Pozostałe

Kolor skóry a ewolucja

Rasa czarna

Nasi przodkowie mieli jasną skórę, całe ciało było pokryte owłosieniem. Gdy jednak zaczął przeszkadzać np. ciepły klimat, owłosienie zaczęło znikać. Aby chronić się przed słońcem, skóra naszych przodków produkowała coraz więcej melaniny, która działa jak filtr przeciwsłoneczny. Tak więc na obszarach tropikalnych mieszkały ciemnoskóre gatunki człekokształtnych. Skóra ich przybrała postać brązową, która umożliwiała przepuszczanie promieni UV, a przez to wytwarzanie przez organizm witaminy D.

Kolor skóry a ewolucja
Praprzodek

Praprzodkowie pochodzili z Afryki, mieli brązową skórę. Wędrowali oni w inne miejsca, gdzie było o wiele mniej słońca. Stopniowo tracili pigmentację. Na północy Europy stali się białymi ludźmi, ten proces był długotrwały. Ludzie północy są biali, a ich skóra wystawiona na długotrwale opalanie ulega poparzeniom.


Naukowcy twierdzą również, że zmiana koloru skóry Europejczyków mogła być spowodowana spożywaniem większej ilości produktów zbożowych, które nie dostarczają witaminy D.

Od czego zależy kolor skóry?

Kolor skóry zależy oczywiście od genów naszych przodków a także melaniny. Pigment ten produkują komórki skóry zwane melanocytami, które znajdują się w naskórku. U osób z jasną karnacją dominuje feomelanina, zaś u osób       z ciemną karnacją eumelanina. Siła promieni słonecznych wpływa na aktywność melaniny w organizmie.

Rasy ludzkie

Jeśli chcemy wyodrębnić różnice między rasami, należy wspomnieć nie tylko inny kolor skóry ale również inny kształt twarzy.

Wyróżnia się trzy podstawowe rasy:

Rasa biała charakteryzuje się niewielką ilością barwnika w skórze. Ludzie rasy białej mają jasne oczy i włosy oraz wąski nos.

Ludzie rasy czarnej mają ciemną skórę, która jest efektem dużej ilości barwnika w skórze. Mają ciemne oczy i włosy oraz szeroki, płaski nos.

Kolor skóry a ewolucja
Rasa czarna

Rasa żółta charakteryzuje się średnią ilością barwnika w skórze. Osoby te mają niski wzrost, czarne oczy i ciemne, proste włosy. Mają również wąską szparę oczną oraz płaską twarz.

Białe anioły

Mianem Białych Aniołów często określa się albinosów. Są to osoby o białych włosach, brwiach i rzęsach. Ich skóra jest również bardzo jasna, wręcz przeźroczysta.  Bardzo źle znoszą słońce. Mają zazwyczaj słaby wzrok. Bielactwo wrodzone czyli albinizm jest to dziedziczny brak lub niedobór barwnika. Występuje on u wszystkich ras ludzkich. Oczywiście u rasy ciemnej jest on najbardziej widoczny.

Przyczyną bielactwa wrodzonego jest niemożności wytwarzania melaniny. Jest to choroba dziedziczna, tak więc matka i ojciec, lub jedno z nich jest nosicielem wadliwego genu. Czasem dopiero w którymś z kolei pokoleniu ta choroba się ujawnia.

Albinizm oczno – skórny charakteryzuje się całkowitym brakiem lub obniżoną ilością melaniny w skórze. Często występuje głęboka wada wzroku, oczopląs.

Możemy wyróżnić również odmianę żółtą albinizmu oczno – skórnego. Dojrzewanie melaniny następuje w późniejszych etapach rozwoju. Włosy, skóra i oczy przybierają barwę kremową, żółtą lub brązową.

Albinosi są prześladowani, ponieważ szamani np. w Tanzanii uważają, że talizmany wykonane z ich ciał mają magiczną moc. Właśnie dlatego poluje się na albinosów, odcina się im kończyny, profanuje groby, tyko po to by zdobyć cenne fragmenty ciał. Ich włosy wplata się w rybackie sieci,  by złowić jak najwięcej ryb. Bardzo dużo osób dotkniętych bielactwem traci życie, jest prześladowanych.

