Pozostałe

Wiecznie w biegu, pogoń bez celu….

Napój energetyczny

Ciągle nie mamy na nic czasu, jesteśmy wiecznie w pędzie i biegu, zdarza się że dopada nas zmęczenie. Wtedy albo kładziemy się spać, odpoczywamy lub pijemy kawę. Niektórzy  sięgają po napoje energetyczne, które dodają siły, energii i pokonują uczucie zmęczenia. Nikt jednak nie zastanawia się czy jest to dobre dla zdrowia.

Wiecznie w biegu, pogoń bez celu….
Energia

Napoje te zawierają przede wszystkim kofeinę, taurynę, guaranę oraz sporą ilość cukru. Są to składniki, które są normalnie przyswajane przez organizm, jednak w danym napoju ich zawartość jest bardzo duża, dlatego mają tak silne i efektywne działanie. Tak więc osoby zmęczone fizycznie lub psychicznie pokonują niedogodności napojami energetycznymi.


Działanie kofeiny każdy zna, zazwyczaj filiżanka kawy dodaje nam na chwilę energii, bystrości umysłu, później może pojawić się zmęczenie ze zdwojoną siłą. Kofeina rozszerza naczynia krwionośne, działa moczopędnie, przyśpiesza pracę serca, niestety również uzależnia. Każdy kto pije systematycznie ten napój, uzależnia się od niego.

Główne składniki napojów energetycznych

W napojach energetycznych stężenie kofeiny jest duże. Obciąża to żołądek i wątrobę. Większe ilości wypitego napoju energetycznego mogą powodować  np. migotanie komór serca, osłabienie i wymioty czy też silne pobudzenie psychoruchowe. Dzieci powinny unikać takich napojów, ponieważ może to stać się dla nich wyjątkowo szkodliwe. Puszka napoju energetycznego podobnie działa na dziecko jak sześć filiżanek kawy na osobę dorosłą.

Kofeina zwiększa wydzielanie hormonów adrenaliny i noradrenaliny. W efekcie ich działanie przyśpiesza tętno i oddech, wzrasta ciśnienie krwi, a także powoduje obkurczenie oskrzeli.  Drinki energetyczne  mobilizują do większej wydolności organizmu.

Osoby uprawiające sport czasem właśnie sięgają po napoje energetyczne, bo uważają, że będą im pomocne w danym wysiłku fizycznym. Trzeba pamiętać, że te działania są krótkotrwałe i więcej będzie szkodliwych efektów niż pozytywnych.

Wiecznie w biegu, pogoń bez celu….
Napój energetyczny

Bardzo ważnym składnikiem napojów energetycznych jest również tauryna. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – określa się ją jako aminokwas biogenny. Niektórzy określają taurynę jako oszusta mózgu, ponieważ tauryna razem z kofeiną zmniejszają podczas wysiłku wydzielanie serotoniny, przez to nie odczuwamy normalnego zmęczenia i jesteśmy bardziej produktywni. W ten sposób nasz organizm, zwłaszcza mózg są oszukiwane.

Nie łącz napojów energetycznych z innymi napojami!

Osoby łączące alkohol z napojami energetycznymi mogą łatwiej ten alkohol przedawkować. Pijąc energetyki i alkohol mamy więcej energii, nie czujemy przemęczenia. Kofeina  neutralizuje działanie alkoholu i pijemy dalej. W ten sposób można wypić dużo alkoholu. Łączy się to również z większym kacem.

Zdarza się, że mimo wypitej kawy, dalej czujemy się ospali i zmęczeni. Niektórzy w takiej sytuacji sięgają po napój energetyczny, wtedy to niewątpliwie będziemy pobudzeni. W tym czasie poziom glukozy we krwi podnosi się do ok. 30 procent. Jeśli często tak postępujemy, zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy (tu możecie poczytać jakie są typy cukrzycy). Taka mieszanka napojów o dużej zawartości kofeiny może być niebezpieczna dla naszego serca, może bowiem wywołać zawał. Objawami, które często występują po spożyciu dużej ilości energetyków są kołatania serca, nudności, czy wzrost agresji.

Napoje energetyczne pobudzają żołądek i jelita, czasem mogą powodować drgania mięśni czy pobudzeni psychoruchowe.

Bardzo niebezpieczne jest łączenie napojów energetycznych z lekami. Środki przeciwbólowe zwłaszcza w saszetkach zawierają kofeinę, czyli jej stężenie będzie o wiele większe w połączeniu z energetykami. Napoje z zawartością guarany w połączeniu z efedryną czy kodeiną, zawartą w lekach na katar, mogą również powodować skutki uboczne.

