Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zagrożenia na Ziemii

10 najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie

10 najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie

10 najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata, które budzą grozę szczególnie mieszkańców pobliskich miejscowości. Ich wybór grozi bowiem natychmiastowym wysiedleniem, co jest nie tylko bardzo kłopotliwe, ale także i niebezpieczne. Krater bowiem może stać się czynny i tym samym niebezpieczny w bardzo krótkim okresie, co nie daje za wiele czasu na ewakuację. Jednak są wulkany szczególnie niebezpieczne, które rzeczywiście bardzo często wybuchają i budzą grozę w każdym bez wyjątku.

Ranking najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata

1. Manaro Voui na wyspie Ambae

Wulkan w 2017 roku stał się bardzo aktywny, co zmusiło mieszkańców do całkowitej i bardzo szybkiej ewakuacji. Przez długi okres to właśnie Czerwony Krzyż pomagał im stanąć na nogi i jakoś sobie radzić. Wulkan położony w archipelagu Vanuatu, do dzisiaj budzi grozę.

2. Grímsvötn w Islandii

Jeśli chodzi o krater Grímsvötn, ostatni raz aktywny był w 2011 roku, jednak spowodował wiele komplikacji nie tylko tych lotniczych. Jeśli chodzi o Islandię to wulkan ten, jest tam najbardziej aktywny i najbardziej niebezpieczny. Nigdy nie wiadomo, czego się po nim spodziewać i kiedy nastąpi erupcja.

3.Etna, Włochy

Etna jest jednym z najbardziej znanych kraterów na świecie. Co chwilę mówi się bowiem o tym, że może nastąpić jego erupcja, mimo że ostatnia była w roku 1992 roku. Jednak ciągle jest to bardzo czynny wulkan i niezwykle niebezpieczny.

4. Nyiragongo, Republika Kongo

Wulkan ten jest łakomym kąskiem dla wszystkich badaczy, którzy nie potrafią przewidzieć, kiedy znów wybuchnie. Jest bowiem wyjątkowo nieprzewidywalny, bo stawał się aktywny już dwukrotnie w roku 2002 i 1977 siejąc zniszczenie w mieście Goma. Do tej pory więc nie wiadomo, czego można się po nim spodziewać.

5. Popocatepetl, Meksyk

Jest to bardzo znany wulkan przede wszystkim ze względu na to, że został opisany w książce znanego dyplomaty. Jednak jego aktywność również została zarejestrowana, co pozwala przypuszczać, że nadal krater ten jest aktywny. Sytuację komplikuje fakt, że leży on 70 metrów od stolicy Meksyku.

6. Krakatau, Indonezja

Wulkan ten rzeczywiście bardzo często jest aktywny, co dokładnie rejestrują kamery. Nie można być nigdy pewnym, czy akurat tego dnia erupcja się więc nie zdarzy, co powoduje, że jest to bardzo niebezpieczny krater. Mogliśmy zaobserwować ogromny wybuch w 2018 roku, kiedy to był odczuwalny w promieniu 150 km.

7. Changbaishan, Chiny

Wulkan ten jest wyjątkowo niebezpieczny, bo leż bardzo blisko okolicznych wiosek i miast. Niestety od niedawna obserwuje się jego aktywność, co oznacza, że należy spodziewać się po nim wszystkiego. Nie jesteśmy bowiem w stanie określić na, ile jest niebezpieczny, a także jak często będzie się budził do życia.

Advertisement. Scroll to continue reading.

8. Iwo Jima w Japonii

Jest to bardzo niebezpieczny wulkan, który już stawał się aktywny, gdzie można było zobaczyć ogromną chmurę gazu nad jeziorem. Jednak jego niebezpieczeństwo jest o tyle groźne, że leży w bardzo bliskim sąsiedztwie mieszkańców, którym w każdej chwili grozi ewakuacja i utrata dobytku.

9. Iwojima, Japonia

Wulkan ten jest nie tylko bardzo groźny ze względu na ciągłe ryzyko wybuchu i bliskie sąsiedztwo okolicznych wiosek. Jest to również spowodowane tym, że jego wybuch mógłby spowodować ogromne fale tsunami i byłaby to kolejna katastrofa.

10. Campi Flegrei, Włochy

Jest to wulkan, którego ostatnia aktywność była bardzo dawno. Naukowcy jednak zauważyli, że właśnie teraz się budzi i poprzez bliskie sąsiedztwo Neapolu, a także innych wiosek, jego wybuch skończyłby się tragedią, tak jak w 79 roku, kiedy to zalał całe miasta popiołem.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. igrek

    4 października, 2020 at 7:56 pm

    Wulkan ten jest wyjątkowo niebezpieczny, bo leż bardzo blisko okolicznych wiosek i miast.

  2. igrek

    4 października, 2020 at 7:54 pm

    Sytuację komplikuje fakt, że leży on 70 metrów od stolicy Meksyku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

TOP miesiąca:

Najnowsze wpisy

Iluminaci

Gospodarka globalna, transformacja energetyczna i społeczeństwa międzykulturowe… Czy taka ma być recepta na nowy porządek światowy? Czy w takim „porządku” będzie jeszcze miejsce dla...

UFO

W Polsce temat UFO jest od wielu lat szeroko dyskutowany. Rzekome obserwacje niezidentyfikowanych obiektów latających były zgłaszane w całym kraju i często towarzyszyły im...

Religia

Religie istnieją od wieków, a każda z nich ma unikalną historię. Od najwcześniejszych znanych praktyk duchowych po współczesne religie, oto niektóre z najbardziej starożytnych...

Religia

Religia jest ważnym elementem kultury ludzkiej, który wpływa na wszystkie aspekty życia. Zróżnicowanie religijne ludności świata jest jednym z najbardziej widocznych i znaczących aspektów...

Koniec świata

Biblia jest dla wielu ludzi źródłem pociechy i inspiracji. Dla niektórych jest również źródłem strachu i lęku. Biblia mówi o końcu świata, wydarzeniu, które...

Koniec świata

 Koncepcja końca świata jest znana od wieków, a w historii pojawiło się wiele proroctw i przepowiedni. Od Nostradamusa po Babę Wangę, ludzie spekulowali na...

Facebook

Może Cię zainteresować

Reklama