Pozostałe

Wiecznie w biegu, pogoń bez celu….

Napój energetyczny

Ciągle nie mamy na nic czasu, jesteśmy wiecznie w pędzie i biegu, zdarza się że dopada nas zmęczenie. Wtedy albo kładziemy się spać, odpoczywamy lub pijemy kawę. Niektórzy  sięgają po napoje energetyczne, które dodają siły, energii i pokonują uczucie zmęczenia. Nikt jednak nie zastanawia się czy jest to dobre dla zdrowia.

Wiecznie w biegu, pogoń bez celu….
Energia

Napoje te zawierają przede wszystkim kofeinę, taurynę, guaranę oraz sporą ilość cukru. Są to składniki, które są normalnie przyswajane przez organizm, jednak w danym napoju ich zawartość jest bardzo duża, dlatego mają tak silne i efektywne działanie. Tak więc osoby zmęczone fizycznie lub psychicznie pokonują niedogodności napojami energetycznymi.


Działanie kofeiny każdy zna, zazwyczaj filiżanka kawy dodaje nam na chwilę energii, bystrości umysłu, później może pojawić się zmęczenie ze zdwojoną siłą. Kofeina rozszerza naczynia krwionośne, działa moczopędnie, przyśpiesza pracę serca, niestety również uzależnia. Każdy kto pije systematycznie ten napój, uzależnia się od niego.

Główne składniki napojów energetycznych

W napojach energetycznych stężenie kofeiny jest duże. Obciąża to żołądek i wątrobę. Większe ilości wypitego napoju energetycznego mogą powodować  np. migotanie komór serca, osłabienie i wymioty czy też silne pobudzenie psychoruchowe. Dzieci powinny unikać takich napojów, ponieważ może to stać się dla nich wyjątkowo szkodliwe. Puszka napoju energetycznego podobnie działa na dziecko jak sześć filiżanek kawy na osobę dorosłą.

Kofeina zwiększa wydzielanie hormonów adrenaliny i noradrenaliny. W efekcie ich działanie przyśpiesza tętno i oddech, wzrasta ciśnienie krwi, a także powoduje obkurczenie oskrzeli.  Drinki energetyczne  mobilizują do większej wydolności organizmu.

Osoby uprawiające sport czasem właśnie sięgają po napoje energetyczne, bo uważają, że będą im pomocne w danym wysiłku fizycznym. Trzeba pamiętać, że te działania są krótkotrwałe i więcej będzie szkodliwych efektów niż pozytywnych.

Wiecznie w biegu, pogoń bez celu….
Napój energetyczny

Bardzo ważnym składnikiem napojów energetycznych jest również tauryna. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – określa się ją jako aminokwas biogenny. Niektórzy określają taurynę jako oszusta mózgu, ponieważ tauryna razem z kofeiną zmniejszają podczas wysiłku wydzielanie serotoniny, przez to nie odczuwamy normalnego zmęczenia i jesteśmy bardziej produktywni. W ten sposób nasz organizm, zwłaszcza mózg są oszukiwane.

Nie łącz napojów energetycznych z innymi napojami!

Osoby łączące alkohol z napojami energetycznymi mogą łatwiej ten alkohol przedawkować. Pijąc energetyki i alkohol mamy więcej energii, nie czujemy przemęczenia. Kofeina  neutralizuje działanie alkoholu i pijemy dalej. W ten sposób można wypić dużo alkoholu. Łączy się to również z większym kacem.

Zdarza się, że mimo wypitej kawy, dalej czujemy się ospali i zmęczeni. Niektórzy w takiej sytuacji sięgają po napój energetyczny, wtedy to niewątpliwie będziemy pobudzeni. W tym czasie poziom glukozy we krwi podnosi się do ok. 30 procent. Jeśli często tak postępujemy, zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy (tu możecie poczytać jakie są typy cukrzycy). Taka mieszanka napojów o dużej zawartości kofeiny może być niebezpieczna dla naszego serca, może bowiem wywołać zawał. Objawami, które często występują po spożyciu dużej ilości energetyków są kołatania serca, nudności, czy wzrost agresji.

Napoje energetyczne pobudzają żołądek i jelita, czasem mogą powodować drgania mięśni czy pobudzeni psychoruchowe.

Bardzo niebezpieczne jest łączenie napojów energetycznych z lekami. Środki przeciwbólowe zwłaszcza w saszetkach zawierają kofeinę, czyli jej stężenie będzie o wiele większe w połączeniu z energetykami. Napoje z zawartością guarany w połączeniu z efedryną czy kodeiną, zawartą w lekach na katar, mogą również powodować skutki uboczne.

Każdy kto dba o zwoje zdrowie i kondycję powinien unikać takich napojów, albo spożywać je w sporadycznych sytuacjach. Unikać ich powinny w szczególności osoby wrażliwe na działanie kofeiny, alergicy, osoby z grupy ryzyka zachorowania na osteoporozę, czy też chore na serce. Należy pamiętać, że spożywając je często, łatwo można się od nich uzależnić.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Piktogramy

Waza z Bronocic – czy to dowód na istnienie kosmitów?

post-image

Tajemniczy piktogram znaleziony w Bronocicach od lat wzbudza kontrowersje i niezgodę wśród społeczeństwa. Jedni twierdzą, że rysunek przedstawia pojazd kołowy, inni zaś upierają się, że to nic innego, jak pojazd kosmiczny starożytnych przybyszów z innej planety. Kto ma rację?