Każdy kto dba o zwoje zdrowie i kondycję powinien unikać takich napojów, albo spożywać je w sporadycznych sytuacjach. Unikać ich powinny w szczególności osoby wrażliwe na działanie kofeiny, alergicy, osoby z grupy ryzyka zachorowania na osteoporozę, czy też chore na serce. Należy pamiętać, że spożywając je często, łatwo można się od nich uzależnić.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like

Religia Wiedza Tajemna

Kim jest Bóg według Biblii?

post-image

W jednym z największych bastionów katolicyzmu wiedza o tym, kim jest Bóg według Biblii, powinna być szeroko znana. Powinna, ale czy tak jest? Pomimo tego, że w Polsce ochrzczonych jest niemalże 33 milionów ludzi, a deklarację przynależności do Kościoła Katolickiego składa ok. 95 procent Polaków, to duża część wiernych zna Biblię raczej pobieżnie albo i wcale. No ale szczerze powiedziawszy, kto by tam miał czas, na dociekanie natury biblijnego Boga. Ksiądz w kościele zapewnia, że Bóg nas kocha, bo po prostu jest miłościwy. Czy tak jest faktycznie? Jakiego Boga przedstawia Biblia? Sprawdźmy!

Wierzę w to, że jest duża grupa osób, którym choć raz w życiu przeszło przez myśl, dlaczego tak miłościwy Bóg, wymyślił tak okrutny sposób odkupienia naszych win (a raczej win Adama i Ewy) i pozwolił zabić swojego syna. Co prawda, syn zmartwychwstał, jednak przeżycie horroru w czasie drogi krzyżowej nie podlega żadnej wątpliwości. Dlaczego Bóg rozegrał…


Może Cię zainteresować:

Read More
Astrologia Koniec świata Zakazana wiedza

Rok 2020 – czas na nowe początki i wielkie zmiany!

post-image

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe energie i zmiany. Jednak jak pokazuje astrologia, rok 2020 będzie pod tym względem rokiem wyjątkowym. Nad naszymi głowami będzie się bowiem rozgrywać wspólny i znamienny w skutkach taniec, wyjątkowych planet Układu Słonecznego. Zasieje on energetyczne ziarna, których plony będziemy zbierać przez wiele następnych lat. Co dokładnie będzie się działo w 2020 roku? Jak przygotować się do rozpoczęcia nowych cykli?

Koniunkcja Saturna, Jowisza i Plutona – taniec nad przepaścią

Zjawiskiem, które czyni rok 2020 tak wyjątkowym, będą koniunkcje trzech planet: Jowisza, Saturna i Plutona. Co to oznacza? Koniunkcjami w astrologii określa się spotkanie konkretnych ciał niebieskich w tym samym stopniu danego znaku zodiaku. Uważa się to za zakończenie pewnego cyklu i rozpoczęcie nowego. W tym roku mamy do czynienia z koniunkcjami, które dotyczą wymienionych powyżej planet. Kończą one i rozpoczynają długie, bo liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat cykle. Dlatego…


Może Cię zainteresować:

Read More
III wojna światowa Koniec świata Zagrożenia na Ziemii

Reset cywilizacji 2024 – cykliczny koniec świata

post-image

Dla jednych temat zbliżającego się końca świata stał się równie przejadły, jak wczorajsza pizza. Inni nadal śledzą najświeższe doniesienia, o ewentualnym armagedonie. Nie ma się jednak co dziwić. W naszą naturę wpisany jest koniec. Umieramy. Skoro tak, to dlaczego świat ma być wolny od tej ostateczności? Dlaczego on miałby trwać wiecznie, skoro wszystko się kiedyś kończy? Pustkę po 2012 roku wypełnił reset cywilizacji 2024. I wcale nie wygląda to dobrze. Perspektywy są naprawdę katastroficzne i co najgorsze, nie jest to dla świata (a raczej dla cywilizacji człowieka) żadna nowość!

Reset cywilizacji co 676 lat

Na polskim gruncie hipotezę resetu cywilizacji głoszą tacy badacze dziejów jak Artur Lalak czy Grzegorz Skwarek. Na Youtube można znaleźć wiele ciekawych wykładów i wywiadów, w których dzielą się swoimi wnioskami. Nie są one niestety zbyt optymistyczne. Badacze Ci uważają, że liczne źródła wskazują na kataklizmy, które wyniszczały całe cywilizacje. Co najgorsze, taki…


Może Cię zainteresować:

Read More
[Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto zainwestować w kartoniarkę?

post-image

Zakłady produkcyjne, wypuszczając swoje artykuły na rynek, z reguły pakują je po kilka lub kilkanaście sztuk w kartonie. Umożliwia to łatwy załadunek i transport, a także bezproblemowe obliczenia, ile sztuk towaru zostało wydane. Pakowanie w kartony może oczywiście odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, jak i zautomatyzowany. Poznajmy bliżej zalety mechanicznych kartoniarek.

Kartoniarka – jakie ma główne zadania?

Kartoniarka jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego umieszczania we wstępnie złożonym kartonie produktów. Doskonale sprawdza się do pakowania takich przedmiotów jak butelki, słoiki czy elementy plastikowe. Dzięki takiemu zapakowaniu są one łatwe w transporcie i nie ulegają podczas niego uszkodzeniom.


Kartoniarki mogą także służyć selekcji produktów na poszczególne serie, które pakowane są do odpowiednich, dostosowanych do nich opakowań. Przykładowo, na początku na taśmociągu może znaleźć się seria mniejszych wyrobów, które pakowane będą w mniejsze kartony, a następnie większych, które trafią do dostosowanych do nich opakowań.

W połączeniu z rozkładarkami, zaklejarkami i etykieciarkami, kartoniarki mogą tworzyć zautomatyzowane…

Może Cię zainteresować:

Read More