Zagrożenia na Ziemii

10 najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie

10 najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie

10 najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata, które budzą grozę szczególnie mieszkańców pobliskich miejscowości. Ich wybór grozi bowiem natychmiastowym wysiedleniem, co jest nie tylko bardzo kłopotliwe, ale także i niebezpieczne. Krater bowiem może stać się czynny i tym samym niebezpieczny w bardzo krótkim okresie, co nie daje za wiele czasu na ewakuację. Jednak są wulkany szczególnie niebezpieczne, które rzeczywiście bardzo często wybuchają i budzą grozę w każdym bez wyjątku.

Ranking najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata

1. Manaro Voui na wyspie Ambae

Wulkan w 2017 roku stał się bardzo aktywny, co zmusiło mieszkańców do całkowitej i bardzo szybkiej ewakuacji. Przez długi okres to właśnie Czerwony Krzyż pomagał im stanąć na nogi i jakoś sobie radzić. Wulkan położony w archipelagu Vanuatu, do dzisiaj budzi grozę.


2. Grímsvötn w Islandii

Jeśli chodzi o krater Grímsvötn, ostatni raz aktywny był w 2011 roku, jednak spowodował wiele komplikacji nie tylko tych lotniczych. Jeśli chodzi o Islandię to wulkan ten, jest tam najbardziej aktywny i najbardziej niebezpieczny. Nigdy nie wiadomo, czego się po nim spodziewać i kiedy nastąpi erupcja.

3.Etna, Włochy

Etna jest jednym z najbardziej znanych kraterów na świecie. Co chwilę mówi się bowiem o tym, że może nastąpić jego erupcja, mimo że ostatnia była w roku 1992 roku. Jednak ciągle jest to bardzo czynny wulkan i niezwykle niebezpieczny.

4. Nyiragongo, Republika Kongo

Wulkan ten jest łakomym kąskiem dla wszystkich badaczy, którzy nie potrafią przewidzieć, kiedy znów wybuchnie. Jest bowiem wyjątkowo nieprzewidywalny, bo stawał się aktywny już dwukrotnie w roku 2002 i 1977 siejąc zniszczenie w mieście Goma. Do tej pory więc nie wiadomo, czego można się po nim spodziewać.

5. Popocatepetl, Meksyk

Jest to bardzo znany wulkan przede wszystkim ze względu na to, że został opisany w książce znanego dyplomaty. Jednak jego aktywność również została zarejestrowana, co pozwala przypuszczać, że nadal krater ten jest aktywny. Sytuację komplikuje fakt, że leży on 70 metrów od stolicy Meksyku.

6. Krakatau, Indonezja

Wulkan ten rzeczywiście bardzo często jest aktywny, co dokładnie rejestrują kamery. Nie można być nigdy pewnym, czy akurat tego dnia erupcja się więc nie zdarzy, co powoduje, że jest to bardzo niebezpieczny krater. Mogliśmy zaobserwować ogromny wybuch w 2018 roku, kiedy to był odczuwalny w promieniu 150 km.

7. Changbaishan, Chiny

Wulkan ten jest wyjątkowo niebezpieczny, bo leż bardzo blisko okolicznych wiosek i miast. Niestety od niedawna obserwuje się jego aktywność, co oznacza, że należy spodziewać się po nim wszystkiego. Nie jesteśmy bowiem w stanie określić na, ile jest niebezpieczny, a także jak często będzie się budził do życia.

8. Iwo Jima w Japonii

Jest to bardzo niebezpieczny wulkan, który już stawał się aktywny, gdzie można było zobaczyć ogromną chmurę gazu nad jeziorem. Jednak jego niebezpieczeństwo jest o tyle groźne, że leży w bardzo bliskim sąsiedztwie mieszkańców, którym w każdej chwili grozi ewakuacja i utrata dobytku.

9. Iwojima, Japonia

Wulkan ten jest nie tylko bardzo groźny ze względu na ciągłe ryzyko wybuchu i bliskie sąsiedztwo okolicznych wiosek. Jest to również spowodowane tym, że jego wybuch mógłby spowodować ogromne fale tsunami i byłaby to kolejna katastrofa.

10. Campi Flegrei, Włochy

Jest to wulkan, którego ostatnia aktywność była bardzo dawno. Naukowcy jednak zauważyli, że właśnie teraz się budzi i poprzez bliskie sąsiedztwo Neapolu, a także innych wiosek, jego wybuch skończyłby się tragedią, tak jak w 79 roku, kiedy to zalał całe miasta popiołem.

Może Cię zainteresować:

2 komentarze
  1. igrek 2 tygodnie ago

    Wulkan ten jest wyjątkowo niebezpieczny, bo leż bardzo blisko okolicznych wiosek i miast.

  2. igrek 2 tygodnie ago

    Sytuację komplikuje fakt, że leży on 70 metrów od stolicy Meksyku.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie nigdzie publikowany. Klikając wyślij wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie swoich danych osobowych przez serwis KoniecSwiata.org. Przeczytaj więcej na ten temat na: koniecswiata.org/polityka-prywatnosci/

You may also like