśnie tezę wyznawali naziści, uważając się za rasę aryjską, która miała przewyższać innych. Najbardziej niebezpieczni byli dla nich, jak uważali – Żydzi oraz Słowianie, dlatego też masowo zaczęli ich zabijać. Ideologia ta staje się podstawą do manipulowania opinią publiczną. Dążono do tego by rasa aryjska była czysta i nie łączyła się z innymi narodowościami.

Może Cię zainteresować:

1 Komentarz
  1. Pangolin 3 lata ago

    Jeśli jest jeden rodzić jest biały a drugi czarny i z ich zwiąku urodzi się białe dziecko, czy będzie ono uważane za osobę białą czy czarną? To jest bardzo ważne, bo jeśli wejdzie w kłótnię z czarnym, może być zamknięte do więzienia na długie lata za rasizm, a tym czysem jest też osobą czarną, czyli nie może być rasistą względem czarnych. Kiedy mówi się w polskim prawie o rasiźmie, najpierw musimy wyjaśnić kto jest czarny o kto biały?
    W RPA w czasie apartheidu chińczycy byli dyskryminowani na równi z Murzynami a Japończycy nie. To bardzo śmieszne, bo kiedy policjant zatrzymał przedstawiciela rasy żółtej, musiał najpierw sprawdzić czy to przypadkiem nie Japończyk?

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Religia Wiedza Tajemna

Kim jest Bóg według Biblii?

post-image

W jednym z największych bastionów katolicyzmu wiedza o tym, kim jest Bóg według Biblii, powinna być szeroko znana. Powinna, ale czy tak jest? Pomimo tego, że w Polsce ochrzczonych jest niemalże 33 milionów ludzi, a deklarację przynależności do Kościoła Katolickiego składa ok. 95 procent Polaków, to duża część wiernych zna Biblię raczej pobieżnie albo i wcale. No ale szczerze powiedziawszy, kto by tam miał czas, na dociekanie natury biblijnego Boga. Ksiądz w kościele zapewnia, że Bóg nas kocha, bo po prostu jest miłościwy. Czy tak jest faktycznie? Jakiego Boga przedstawia Biblia? Sprawdźmy!

Wierzę w to, że jest duża grupa osób, którym choć raz w życiu przeszło przez myśl, dlaczego tak miłościwy Bóg, wymyślił tak okrutny sposób odkupienia naszych win (a raczej win Adama i Ewy) i pozwolił zabić swojego syna. Co prawda, syn zmartwychwstał, jednak przeżycie horroru w czasie drogi krzyżowej nie podlega żadnej wątpliwości. Dlaczego Bóg rozegrał…


Może Cię zainteresować:

Read More
Astrologia Koniec świata Zakazana wiedza

Rok 2020 – czas na nowe początki i wielkie zmiany!

post-image

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe energie i zmiany. Jednak jak pokazuje astrologia, rok 2020 będzie pod tym względem rokiem wyjątkowym. Nad naszymi głowami będzie się bowiem rozgrywać wspólny i znamienny w skutkach taniec, wyjątkowych planet Układu Słonecznego. Zasieje on energetyczne ziarna, których plony będziemy zbierać przez wiele następnych lat. Co dokładnie będzie się działo w 2020 roku? Jak przygotować się do rozpoczęcia nowych cykli?

Koniunkcja Saturna, Jowisza i Plutona – taniec nad przepaścią

Zjawiskiem, które czyni rok 2020 tak wyjątkowym, będą koniunkcje trzech planet: Jowisza, Saturna i Plutona. Co to oznacza? Koniunkcjami w astrologii określa się spotkanie konkretnych ciał niebieskich w tym samym stopniu danego znaku zodiaku. Uważa się to za zakończenie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego. W tym roku mamy do czynienia z koniunkcjami, które dotyczą wymienionych powyżej planet. Kończą one i rozpoczynają długie, bo liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat cykle. Dlatego…


Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More