Connect with us

Hi, what are you looking for?

Pozostałe

Wiecznie w biegu, pogoń bez celu….

Napój energetyczny
Napój energetyczny

Ciągle nie mamy na nic czasu, jesteśmy wiecznie w pędzie i biegu, zdarza się że dopada nas zmęczenie. Wtedy albo kładziemy się spać, odpoczywamy lub pijemy kawę. Niektórzy  sięgają po napoje energetyczne, które dodają siły, energii i pokonują uczucie zmęczenia. Nikt jednak nie zastanawia się czy jest to dobre dla zdrowia.

Wiecznie w biegu, pogoń bez celu….

Energia

Napoje te zawierają przede wszystkim kofeinę, taurynę, guaranę oraz sporą ilość cukru. Są to składniki, które są normalnie przyswajane przez organizm, jednak w danym napoju ich zawartość jest bardzo duża, dlatego mają tak silne i efektywne działanie. Tak więc osoby zmęczone fizycznie lub psychicznie pokonują niedogodności napojami energetycznymi.

Działanie kofeiny każdy zna, zazwyczaj filiżanka kawy dodaje nam na chwilę energii, bystrości umysłu, później może pojawić się zmęczenie ze zdwojoną siłą. Kofeina rozszerza naczynia krwionośne, działa moczopędnie, przyśpiesza pracę serca, niestety również uzależnia. Każdy kto pije systematycznie ten napój, uzależnia się od niego.

Główne składniki napojów energetycznych

W napojach energetycznych stężenie kofeiny jest duże. Obciąża to żołądek i wątrobę. Większe ilości wypitego napoju energetycznego mogą powodować  np. migotanie komór serca, osłabienie i wymioty czy też silne pobudzenie psychoruchowe. Dzieci powinny unikać takich napojów, ponieważ może to stać się dla nich wyjątkowo szkodliwe. Puszka napoju energetycznego podobnie działa na dziecko jak sześć filiżanek kawy na osobę dorosłą.

Kofeina zwiększa wydzielanie hormonów adrenaliny i noradrenaliny. W efekcie ich działanie przyśpiesza tętno i oddech, wzrasta ciśnienie krwi, a także powoduje obkurczenie oskrzeli.  Drinki energetyczne  mobilizują do większej wydolności organizmu.

Osoby uprawiające sport czasem właśnie sięgają po napoje energetyczne, bo uważają, że będą im pomocne w danym wysiłku fizycznym. Trzeba pamiętać, że te działania są krótkotrwałe i więcej będzie szkodliwych efektów niż pozytywnych.

Wiecznie w biegu, pogoń bez celu….

Napój energetyczny

Bardzo ważnym składnikiem napojów energetycznych jest również tauryna. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – określa się ją jako aminokwas biogenny. Niektórzy określają taurynę jako oszusta mózgu, ponieważ tauryna razem z kofeiną zmniejszają podczas wysiłku wydzielanie serotoniny, przez to nie odczuwamy normalnego zmęczenia i jesteśmy bardziej produktywni. W ten sposób nasz organizm, zwłaszcza mózg są oszukiwane.

Nie łącz napojów energetycznych z innymi napojami!

Osoby łączące alkohol z napojami energetycznymi mogą łatwiej ten alkohol przedawkować. Pijąc energetyki i alkohol mamy więcej energii, nie czujemy przemęczenia. Kofeina  neutralizuje działanie alkoholu i pijemy dalej. W ten sposób można wypić dużo alkoholu. Łączy się to również z większym kacem.

Zdarza się, że mimo wypitej kawy, dalej czujemy się ospali i zmęczeni. Niektórzy w takiej sytuacji sięgają po napój energetyczny, wtedy to niewątpliwie będziemy pobudzeni. W tym czasie poziom glukozy we krwi podnosi się do ok. 30 procent. Jeśli często tak postępujemy, zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy (tu możecie poczytać jakie są typy cukrzycy). Taka mieszanka napojów o dużej zawartości kofeiny może być niebezpieczna dla naszego serca, może bowiem wywołać zawał. Objawami, które często występują po spożyciu dużej ilości energetyków są kołatania serca, nudności, czy wzrost agresji.

Napoje energetyczne pobudzają żołądek i jelita, czasem mogą powodować drgania mięśni czy pobudzeni psychoruchowe.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bardzo niebezpieczne jest łączenie napojów energetycznych z lekami. Środki przeciwbólowe zwłaszcza w saszetkach zawierają kofeinę, czyli jej stężenie będzie o wiele większe w połączeniu z energetykami. Napoje z zawartością guarany w połączeniu z efedryną czy kodeiną, zawartą w lekach na katar, mogą również powodować skutki uboczne.

Każdy kto dba o zwoje zdrowie i kondycję powinien unikać takich napojów, albo spożywać je w sporadycznych sytuacjach. Unikać ich powinny w szczególności osoby wrażliwe na działanie kofeiny, alergicy, osoby z grupy ryzyka zachorowania na osteoporozę, czy też chore na serce. Należy pamiętać, że spożywając je często, łatwo można się od nich uzależnić.

ZOBACZ / NAPISZ KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

Iluminaci

Gospodarka globalna, transformacja energetyczna i społeczeństwa międzykulturowe… Czy taka ma być recepta na nowy porządek światowy? Czy w takim „porządku” będzie jeszcze miejsce dla...

UFO

W Polsce temat UFO jest od wielu lat szeroko dyskutowany. Rzekome obserwacje niezidentyfikowanych obiektów latających były zgłaszane w całym kraju i często towarzyszyły im...

Religia

Religie istnieją od wieków, a każda z nich ma unikalną historię. Od najwcześniejszych znanych praktyk duchowych po współczesne religie, oto niektóre z najbardziej starożytnych...

Religia

Religia jest ważnym elementem kultury ludzkiej, który wpływa na wszystkie aspekty życia. Zróżnicowanie religijne ludności świata jest jednym z najbardziej widocznych i znaczących aspektów...

Koniec świata

Biblia jest dla wielu ludzi źródłem pociechy i inspiracji. Dla niektórych jest również źródłem strachu i lęku. Biblia mówi o końcu świata, wydarzeniu, które...

Koniec świata

 Koncepcja końca świata jest znana od wieków, a w historii pojawiło się wiele proroctw i przepowiedni. Od Nostradamusa po Babę Wangę, ludzie spekulowali na...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama