Zakazana wiedza

Genialny postęp czy upadek ludzkości?

Klony

Postęp medyczny i technologiczny bardzo szybko się rozwija, pozwala to na osiągnięcia w wielu dziedzinach. Nie każde jednak działanie zmierza w dobrym kierunku. Klonowanie jest procesem pozwalającym na uzyskanie organizmu identycznego jak dawcy. Jest to trudny proces, który wymaga dużego doświadczenia i wiedzy laboratoryjnej. Z punktu moralnego budzi wiele zastrzeżeń i kontrowersji. Proces klonowania w pewien sposób może kojarzyć się nam z dążeniem do nieśmiertelności. Obecnie sklonowano już różne gatunki zwierząt, jednak nie istotę ludzką. Jest to bowiem o wiele trudniejszy proces, jednak naukowcy nie ukrywają, że nie jest to niemożliwe. Do sklonowania człowieka potrzeba bardzo dużo komórek jajowych i wiele matek zastępczych, by uzyskać jeden ludzki klon. Nie mamy jednak pewności co przyniosą nam kolejne lata związane z postępem w tym zakresie.

Genialny postęp czy upadek ludzkości?
Klony

Naukowcy korzystają z techniki przeniesienia jądra komórki somatycznej, która posiada DNA do opróżnionej wcześniej komórki jajowej. W ten sposób niezapłodniona komórka jajowa produkuje komórki macierzyste. Komórki te mają możliwość przemiany  np.w komórki wątroby, serca czy układu nerwowego.
Obecnie naukowcy uważają, że zajmują się procesem klonowania w celach leczniczych typu narządy do przeszczepu, jednak niektórzy obawiają się, że może to pójść w kierunku klonowania ludzi. Takie bowiem procedery w niepowołanych rękach mogą wymknąć się spod kontroli.


Naukowcy zajmują się również tzw. edycją genów, która ma na celu modyfikację genetyczną, w celu uniknięcia chorego potomstwa. Oprócz tego istnieje możliwość nadania dzieciom pożądanych cech np. określonego wyglądu, wysokiej inteligencji. Takie działanie wychodzi już poza granice moralności.

Biblia a klonowanie

W biblii nie znajdziemy wprost odpowiedzi na temat klonowania człowieka, jednak zasady w niej zawarte mogą pośrednio dać odpowiedź. Życie ludzkie jest bardzo ważne, człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Poprzez działania typu klonowanie, człowiek traktowany jest jako towar. Tutaj nikt nie liczy się z ludzkimi embrionami, ponieważ w procesie uzyskiwania odpowiedniego DNA zabija się kilka ludzkich zarodków. Tak więc mamy do czynienia z likwidowaniem nowego życia. Tego typu działania wymagają zastanowienia, ponieważ z punktu moralnego są raczej niewłaściwe. Dylemat jest o tyle większy, że klonowanie może również dawać innym ludziom szansę na ratanie zagrożonego życia. Uważa się bowiem, ze dzięki klonowaniu można uzyskać organy do przeszczepu. W ten sposób komuś można darować drugie życie.

Klonowanie zwierząt

Jedną z metod klonowania jest metoda transplantacji jąder komórkowych. Pozwala ona na sklonowanie dorosłych osobników, można tu uzyskać wiele klonów. Do odtworzenia danego organizmu potrzebna jest komórka jajowa i nieuszkodzony genom tego samego gatunku oraz surogatka, która urodzi potomstwo.
Tak właśnie została sklonowana owca Dolly, podobno posiada ona cztery klony, sklonowano również myszy, koty i inne zwierzęta.

Może Cię zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like