Wykopaliska na terenie Polski

Przedsięwzięcia archeologiczne od lat odbywają się w różnych punktach mapy świata. Niezwykłego odkrycia miało miejsce w Polsce, na terenie osady w Bronocicach, w pobliżu rzeki Nidzicy. Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli ceramiczną wazę, której pochodzenie datuje się na lata 3635-3370 przed naszą erą.


Wazę z każdej strony pokrywają prymitywne, proste rysunki. Jeden z nich stale wzbudza zainteresowanie historyków. Dawno już ustalono, że tajemniczy piktogram oznacza pojazd kołowy, którego używano już w III oraz IV wieku p.n.e.

Odkryty przedmiot okazuje się być starszy od kredowego modelu koła, który znalazła grupa holenderskich badaczy w 1974 roku podczas wykopalisk prowadzonych w Syrii, na środkowej części rzeki Eufrat. Do dziś nikt nie jest jednoznacznie określić,…

Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa

Czy III Wojna Światowa to już oczywistość?

post-image

Od dłuższego czasu na politycznej arenie międzynarodowej można wyczuć przysłowiową ciszę przed burzą. Rosja zwraca na siebie uwagę coraz większą liczbą wrogich spojrzeń, głównie ze strony Stanów Zjednoczonych. Czy ludzkość ma szykować się na najgorsze?

Wsparcie zbrojne z Rosji

Miniony rok 2018 upłynął pod znakiem narastającego konfliktu pomiędzy Rosją a niektórymi krajami po zachodniej stronie. Przedmiotem sporu była przede wszystkim armia syryjska, którą rosyjskie mocarstwo czynnie wspiera. Dzięki wspólnym zmaganiom, Syria zdołała odzyskać panowanie nad znaczną częścią swojego kraju. Państwa Zachodu wystąpiły z oskarżeniem o przeprowadzenie ataku chemicznego przez Syrię na oddziały opozycji, atakując kraj pociskami rakietowymi. Poczynania zmusiły kraje NATO do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem konfliktu jądrowego ze strony Rosji.


Konflikt Rosja-Ukraina

Stosunki rosyjsko-ukraińskie od dawna trudno określić mianem pokojowych. Zaostrzenie konfliktu spowodowało przekroczenie przez statki ukraińskie granic Rosji, co zaskutkowało ostrzelaniem okrętów i zatrzymaniem załogi po stronie wroga. W odpowiedzi na ten incydent władze Kijowa wprowadziły stan wojenny. Po stronie Ukrainy…

Może Cię zainteresować:

Read More
Przepowiednie

Inwazja na Jerozolimę i koniec świata w 2021 roku

post-image

Wielu jest na świecie proroków, którzy regularnie dostarczają światu nowych informacji wraz z konkretną datą końca świata. Tysiące zwolenników różnych teorii przekazuje wiadomości dalej, nawet nieświadomie wprowadzając niemały chaos. Najnowsze doniesienia mówią jasno, że termin końca świata zapisany jest w Biblii. Co zatem czeka ludzkość?

Twarde dowody

Sensacyjne informacje ujawnił autor strony internetowej Theodore Shoebat. Zdaniem autor ostateczny czas końca świata nadejdzie w trzy i pół roku po tym, jak Jerozolimę najedzie Antychryst.


Co ciekawe, autor nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kim będzie ów tajemniczy Antychryst. Shoebat zauważa jedynie, że obecne liczne konflikty toczą się głównie między ważnych graczy. Są nimi Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja czy Izrael. Nadejście Antychrysta odbędzie się o wiele szybciej, niż zakładamy.

Konkretna data

Na swojej stronie internetowej Theodore Shoebat zamieścił datę 23 marca 2021 roku jako ostateczny moment wypełnienia się apokalipsy na oczach całej ludzkości. Najpierw jednak nawiązuje do Księgi Daniela ze Starego Testamentu, gdzie opisuje Antychrysta…

Może Cię zainteresować:

Read More
Pozostałe

Czy rozwój sztucznej inteligencji oznacza kres dla ludzkości?

post-image

Coraz częściej zewsząd słyszy się o sztucznej inteligencji. Co rusz powstają nowe systemy, dzięki którym tworzy się inteligentne maszyny. Wzorem dla wielu inżynierów jest stworzenie czegoś, co umysłem dorówna człowiekowi. Czy jest to zagrożenie dla ludzkości?

Pierwsze wzmianki

Śmiałe stwierdzenie wysnuł naukowiec amerykańskiego pochodzenia Stuart Armstrong, który podczas konferencji Singularity Summit w 2012 roku głośno oznajmił, że do 2040 roku powstające maszyny będą w stanie myśleć logicznie i racjonalnie jak człowiek. Informacja ta zszokowała publiczność, która jednak przyjęła te słowa z powątpiewaniem.


Dziś już nikt nie wątpi w słowa naukowca. Przekonuje do nich Elon Reeve Musk, który jako właściciel takich przedsiębiorstw jak PayPal czy Tesla, zauważa istniejące zagrożenie dla każdego człowieka.

Inteligencja o globalnym zasięgu

Maszyny ze sztuczną inteligencją nie zabijają co prawda ludzi, o co silne obawy wyraził Musk. Wykorzystuje się je w globalnej sieci, jaką jest Internet. Systemy wyposażone są w algorytmy, które umożliwiają nabywanie wiedzy na temat tego, co się widzi….

Może Cię zainteresować:

Read More