Uprzedzenia do różnych ras

Rasizm to uprzedzenia do ludzi należących do innej rasy. Obecnie walczy się z taką postawą, jednak mimo to ma swoich zwolenników. Zwłaszcza przed II wojną światową właśnie takie podejście było popularne wśród badaczy i polityków. To oni uważali wyższość jednej rasy nad drugą. Taką właśnie tezę wyznawali naziści, uważając się za rasę aryjską, która miała przewyższać innych. Najbardziej niebezpieczni byli dla nich, jak uważali – Żydzi oraz Słowianie, dlatego też masowo zaczęli ich zabijać. Ideologia ta staje się podstawą do manipulowania opinią publiczną. Dążono do tego by rasa aryjska była czysta i nie łączyła się z innymi narodowościami.

Może Cię zainteresować:

1 Komentarz
  1. Pangolin 2 lata ago

    Jeśli jest jeden rodzić jest biały a drugi czarny i z ich zwiąku urodzi się białe dziecko, czy będzie ono uważane za osobę białą czy czarną? To jest bardzo ważne, bo jeśli wejdzie w kłótnię z czarnym, może być zamknięte do więzienia na długie lata za rasizm, a tym czysem jest też osobą czarną, czyli nie może być rasistą względem czarnych. Kiedy mówi się w polskim prawie o rasiźmie, najpierw musimy wyjaśnić kto jest czarny o kto biały?
    W RPA w czasie apartheidu chińczycy byli dyskryminowani na równi z Murzynami a Japończycy nie. To bardzo śmieszne, bo kiedy policjant zatrzymał przedstawiciela rasy żółtej, musiał najpierw sprawdzić czy to przypadkiem nie Japończyk?

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

[Materiał zewnętrzny]

Serwer dedykowany – dla kogo i ile trzeba za niego zapłacić?

post-image

Nie lubisz dzielić się z innymi? Zamiast standardowego hostingu współdzielonego, który jest od dawna podstawowym rodzajem usług hostingowych wybieranych przez posiadaczy stron www, warto postawić na bardziej niezawodny i profesjonalny serwer dedykowany.

Wyższa jakość

Chcąc scharakteryzować mechanizm działania tytułowego serwera najprościej jak się da, warto podkreślić przede wszystkim, iż w odróżnieniu od wcześniej wspomnianego we wstępie hostingu współdzielonego, jest to zupełnie oddzielny komputer, jaki funkcjonuje wyłącznie dla nas, naszych potrzeb i zgodnie z naszymi wymogami i preferencjami. To nasze prywatne urządzenie, jakie wykorzystujemy na własny użytek i nikt nie ma prawa w nie ingerować. Posiadanie serwera dedykowanego jest polecane wszystkim, którzy cenią solidność, liczą na bezawaryjność i są profesjonalistami. Na urządzeniu wykupowanym do indywidualnego zarządzania od firm hostingowych typu Linuxpl.com, właściciel może przechowywać dowolne pliki, nanosić interesujące do zmiany, wprowadzać niczym nieograniczone modyfikacje, samodzielnie z niego korzystać i nim zarządzać. W zasadzie, patrząc chociażby na ogromną swobodę z jaką wiąże się…


Może Cię zainteresować:

Read More
Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Zagrożenia na Ziemii

Wulkan w Niemczech zagrożeniem dla Polski

post-image

Wulkan Lacher See zlokalizowany jest w zachodnich Niemczech, w Nadrenii. Grupa naukowców jest w posiadaniu niezbitych dowodów na to, że wulkan powoli budzi się do życia.  Wkrótce może nastąpić jego erupcja. Obawy o losy ludzkości są niemałe. Ostatnim razem, kiedy ponad 10 tysięcy lat temu doszło do wybuchu tego wulkanu, okazało się to katastrofą na skalę całego kontynentu europejskiego.

Malowniczy teren pełen tajemnic

Lacher See to stosunkowo niewielkie jezioro mieszczące się w odległości około 40 kilometrów od miasta Bonn. Okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają swój wolny czas na wędkowaniu, spacerach z rodziną czy pływaniu łódkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to niewielkie jeziorko powstało w wyniku potężnej erupcji wulkanu. Miała ona miejsce dokładnie 13 tysięcy lat temu. W rezultacie z wulkanu wydobyło się kilkaset metrów sześciennych pumeksu oraz popiołu. Ciekawostką jest, że dno jeziora Lacher See pokrywa obecnie aż 7 kilometrów sześciennych lawy.


Wulkan nadal żyje

Ostatnio naukowcy coraz częściej przestrzegają odwiedzających jezioro przed…

Może Cię zainteresować:

Read More